وقتي«ازدواج» آسان مي‌شود
بررسي اقدامات مسئولان در حوزه ازدواج جوانان

وقتي«ازدواج» آسان مي‌شود

نویسنده :

ازدواج؛ اين مسئله مهم زندگي که از نسلي به نسل ديگر به ارث مي‌رسد چند سالي است که خرد و کلان جامعه را حسابي به خود مشغول کرده تا هم نوجوان‌هاي 13، 14 ساله گاهي سر در گوش هم کرده و از آن صحبت کنند، هم آقاي رئيس جمهور به اين فکر بيفتد که به پدرها و مادرها توصيه کند ، ازدواج را براي فرزندان‌شان آسان کنند. اين وسط هر از گاهي خبر ارائه طرح‌هايي از روي ميز مسئولان به بستر جامعه درز مي‌کند که بررسي کاربردي بودن آن‌ها هم براي خودش کلي ماجرا دارد. اما قصه کهنه، زندگي‌هاي نو براي جوانان بهانه نگاه دنباله‌دار ما به ماجراي «ازدواج» شد.
طرح‌هاي رنگ و وارنگ

بيش از يک دهه پيش بسياري از سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و فرهنگي از پذيرش مسئوليت سر‌و‌سامان دادن قضيه ازدواج شانه خالي مي‌کردند، تا اين‌که آمارها نشان داد که انگار جمعيت برومند جامعه عجله‌اي براي رفتن به خانه بخت ندارند، اين شد که به يک‌باره ماجرا ازدواج کلي دايه مهربان‌تر از مادر پيدا کرد و خيلي‌ها هم مشتاق مشارکت در امور خير شدند و بعد از آن بود که انبوه طرح‌هاي رنگ و وارنگ از طرف مسئولان ارائه شد و هرکسي هم يک طرح و مشوق جديد مطرح کرد تا از اين فاقله عقب نماند. از طرح ازدواج نيمه مستقل تا نوع موقت، گواهينامه ازدواج، ازدواج با 300 هزارتومان، تشکيل کميته‌هاي ازدواج آسان و بالاخره حتي سهميه‌دار شدن متأهل‌ها در آزمون ورودي مقطع کارشناسي ارشد دانشگاه که البته بعد يک جورايي منتفي شد! تنها جزئي از برنامه‌هاي سازمان ملي جوانان و وزارت کشور براي سامان بخشيدن به وضعيت ازدواج در کشور در سال 89 است.

خلاصه با همه اين اوصاف آمار سازمان ثبت احوال کشور نشان مي‌دهد که در حال حاضر آمار طلاق در کشور 17 درصد و نرخ ازدواج 13 درصد است. از آن‌جايي که در سال‌هاي اخير ازدواج و طلاق، ديگر به يک مشکل اجتماعي تبديل شده و از مرحله هشدار از سوي کارشناسان اجتماعي گذشته است، بسياري از نهادها براي رفع و يا بهتر کردن وضع اين مسئله وارد عمل شده اند. بعد از آن‌که سازمان ملي جوانان طرح‌هاي مختلفي را در مورد ازدواج آسان جوانان تدوين کرد، نوبت به وزارت کشور رسيد که در راه آسان کردن ازدواج جوانان، طرح و برنامه دهد.

هر چند اين بار هم متولي طرح جديد وزارت کشور، سازمان ملي جوانان انتخاب شد. در چند ماه گذشته، در خيابان‌هاي بعضي شهرهاي کوچک، بيلبوردهاي تبليغاتي نصب شده است که مراجعه به کميته‌هاي سامان ازدواج آسان را تبليغ مي‌کنند. اين تنها بخشي از اين برنامه‌ها در چند وقت اخير است؛ قضيه آن‌قدر جدي شد که معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت کشور اعلام کرد که با هماهنگي‌هاي صورت گرفته وزارت کشور، طرح آسان‌سازي ازدواج را در دست اجرا دارد به طوري که افراد مي‌توانند تنها با پرداخت 300 هزار تومان مراسم ازدواج خود را برگزار کنند. اين خدمات شامل آرايشگاه عروس و داماد، کرايه خودرو عروس، فيلم برداري، سالن پذيرايي و سرو ميوه و شيريني بوده که توسط بنياد ازدواج آسان ارائه مي‌شود و به طورميانگين تاکنون 90 هزار زوج اين خدمات را دريافت کرده‌اند!

هفته ازدواج بهانه‌اي بود که رئيس ستاد هفته ازدواج آماري را اعلام کند که باعث شده بيش از پيش، سازمان‌هاي مختلف به اين فکر بيفتند که هرچه زودتر براي بهتر کردن وضعيت ازدواج جوانان کاري بکنند. رئيس ستاد هفته ازدواج با بيان اين‌که امسال از تعداد يک ميليون و 200 هزار جوان در سن ازدواج، 200 هزار نفر ازدواج نکردند گفته بود که بايد اين هشدار را به مسئولان و جامعه داد که در سال جاري و سال آينده تعداد جوانان در آستانه ازدواج بيشتر مي‌شود.
وزرا دست به کار شدند

بعد از اعلام اين آمار، وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي، بازرگاني و آموزش و پرورش، اعلام کرده‌اند که پيرو مصوبات چهل و دومين جلسه ستاد ملي ساماندهي امور جوانان فعاليت‌هاي خاصي را براي تسهيل ازدواج جوانان در نظر گرفته‌اند.

