دست و جیغ و هورا
ترفندهای برگزاری یک جشن دورهمیِ باحال و به یاد ماندنی!

دست و جیغ و هورا

نویسنده : عاطفه ذبیحی - فاطمه محمدپور

وقتي اسم يک جشن دور همي که مخصوص جوانها باشد، ميآيد، همه ياد گوبس گوبس و سر و صداي روانيکننده ميافتند. ياد اينکه «چي بپوشم، قراره چي بخورم، چي هديه ببرم که چشم همه دربياد و...» همه فراموش ميکنند که قرار بوده همديگر را ببينند، خاطره درست کنند، خوش بگذرانند، روحشان شاد شود و...

 مطلب اين هفته، يک بسته پيشنهادي براي برگزار کردن يک جشن منحصر به فرد و خلاقانه است. جان عزيزتان، بيايد دست به دست هم بدهيم و فکري اساسي براي دور هم بودنهايمان برداريم. حالا که توي ماه شعبان، اين همه مناسبت شاد و عيد، پشت سر هم قطار شده، شما ميتوانيد با برگزار کردن يک جشن دوست داشتني، کاري کنيد که بقيه هم کمي از اين سنت حسنه و خفن الگوبرداري کنند!

بهانههايى كه مىتوان براى يك دور هم بودن ساده تراشيد...

 

حتما كه نبايد دري به تخته بخورد تا ملت، به فكر دور هم جمع شدن و مهماني دادن بيفتند. هميشه دعوتي گرفتنهاي بيبهانه و يا اصطلاحا «هويجوري» غافلگيركننده بوده است. اما اگر از آن دسته آدمهايي هستيد كه براي دادن مهماني، حتما بايد صداي خوردن در به تخته را بشنويد، بهانههاي زير را از دست ندهيد

 

  جشنها و اعياد  

همين جشنها و اعياد پيشرو  در ماه شعبان ميتواند يك بهانه خوب و تراشيده براي دعوت از دوستان و فاميل باشد، هم دورهمي است و هم صله رحم...

 

  روزهاي خاص  

تا دلتان بخواهد ميتوانيد توي تقويمها از اين روزهاي خاص پيدا كنيد. روز دانشآموز، دانشجو، روز جوان، روز دختر، روز معلم، پرستار، كارگر... بهانه تراشيده شد يا هنوز بتراشيم برايتان؟!

 

  روز تولد  

از آن مناسبتهايي است كه خودتان هم بدتان نميآيد، تا در آن روز دست به كار شويد و مهماني راه بيندازيد! بالاخره به خرج و ريسكاش ميارزد ديگر! نميارزد مردم؟!

 

  جشنهاي فارغ التحصيلي  

بعد كنكورش خيلي ميچسبد، دعوت از دوستان دبيرستاني وسط چله تابستان. هم خستگي كنكور از تن آدم در ميآيد و هم ميشود تجديد خاطرات...

 

چه جوري مهمانهايمان را دعوت کنيم؟

 

اگر واقعا پايهي يک مهماني خاص و خاطرهانگيز هستيد، بايد از همين قدم اول که دعوت کردن مهمانهاست، خاص بودن محفلتان را به آنها ثابت کنيد! پس به فکر يک برنامه منحصر به فرد براي دعوت کردن باشيد.

 

  دعوت اينترنتي 

- مي توانيد يک عکس خاطرهانگيز از جمع دوستيتان را برداريد و مثلا يک دايره دور سر هر نفر بکشيد، بعد همان عکس را براي همه آنهايي که توي عکس هستند، ايميل کنيد. ازشان بخواهيد که اگر دلشان براي اين جمع تنگ شده فلان روز و فلان ساعت به مهماني شما بيايند!

- خودتان با فتوشاپ يک کارت دعوت طراحي کنيد. طرحتان يک لوگو يا کلمه يا آرم مشترک هم داشته باشد. مثلا اسم کلاس دبيرستانتان را آن بالا چاپ کنيد يا مثلا يک لوگو براي بچههاي تيم فوتبال فلان محله و... درست کنيد. اينجوري حس نوستالژيک مهمانهايتان را برميانگيزيد!

