چت روم های فارسی؛ از مجوز کشکی تا نظارت زرشکی!
یک گشــــت وگــــــذار جـــــیمی در فضایی كه بدجور بوى مســـموميت مى‌دهد

چت روم های فارسی؛ از مجوز کشکی تا نظارت زرشکی!

نویسنده : مرتضی اخوان

به هيچ وجه تصور نكنيد ما از آن خانواده‌هايي هستيم كه صبح تا شب‌مان را در فضاي مجازي یا همان «نت» عزیز مي‌گذرانيم. به جان خودمان نباشد به جان مرغ همسایه (!) به اصرار  دبير سرويس بود كه تصميم گرفتيم به يكي از اين ايميل‌هاي تبليغي (شما بخوانید هرزنامه) كه برايمان مي‌آيد توجه کنیم. اصلا ما اهل اين حرفا نيستيم ولي اين ايميل‌هاي بی محتوا دست از سرمان برنمي‌دارند. مدام مي‌آيند و مي‌گويند: «من فلاني هستم 23 ساله! اگر دوست داري با هم بيشتر آشنا شويم همين الان بيا چت رومِ ...»! امان از اين فيلترينگ رسانه‌اي كه ما را مجبور مي‌كند از كلمه « فلاني» به جاي اسامي آشنا و غریبی چون «مينا»، «ژيلا»، «دلسا» و... استفاده كنيم! اين همه صغرا کبرا چیندیم که بگوییم این هفته رفته‌ايم سراغ سوژه داغ چت روم‌‌هاي فارسي كه بدون فيلترينگ و آزادانه در فضاي نت فعالیت می کنند و بدجور بوي مسموميت مي‌دهند. 


5 ويژگى مشترك چت روم‌هاى فارسى

چت روم‌هاي فارسي موجود در فضاي نت كه در تحقيقات ما روي 10 گزينه مشهورتر و پربازديدتر تمركز شد، معمولا داراي 5 ويژگي مشترك بودند. ويژگي‌هايي كه برخي آدم را به تفكري ژرف وا مي‌داشت. 

 ورود آسان

شايد باورتان نشود اما كافي است تنها يك اسم براي خودتان انتخاب كنيد. حالا اين اسم مي‌خواهد اسم پسر باشد يا دختر! مهم آن است كه يك اسمي داشته باشيد. اين اسم به همراه اعلام جنسيت‌تان شما را به داخل چت روم رهنمون خواهد ساخت. ما كه از طريق يك اسم خيالي به نام «فرشید» توانستیم وارد هر 10 چت روم بشويم! اين ويژگي مشترك سبب مي‌شود كه فضا كاملا غيرواقعي باشد و خطرات بيشتری از بيخ گوش‌تان بگذرد!

 فضاي چت روم

در اين چت روم‌ها شما با دو قسمت چت روم عمومي و چت روم خصوصي مواجه هستيد. چت روم‌هاي عمومي مكاني است كه ده‌ها نفر به صورت آنلاين با هم صحبت مي‌كنند. اما چت روم خصوصي با كليك شما بر روي اسم كاربراني كه در گوشه سمت راست یا چپ صفحه آمده است پنجره‌اي را براي شما باز مي‌كند تا از طريق آن با شخص مدنظرتان گفت وگو كنيد. 

 الفاظ ركيك و فضاي مسموم

در اين چت روم‌ها به شدت الفاظ ركيك و فضاي مسموم وجود دارد. به طرزي كه حتي برخي اسامي كاربران با الفاظ ركيك ثبت شده است. الفاظي كه به فضاي مسموم و گفت وگوهاي خارج از عرف اخلاقي منجر مي‌شود. جالب این که برخی افراد کلمه‌ای که در عرف به آن «ناسزا» می‌گویند را به عنوان نام کاربری خود انتخاب می‌کنند! شايد مثل ما باورتان نشود و شاخ در بياوريد اما در فضاي چت روم عمومي به راحتي قرار و مدارهاي غيراخلاقي گذاشته مي‌شود كه با توجه به مجازي و غيرواقعي بودن شخصيت افراد در اين فضاها مي‌تواند بسيار خطرناك باشد. در رابطه به عکس‌هایی که در این فضا آپلود می‌شود هم بهتر است صحبت نکنیم!

 فيلترينگ تعطيل!

هيچ‌كدام از اين چت روم‌هاي فارسي كه در اين‌جا به دليل محدوديت‌هاي موجود از ذكر نام آن‌ها خودداري مي‌كنيم فيلتر نيستند! اتفاق جالبي كه باعث تعجب ما شد. با وجود فضاي به شدت مسموم اين چت روم‌ها.

 مجوز ارشاد دارد!

اما... اما بسیاری از این چت روم‌ها به گفته خودشان مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را دارند! بعله... درست شنيديد! لطفا شاخ در نياوريد و مختان سوت نكشد! ما هم بعد از رو به رو شدن با اين يك ويژگي منحصر به فرد اين چت روم‌ها تصميم گرفتيم موضوع را جدي‌تر دنبال كنيم. آيا واقعا وزارت ارشاد به اين فضاي مسموم و غيراخلاقي مجوز داده است؟!