مهدي غضنفري وزير بازرگاني

نمايشگاه‌هاي عرضه جهيزيه ارزان قيمت از سوي وزارت بازرگاني از طريق شرکت‌هاي داخلي در سراسر کشور و در مراکز استان ها برگزار مي‌شود. همچنين وزارت بازرگاني، با بانک‌هاي مرتبط براي ارائه تسهيلات در زمينه خريد جهيزيه ارزان قيمت به جوانان تمهيداتي را درنظر خواهد گرفت.

محمد نجار

وزير کشور به هر کارمند وزارت کشور که در اين هفته ازدواج کند، يک سکه طلا هديه مي‌دهيم!

حميدرضاحاجي بابايي

وزير آموزش و پرورش وام 3 ميليون توماني ازدواج به فرزندان فرهنگيان خواهيم داد!
گواهينامه ازدواج بده، دختر ببر!

اسفندماه گذشته بود که سازمان ملي جوانان پايگاه اينترنتي‌ را با عنوان «ساج» راه‌اندازي کرد؛ در اين سايت در رابطه با ملاک‌ها و معيارهاي انتخاب همسر شرايط عمومي که دختران و پسراني شايسته ازدواج بايد داشته باشند را ذکر کرده است. اين شروط عبارتند از دين‌داري، عمل صالح، تقوي، ولايي بودن (پيوند عملي با اهل بيت، اطاعت خداوند، نماز اول وقت، برائت از دشمنان، پيروي از ولايت فقيه)، التزام به احکام دين و واجبات، هوشمندي، کفايت عقلاني، ابتلا نداشتن به بيماري‌هاي پيش رونده و سخت درمان، تفاوت سني مناسب و... از نظر نگارندگان اين سر فصل‌ها، مردي که مي‌خواهد ازدواج کند بايد غيرت، پاکيزگي، پارسايي، سخاوتمندي، دست و دلبازي و سلامت جنسي داشته باشد، نسبت به پدر و مادر خود نيکوکار باشد و با زن و فرزند نيز خوش‌ رفتار باشد و از آن‌ها حمايت کند. همچنين در ادامه آمده است، مردي که مي‌خواهد ازدواج کند بايد قدرت، چهارشانگي! شهرت اجتماعي، توان دفاعي و پاکي چشم و فکر و عمل داشته و قادر به تأمين نفقه زن و فرزندان خود باشد.

راه‌اندازي اين سايت از سوي سازماني که متولي اصلي امور جوانان در کشور است، باعث برانگيخته شدن انتقادات بسياري از سوي کارشناسان و حتي نمايندگان مجلس شد، اما در حالي که هنوز دامنه اين انتقادات هر روز در حال افزايش بود، چهار روز پيش از راه اندازي سايت «ساج» رئيس سازمان جوانان استان تهران خبر قابل تأملي اعلام کرد که ابهامات فراواني همراه داشت. او از صدور «گواهينامه ازدواج» از طريق سامانه الکترونيکي ازدواج (ساج) خبر داد.

بر اساس اعلام اين مقام مسئول قرار شد تدابيري اتخاذ شود که تا دو سال آينده اگر پسري به خواستگاري دختري رفت، دختر «به شرطي» جواب بدهد که خواستگار اين دوره ها را گذرانده باشد. حال بايد ديد طرح هاي مختلف اين سازمان براي ازدواج و تسهيل آن موفق مي‌شود و يا مانند طرح‌هاي قبلي اين سازمان به جايي نمي‌رسد.
قانون گريزي در روز روشن!

اين‌ها همه در حالي صورت گرفت که قانون تسهيل ازدواج جوانان که در مجلس هفتم به تصويب رسيد هنوز در دولت اجرايي نشده است و همين مسئله اعتراض تعدادي از نمايندگان مجلس کنوني را برانگيخته است. بر اساس اين قانون دولت بايد آيين نامه اجرايي اين قانون را تهيه و به مجلس ارائه مي‌کرد ولي اين‌طور که معلوم است هنوز اقدامي در اين زمينه انجام نشده است.

به اعتقاد برخي نمايندگان مجلس و کارشناسان با اجراي اين قانون بسياري از مشکلات در حوزه ازدواج جوانان حل مي‌شود. در اين قانون در زمينه مهريه، مشوق‌هايي براي تعيين مهريه‌هاي پايين‌تر براي جوانان در نظر گرفته شده است.

قانون تسهيل ازدواج جوانان در آذرماه سال 84 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد. در اين قانون مهلتي 3 ماهه به دولت براي تدوين آئين‌نامه اجرايي اين قانون پس از تأسيس صندوق اندوخته جوانان و تصويب اساسنامه آن پيش بيني شده بود.

امروز در کشور ما در ميان 25 ميليون جوان بيش از 15ميليون نفر در سن ازدواج هستند؛ جواناني که مطالبات و مشکلات‌شان آن‌قدر براي مسئولان دغدغه ايجاد کرده است که سازمان عريض و طويلي را براي بررسي و رفع آن تأسيس کرده‌اند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