-  حالا که توي اينترنت دستتان باز است، مولتي مديا باشيد! متن دعوتتان را خودتان بخوانيد و با آهنگ، صدا و افکتهاي طنز و جفنگ تزئيناش کنيد. فايل صوتيتان را يکجا توي اينترنت که همه جمعاند، آپلود کنيد!

 

  دعوت پيامکي   

همينجوري يک متن کليشهاي تکراري براي ملت نفرستيد! روي متن دعوتتان فکر کنيد، نوستالژيک باشد، خنده دار باشد، حس خوب به آدم بدهد و... يک جوري از آب درش بياوريد که همه را خواسته و ناخواسته به مهماني بکشاند!

 

  دعوت حضوري 

اگر ميخواهيد حتما پاي کارت در ميان باشد، با شرايط بالا، خودتان طراحياش کنيد و بسازيد. نه اينکه از کارتهاي تکراري بازار استفاده کنيد.

 

توي جشنمان چه کارهايي بکنيم؟

 

براي برگزار کردن يک جشن مَشتي و باحال، اول از همه، بايد کلهتان را بترکانيد و خلاقيت به خرج بدهيد. يک آدم باحال و حرفهاي، هيچوقت مثل بقيه آدمها، يک جشن گومب گومبي و تکراري راه نمياندازد! اين بسته پيشنهادي ماست اما شما اصلا به اين مقدار دلتان را راضي نکنيد و خودتان هم فسفر بسوزانيد!

 

  هيجان به دست شما ميتركد

يك پازل هزار تكه بخريد، بريزيدش روي ميز ويا مثلا گوشه پذيرايي؛ آن وقت خيالتان راحت، قسمتي از وقت مهمانيتان با يك بازي فكري، هيجانانگيز و كاملا پاستوريزه! خواهد گذشت. فقط حواستان باشد، موقع خريدن پازل بايد سليقه به خرج دهيد و يك طرح خوب انتخاب كنيد. اول مهماني، خودتان قسمتهايي را بچينيد و از دوستانتان بخواهيد كه آن را كامل كنند، كم كم ميبينيد كه همه مهمانها حسابي درگير و سرگرم شدهاند. پيشنهاد ميكنيم ياركشي كنيد و گروهي بازي را ادامه بدهيد و حسابي هيجان بتركانيد... اگر هم که خيلي خلاق هستيد ميتوانيد بدهيد يک عکس دسته جمعي خودتان را برايتان تبديل به پازل کنند!!

  از عشق تو من مرغم! 

مشاعره، پاي ثابت جمعهاي دوستانه و عشق ادبيات است. لذت و كل كلي هم راه مياندازد اين كار! فقط بايد قوانينتان را بازتر كنيد و براي انتخاب شعرها سخت نگيريد، ميتوانيد شعرهاي طنز و مندرآوردي را هم به شرط رعايت وزن و قافيه بپذيريد. گاهي توي اين جور جمعها، استعدادهايي كشف ميشوند در حد گلآقا! پس ميدان را براي شكفتن استعداد دوستانتان باز كنيد...

 

  نقاش خاطره شويد! 

حتما لازم نيست براي ثبت خاطرهها، دوربين و دم و دستگاه داشته باشيد. بعضي وقتها كار آدم با يك برگ دفتر خاطرات هم راه ميافتد. ميتوانيد از دوستانتان بخواهيد كه برايتان هنرنمايي كنند، مثلا توي دفتر خاطرات، روي يك تكه چوب و يا مثلا شيشه، دستخط بنويسند يا نقاشي كنند. هم ميشود يادگاري جشن و مهمانيتان، هم ميشود هنر مفهومي!!!

 

  خسيس نباشيد لطفا! 

بعد از عمري دوستانتان را دور خودتان جمع كردهايد، حتما كه نبايد با خوراكيهاي جور واجور شوك هيجان بدهيد. باور كنيد لذت گرفتن يك هديه كوچولو چند برابر خوردن چندجور شيريني و دسر است. غر هم نزنيد كه جيبمان خاليست و اين جور بهانهها! چند ماه پيش توي همين صفحه، آموزش دستبند دوستي داديم، شما هم كلي استقبال كرديد، هم دخترانه است و هم پسرانه، خيلي راحت درست ميشود و كارتان با چند تكه نخ راه ميافتد...

