شلیک نهایی...
چهره های هفته

شلیک نهایی...

نویسنده : مجید حسین زاده
 سلام دوستان! امروز می‌خواهیم درباره «جمله» در زبان فارسی صحبت کنیم! بعضی جمله‌ها هستند که خیلی کم به زبان می‌آیند اما گاهی شنیدن همین جمله‌ها، ‌میلیون‌ها نفر را خوشحال و شاد می‌کند! این جمله‌ها معمولا جمله‌هایی ملی هستند یعنی مخاطب این جملات یک ملت هستند! بگذریم! یادم رفته بود که تابستان رسیده است و نه تنها دانش‌آموزان اصلا حوصله درس و مشق ندارند که والدین‌شان هم از دیدن کتاب در وسط خانه حال‌شان یک جورهایی می‌شود! این‌ها را گفتم که شما را با جمله ملی «گُــــــــل،گُــــــــل... ما به جام‌جهانی صعود کردیم...» آشنا کنم و یادی کنیم از بازیکنانی که باعث شدند این جمله قند عسل(!) از دهان گزارشگران فوتبالی ایرانی بیرون بپرد...
غفور جهاني
زننده گل صعود به جام جهاني 1978 آرژانتين معروف به شير گيلان
هنوز یک بازی برای‌مان مانده بود و اگر در بازی با استرالیا در تهران مساوی هم می‌کردیم، شانس صعود به جام‌جهانی را با شکست کویت در خاک کویت داشتیم اما بازیکنان ایرانی تصمیم داشتند در تهران جشن صعود بگیرند و کار را یکسره کنند. حضور 95هزار طرفدار و عاشق تیم‌ملی در بازی حساس مقابل استرالیا، روحیه تیم‌ملی را بسیار بالا برده بود. در حالی‌که بازی در دقایق پایانی نیمه اول در جریان بود و همه آماده نیمه دوم بودند، ناگهان با استارت سریع علی پروین و سانتر بلند و دقیق او، غفور جهانی با یک ضربه سر مهار نشدنی در دقیقه 44 دروازه استرالیا را باز کرد و دروازه ورودی آرژانتین را برای ورود بازیکنان ایرانی باز کرد!
خداداد عزيزي
زننده گل صعود به جام جهاني
1998فرانسه
معروف به غزال تيز پاي آسيا
کار صعودمان به شدت پیچیده و سخت شده بود. خیلی‌ها نا امید شده بودند. تکلیف صعودمان به بازی‌های پلی‌آف کشیده شده بود و باید در 2 بازی رفت و برگشت در مقابل استرالیا قرار می‌گرفتیم. در تهران با نتیجه مساوی یک–یک بازی را به پایان رساندیم تا نتیجه قابل قبولی کسب نکرده باشیم و در بازی برگشت هم با نتیجه 2-0 از حریف عقب افتاده بودیم و شما می‌دانید وقتی تیم‌ملی کشور ما عقب می‌افتد، ساعت هم نامردی می‌کند و تند تند جلو می‌رود! گل «کریم باقری» امید را در دل ایرانی‌ها روشن می‌کند و حماسه‌ساز ملبورن با زدن گل دوم، ایران را به وسط میدان ایفل در پاریس فرانسه می‌فرستد!
محمد نصرتي
زننده گل صعود به جام جهاني 2006آلمان / معروف به هيچي!
این‌بار تیم‌ملی ایران در بازی قبل پایانی با یک نتیجه مساوی هم به جام‌جهانی صعود می‌کرد. تیم‌ملی ایران که قبل از این بازی در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی 2004 نتایج خوبی کسب کرده بود در مقابل بحرینی قرار گرفت که در صورت شکست ایران در تهران شانس صعودش به جام‌جهانی بسیار زیاد می‌شد و به قول معروف چیزی برای از دست دادن نداشت. اما ایرانی‌ها که می‌دانستند اگر بحرین در این بازی به گل برسد آن‌قدر وقت بازی را تلف خواهد کرد که ایران زمان جبران نتیجه را نخواهد داشت، بازی را هجومی آغاز کردند و در دقیقه 48 با ضربه سر «محمد نصرتی» مدافع تیم‌‌ملی دروازه بحرین را گشودند و بازی‌شان در مقابل ژاپن را تشریفاتی کردند و از قطار 32 تیمی جام‌جهانی 2004 جا نماندند.
رضا قوچان‌نژاد
زننده گل صعود به جام جهاني 2014برزيل / معروف به غزال نو پا
اين زيباترين تير خلاصي بود كه بر جان‌مان نشست. باز هم  پاي يك خراساني در ميان بود. از حماسه ملبورن تا حماسه اولسان! اين بار صعود شيرين‌ترين و دوست‌داشتني‌ترين جام جهاني تاريخ و جشن سامبا با پاهاي غرال نو فونتبال ايران، رضا قوچان‌نژاد رقم خورد. اين بار تير خلاص بر پيكر كره‌اي‌هاي چشم بادامي فرود آمد. اين پاسخي سنگين بود به چوي فوتبال كره! مردي كه حالا بايد تا مدت‌ها به اين روز تاريخي فكر كند. ما با 3 گل حياتي رضا قوچان‌نژاد در 3 ديدار تاريخي خرداد 92 به جام‌جهاني برزيل رسيديم. قوچان‌نژاد حالا محبوب‌ترين خراساني فوتبال ايران است. او حالا در كنار خداد عزيزي جاوادانه در ذهن‌ها ماندگار است. حالا بايد طعم شيرين حضور در برزيل را با گوشت و پوست‌مان احساس كنيم. حالا رضا قوچان‌نژاد يك اسطوره است. حالا بايد از مرد پرتغالي كه ماموريت نجات فوتبال ايران را با موفقيت به سرانجام رساند، تشكر كنيم. مردي كه هديه ارزشمندي به نام رضا قوچان‌نژاد را به فوتبال ملي اهدا كرد. بايد از كي‌روش به خاطر معرفي اين پديده تشكر كرد. پديده‌اي كه حالا ديگر خيال‌مان را بابت نوك حمله و تير خلاص راحت كرد. مبارك‌مان باد اين خردادها...
نظرات کاربران
کد امنیتی