یک روز در جوار امام رئوف (ع)
بسته پیشنهادی ما برای یک زیارت به یاد ماندنی

یک روز در جوار امام رئوف (ع)

نویسنده : حمیده زمانی-مریم ملی

چند سال قبل بود، جلوی تلویزیون بودم. حال جسمی و روحی خوبی نداشتم و خوب یادم هست که میلاد امام رضا علیه السلام بود. بین شبکه‌های تلویزیونی می‌چرخیدم که بالاخره روی یکی ثابت شدم. یکی از خادمان حرم داشت از بیمارانی که شفا پیدا کرده‌اند و برای تشکر به حرم مشرف شده اند می‌گفت البته بین حرف هایش از کسانی که شفای آنی پیدا کرده اند و شگفتی های این چنینی که در حرم رخ می‌دهد، صحبت می‌کرد. مستندی درباره حرم مطهر بود. درباره توانی که خادم های کهنسال حرم برای بالا رفتن از پله های بسیار نقارخانه پیدا می‌کنند و همه را متعجب می‌کنند. درباره مهر بود. مهر امامی که سایه‌اش بالای سر یک شهر است. همه آدم هایی که به نحوی با حرم در ارتباط بودند بخشی از خاطرات‌شان را نقل می‌کردند و من مات تصویرهای شان بودم. دلم طوری تنگ شده بود که انگار سال هاست حرم نرفته ام و خجالت زده ام. بعضی از خادم های حرم از گره گشایی هایی که در حرم اتفاق می‌افتد و آن ها از آن با خبر می‌شوند می‌گفتند، بعضی دیگر از احساسات عجیبی که موقع نماز و اذان ایجاد می‌شود. بعضی های شان از خاطرات عجیب و غریبی که از نذرهای زائران داشتند می‌گفتند و از اتفاقاتی که باورشان بود در هیچ جای دیگر نمونه اش را نمی‌توان پیدا کرد. پله های نقاره خانه و صحن های عظیم حرم و گنبد طلایی و پرواز دسته جمعی کبوترها و مهر و مهر و مهر ... فقط همین!

خوب یادم هست طاقت نیاوردم و راهی حرم شدم...


پاک شو اول و بعد دیده بر آن پاک انداز...

شده بعضی وقت‌ها دل‌تان جوری بگیرد که احساس کنید هیچ کس حتی خانواده و نزدیک‌ترین دوستان‌تان هم گوش شنیدن درد دل‌هایتان را ندارند. احساس کنید به یک نیروی معنوی و ماورایی برای تجدید قوا احتیاج دارید. یک‌جورهایی گاهی از روزمرگی‌ها و تکرارها و بی‌مهری‌ها خسته می‌شوید و دوست دارید به جایی یا کسی پناه ببرید. ما مشهدی‌ها بی برو برگرد این جور وقت‌ها راهی حرم می‌شویم. تمام درد دل‌ها یا حرف‌هایمان را پیش امام رضا (علیه السلام) می‌بریم. حتما همه شما تصدیق می‌کنید آرامشی که از رفتن به حرم و درد دل با امام رضا پیدا می‌کنید با هیچ چیز قابل قیاس نیست. اگر به دل‌تان افتاد که حرم بروید بهتر است جانب ادب را رعایت و غسل کنید و با لباس‌های تمیز و معطر به خدمت آقا بروید. حتی فراتر از این جسم خاکی‌تان قصد و نیت‌تان را نیز پاک کنید و فقط برای قرب و نزدیکی بروید. نزدیکی به امامی که دریای رحمت است....

این خانه درش باز است...

وارد هر خانه‌‌ای که می‌‌خواهید بشوید باید در بزنید و از صاحب خانه اجازه ورود بخواهید. با دلی که مشتاق دیدار حضرت است پشت در خانه بایستید. اجازه ورود بخواهید. اجازه ورود به خانه‌ای که سراسرش برای شما امنیت و آرامش است و میزبان‌تان کسی است که خیلی بزرگ است، آن قدر بزرگ که شما و تمام دردها و رنج‌هایتان زیر سایه‌اش جا می‌شوید. خوشبختانه برای هر ورودی حرم تابلوهای اذن دخول را نصب کرده‌اند... چه چیزی از این بهتر؟!

به دنبال صاحب‌خانه باشید

در هر خانه‌ای برای مهمان یک مکانی را فراهم می‌کنند که در آن راحت‌تر باشد و به میزبانش راحت‌تر دسترسی داشته باشد. برخی مکان‌های خاص در حرم هست که سفارش شده‌است در آن‌جا زیارت‌نامه بخوانیم و متوسل شویم به آقا! 

اصلش روضه منوره است. روضه منوره یعني محل اصلي حرم یعني همان تکه‌ای از خاك بهشت که همیشه می‌گویند. برای پیدا کردن روضه منوره، خانم‌ها باید به این قسمت حرم بروند: ایوان طلا. دارالسعاده. درب طلای پایین پا و آقایان هم باید بروند به ایوان طلا. رواق دارالسرور.