 

  حدس بزن! 

 اگر مهمانهايتان همه، بر و بچههاي يک جمع قديمي هستند، خيلي وقت است که همديگر را ميشناسيد و «کاسهيکي» هستيد، مثل بچههاي دوره دبيرستان، همسايههاي قديمي، همکلاسيهاي دانشگاه و... قبل از اينکه مهمانها سر برسند، درباره تکتکشان فکر کنيد و روي يک کاغذ براي هر نفر، بارزترين ويژگي که به آن معروف بوده، مهمترين تکه کلام يا خفنترين سوتياش را بنويسيد و توي جشن از بقيه بخواهيد حدس بزنند اين فردِ نام برده، کدام يکي از مهمانهاست. با اين کار هم يک بساط طنز راه ميافتد و هم يادآوري سوتيها، يک خاطره بازي فوقالعاده است.

 

  آشتيکنون! 

مهمانيها و دور هم جمع شدنها، بهترين فرصت براي آشتيکنان است. اگر دو نفر از رفيقهايتان با هم قطع رابطه کردهاند، از اين فرصت استفاده کنيد و دوباره بهم نزديکشان کنيد. هم برايشان يک خاطره خوب ميشود و هم شما کلي ثواب ميکنيد!

 

  خاطره بازي 

بساط خاطره بازيتان را راه بيندازيد که واقعا به همه فاز ميدهد. فقط کافياست يک نفر شروع کند به تعريف کردن يک خاطره جمعي و خاص. اصلا قرار بگذاريد که به طلاييترين خاطره جايزه بدهيد. با اين کار شما، يک کلکسيون از خاطرات شيطنتها و آتيش سوزاندنها، سوتيها و دو دَر کردنها و... جمع ميشود!

 

  عكس يادگاري بگيريد!  

خاطرهها را همين عكسها و فيلمها ميسازند. آخرِ مهماني، براي گرفتن يك عكس دسته جمعي و يادگاري مناسبتر است، چون آن موقع، خوابماندهها هم رسيدهاند و كسي از عكس جا نميماند. فقط حواستان باشد كه اين عكس، كل لذت مهماني را درگير خودش نكند. شما مهماني ندادهايد كه عكس بگيريد، عكس ميگيريد تا به كمك خاطرههايتان بيايد! (عجب جمله فلسفي بود! حيف نيست رعايت نكنيد؟!) ضمنا زيبايي عكسهاي يادگاري به همان اتفاقي بودنشان است. ميتوانيد بعد از آماده شدن عكس، يكي از آن را براي همه دوستانتان بفرستيد...

 

  موسيقي 

«ما دور هم جمع شدهايم که يک بار ديگر، از بودن با هم بيشترين لذت را ببريم» اين جمله را با آب طلا روي ديوار نصب کنيد. يادتان باشد هيچ بني بشري دلش نميخواهد برود يک مهماني و شب، از شدت سر درد، با قرص مسکن خوابش ببرد! شما موسيقي مهمانيتان را مديريت کنيد، نگذاريد موسيقي شما را به ساز خودش برقصاند! يعني اينکه اولا بهانه اصلي دور هم بودن را فراموش نکنيد و ثانيا اگر ميخواهيد براي موسيقي، چند دقيقهاي وقت بگذاريد، با جفنگيات، آبروريزي نکنيد! موسيقي سنتي، موسيقيهاي پاپِ همه پسند و با محتوا، ميتواند بخش کوچکي از با هم بودنتان باشد. نه اينکه با صداي گمب گمب تکراري حتي فرصت احوال پرسي را به مهمانهايتان ندهيد!

 

  شعرخواني 

فيلم «سعادتآباد» را ديدهايد؟ وقتي همه دور هم جمعاند و دسته جمعي شعر ميخوانند؟ شما هم ميتوانيد يک شعر پدر مادر دار و همه پسند را انتخاب کنيد، دسته جمعي بخوانيد و يک نفر هم فيلم بگيرد! حتي ميتوانيد يک شعر طنز و پر از خاطره مشترک، از قبل بسراييد و توي مهماني بخوانيد.

