جام‌جهانى به صرف قهوه...
یک مشت هیجان به بهانه صعود ملی‌پوشان به سرزمین آرزوهای فوتبالی

جام‌جهانى به صرف قهوه...

نویسنده : طاهره سادات بهشتی

سوت پایان دیدار کره‌جنوبی و ایران به صدا درآمد. لحظه‌ای وزن زمین کم شد...، خیلی کم. خیلی که می‌گویم یعنی به اندازه مجموع وزن 70 میلیون ایرانی.

در سه‌شنبه شب رویایی که مولکول‌های هوا دیگر تاب انتقال اصواتی به وسعت شادی مردم ایران زمین را نداشتند، مردان آریایی برای چهارمین‌بار به تورنمنت عظیم International  فوتبال سلام کردند. بعد از 8 سال قهر وگم بودن و بی‌فروغ شدن در سطح دنیا، دوباره جهانی شدن چراغ سبزی به مردان سفیدپوش کشورمان نشان داد و امیدهای خودنمایی فرزندان این مرزو بوم، این بار در بندر اولسان کره‌جنوبی متولد شد. جایی که با تلاش‌ها ،کارشکنی‌ها و زحمات چشم بادامی‌های عزیز جنوب شرق آسیا، قرار بود به مسلخی برای نابودي دوباره فوتبال ایران تبدیل شود. اما این‌بار قرعه به نام ما درآمد، قرعه‌ای که پاداشش حضوری دوباره در سطح اول فوتبال دنیا بود تا شاید دوباره و در آینده‌اي نه چندان دور تعداد لژیونرهای ایرانی حاضر در اروپا پا را از انگشتان یک دست فراتر ببرد. 

به بهانه این صعود شیرین که برای چهارمین‌بار اتفاق افتاد، برآن شدیم تا 3 دوره قبلی این پروازهای تاریخی در دنیای فوتبال را به نسل جدید فوتبال ببین‌های بیکاری که همانند خودمان خیلی زود از درس و مدرسه فارغ شدند، بنمایانیم.


Germany

آلمان 2006

 سومين صعود:8 ژوئن سال 2005||  18 خرداد 1384 ه.ش

 تيم‌هاى صعود كننده از آسيا: ايران، ژاپن، كره جنوبي و عربستان

 ديدار نهايي پيش از سومين صعود: برد 1 بر 0 در برابر بحرين در تهران

 زننده تير خلاص سومين صعود: محمد نصرتي

تیر خلاص در اوج آزادی!

چهارشنبه شب صعود، شیرین و به یاد ماندنی بود. چه برای من ‌و‌ تویی که در اوج دوران کودکی و نوجوانی، از قاب جادویی نظاره‌گر پرواز محمد نصرتی در آزادی بودیم و چه برای همه کسانی که از نزدیک شاهد برتری همیشگی ایران در برابر اعراب همسایه بودند. هر چه‌قدر قدم نهادن بر شرق آسیا و چشم بادامی‌هایش شیرین باشد، باز هم به شیرینی طعم صعود در برابر عرب‌ها و رقص پرچم سه رنگ‌مان در مقابل چشمان آن‌ها نخواهد رسید. صعود ایران در این دوره از خیلی قبل تر پایه‌ریزی شده بود. از روز پیروزی مقابل ژاپن در ورزشگاه آزادی، از روز سه تایی کردن قطری‌ها، از روز بازگشت وحید هاشمیان به فوتبال ملی و از روزی که همه دست به دست هم دادند تا رسیدن به خاک ژرمن‌ها. 18 خرداد 1384 صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی 2006 آلمان حتی با یک تساوی مقابل بحرین هم قطعی بود و در این‌جا گل کاشتن یعنی این‌که در این شرایط سه امتیاز را کسب کنی تا خیال همه راحت شود و آرام بگیرند. آرام که نه، تازه شروع جشن و پایکوبی در خاک ایران زمین بود. ایران با آن همه امید و آرزو و به سکان‌داری برانکو ایوانکوویچ، در فرودگاه هامبورگ فرود آمد. ملی‌پوشان در آلمان هم‌گروه پرتغال، مکزیک و آنگولا بودند. ایران در اولین دیدار 3 بر یک از مکزیک شکست خورد و در بازی دوم هم با 2 گل در برابر پرتغال‌ها بازی را واگذار کرد. تنها یک امتیاز از تساوی 1 – 1 مقابل آنگولا نصيب ایران شد و حالا تیم ملی بود و علی دایی‌ها و سرمربی که حتی به کشور بازنگشت.

