حیوانات جنگلی که خانگی شده اند
گزارش جیمی از نگهداری حیوانات عجیب و غریب در منزل!

حیوانات جنگلی که خانگی شده اند

نویسنده : مهدی اعتمادی

جوجه رنگی‌های کوچولوی خوشگل را یادتان می‌آید؟ همان‌ها که امکان ندارد محض کنجکاوی و شیطنت بچه‌گانه هم که شده، هر کدام‌مان حداقل یک‌بار نگرفته باشیم و بزرگ نکرده باشیم. بعد از آن هم در کتاب دوم ابتدایی‌مان درس «حسنک کجایی» همین حس خوب را برای‌مان زنده کرد؛ حسنک پسر مهربانی بود که حیوانات او را دوست داشتند و اگر دیر می‌کرد، صدایش می‌زدند. هر چند وقتی بزرگ‌تر شدیم دیگر مثل قبل دنبال جوجه خریدن نبودیم و دنیای مدرن ما و آپارتمان‌های کوچک‌مان انگار اجازه نمی‌داد به مهربانی حسنک کودکی‌هایمان باشیم ...

اما این قانون، مثل همیشه استثناهایی هم دارد؛ شاید برای شما هم عجیب باشد که چطور یک نفر در خانه‌اش یک مار نگهداری می‌کند! یک کلینیک دامپزشکی، می‌توانست اولین و شاید تنها سر نخ ما برای رسیدن به آدم‌هایی باشد که داخل خانه‌هایشان این حیوانات عجیب و غریب را نگه می‌داشتند! دکتر مهدوی و همکارش دانش‌آموختگان رشته دامپزشکی و متولی یکی از کلینیک‌های حیوانات خانگی هستند؛ کلینیکی که از شست‌وشو و آرایش مو و سوهان زدن ناخن حیوانات داخل آن انجام می‌شود تا واکسیناسیون دوره‌ای و عمل جراحی و سونوگرافی و رادیولوژی از حیوانات مجروح و مصدوم. 

«ایگوانا»؛ دایناسور تنها!

اولین سوژه ما ایگوانای خانم م. بود؛ جوانی که دانش‌آموخته حسابداری است و هنوز افسوس روزی را می‌خورد که دام‌پزشکی را به عنوان رشته تحصیلی‌اش انتخاب نکرده است. «ایگوانا» حیوان کمیابی است و هرکسی به عنوان حیوان خانگی دنبال آن نمی‌رود؛ از آخرین بازمانده‌های دایناسورهاست اما خیلی مودب‌تر و بامعرفت‌تر! در تمام طول صحبت‌مان با آن جثه 40سانتیمتری‌اش، روی دست و شانه صاحبش مدام بالا و پایین می‌رفت و زبان مار مانندش را بیرون می‌آورد! این ایگوانا 4 ساله است و خانم م. آن را از تهران به قیمت 200هزار تومان خریده است. از او درباره شرایط نگهداری این حیوان می‌پرسم که می‌گوید:« شرایط نگهداری خزندگان، از خیلی حیوانات متداول خانگی سخت‌تر است. ایگوانا بومی کشورهای جنوب شرق آسیاست و  باید شرایطی مثل آن‌جا برایش فراهم باشد، یعنی دما و رطوبت بالا. این حیوان باید حداقل روزی 7 ساعت آفتاب بگیرد تا مریض نشود. برای همین از لامپ‌های «یو وی» در محل نگهداری‌اش استفاده می‌کنم. به علاوه باید یک ظرف آب همیشه در محل نگهداری‌اش که می‌تواند یک آکواریوم باشد قرار گیرد تا رطوبت محیط بالا باشد. این حیوان برخلاف ظاهرش، گیاه‌‌خوار است؛ غذای مورد علاقه‌اش هویج و کدو و خربزه و سبزیجات و پروتئین‌های گیاهی مثل سویا است و در مقابل تخم‌مرغ، گوشت، ریواس و شلغم برایش مثل سم است، ایگوانا دندان‌های تیزی دارد که بیشتر برای بریدن غذا استفاده می‌کند که البته اگر احساس خطر هم کند، از آن‌ها استفاده می‌کند، همین‌طور یک دم قوی دارد که با آن سیلی می‌زند! برخلاف قیافه آرامش، خیلی هم سریع می‌دود و اگر قصد فرار داشته باشد، حتی از گربه هم سریع تر می‌دود. ذاتا حیوان آرامی است مگر این‌که از چیزی ناراحت شود، در کل باید اخلاقش دست‌تان بیاید. محل آب و غذا را به خوبی یاد می‌گیرد و می‌تواند عادت کند که از داخل ظرف یا از دست فرد خاصی غذا بخورد. توانایی شنای فوق العاده‌ای دارد اما باید عادتش بدهید اگر نه فراموش می‌کند! حتی نوع غذای مورد علاقه‌اش هم بر اثر عادتی است که شما به او می‌دهید. اما در کل این حیوان، یک حیوان وحشی است و رام نمی‌‌شود و فقط به شما عادت می‌کند. این حیوان هنگام بلوغ، طولش به 2 متر می‌رسد که نگهداری‌اش سخت می‌شود، ایگوانا استخوان‌های حساسی هم دارد و با کوچکترین بی‌احتیاطی و یا کمبود نور، می‌شکند، پس مصرف کلسیم و قطره ویتامین آ، برایش لازم است.»

فَشِن‌ترین موش دنیا!

