همان والیبال با پای خودمان...
ورزشی که هم اسمش و هم حرکاتش عجیب است!

همان والیبال با پای خودمان...

نویسنده : مژده رنگیان

تا حالا اسم سپک تاکرا را شنیده‌اید؟ فرض کنید سعید معروف به همراه محمد موسوی و فرهاد ظریف یک تیم این سمت و محمد کشاورزی و امیر غفور و مهدی مهدوی هم یک تیم در آن سمت، شروع می‌کنند به بازی. همه چیز شبیه والیبال است جز این‌که  سعید معروف با پا سرویس می‌زند. مهدوی با سر پاس می‌دهد و کشاورزی هم با سر و بدن و پا و چشم دفاع می‌کند! خب این  فرض کنار؛ حالا یک سوال، اگر یک قورباغه با طوطی ازدواج کند فرزند دلبندشان چه می‌شود؟ خب با این فرض و سوال می‌رویم سراغ اصل مطلب!

راستش از خدا که پنهان نیست، از شما چه پنهان شخصی در جیم وجود دارد که آرزوی همیشگی او قیچی برگردان زدن با مسي است و هر شب با این رویا به خواب می‌رود ولی در واقعیت هرگز موفق به اجراي این حرکت نمی‌شود و منظورم از این شخص هرگز «م.اخوان» نبود. باز هم از شما چه پنهان دوست همین شخص، که از بد روزگار مدیر اجرایی نیز بوده همیشه دوست داشته از این حرکت‌ها در فوتبال داشته باشد اما هر زمان تصمیم به این‌کار گرفته شست پای چپش با انگشت کوچک دست راستش و چشم همان طرفش به همراه روده کوچک، به هم گره خورده و در حرکتی انتحاری بر روی زمین پخش می‌شود. ولی یک شخص دیگری هم وجود دارد به نام «م. اعتمادی» که اتفاقا برخلاف این دو موجود، خیلی باکلاس بوده و اصلا از این آرزوهای جلف ندارد ولی هم‌چنان فکر می‌کند قیچی برگردان نوعی شکلات است یا نوعی قیچی که آن را برگردانده باشند.  

غرض از فاش کردن ابعاد شخصیتی این موجودات طفلی، معرفی یک ورزش باحال، مهیج، عجیب، دوست‌داشتنی و البته بسیار سخت برای شما عزیزان جیمی است، ورزشی به نام سپک تاکرا...


همان والیبال با پای خودمان!

منظورمان والیبالی است که به جای دست از پا برای عبور دادن توپ از تور استفاده می‌کنند. کاری که حتما شما آن را برای یک‌بار هم شده امتحان کرده‌اید و لذتش را هم برده‌اید ولی اسمش را نمی‌دانستید. باور بفرمایید وسط یک والیبال مَشتی، هیچ چیزی شیرین‌تر از عبور دادن توپ با پا نیست، از آن کارهایی که بچه‌های تیم ملی والیبال هم در لیگ جهانی از آن استفاده کردند. ولی حواس‌تان باشد وسط والیبال واقعی، بیش تر از دو سه بار تکرار نشود چون عواقب بدی هم‌چون آسیب بدنی، منحرف شدن توپ و حمله ناگهانی بچه‌های تیم به سوی شما را در پیش دارد.

 

یک ورزش ابداعی از بچه‌های تایلند

تایلند و مالزی و اندونزی را که می‌شناسید، این ورزش هم از همان نواحی آمده است، در واقع سپک تاکرا ورزش بومی جنوب شرق آسیا بوده است. گفته می‌شود حدود 500 سال پیش به دلیل این‌که ورزش‌های دیگر به امکانات و وسایل نياز داشته است، بر و بچه‌های خلاق این منطقه شروع به ابداع ورزشی جدید کردند و حتی توپ آن را از گیاه خیزران و بامبو درست کردند و اوقات فراغت خود را در تابستان به بهترین نحو می‌گذراندند. البته به نظر ما اگر این دوستان در آن زمان موفق به کشف چنین ورزشی نمی‌شدند، شک نکنید در چنین زمانی نویسندگان جیم آن را ابداع می کردند چون تجربه نشان داده است در کارهای محیرالعقول و خفن دستی بر آتش دارند. 

یعنی لگد زدن به توپ

در زبان بومی تایلند، «سپک» به معنای لگد زدن و «تاکرا» به معنای توپ است. در واقع این ورزش از پدر و مادری به نام والیبال و بدمینتون زاده شده است. در این ورزش اندازه زمین و ارتفاع تور همانند بدمینتون بوده ولی قوانین امتیازی آن شبیه والیبال است. در این ورزش هر بازیکن می‌تواند از سر، پشت سر، پا و هر جای دیگر از بدن برای انتقال توپ استفاده کند به جز دست! دست ممنوع است، یعنی از ناحیه سر شانه تا نوک انگشتان دست اجازه برخورد با توپ را ندارد و در این صورت مثل فوتبال هند محسوب می‌شود.