france

فرانسه 1998

 دومين صعود: 22 نوامبر سال 1997

(8 آذر 1376 ه.ش)

 تيم‌هاى صعود كننده از آسيا: ايران،‌ ژاپن، كره جنوبي و عربستان 

 ديدار نهايي پيش از دومين صعود: تساوي 2 - 2 برابر استراليا در ملبورن

 زننده تير خلاص دومين صعود: خداداد عزيزي

صدور ویزای فرانسه با حماسه ملبورن 

هر چه‌قدر هم که مانند بنده حقیر خردسال بوده باشید و سن‌تان کفاف سال 1376 را ندهد، به محض این‌که سه جلد ایرانی برای وجودت مبارک تان صادر شود، عباراتی مانند «غزال تیزپا»، «عقاب آسیا»، «حماسه ملبورن» و ... در ذهن‌تان تعریف خواهد شد و با اندک جست‌وجویی در سایت‌های مختلف به راحتی می‌توانید تصاویر به یاد ماندنی آن شب خاطره‌انگیز را از اینترنت دریافت كنيد تا چشم‌تان به جمال پاهای طویل «مارک بوسنیچ» که همانند ستون‌های یک شهر زلزله‌زده به موازات هم دراز شده‌اند، منور شود. تصاویری که در آن با مقایسه سرعت زایدالوصف خداداد با یک خودروي پورشه امروزی، معنای واقعی عبارت «غزال تیزپا» برایمان آشکار می‌شود. در این دوره صعود به جام جهانی، تیم ما مسیر دشواری را برای رسیدن به فرانسه در پیش داشت. ایران در نوامبر 1997 با دو بازی نسبتا دشوار در برابر تیم استرالیا رو به رو بود. دیدار رفت در استادیوم آزادی برگزار شد و تساوی یک -  یک در خانه تنها دستاورد ملی‌پوشان‌مان بود. همه امیدها به ملبورن دوخته شد، شهری که به تصور خیلی‌ها پایان مسیر ایران در این رقابت‌ها بود. اما ورق برگشت و حماسه‌ای در ملبورن زائیده شد. تیم ایران که تا دقایق پایانی شکست 2 بر صفر را پذیرفته بود، با دو گل دقایق 71 و 75 کریم باقری و خداداد عزیزی به تساوی        2 -  2 رسید و به لطف تعداد گل زده بیشتر در خانه حریف به جام جهانی صعود کرد. در این دوره از جام جهانی تیم ملی کشورمان با تیم‌های آمریکا، آلمان و یوگسلاوی هم گروه شد که دو دیدار خود در مقابل آلمان و یوگسلاوی را با نتایج 2 بر صفر و 1 بر صفر واگذار کرد و تنها دستاورد آن‌ها، افتخار به یاد ماندنی پیروزی 2 بر یک در مقابل ایالات متحده آمریکا با گل‌های حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا بود. تیم ایران این رقابت‌ها را با کسب 3 امتیاز به پایان رساند.


Brazil

برزيل 2014

 چهارمين صعود: 18 ژوئن سال 2013 (28 خرداد 1392 ه.ش)

 تيم‌هاى صعود كننده از آسيا: ايران، ژاپن، كره جنوبي و استراليا

 ديدار نهايي پيش از چهارمين صعود: پيروزي يك بر صفر مقابل کره جنوبي در اولسان

 زننده تير خلاص چهارمين صعود: رضا قوچان‌نژاد

و حالا؛ مشق سامبا در ایران! 