نزدیک‌ترین مکان به قبر امام رضا(علیه السلام)

وارد دارالحجه که شوید فقط همان قسمت نور سبز دارد. این مکان بر اساس گفته‌های خدام امام رضا(علیه السلام)، نزدیک‌ترین مكان به قبر مبارک حضرت است.

زندگی ماشینی‌تان را بگذارید دمِ در!

آن قدر دور خودمان را شلوغ کرده‌ایم و برای این دو روز زندگی آن قدر می‌دویم و تلاش می‌کنیم که فراموش می‌کنیم برای چه آمده‌ایم و اسبابی هستند در دنیا که واسطه فیض‌اند و ما را به هدفی که برایش آفریده شده‌ایم می‌رساند. غافل می‌شویم از امام‌مان. شاید هفته‌ها بگذرد و یادی از او نکنیم و تنها دلخوشی‌مان این باشد که هر روز رو به سمت او می‌کنیم و دست‌مان را می‌گذاریم روی سینه‌مان و خم می‌شویم و می‌گوییم: «سلام آقا! ببخش که نمی‌رسم بیایم زیارتت، نصیب کن.» اگر توفیق زیارتش را بهتان دادند، زندگی پر شتاب و ماشینی‌تان را بگذارید دمِ در و  با خواندن زیارت‌نامه‌ای خودتان را برای توسل و واسطه قرار دادن امام آماده کنید.

به خواندن بعضی از زیارت‌نامه‌ها سفارش شده‌ایم

معروف‌ترین و واردترینش زیارت جامعه کبیره است. اگر یک زمانی نصیب‌تان شد و یک زیارت دو سه ساعته رفتید حتما آن را بخوانید و از معانی‌اش غافل نشوید. حتی اگر فرصت کمی دارید فقط یک صفحه‌اش را بخوانید . دفعه بعدی که حرم رفتید صفحه دوم‌اش را و همین طور ادامه دهید تا دعا به مرور زمان به پايان برسد.

بعد  از آن زیارت‌نامه خاص امام رضا (علیه السلام) است که در حرم به وفور پیدا می‌شود.

نهایتا زیارت امین ا... که صفحه 74 زیارت‌نامه‌های داخل حرم است. هم کوتاه است و هم به درد کسانی می‌خورد که وقت زیادی ندارند.

هر کسی هم که حال و هوای خواندن زیارت‌نامه ندارد می‌تواند دو رکعت نماز زیارت که مثل نماز صبح خوانده می‌شود و نیتش زیارت است را بخواند و هدیه کند به امام رضا (علیه السلام). البته نماز زیارتِ اصلی بعد از خواندن زیارت‌نامه خوانده می‌شود و این‌جوری خوانده می‌شود:

رکعت اول: حمد+ یس و رکعت دوم: حمد+ الرحمن و در دعای دست هم هر چه خواستید می‌توانید بخواهید.

واسطه‌ای بزرگ‌تر از آقا نیست!

فرض کنید عطش دارید... می‌خواهند شما را لب چشمه‌ای که آب آن سرد و گوارا است، ببرند. ظرفی که همراه خودتان می‌برید اندازه‌اش چه قدر است؟!! کوچک؟ بزرگ؟ متوسط؟ چشمه رحمت و جوشش خداست، ظرفی که شما را به خدا می‌رساند یا واسطه می‌شود باید چقدر باشد؟!! امام رضا(علیه السلام) ظرفی است که شما را به آب می‌رساند. یعنی واسطه است بینِ شما و آب! هیچ ظرف و واسطه‌ای بزرگ‌تر از آقا پیدا نمی‌کنید. وقتی دل‌تان می‌گیرد، وقتی هر چه صدایش می‌زنید و جوابی نمی‌شنوید ایشان را واسطه قرار بدهید و به او متوسل شوید. حرف‌تان را به امام بگویید و از او بخواهید که برایتان دعا کند و طلب آمرزش...

برای این‌که امام را واسطه قرار دهی از راهش بروید، راهش تنها چند جمله است و دل پاک می‌خواهد. درخواست‌تان را می‌توانید این‌جوری بگویید:

اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بالحجه یا (نام معصوم(ع)) إنی توجهت بک الی ربی فی حاجتی هذه، فتقضی لی اللهم شفعه فی...

پروردگارا! من از تو درخواست می‌کنم و به وسیله حجتت به تو روی می‌آورم. ای (نام معصوم(ع)) من در مورد نیازم به وسیله تو به پروردگار خویش متوجه می‌شوم تا حاجتم را برآورده فرمایید. خدایا! او را شفیع من گردان.

 استجب لی مولا....

قبل از این‌که از حرم خارج شوید و با امام  خداحافظی کنید... چند لحظه مکث کنید. چیزی مانده که برایش دعا نکرده باشید؟! کسی هست که التماس دعا گفته باشد و فراموشش کرده باشید؟! قبل رفتن‌تان حتما برای همه دعا کنید. برای مادر، برای پدر، برای برادر، برای دوست.... برای فرج امام زمان‌تان(عج)... برای بخشش و آمرزش خودتان و همه کسانی که دوست‌شان دارید و ندارید... بعد از محضر امام خارج شوید و توفیق دوباره آمدن را طلب كنيد...

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