 

 قوانین بازی كه بايد آن‌ها را بدانيد

اگر می‌خواهید این ورزش را در پارک یا سالن انجام بدهید، چند قانون ساده دارد. در این رقابت برای برنده شدن باید 2 سِت از 3 سِت را پیروز شوید. هر ست 15 امتیازی بوده ولی ست سوم 6 امتیازی است. راستی توپ‌های اصلی سپک تاکرا هم پلاستیکی و از جنس فایبرگلاس است و اندازه آن از توپ هندبال کوچکتر است و می‌توانید در صورت دسترسی  نداشتن آن را شبیه‌سازی کنید.

 

اعضای خانواده سپک تاکرا

به غیر از شکل سه نفره آن که به راگو(ragu) معروف است به سه شکل دیگر نیز مرسوم است. هوپ تاکرا که با حال تر بوده و تلفیقی از بسکتبال و والیبال و بدمینتون است یعنی 5 نفر زیر حلقه ای که از سقف آویزان است به مدت 30 دقیقه می‌ایستند و سعی می‌کنند با پا، توپ را وارد حلقه کنند. نوع دیگر دبل تاکرا است که دو نفر روبه روی هم، پشت تور می‌ایستند و سپک تاکرای ساحلی که 4 نفره است و روی شن و ماسه ساحل بازی می‌شود.

 

سپک تاکرا، از آسیا تا جهان

خوشبختانه بعد از گسترش این رشته در دنیا، فدراسیون جهانی آن نیز پدید آمد و در حال حاضر حدود 18 کشور دنیا در آن عضو هستند البته این ورزش پای ثابت بازی‌های داخل سالن آسیا نیز هست. ایران هم حدود 10 سال است که در این رشته فعالیت می‌کند و در حال حاضر به عنوان یک کمیته در فدراسیون انجمن‌های ورزشی فعال است و هفته گذشته بود که تیم ایران در مرحله اول رقابت‌های لیگ جهانی این رشته حاضر شد و در جایگاه ششم جهان ایستاد. اين رشد جهاني سپك تاكراي ايران سبب شده است تا چشم‌هاي ما هم مثل شما خيره به اين رشته جذاب و پرهيجان ورزشي باشد. درود بر سپك تاكراي ايران!

 

درددل‌هاى اهالی سپك تاكرا شهرمان!

شايد باورتان نشود ولي در همين شهر خودمان يك تعداد جوان هستند كه مثل هلو سپك تاكرا بازي مي‌كنند و بدون كوچك‌ترين امكاناتي با سلاح اشك و ناله به در اتاق مسئولان مي‌روند تا آن‌ها را به مسابقات كشوري اعزام كنند و بعد كلي هم مي‌درخشند! تيم سپك تاكرا شهرمان كه زير نظر هيئت انجمن‌هاي ورزشي استان اداره مي‌شود اگرچه هيچ ندارد جز يكي دو تا توپ سپك تاكرا ارزان قيمت اما اراده دارد يك عالمه. سعيد كاربر رئيس انجمن سپك تاكرا خراسان كه به نوعي سرپرست تيم استان هم هست با چند تن از بچه‌هايشان به دفتر جيم آمدند و در گپي كوتاه چند مصيبت عظما را اعلام كردند. بيانش فقط براي آگاهي شما عزيزان:

 

 

 چندين سال است با هزينه شخصي به مسابقات اعزام مي‌شوند.

 كل بودجه‌اي كه براي بستن يك تيم سپك تاكرا و ماندن‌اش در ليگ برتر لازم است چيزي حدود 10 ميليون است!

 داشتن يك سالن براي اين‌كه بچه‌ها در آن سپك تاكرا تمرين كنند و توپ بزنند آرزوست!

 سال گذشته در مسابقات كشوري براي اين‌كه بودجه ماندن در شهر ميزبان را نداشتيم، از صبح ساعت 6 تا شب ساعت 12 با هماهنگي كه با مسئولان مسابقات داشتيم تمام بازي‌هايمان (6بازي) را انجام داديم و برگشتيم مشهد!

نظرات کاربران
کد امنیتی
f_moshiri
f_moshiri
٩٢/٠٦/٢٤
٠
١
ورزش بسیار جالبی است. به معنی واقعی زیبا، مفرح و سرگرم کننده. دور از تصور نیست که در حاشیه قرار بگیره و بهش توجه نشه. کشتی فرنگی با اون همه افتخار رو دارن له میکنن از فرط بیتوجهی و کمبود. اینکه جای خود دارد.
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