ساکت شو يا بمير!
در ليست بلند بالاي ترور آدم‌هاي سرشناس زيادي وجود دارند آدم‌هاي زياد با معماهاي زيادتر

ساکت شو يا بمير!

نویسنده :

ترور واژه آشنايي است. اگر از آن آدم‌هايي هستيد که کنار نان‌پنير و چايي شيرين صبح‌تان، روزنامه هم پيدا مي‌شود يا گاهي اخباري، فيلمي يا سريالي ببينيد، حتما زياد اين کلمه را شنيده‌ايد. ترور يعني خط کشيدن روي زندگي مخالفان! يعني حذف کردن آن‌ها از زندگي! تعداد ترورهايي که تا به‌حال انجام شده است به قدري زياد است که حتي شمارش آن‌ها هم طاقت‌فرساست. بيشتر اهداف ترور هم فعالان سياسي هستند مثل به قتل رساندن انقلابيوني مانند «چه‌گوارا»، «مهاتما گاندي»، «پاتريس لومومبا»، «مالکوم ايکس» (رهبر سياهپوستان آمريکا) و... خوب که دقت کنيد هميشه ردپاي يکي از سرويس‌هاي جاسوسي غربي را در اين اقدامات مي‌توان ديد. البته افراد مشهور ديگري هم هدف ترور قرار گرفته‌اند که برخي از آن‌ها شانس آورده و جان سالم به در برده‌اند و بعضي هم جان به جان آفرين تسليم کرده‌اند. برخي از ترورها هم آن‌قدر پيچيده بوده‌اند که بعد از گذشت چندين دهه هم‌چنان يک معما مانده‌اند؛ مثل ترور «جان‌اف کندي»، رئيس جمهور آمريکا. خلاصه از هر مدلي که بخواهيد در ليست بلند بالاي ترور مي‌توانيد نمونه‌اي را بيابيد. در اين مطلب ما فقط به سراغ چند نمونه مشهور و جالب رفته‌ايم.
چتري براي مرگ

«گئورگي مارکف» (تحليل‌گر بي‌بي‌سي و پناهنده بلغاري که سال‌ها ساز مخالفت با حکومت‌هاي کمونيستي را کوک کرده بود) مثل صبح هر روز در ايستگاه اتوبوس واترلو در لندن، منتظر رسيدن اتوبوس بود تا زودتر به محل کارش برسد. اما خبر نداشت که صبح روز هفتم سپتامبر 1978 قرار است با بقيه روزها فرق داشته باشد. مرد بلغاري همين‌طور منتظر رسيدن اتوبوس بود که يکدفعه درد و سوزشي در ران پاي راستش احساس کرد. مثل اين‌که نوک تيز چتر مرد عابري به پايش خورده بود. مارکف چيز زيادي از اين اتفاق به يادش نبود؛ فقط اين‌که عابر به سرعت عذرخواهي کرد و از آن‌جا دور شد. آن روزگذشت اما چهار روز بعد مارکف بعد از يک دوره تب و لرز شديد در 49 سالگي مرد. مارکف قبل از مرگش به نزديکانش گفته بود که به احتمال زياد مردي که در ايستگاه اتوبوس به او برخورد کرده، يکي از مأموران کمونيست بوده که براي از بين بردن او اجير شده بوده است. بدن مارکف را کالبد شکافي کردند. نتيجه قابل حدس بود؛ يک قرص کوچک زير پوست پاي مرد بلغاري پيدا شد که نزديک به دو ميلي‌گرم سم «ريسين» داشت. گرچه هيچ وقت اثبات نشد اما خيلي‌ها معتقدند اين «کا.‌گ.‌ب» بود که سر تحليل‌گر بي‌بي‌سي را زير آب کرد.
کلنگي در سر

