دو دهه با کلاه قرمزي و پسرخاله

دو دهه با کلاه قرمزي و پسرخاله

نویسنده :

علي نيک‌فرجام
سال‌هاي پاياني دهه 60 شمسي بود و تنها دلخوشي ما و ساير کودکان آن سال‌ها برنامه‌هاي کودک و نوجواني بود که از صدا و سيما به مدتي محدود روي آنتن مي‌رفت. تمام جذابيت‌هاي آن برنامه کودک وابسته به کارتون‌هاي ژاپني بود که در آن پخش مي‌شد و ما را براي دقايقي وارد دنياي قصه‌ها و ماجراها مي‌کرد، البته تعدادي هم سريال عروسکي در برنامه کودک پخش مي‌شد که (شايد براي امروزي‌ها زياد جذاب نباشد) نمي‌شد از آن‌ها گذشت، انصافا کسي نبود که مجموعه «پت پستچي» و «افسانه سه برادر» را دوست نداشته باشد. اما تمام اين‌ها براي بچه‌هاي دهه شصت و هفتاد که نه «پلي‌استيشن» داشتند و نه «ايکس‌باکس» کافي نبود، هنوز هم نياز به سرگرمي احساس مي‌شد، آن هم از نوع ايراني‌اش (البته منظورم گل کوچيک با توپ پلاستيکي نيست) و اين‌جا بود که پاي برنامه‌سازان ايراني به ميدان مي‌آمد، آن‌هايي که با عروسک‌هاي بانمکشان که همزبان ما بودند، ساعت‌ها ما را سرگرم نگه مي‌داشتند.

پس از اين مقدمه دوست داشتم که يادي بکنم از برنامه‌هاي جذاب و دوست‌داشتني مانند «اوستا بابا» و «عموقناد» ولي فعلا فضا و البته زمان اقتضا مي‌کند که به موضوع مشهورترين و محبوب‌ترين عروسک دوران کودکي‌مان که تا به امروز همراه ما مانده است بپردازيم؛ يعني به اين دو دهه‌اي که «کلاه قرمزي» و «پسرخاله» هر از گاهي به ما سر مي‌زنند؛ انگار که هر زمان دل ما براي آن‌ها تنگ مي‌شود، خودشان مي‌فهمند به سراغمان مي‌آيند.
صندوق پست
اوايل دهه هفتاد بود و ايرج طهماسب با يک برنامه جديد مهمان بعدازظهرهاي چهارشنبه ما بچه دبستاني‌ها شده بود. اسم اين برنامه «صندوق پست» بود و در آن از کلاه قرمزي و پسرخاله خبري نبود و دو عروسک خيلي کوچک به‌نام‌هاي «جغجغه» و «فرفره» درکنار آقاي مجري، اين برنامه را مي‌چرخاندند. در هر قسمت از اين برنامه، آقاي مجري نامه‌هايي که بچه‌هاي ايراني به تلويزيون مي‌فرستادند را مي‌خواند و در همان برنامه به آن‌ها جواب مي‌داد. کمي بعدتر پاي دو عروسک بزرگ‌تر و عجيب و غريب (که هرگز براي من معلوم نشد اين‌ها چه موجوداتي هستند) به برنامه باز شد؛ «ژولي پولي» و «گلابي» دو عروسک زرد و صورتي بودند که يکي از آن‌ها اصلا حرف نمي‌زد و عروسک ديگر به جاي حرف زدن، با دهانش صداي تق تق توليد مي‌کرد و آقاي مجري صحبت‌هاي او را براي بچه‌ها ترجمه مي‌کرد. ويژگي مشترک تمام اين شخصيت‌هاي جديد و دوست داشتني اين بود که سربه‌هوا و بازيگوش بودند و با کارهاي اشتباهشان بهانه‌اي به دست آقاي مجري مي‌دادند تا با زبان شيرينش نکات تربيتي را به کودکاني که با علاقه پاي تلويزيون نشسته بودند منتقل کند. البته ماجرا به همين‌جا ختم نشد و چندي بعد و به‌طور ناگهاني سروکله يک پسربچه بازيگوش در برنامه آقاي مجري پيدا شد.

عروسکي با کلاه قرمز
يک موجود سربه‌هوا که به حرف کسي گوش نمي‌داد و يکسره مي‌پريد وسط صحبت‌هاي آقاي مجري که سعي مي‌کرد با متانت و ملايمت او را آرام کند. صحنه‌هاي تلاش بي‌نتيجه آقاي مجري براي آرام کردن اين موجود عجول که موقع حرف زدن، دهانش را تا بيني آقاي مجري جلو مي‌برد، همه ما را به خنده مي‌انداخت به‌خصوص در آن زمان‌هايي که آقاي مجري، اين پسربچه را با زور از خودش دور مي‌کرد و صورتش که از آب دهان عروسک خيس شده بود را با دستمال پاک مي‌کرد. اين عروسک همان کلاه قرمزي خودمان بود و قرار نبود بماند ولي در همان جلسه اول حضورش به‌واسطه شخصيت جذابش که مديون صداپيشگي هنرمندانه «حميد جبلي» بود آن‌قدر جلوه کرد که گوي سبقت را از سايرعروسک‌هاي برنامه ربود و به ستون اصلي برنامه تبديل شد. حالا ديگر کلاه قرمزي فقط محبوب آقاي مجري نبود، فقط محبوب ما بچه‌دبستاني‌ها هم نبود بلکه يادم مي‌آيد پدر و مادرهاي ما هم پاي برنامه «صندوق پست» که حالا ديگر در بين مردم به برنامه «کلاه قرمزي» مشهور شده بود مي‌نشستند و از ته دل مي‌خنديدند.