 

  فالگيري 

براي همديگر فال حافظ بگيريد! حيف نيست دور هم باشيم و جاي جناب شيرازي خالي باشد؟

 

  همسايه نيازاري! 

هرچقدر هم که با نزاکت باشيد و رعايت حال همسايهها را بکنيد، باز هم ممکن است رفت و آمدها و سر و صدا حال همسايهها را گرفته باشد. بياييد همين يک بار را هم که شده باشخصيت باشيد و با يک تکه کيک يا شيريني مهماني، اين مزاحمتها را از دلشان در بياوريد!

 

چه چيزهايي بخوريم و بخورانيم؟

 

دعوتهاي كافيشاپي، هر از گاهي خوب است اما به دليل هزينههايش، دست شما را در دعوت از تعداد مهمانهاي بيشتر، ميبندد. شما با همان هزينه و توي خانه خودتان، ميتوانيد تعداد بيشتري از دوستانتان را مهمان كنيد و خوش بگذرانيد. پذيراييتان را سنتي كنيد، مثلا با يك آش رشته مشتي همه را غافلگير كنيد، هم كمخرج است و هم، همه پسند! كلا ميتوانيد اين قسمت خوشمزه را به مامانتان واگذار كنيد. اگر آقا پسر تشريف داريد، براي يك بار هم كه شده، توي زندگيتان به خواهرتان اعتماد كنيد! ميتوانيد براي پخت شيريني و كيك و يا مثلا درست كردن انواع نوشيدنيها، روي هنر و خلاقيت خواهرتان، حساب باز كنيد. تازه وقتي حس كمك و همراهياش را برانگيزيد، از گيرها و آسيبهاي احتمالياش هم در امان ميمانيد!

نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٢/٠٤/٠٦
٠
٠
ممنون..یه جشن بر جیمی ها بزارین تا عملی یاد بگیریم خو...
v-qavam
v-qavam
٩٢/٠٤/٠٦
٠
٠
تيتر رو که ديدم فکر کردم در مورد جشن جيم نوشتين...کلي ذوق کردم...ممنون از راهنمايي هاتون
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

طاقت فرسودگی‌ام هیچ نیست

٩٧/٠١/٢٥

سوتی‌های عجیب

٩٧/٠١/٢٥
چرا همیشه از تماشای ماجراهای خانواده معمولی‌ لذت می‌بریم؟

پایتخت قلب‌ها

٩٧/٠١/٢٥

شلنگ آب در پایتخت

٩٧/٠١/٢٥
درباره سریال‌هایی که با فصل دوم‌شان خاطرات خوب‌مان را خراب کردند

کشششششدار و مریض

٩٧/٠١/٢٥
پایتخت 5 با چند قسمت طلایی به ایستگاه آخر رسید تا بیشتر از قبل حسرت قسمت‌های کشدار و خسته‌کننده آن را بخور

آب بندی سیروس و محسن

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران سریال «گلشیفته» در شبکه نمایش خانگی

سندروم سریال‌سازی فست‌فودی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 531

٩٧/٠١/٢٥
ساختنیجات

پیشنهادهایی برای کتاب‌بازهای کتاب به دست

٩٧/٠١/٢٥
شاخ هفته

عاشق نشدی، طعنه مزن عشاق را!

٩٧/٠١/٢٥
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 531

٩٧/٠١/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 531

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

بخند و بترس

٩٧/٠١/٢٥
آنتن

جیم و ناپایداری هوا

٩٧/٠١/٢٥
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و حرص دنیا

٩٧/٠١/٢٥
نگاهی به چهار برنامه نوروزی سیما که با سبک زندگی ما ارتباط دارند

سبک زندگی تلویزیونی

٩٧/٠١/٢٥
یادداشت

در تشریح مختصر رابطه پیچیده خشم با تصمیم‌های مهم ما

٩٧/٠١/٢٥