هنوز هم خيلي‌ها، همين جناب «لئون تروتسکي» را مرد اول تشکيل دولت کمونيستي شوروي مي‌دانند. حتي مخالفان سرسخت تروتسکي هم مي‌دانند که او رفيق گرمابه و گلستان «لنين»، ديکتاتور بزرگ شوروي بود. هرچه باشد او دست راست لنين در اداره امور کشور بود. براي همين هم تا مدت‌ها کسي جرأت مخالفت با تروتسکي را نداشت. تا اين‌که ورق برگشت و لنين ديار فاني را به مقصد ديار باقي ترک کرد! از همين زمان بود که تروتسکي پير ديگر نتوانست به رهبر بعدي کمونيست‌ها نزديک شود. اختلاف سليقه تروتسکي با «استالين»، کار را به جايي رساند که او را از حزب کمونيست و حتي بعد از مدتي از کشور بيرون انداختند! تروتسکي بخت‌ برگشته هم که حتي به خواب شب اين روزها را نمي‌ديد، مدت‌ها در اروپا سرگردان بود تا اين‌که به مکزيک رفت در آن‌جا بود که به يکي از مخالفان سرسخت استالين تبديل شد. مرد سياستمدار داغ‌ ديده آن‌قدر عليه استالين بد و بيراه گفت و برايش توطئه چيد که آخر کاسه صبر استالين لبريز شد و تصميم گرفت هرطور که شده سر تروتسکي را زير آب کند. در همين راستا! اول خواستند خانه‌اش را به رگبار ببندند. البته اين‌کار را کردند اما موفق نشدند تروتسکي را بکشند. تابستان همان سال دوباره استالين يکي از مأموران «کا.‌گ.‌ب» را اجير کرد تا هرطور شده کار تروتسکي را تمام کند. مامور روس هم به مکزيک رفت و تروتسکي را در اتاق مطالعه خانه‌اش به دام انداخت و فرق سر تروتسکي را با کلنگ از وسط شکافت! با اين حال سياستمدار پير روس تا 2، 3 روز در خانه‌اش زنده بود و بعد مرد. بعدش هم که معلوم است؛ استالين با ارسال پيامي به شدت اين اقدام ناجوانمردانه را محکوم کرد و از آن اعلام برائت کرد! مأمور «کا.‌گ.‌ب» هم فقط به تحمل 20 سال زندان در مکزيک محکوم شد.
آقاي ترورهاي جهان

«فيدل کاسترو» چندين دهه است که به يکي از اهداف اصلي «سيا» تبديل شده است؛ به‌طوري که مثلا در دهه 60 ميلادي کمتر زماني بود که کاسترو در جمعي باشد و يک سوء قصد برايش ترتيب نداده باشند. اين‌که رهبر کوبا چگونه توانسته است از 640 توطئه ترور بزرگ و کوچک جان سالم به در ببرد هم از آن سؤال‌هايي است که کسي برايش جوابي ندارد، حتي خود آقاي انقلابي! مشهورترين تلاشي که سيا براي ترور کاسترو کرد، جريان همان سيگار برگ معروف است؛ سيگار برگي که دانشمندان سازمان سيا ساخته و به جاي تنباکو، آن را از مواد منفجره پر کرده بودند تا توي صورت کاسترو منفجر شود. اما محافظان او که هميشه چهار چشمي مواظب او هستند، تيزتر از اين حرف‌ها بودند و اين توطئه را خنثي کردند. خيلي‌ها معتقدند که کاسترو رکورددار سوء قصدهاي نافرجام دنياست و بايد نامش در کتاب «رکوردهاي گينس» ثبت شود. گاهي طرح‌هاي سيا براي نابودي کاسترو بيشتر شبيه داستان‌هاي علمي تخيلي مي‌شد. مثلا در يک مورد، سيا که از علاقه زياد کاسترو به غواصي در آب‌هاي درياي کارائيب خبردار شده بود تصميم مي‌گيرد تعداد زيادي از حلزون‌هاي درياي کارائيب را جمع‌آوري کند تا مگر از بين آن‌ها يک صدف بزرگ پيدا شود؛ صدفي که به ميزان کافي مواد منفجره در آن‌جا بگيرد. برنامه اين بود که اين صدف را با مواد منفجره پر کرده و بعد آن را طوري رنگ‌آميزي کند که در زمان غواصي توجه کاسترو را جلب کند!
خود درگيري يا ترور؟!

