تابستان داغ و پوشش رمضان پسند
به مناسبت آغاز فروش پوشاک رمضانه

تابستان داغ و پوشش رمضان پسند

نویسنده : سعید برند

فقط این ساعت کار اداره‌ها و مغازه‌ها نیست که تغییر می‌کند، فقط این زنگ تلفن‌های همراه نیست که تغییر می‌کند، این ماه زمین و زمان تغییر می‌کند. حساب و کتاب‌ها هم بهم می‌ریزد، دیگر یک هم مساوی یک نیست! برنامه‌های ‌غذایی و تلویزیونی، شیرینی مورد علاقه مردم و حتی احوال پرسی‌ها هم تغییر می‌کند، حالا جمله «نماز و روزه‌تان قبول» دوباره مدام بین ما تکرار می‌شود، اما در این هیاهوی تغییرات، تغییرات خودِ خود آدم‌های شهر حال و هوای دیگری دارد، آدم‌ها مهربان‌تر می‌شوند، کمتر جوش می‌آورند، حریم نگاه‌ها ‌شفاف‌تر می‌‌شود و البته قیافه‌ها هم رمضانی می‌شود...

به عقیده برخی اگر در خیلی از کشورهای دنیا فقط پوشش‌ها و لباس‌های فصلی مثل پوشاک تابستانه و زمستانه وجود دارد، در کشور ما یک نوع پوشش دیگر هم می‌توان به لباس‌های فصلی اضافه کرد و آن پوشش رمضانی است!

نظر شما چیست؟ آیا لباس خاصی برای این ماه کنار گذاشته‌اید؟

لباس مهمانی‌ام را می‌پوشم

محمدرضا دانشجوی مکانیک و از مخترعین جوان است. او درباره لباس مخصوص رمضان به نکته جالبی اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر شما امروز به یک مهمانی خانوادگی دعوت شوید حتما سعی می‌کنید لباس‌های بهتر و نوتر یا به قول معروف لباس‌های پلوخوری‌تان را بپوشید، پس به نظرم بد نیست حالا که در این ماه به مهمانی خداوند دعوت شده‌ایم، با لباس‌های مهمانی این ور و آن ور برویم تا اگر یک فرد غریبه وارد شهر می‌شود احساس کند که انگار همه مردم شهر به یک مهمانی بزرگ دعوت شده‌اند. 

او برای این که ثابت کند که حرفش شدنی است، ایام نوروز را مثال می‌زند و می‌گوید: شما به روزهای آغازین سال و عید نوروز نگاه کنید، بسیاری از مردم لباس‌های نو به تن می‌کنند، حالا چه اشکال دارد که تمرین کنیم و حداقل در یک ماه لباس‌های تمیز و البته تمیز لباس بپوشیم؟! 

برخی از دوستان من چون روزه هستند کمی بد خلق و بی‌حوصله می‌شوند، حتی موهایشان را هم شانه نمی‌کنند! در صورتی که به نظر من باید قیافه و تیپ و تال ما در این ماه متفاوت از سایر ماه‌ها باشد. 

آرایش نمی‌کنم!

«وقتی روزه هستم یک حسی پیدا می‌کنم، شاید حس معنویت، حسی شبیه همان حس و حال وقتی که به حرم امام رضا علیه السلام می‌روم، وقتی صدای تلاوت قرآن را می‌شنوم، وقتی کنار سفره افطار ربنا را زمزمه می‌کنم و ... خلاصه دلم نمی‌آید این حس قشنگ و کم یاب را خراب کنم»

نسرین که سخت این حس و حال رمضانی را دوست دارد حرف‌هایش را این طور ادامه می‌دهد: لباس مخصوص ماه رمضان که ندارم ولی حواسم هست که به قول معروف سنگین و با وقار باشم، شبیه یک روزه‌دار واقعی، لباس پوشیدنم این روزها خیلی تفاوت دارد، مثل وقتی می‌شوم که می‌خواهم وارد یک مکان مقدس شوم،  مثلا آرایش نمی‌کنم، حتی رفتار و گفتار و کردارم نیز تغییر می‌کند، (با خنده می‌گوید) نمی‌دانم شاید اثرات گرسنگی باشد ولی هر چه هست، حس و حال این ماه را دوست دارم و نمی‌گذارم چیزی خرابش کند!

هوا گرم است ولی من روزه‌ام!

احسان دانش‌آموز کلاس سوم راهنمایی و  به قول خودش روزه اولی است، هر چند سال‌های پیش هم روزه می‌گرفته ولی تجربه روزه‌داری آن هم برای یک ماه کامل را امسال تجربه می‌کند. او می‌گوید: برای رسیدن تابستان لحظه شماری می‌کردم تا از روپوش‌های زمخت مدرسه راحت شوم و بتوانم تی‌شرت‌هایی که نمی‌توانستم در مدرسه بپوشم را بپوشم ولی چون حالا می‌خواهم روزه بگیرم به نظرم نباید لباس‌های تنگ و کوتاه بپوشم چون وقتی روزه می‌گیرم احساس مهم بودن به من دست می‌دهد چرا که به سنی رسیده‌ام که انجام دستورات خدا برایم واجب شده، پس باید لباسم یک لباس مناسب باشد.

بهترین لباس، لباس تقواست

صحبت‌هایش را با این جمله شروع می‌کند: رمضان و غیر رمضان ندارد، لباس ما همیشه و همه جا بیانگر شخصیت ماست، به خصوص وقتی در جامعه هستیم و کسی ما را نمی‌شناسد، ممکن است حداقل در نگاه اول بر اساس پوشش‌مان راجع به شخصیت خانوادگی ما قضاوت کند. 