انگار یک تکه موی به دقت سشوار شده و منظم است که مدام این طرف و آن طرف می‌رود و یک لحظه آرام و قرار ندارد! با دقت که نگاه کنی، آن وسط 2 تا چشم درشت مشکی می‌بینی و پاهای کوچکی که سرعت بالایی هم دارند؛ همه این‌ها مشخصات حیوانی به نام «خوکچه هندی» است. علیرضا از سال گذشته این حیوان را دارد و به قول خودش، حسابی دست‌آموز شده است: «خوکچه رو اگر از بچگی بزرگ کنی، خیلی حیوان حرف‌گوش‌کنی می‌‌شود؛ نه چنگ می‌اندازد و نه فرار می‌کند.» البته او از اول قصد نگهداری این حیوان را نداشته و بعد از قبول کردن حضانتش، مجبور شده کلی اینترنت را بالا و پایین کند تا اصول این کار را یاد بگیرد. خوکچه تا 8 یا حتی 10 سال عمر می‌کند و به گفته علیرضا، از مکان‌های ساکت و آرام بدش می‌آید: «وقتی داخل قفس می‌گذاری‌اش، باید حتما قفس را جایی قرار داد که رفت و آمد و سر و صدا باشد.» این حیوان برای تغذیه هم عادات عجیب خودش را دارد، علیرضا می‌گوید: «خوکچه یک جونده است و دندان‌هایش مدام در حال رشدند و فقط از طریق جویدن غذا، رشدشان متوقف می‌‌شود. برای همین دائما باید به میوه و سبزیجات و کاه دسترسی داشته باشد.»

یک تخمه مغزکن حرفه‌ای!

شاید نگهداری از طوطی‌های جیغ جیغو در رده نگهداری حیوانات عجیب و غریب قرار نگیرد اما وقتی طوطی شما، یک «ماکائو» 60 سانتی‌متری تربیت شده و بالغ باشد، داستان به کلی فرق می‌کند! طوطی به دلیل تقلید از رفتار انسان، حیوان خانگی بامزه‌ای است؛ طوطی ماکائو داستان ما هم، با لوس کردن خودش هنگام عکاسی و ژست‌های آتلیه‌ای که می‌گرفت، کلی برای ما نمک ریخت! دکتر مهدوی در حالی که یک ظرف تخمه و ذرت برای پرنده می‌گذارد، می‌گوید این نمونه، نمونه خاص و کمیابی است: « طوطی‌ها حیوانات باهوشی هستند. این حیوانات حتی تا 50 سال هم عمر می‌کنند و از میوه‌ها و دانه‌های خوراکی تغذیه می‌کنند»


حیوان خانگی با 2 متر طول!

تقریبا برای همه مردم، نگهداری یک مار پیتون یک متری به عنوان یک حیوان خانگی، نه تنها توجیه شده نیست، بلکه جسارتا کمی کله شقی به حساب می‌آید! اما محمد امین این‌طور فکر نمی‌کند! صاحب این پیتون که دانشجوی سال سوم دانشگاه علمی، کاربردی است، درباره حیوان به قول خودش ملوس(!) خانگی‌ می‌گوید: «این پیتون از نوع «بال پیتون» است که کوچکترین و بی‌خطرترین نوع پیتون به حساب می‌آید. نیش ندارد و صاحب‌شان را معمولا گاز نمی‌گیرد. این مار  6 ساله است و می‌گویند تا 30 سال هم عمر می‌کند. وقتی از طریق یک واسطه این حیوان را از شمال کشور خریدم، فقط 30 سانتی‌متر طول داشت» محمد امین، حیوان خانگی عجیبش را داخل آکواریوم شیشه‌ای نگه می‌دارد و تذکر می‌دهد که وجود یک لامپ یا گرم‌کن داخل آکواریوم، ضروری است. درباره تغذیه‌اش می‌گوید: «کلا موجود بدغذایی است؛ یکی از دردسرهای نگهداری این مار این است که معمولا گوشت یخ زده و مرده نمی‌خورد و باید به تدریج به خوردن این چیزها عادتش بدهید چون همیشه که جانور کوچک زنده مثل موش در دسترس ندارید بدهید بخورد!» می‌پرسم احساس بقیه اعضای خانواده از این‌که پسرشان ماری یک متری و گوشت‌خوار را به عنوان حیوان خانگی نگه می‌دارد چیست، می‌گوید: «پدرم از همان اول کاری به این قضیه نداشت اما مادرم خیلی مخالف بود و می‌ترسید. هنوز هم می‌ترسد. من این حیوان را یکی، دو ماهی با اصرار نگه داشتم اما وقتی دیدم مادرم راضی نمی‌شود، قرار شد آن را به اتاقک داخل باغ‌مان ببرم»

این حیوان کیلویی چند؟!

اما اگر به سرتان زده است که شما هم یکی از این حیوانات جنگلی – خانگی را بخرید و نگهداری کنید بهتر است قبل از عزیمت به بازار کمی درنگ کنید، چون بسیاری از این حیوانات به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و شما بهتر از ما می‌دانید که خرید و فروش و نگهداری قاچاق برابر قانون جرم است و هر جرمی هم مجازاتی دارد. اما قبل از خرید حیوانات مجاز(!) نیز بهتر است دستی به جیب‌هایتان بکشید چون قیمت برخی از آنان واقعا باور نکردنی است! قیمت‌هایی که در ادامه می‌آوریم حاصل پرسش‌های نامحسوس ما از دارندگان این حیوانات است، چون بازار خرید  و فروش این حیوانات کاملا غیر رسمی و در برخی موارد کاملا غیرقانونی است و بنابراین قیمت‌ها هم پایه و اساس مشخصی ندارند.  

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