کلاه قرمزي هووووو!
عشق و حال با شخصيت‌هاي دوست‌داشتني کلاه‌ قرمزي 90 که نوروزمان را رنگي تازه بخشيدند؛

کلاه قرمزي هووووو!

نویسنده :

تا به حال کسي نوستالوژي‌تان را قلقلک داده است؟! لابد مي‌پرسيد اين نوستالوژي که وگفتي يعني چه؟ نوستالوژي کلمه مورد علاقه نگارنده است که به تازگي از سوي دبير محترم تحريريه به واژگان «خاطره‌بازي» تغيير نام پيدا کرده است. البته خاطره‌بازي بيان فارسي کلمه نوستالوژي است. از اين حرف‌ها که توضيح واضحات بود، بگذريم بايد دوباره پرسيد: «تا به حال کسي نوستالوژي‌تان را قلقلک داده است؟!» نوروز امسال که شبکه‌هاي سيما سعي داشتند با انواع و اقسام برنامه‌هاي به حساب خودشان متنوع نوروز را به کام ملت شيرين کنند. شبکه 2 سيما گل کاشت و با عروسک‌هاي دوست‌داشتني و خاطره‌انگيزش پا به ميدان رقابت گذاشت. ايرج طهماسب و حميد جبلي که روزگاري با 2 عروسک کلاه قرمزي و پسرخاله سينما را مقهور هنرنمايي خود و پيش‌تر از آن در تلويزيون با برنامه «صندوق پست» اين عروسک‌ها را به مردم معرفي کرده بودند، اين‌بار مثل سال 88 به تلويزيون آمدند و در قالب 16 قسمت کلاه قرمزي و پسرخاله را به همراه چند عروسک دوست‌داشتني ديگر ميهمان خانه‌هايمان کردند. شخصيت‌شناسي و خاطره‌بازي نوروزي با شخصيت‌هاي دوست‌داشتني و محبوب مجموعه کلاه‌ قرمزي 90، دست‌مايه اين نگاره است. با ما همراه باشيد...

آقاي مجري
ايرج طهماسب که نويسنده و کارگردان مجموعه کلاه قرمزي 90 بود به عنوان «آقاي مجري» در اين مجموعه ايفاي نقش کرد. او از مجموعه «صندوق پست» که اواخر دهه 60 به روي آنتن مي‌رفت ايفاي نقش يک مجري برنامه کودک را داشت که بعد از گذشت 21 سال همچنان همان نقش را ايفا مي‌کند.

ويژگي‌ها

آقاي مجري دهه 60 و 90 با هم چه تفاوت‌هايي دارد؟ اين شايد مهم‌ترين سوالي باشد که به ذهن متبادر مي‌شود. ايرج طهماسب در برنامه دهه شصت‌اش وقتي تصوير مي‌آمد مي‌گفت: «سلام بچه‌ها. خوبين؟ خوشين؟...» ديالوگ‌هايي که حالا بعد از 21 سال هنوز هم همان‌ها به زبان ايرج طهماسب مي‌آيد با ژست خاصي که دارد. طهماسب دهه 60 جواني در ابتداي راه دنياي تصوير بود که صورتش هنوز جاافتادگي اين روزها را نداشت. او حالا آن‌قدر با تجربه شده است که وقتي با عروسک‌هايش صحبت مي‌کند خيلي بيشتر آن‌ها را درک مي‌کند و باورپذيري زندگي يک انسان با عروسک‌ها را براي مخاطب بيشتر مي‌کند. حالا کسي نمي‌پرسد که چه‌طور اين آقاي مجري با اين همه عروسک سرو کله مي‌زند و زندگي مي‌کند؟ مگر او خودش خانواده ندارد؟ و هزار سوال اين شکلي ديگر که تجربه 21 ساله طهماسب و جبلي پاسخ به آن در ذهن مخاطب را بي‌اهميت جلوه مي‌دهد و سبب مي‌شود بيننده تلويزيوني به لذت بردن از شيطنت‌هاي کلاه قرمزي بسنده کند و دنبال رسيدن به پاسخ اين سوال‌ها نباشد. آقاي مجري دهه 90 حالا ديگر به استادي تمام عيار براي مهار ذهن کودکان نسل امروز تبديل شده است.

ديالوگ‌ها وتکه کلام‌ها

1 سلام بچه‌ها. خوبين؟ خوشين؟ سلامتين؟...

2 بچه‌ها ببينيد وقتي يک بزرگتري...

3 بعضي از بچه‌ها...

کلاه قرمزي
عروسک‌گردان: دنيا فني‌زاده

کلاه قرمزي يا همان آقاي قرمز کلاه‌(!)‌ به اذعان بسياري از مردم و کارشناسان محبوب‌ترين و البته پولسازترين عروسک تاريخ سينما و تلويزيون ايران است! او که روزگاري در ميان عروسک‌هاي زشت آرشيو شبکه دو سيما خاک مي‌خورد به هنر جبلي و طهماسب به اوج شوکت رسيد و اکنون به عروسکي خاطره‌انگيز براي نگارنده و دوست‌داشتني براي نسل کنوني مبدل شده است.