سه شنبه شب اتفاق افتاد. ملی‌پوشان کشورمان به مهد فوتبال دنیا چشمک زدند و حالا انتظار می‌کشیم تا 2014 سر برسد و بلیت پرواز به سمت برزیل برای ملی‌پوشان‌مان صادر شود. نوش جانشان بچه مایه‌دارهایی که از حالا به فکر ویزای صعود به سوی سواحل ریودوژانیرو هستند. ایران با زحمات کارلوس کی‌روش و بچه‌های با غیرتش از سدهای عظیمی گذشت و حالا افتخار بزرگی در دستان ماست. برتری همیشگی ما بر عرب‌ها این‌بار هم به چشم می‌آید. به لطف تیرهای خلاص کاپیتان نکونام و سایر ملی‌پوشان، طی 3 سه شنبه شب، ترس و یاس و ناامیدی تبدیل شد به عبارت دوست‌داشتنی «Hi Brazil». همین چند هفته پیش باخت در دیدار تدارکاتی مقابل عمان کل یوم رسانه‌ها  و مردم را علیه کی‌روش شوراند و عصبی‌مان کرد. اما سرمربی پرتغالی کشورمان خیلی زود برگ برنده‌هایش را رو کرد و با برد قطر و 4‌تایی کردن لبنان، ترس و دلهره‌ای به جان کره‌ای‌ها انداخت که تنها راه موفقیت‌شان را در جنگ روانی دیدند، اما بازهم دست‌شان خالی ماند. ایران در آخرین بازی با تیم ملی کره در بندر اولسان رقابت کرد و... و حالا ماییم و صعود به جام جهانی. به نظر شما ایران با کدام کشورها هم‌گروه خواهد شد؟ وعده ما ژوئن 2014، استادیوم‌های برزیل(!) که نه...، همان سینمای خانواده منزلمان!

Argentina

آرژانتين 1978

 اولين صعود: 2۵ نوامبر سال 1977(1356 ه.ش)

 تيم‌هاى صعود كننده از آسيا: ايران 

 ديدار نهايي پيش از اولين صعود: پيروزي يك بر صفر برابر استراليا در تهران

 زننده تير خلاص اولين صعود: غفور جهاني

اولین گام در آسمان آبی و سفیدها 

در سال‌هایی که حتی وجود تلویزیون در خانه‌های ایرانی موضوعي عجیب بود و احتمالا کمتر کسی به دنبال طرفداری از تیم فوتبالی محبوبش می‌گشت، نسل کهنه‌کار فوتبال ایران که به جرات می‌توانند از زمین خاکی‌ها و نبود امکانات حرف بزنند، تیم ملی ایران را برای اولین‌بار در تاریخ به جام جهانی رساندند. ظاهرا بخت فوتبال ما بارها به دست استرالیایی‌ها افتاده است و با توجه به تاریخ پیش‌رو، یکی از موفقیت‌های خاطره‌انگیز ایران در برابر استرالیا پیروزی یک بر صفر در حضور 90 هزار هوادار ورزشگاه آزادی بوده است. ایران با تک گل غفور جهانی در سال 1356 برای نخستین‌بار پا به جام جهانی گذاشت. در آن دوره تیم ملی با کشورهای هلند، اسکاتلند و پرو هم گروه شد، ملی‌پوشان در دو دیدار خود نتایج بازی را به هلند( 3 – 0) و پرو( 4 – 1 ) واگذار کردند و در نهایت تنها با یک امتیاز از تساوی 1 – 1 مقابل اسکاتلند به کارشان خاتمه دادند. ایرج دانایی‌فر اولین گلزن تیم ملی در جام جهانی است. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