با این حال خالقی که خودش را از اساتید دانشگاه پیام‌نور معرفی می‌کند به این نکته هم اشاره می‌کند که: ببینید مثلا در محرم و صفر و به ویژه در روزهای عاشورا و تاسوعا و یا در دیگر ایام سوگواری، بسیاری از آقایان از نوجوان و جوان گرفته تا بزرگ‌ترها و سالمندان همگی پیراهن مشکی می‌پوشند و اگر یک خارجی به یکی از شهرهای کشور سفر کند متوجه می‌شود که همه مردمان شهر عزادارند در ماه رمضان هم همین طور است، بسیاری از افرادی که در انتخاب لباس مناسب توجه کافی ندارند و لباس‌هایشان زننده است در ماه رمضان پوشش خود را تغییر می‌دهند، آن هم نه به خاطر این‌که کسی به آن‌ها تذکر دهد، چون خودشان اهل روزه گرفتن هستند، این تغییر که از اثرات خوب روزه‌داری است در آن‌ها هم ایجاد می‌شود. 

از نظر او بهترین لباسی که در این ماه باید به تن کنیم و انسان‌ها بر اساس آن قضاوت و رتبه بندی می‌شوند، لباس تقواست. 

لباسم تغییر نمی‌کند، پوششم اصلاح می‌شود!

شنیدن نظرات کسی که خودش سال‌هاست نان لباس را می‌خورد هم خالی از لطف نیست. حشمت که از فروشندگان حرفه‌ای لباس است و اگر حتی قصد خرید هم نداشته باشید ولی وارد مغازه‌اش شوید با دستی پر خارج خواهید شد، درباره لباس مخصوص ماه رمضان می‌گوید: لباسم که همین لباس است، ولی پوششم به کلی تغییر می‌کند. منظورم از پوشش، پوششی است که بر روی زبان و دهان و گوش و چشمم قرار می‌گیرد و دیگر هر چیزی را نمی‌بینم، نمی‌شنوم و نمی‌گویم! این لباس، لباس مخصوص ماه رمضان است. اتفاقا به این راحتی‌ها هم گیر نمی‌آید و باید کلی بگردیم و تلاش کنیم تا بتوانیم آن را از خدا بخریم و سپس بپوشیم تا این لباس بتواند از ما در برابر گناهان محافظت کند. 

آقا حشمت به نکته دیگری هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در ماه رمضان به قول ما کاسب‌ها، بازار لباس کمی شُل  می‌شود و  این نشان می‌دهد که مردم در این ماه خیلی سراغ مد را نمی‌گیرند و ترجیح می‌دهند به جای چرخیدن توی بازار از وقت‌شان جور دیگری استفاده کنند. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
کودک درون
کودک درون
٩٢/٠٤/٢٢
٠
٠
بهترین لباس لباس تقواست............
zza
zza
٩٢/٠٥/٠٢
٠
٠
خوب بود
پربازدیدتریـــن ها
جارچی

جارچی 482

٩٦/٠١/٣١
شگرد خفن

کدام خبر درست است؟

٩٦/٠١/٣١
درباره اظهار نظر عجیب سرمربی پرتغالی تیم ملی که به مذاق پرسپولیسی‌ها خوش نیامد

طبقه‌بندی هواداران به سبک استاد کی‌روش!

٩٦/٠١/٣٠
نصیرزاده رئیس سابق کمیته تدوین مقررات فدراسیون در گفت‌و‌گو با جیم:

درج ستاره استقلال و پرسپولیس بر اساس تلقی خودشان است

٩٦/٠١/٣١
ستاره استقلالی‌ها واقعی‌تر است یا ستاره‌ای که به پیراهن پرسپولیس اضافه می‌شود؟

ستاره سُرخ در آسمان کُری

٩٦/٠١/٣١

ستاره‌ها در آسیا

٩٦/٠١/٣١
کافه جهان نما

ژاپن، سرزمین آفتابِ تابانِ احترام

٩٦/٠١/٣١
برگزیده سایت

بازخوانی

٩٦/٠١/٣١
مروری بر نویسندگانی که با آثارشان هیجانی ویژه در میان کتاب‌خوان‌ها ایجاد کردند

داستان موج‌ها و موج‌های داستانی

٩٦/٠١/٣١
شاخ هفته

نسل تنهای ما

٩٦/٠١/٣١
تلگجیم

تلگجیم 482

٩٦/٠١/٣١
حکایت هفته

اندر حکایت برنامه هفت و افخمی که رفت

٩٦/٠١/٣١

داستان ستاره‌ها

٩٦/٠١/٣١
آنتن

دلیل قطع تماس‌های صوتی تلگرام مشخص شد!

٩٦/٠١/٣١
پایان نامه

پول نارنگی، ما و این همه حادثه!

٩٦/٠١/٣١
نگاهی به فیلم «خشکسالی و دروغ» با حضور محمدرضا گلزار

مخاطب پسند و قصه‌‌گو

٩٦/٠١/٣١
ذهن زیبا

ذهن زیبا 481

٩٦/٠١/٣١
فتوچاپ

فتوچاپ 482

٩٦/٠١/٣١
چهره هفته

هرگز نرسیدن بهتر از دیر رسیدن است!

٩٦/٠١/٣١
دات کام

آتلیه سرخود بشوید

٩٦/٠١/٣١
تبلیغات
تبلیغات