وقتى «فرشید» وارد مى‌شود

«فرشید» نام شخصيت خيالي است كه با آن وارد فضاي چند تا از چت‌روم‌هاي فارسي شديم تا با يك سرك تمام قد جيمي بيشتر از حال و هواي اين فضا و كاربرانش آگاه شويم. البته شخصیت جعلی «فرشید» ماه‌هاست که برای جلب اعتماد دیگر کاربران به عضویت برخی از این شبکه‌های اجتماعی در آمده است. او پس از مدتی توانست با كاربري به نام كاربري «Sanaz15» از شهرستان «...» ارتباط بگيرد. كاربري كه خودش را دختر معرفي كرده است. اين كاربر 15 سال سن دارد. او بعد از چند جمله ساده با «فرشید» قصه ما دوست مي‌شود. توجه كنيد:

فرشید: اين‌جا چه خبره؟

Sanaz15: بدبختي...

فرشید: آخي... چرا؟

Sanaz15: آخه مامانم گوشي‌ام رو ازم گرفته! 

فرشید: آخي... چرا آخه؟

Sanaz15: آخه همش بهم مشکوکه!!

فرشید: آخه چرا؟... 

شماره تلفنى براى تماس!

«تنهااااااااام»! اين نام كاربري يكي از حاضرين در اتاقك چت روم بود. اين كاربر كه نمايه دختر داشت، خيلي ساده پس از اندكي گفت وگو، شماره تلفن خود را در فضای مجازی منتشر کرد. توجه كنيد:

فرشید: خوبه يا بد؟

تنهاااام: چي؟

فرشید: تنها بودن؟ خوبه يا بد؟

تنهاااام: عاليه.

فرشید: اگه يكي بخواد از تنهايي درت بياره، چی دوست داری؟

تنهاااام: آره خيلي.

فرشید: خب من مي‌خوام از تنهايي درت بيارم. اهل فيس بوك هستي؟

تنهاااام: نه...

فرشید: اهل پلاس چي؟

تنهاااام: نه...

فرشید: پس من چه‌طوري از تنهايي درت بيارم؟ 

تنهاااام: تلفني.

فرشید: خب من كه شماره‌ات رو ندارم... 

تنهاااام: 0933...!

اما برقراری ارتباط تلفنی با این کاربر به راحتی گرفتن شماره تلفنش نیست! بسیاری از این کاربرها شخصیت‌های غیرواقعی بوده و جنسیت، سن، تحصیلات و دیگر مشخصات اعلام شده آن‌ها منطبق بر واقعیت نیست، حتی بعید به نظر می‌رسد عکس پروفایل‌شان نیز متعلق به خودشان باشد.شماره تلفن نیز از این قاعده مستثنا نیست، وقتی با این شماره تلفن‌ها که گاه به راحتی در فضای مجازی اعلام می‌شود تماس می‌گیرید، یا اصلا در شبکه موجود نيستند، یا شخصیت کاملا متفاوتی مثلا یک مرد 45 ساله با صدای نخراشیده به جای یک دختر 15 ساله پاسخگوی شما می‌شود! حتی ممکن است شماره تلفن متعلق به شخص ثالثی باشد که روحش هم از ماجرا خبر ندارد و صرفا به دلیل دشمنی فرد دیگری، شماره‌اش به دست شما رسیده است!  

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیده سایت

انتقال پیام در کمترین کلمات

٩٥/١٠/٢٣
کافه جهان نما

سیستان و بلوچستان شبیه هند به اصالت ایران

٩٥/١٠/٢٣
جالباسی

از درازآویز تزئینی به نام کراوات تا پیراهن واتو

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

اصغر لالا

٩٥/١٠/٢٣
۵ ویژگی ممتاز از مرحوم آیت‌ا... اکبر هاشمی‌رفسنجانی‌که جوان‌ترها کمتر شنیده‌اند و بزرگترها احتمالا فرا

شیخِ کبیر

٩٥/١٠/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 470

٩٥/١٠/٢٣
به بهانه خریدهای نجومی تیم‌های چینی و پیشنهادهای اغواکننده‌شان به ستاره‌های جهان فوتبال

چین چون پول

٩٥/١٠/٢٣
شاخ هفته

آرمان های بر باد رفته

٩٥/١٠/٢٣
پایان‌نامه

ارائه حق تیر برای وام ضروری

٩٥/١٠/٢٣
در گفت‌و‌گو با «حسام اسلامی» کارگردان مسابقه جالب تلویزیونی «خانه ما»

نمی‌خواهیم خانواده‌ها را نصیحت کنیم

٩٥/١٠/٢٣
بک بسته پیشنهادی گرم برای شب‌های طولانی زمستان

زندگی با بهانه‌های کوچک خوشبختی

٩٥/١٠/٢٣
آنتن

اندر حکایت شیرینی های صفجه آرا

٩٥/١٠/٢٣
سایت خوب

بهترین راهنمای آنلاین دکور و دیزاین خانه را بشناسید

٩٥/١٠/٢٣
مینیمال

مگه خرسیم آخه؟

٩٥/١٠/٢٣
مسئولان و سیاستمدارانی که حالا پایشان در یکی از شبکه‌های‌اجتماعی‌ فیلتر دیگر هم باز شده

#سیاستمداران_توییتری

٩٥/١٠/٢٣
خواندنی‌های زندگی اولین لژیونر والیبال بانوان ایران

مائده ُسمان خراش

٩٥/١٠/٢٣
«پیمان طالبی» گوینده مسابقه «خانه ما»

برنامه های رقابتی جذاب هستند

٩٥/١٠/٢٣
ذهن زیبا

ذهن زیبا 470

٩٥/١٠/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 470

٩٥/١٠/٢٣
جارچی

حسام علیه شبکه های تلویزیونی

٩٥/١٠/٢٣
تبلیغات
تبلیغات