ماجراي عجيب مرگ وکيل گواتمالايي هم از آن داستان‌هايي بود که تا مدت‌ها کل کشور گواتمالا را به آشوب کشيد. ماجرا اين‌طور بود که در ماه مي سال 2009 در گواتمالا و به تبع آن در همه دنيا نماهنگي از صحبت‌هاي يک آدم اتو کشيده پخش شد که در عين سلامت جسمي و روحي (يعني به طرف نمي‌خورد ديوانه باشد!) رو به دوربين نشسته بود و ادعا مي‌کرد که مردم زماني اين نماهنگ را خواهند ديد که او ديگر مرده و قاتلش هم رئيس‌جمهور گواتمالاست! ادعاي مرد جوان درست از آب در آمد. چند روز بعد، وکيل جوان در حالي که داشت سوار بر دوچرخه به محل کارش مي‌رفت به ضرب پنج گلوله کشته شد. گويا پيش از اين، وکيل جوان زيرو بم پرونده قتل يک بازرگان مشهور و دخترش را که چند ماه قبل به قتل رسيده بودند درآورده بود و به سرشاخه اصلي يعني رئيس‌جمهور گواتمالا رسيده بود. رئيس‌جمهور هم کلي او را تهديد کرده بود که اگر دهان باز کند کلکش را خواهد کند! وکيل متعهد ما هم که مي‌دانست دير يا زود اجلش خواهد رسيد، نوار حرف‌هايش را ضبط کرده بود. با پخش کليپ جناب «روزنبرگ» وکيل، گواتمالا به آشوب کشيده شد و مردم خواستار برکناري رئيس‌جمهور شدند. اما بازرسان سازمان ملل در اين قضيه دخالت کردند و بعد از تحقيق اعلام کردند: «روزنبرگ را کسي نکشته بلکه او خودش خودکشي کرده است!». کارشناسان سازمان ملل معتقد بودند که روزنبرگ به کسي 40 هزار يورو داده بود تا کارش را بسازد تا هم از دست اين دنيا خلاص شود (روحيه را داريد؟!) و هم رئيس‌جمهور را با خودش فنا کند! البته بازرسان به اين نکته اشاره‌اي نکردند که اين بنده خدا چه پدرکشتگي با رئيس‌جمهور داشته که به خاطر خراب کردن او، حاضر شده قيد زندگي را بزند!
سمفوني ترور

اين درست که اکثر ترورهاي معروف جهان بر عليه سياستمداران و انقلابيون جهان بوده، اما مثل هميشه استثناهاي پررنگي نيز در اين زمينه وجود دارند که در آن‌ها قرباني، فرد مشهور ديگري است که البته در اين موارد هم ردپاي ديدگاه‌هاي سياسي و اجتماعي ديده مي‌شود. نمونه بسيار مشهور از اين دسته، ترور «جان لنون» خواننده، آهنگ‌ساز و شاعر معروف انگليسي است که بنيان‌گذار گروه موسيقي بسيار مشهور «بيتلز» هم مي‌باشد. او علاوه بر آثار ارزشمند موسيقي در زمينه فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه نيز فعال بود. در واقع بايد گفت او از پيشگامان فعاليت‌هاي خيرخواهانه هنرمندان موسيقي پاپ بود و تا آن زمان کسي فکرش را نمي‌کرد اين حامي صلح جهاني، خود قرباني خشونت شود. البته لنون در فعاليت‌هاي انسان دوستانه‌اش يار و ياوري به نام «يوکو اونو» داشت. يوکو در اواخردهه 60 با جان ازدواج کرد و چندي پيش موفق شد جايزه يونسکو را دريافت کند. در 8 دسامبر 1980 يکي از طرفدارانش به نام «مارک ديويد چپمن»، لنون را مقابل در آبخشمانش در نيويورک با شليک گلوله به قتل رساند. جالب است بدانيد در نظرسنجي از مردم انگلستان در سال 2007، جان لنون مقام هشتم را در بين صد شخصيت بريتانيايي برتر تاريخ، يافت.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