ويژگي‌ها

کلاه قرمزي نماد بي‌بديل بچه‌هاي شر و شيطان است. او در کودکي‌مان بوده است و به بياني کودک درونمان است که شيطنت‌ها و اشتباه‌هايش را دوست داريم و برايش احترام قائليم. شايد به خاطر همين است وقتي کلاه قرمزي شيطنتي مي‌کند و آقاي مجري را کلافه، همه‌مان ذوق‌مان مي‌شود و فراموش مي‌کنيم که اگر بچه‌اي اين‌گونه رفتار کند ديوانه مي‌شويم. کلاه قرمزي بچه‌اي است که دوست دارد همه چيز را خودش تجربه کند. درست مثل کودکي ما که مي‌خواستيم حتي به بخاري داغ دست بزنيم تا ببينيم چرا از نزديک شدن به آن منع مي‌شويم. کلاه قرمزي تا خودش مصيبت‌هاي بعد از پرخوري را نچشد حاضر نمي‌شود سر يخچال نرود، سمنوهاي سفره هفت‌سين را نخورد و...

ديالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

کلاه قرمزي در نوع حرف زدن مثل خيلي از بچه‌هاي ديگر اشتباهات کلامي دارد. او با اين اشتباهات کلامي شيرين به شخصيت محبوب بچه‌ها و حتي بزرگ‌ترها تبديل شده است. کلام کلاه قرمزي فرهنگ لغتي است که مقايسه آن با واژگان اصلي خالي از لطف نيست:

سلين: سلام / خوفين: خوبين / اکشال نداره: اشکال نداره / جوف آب: جوب آب / شايستي: شايد / ببايد: بايد / اهين: بله / اي مرجي: آقاي مجري / خوگشل: خوشگل / چمشا: چشم‌ها

همچنين کلاه قرمزي در رفتار خود کارهايي مي‌‌کند که به حرکات و سکنات ويژه او تبديل شده است. مثلا حرکت مداوم دست‌هاي او يا فرو بردن سر در لباس وقتي مي‌خواهد اداي بزرگ‌ترها را در بياورد.

پسرخاله
عروسک‌گردان: مرضيه محبوب

صدا: حميد جبلي

پسرخاله از همان مجموعه صندوق پست به کلاه قرمزي و آقاي مجري پيوست. او به سبب نسبت فاميلي که با کلاه قرمزي داشت از همان ابتدا پسرخاله ناميده مي‌شد. عروسک پسرخاله همراه با کلاه قرمزي توانست به بزرگ‌ترين موفقيت‌هاي تاريخ نمايش‌هاي عروسکي ايران دست يابد.

ويژگي‌ها

کاراکتر پسرخاله نقطه مقابل کلاه قرمزي است. او نماد بچه‌هاي فهميده و سر به زيري است که مي‌توان آن‌ها را مثبت ناميد. او در کارهاي خانه به بزرگ‌ترها کمک مي‌کند و با گذشت زمان در برنامه‌هاي آقاي مجري به شخصيت پيام دهنده تبديل شد. پسرخاله در مجموعه نوروزي سال 88 و 90 بيشترين بار پيام‌دهي برنامه را به دوش کشيد. به شکلي که در همين برنامه نوروز 90 به طور مشخص شخصيت پسرخاله بيشتر در حاشيه داستان‌ها بود و تنها براي پيام‌دهي گاهي وارد صحنه مي‌شد. پسرخاله از آن بچه‌هايي است که سن‌شان بيشتر از شناسنامه‌‌شان است. او در اوج کودک بودن حرف‌هاي بزرگ مي‌زند و بزرگ رفتار مي‌کند.

ديالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

1 چي گفتي؟ نه فقط مي‌خوام ببينم چي گفتي؟...

2 مگه چيه؟...

3 نون بگيرم؟ نفت بگيرم؟...

پسرعمه زا
عروسک‌گردان: اميرسلطان احمدي

صدا: محمدرضا هدايتي

پسرعمه‌زا يکي ديگر از فاميل‌هاي کلاه قرمزي شخصيت محوري است که از روستا آمده است. او بچه روستاست و توانسته بعد از حضورش در برنامه نوروز 88 در ميان علاقه‌مندان به کلاه قرمزي جايگاه ويژه‌اي براي خود باز کند. هر چند خيلي‌ها اين مسئله را ناشي از هنر فوق‌العاده محمدرضا هدايتي در اداي صداي اين عروسک مي‌دانند. به زعم بسياري اگر نبود صداي هدايتي بر روي اين عروسک شايد هرگز پسرعمه زا به محبوبيت کنوني‌اش نمي‌رسيد.