گام ديگري در تکميل صندوق پست
کلاه قرمزي براي ما کافي بود ولي تيم ايرج طهماسب، حميد جبلي، پروين شمشکي، عروسک‌سازها و عروسک گردان‌هايشان يک برگ برنده ديگر هم در آستين داشتند که پس از مدتي وارد برنامه شد. شخصيت (عروسک) جديد، درست در نقطه مقابل رفتارهاي کلاه قرمزي بود، نه پررو بود، نه سربه‌هوا و نه پرحرف، اتفاقا خيلي کم‌رو بود و به ندرت حرف مي‌زد، از زير کار دررو و تنبل نبود و هر زمان که بي‌کار مي‌شد به هر طريق ممکن به ديگران کمک مي‌کرد، به‌طور کلي از کلاه قرمزي خيلي عاقل‌تر بود ولي ايرادش در اين بود که به حرف کسي گوش نمي‌کرد و کار خودش را انجام مي‌داد، طاقت سئوال و چون‌وچرا نداشت و با هرنوع مخالفت يا سئوالي به صورت تهاجمي برخورد مي‌کرد. حضور پر سروصداي اين دو عروسک محبوب ايرج طهماسب و حميد جبلي را به فکر ساخت يک فيلم سينمايي با محوريت کلاه قرمزي انداخت.

کلاه قرمزي در قاب تلويزيون
سال 1388 خبر رسيد که طهماسب و جبلي دوباره قصد دارند با همان عروسک‌هاي محبوبشان به تلويزيون بيايند و مهمان نوروز 88 خانه‌هاي مردم باشند. اين خبر درحالي اعلام شد که حتي بدبين‌ترين صاحب‌نظران هم معتقد بودند که مجموعه نوروزي کلاه قرمزي و پسرخاله به‌احتمال زياد پربيننده‌ترين برنامه نوروزي سيما خواهد شد و اين پيش‌بيني درست از آب در آمد. کلاه قرمزي نوروزي به هيچ عنوان بوي تکرار و کهنگي نمي‌داد و از چنان طراوتي برخوردار بود که انگار براي اولين بار است که اين عروسک‌ها با يک ايده ناب پا به تلويزيون گذاشته‌اند. در اين ميان ايده دعوت از مهمانان سرشناس نوروزي مانند «آتيلا پسياني» و خانواده‌اش، «امين حيايي»، «باران کوثري» و حتي «ابراهيم حاتمي‌کيا» سبب شد تا طهماسب يک برنامه جديد را اداره کند و درنهايت يک شخصيت بانمک ديگر براي اولين بار به تيم کلاه قرمزي و پسرخاله افزوده شد.

پسرعمه زا
«محمدرضا هدايتي» يکي از با استعدادترين هنرمندان عرصه سينما و تلويزيون است، هنرپيشه‌اي که به لحاظ تعدد نقش و انعطاف‌پذيري صدا و چهره تاحدي هنر «اکبر عبدي» را در ذهن تداعي مي‌کند و زماني که او به‌عنوان صداپيشه شخصيت جديد مجموعه کلاه قرمزي يعني «پسرعمه‌زا» قرار گرفت در کنار خود اين مجموعه تبديل به يک پديده جديد شد. در مجموع کلاه قرمزي 88 نه‌تنها چيزي از يک مجموعه نوروزي تمام‌عيار کم نداشت، بلکه طراوت و تازگي آن به تمامي سريال‌هاي نوروزي آن سال طعنه مي‌زد.

براي سال 1390
تجربه موفق سال 88 زمينه چالش‌برانگيزي براي طهماسب، جبلي و گروهشان بود، وقتي خبر حضور دوباره کلاه قرمزي در برنامه‌هاي نوروزي سال 1390 در رسانه‌ها منتشر شد همه در اين فکر بودند که طهماسب و جبلي اين بار مي‌خواهند چه چيز جديدي به مخاطبان قديمي و جديدشان ارائه کنند و اين بود که گمانه‌زني‌ها در مورد موفقيت يا عدم موفقيت کلاه قرمزي 90 آغاز شد ولي پس از پخش اولين قسمت آن، روشن شد که امسال نيز پر مخاطب‌ترين برنامه سيما همين کلاه قرمزي خواهد بود، که البته گذشته از توانمندي‌هاي کلاه قرمزي، ضعف و افتادن سريال‌هاي نوروزي به ورطه کليشه‌اي شدن نيز در موفقيت مجموعه جديد کلاه قرمزي بي‌تاثير نبود. کلاه قرمزي و پسرخاله امسال همان رنگ و بوي شيرين دو دهه پيش را داشتند ولي پسرعمه‌زا به روز شده بود و شخصيت‌هاي جديد «فاميل دور» و «ببعي» نيز به آن اضافه شده بودند که هرکدام به‌تنهايي يک بمب خنده بودند.

در کنار تمام اين‌ها شخصيت دوست‌داشتني آقاي مجري که با واقعيت بسيار منطبق بود و مهرباني، عصبانيت و درس‌هاي اخلاقي‌اش هيچ‌کدام رنگ و بوي شعارزدگي و اغراق نمي‌داد موفق شد تا مخاطبان چندين و چندساله کلاه قرمزي را هنوز در اطراف خود نگه دارد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