ويژگي‌ها

پسر عمه زا بچه روستاست. او مثل بچه‌هاي روستا قوي است و اندکي قلدر! او به لهجه روستايي صحبت مي‌کند و همين شيريني کلام سبب شده است تا از ساير عروسک‌ها متمايز شود. پسر عمه زا معمولا وقتي مي‌خواهد کسي را صدا بزند با آواي بلند مي‌گويد: «هوووووووو...». او بسيار ماهرانه به دستان هنرمند لقمانيان، عروسک‌گردانش به سبک روستايي مي‌رقصد. پسر عمه زا هم همچون کلاه قرمزي در شيطنت يد طولايي براي خود رقم زده است.

ديالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

1 هوووووووو...

2 من پسر عمه زا نيستم، من قابلمه آقاي مجري‌ام!

3 بهرام! اي آقاي مجري بعضي وقتا مگه ايميل دارم، يعني چي ميل داره؟!

فاميل دور
عروسک‌گردان: محمد لقمانيان

صدا: بهادر ملکي

فاميل دور از اقوام پسرعمه زاست. نام او «فاميل» و فاميلش «دور» است! او از يک روستاي خيالي به نام «دور» آمده است. روستايي که مردمانش به سبک خاص سخن مي‌گويند و آداب و رسوم خاصي دارند.

ويژگي‌ها

فاميل دور ظاهرا سن و سالش از ساير عروسک‌هاي برنامه بيشتر است. اين را مي‌توان از سبيلش و نوع ديالوگ‌هاي مجري با او استنباط کرد. فاميل دور از هر نوع حيواني مي‌ترسد. چه گرگ باشد و چه يک پروانه کوچک! او شغلش درباني است و به «در» خيلي حساس است. از مهم‌ترين و شاخص‌ترين ويژگي‌هاي اين کاراکتر آن است که در اوج کارهاي غلط و خنده‌دارش از ضرب‌المثل‌ها استفاده مي‌کند و بار آموزشي خاصي به برنامه مي‌دهد، البته بسيار هنرمندانه!

ديالوگ‌ها و تکه کلام‌ها

1 سلام آقاي مجري، سال نوتان مبارک، صد سال به اين سال‌ها، هر روزتان نوروز، نوروزتان پيروز...

2 آقاي مجري! نخورديم نون گندم، ديديم که دست مردم...

3 بهرام که گور مي‌گرفتي همه عمر، ديدي که چگونه «دور» بهرام گرفت!!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
اینستادونی

اینستادونی 559

٩٧/٠٩/١٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و خاموشی چراغ

٩٧/٠٩/١٥
درباره «آستیگمات» دومین ساخته مجید رضا مصطفوی

تراکم خنده‌دار بدبختی

٩٧/٠٩/١٥
فتوچاپ

فتوچاپ 559

٩٧/٠٩/١٥
شگرد

فالوورهایتان را بترکانید (قسمت دوم)

٩٧/٠٩/١٥
جارچی

جارچی 559

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

نگاهی کوتاه به زندگی و افتخارات اصغر فرهادی از ابتدا تا به امروز

٩٧/٠٩/١٥
یک پرونده پر و پیمان درباره اصغر فرهادی و سبک فیلم‌سازی منحصر به ‌فردش که اسمش این هفته با انتشار همه می‌

سرِّ فرهادی

٩٧/٠٩/١٥
یادداشت

بده بستون های سینمایی

٩٧/٠٩/١٥
چهره هفته

چهره هفته 559

٩٧/٠٩/١٥
برای ابوالفضل زرویی نصرآباد که نوشته‌هایش را دوست می‌داشتم و جاده ناهموار طنز را برای نسل ما صاف کرد

اسطوره سبیلوی من

٩٧/٠٩/١٥
ناصرخان اکتور سینما

ببخشید شما؟

٩٧/٠٩/١٥
پایان نامه

کتاب، چمبه، حمید هیراد!

٩٧/٠٩/١٥
کدام کارگردان‌ها بیشترین شباهت را به فرهادی دارند؟

فرهادی‌بازها، فرهادی‌سازها، فرهادی شده‌ها!

٩٧/٠٩/١٥
هــمه چــیز درباره مهــم‌تــرین ارز ایــــن روزهــای دنــیــای تکــنولوژی

#ETHEREUM

٩٧/٠٩/١٥
دستپخت آخر آقای کارگردان، زیر ذره‌بین نقد

همه چیز درباره دانستن است

٩٧/٠٩/١٥
دات کام

پت و مت بسازید!

٩٧/٠٩/١٥
#توئیتری_ها

توئیتری ها 559

٩٧/٠٩/١٥
بیفور ویژه

زوج دیکتاتورِ جیمی

٩٧/٠٩/١٥
تمام شواهدی که نشان می‌دهد فرهادی درحال تغییر رویه در مسیر فیلمسازی‌اش است

فاز نو

٩٧/٠٩/١٥