سفر رأی ها
نگاهی به آدم‌‌ها و اجزای انتخابات در كشورمان

سفر رأی ها

نویسنده : حامد نادری راد


داستان انتخابات یکی از آن داستان‌های بحث برانگیز دهه اخیر کشورمان شده است. توی ذهن خیلی از ما نسبت به افراد برگزار کننده و نحوه برگزاری انتخابات کلی سؤال ریز و درشت وجود دارد. از زمانی که یادم می‌آید می گفتند انتخابات را مردم برگزار می‌کنند، این موضوع برای خود من باورپذیر نبود، تا اینکه در انتخابات شوراهای سال 85، از طرف دانشگاه به هئیت نظارت معرفی شدم و به عنوان ناظر مجلس پای صندوق رأی رفتم. راستش فکرش را هم نمی‌کردم یک انتخابات این همه آدم و این همه فرمول برای نظارت داشته باشد. در بین‌شان، دانشجو، معلم، بازاری، کارمند، مهندس، چپی، راستی، اصلاح طلب و اصوالگرا و خلاصه همه مدل بودند. این دو صفحه هم محصول همان تجربه است، تجربه‌ای که حسابی خیالم را از سلامت رأیی که می‌دهم جمع کرد.

شناسنامه/کارت ملی: یک عدد مهر زیبا پس از رأگیری بر روی نگاشته می‌شود. در کاربرد این مهر صحبت‌های زیادی مطرح شده ولی راستش را بخواهید آبجی این‌جانب پس از تعویض شناسنامه تمامی مهرهایش پرید و شد روز از نو روزی از نو! شناسنامه برای احراز هویت، ثبت کد ملی در نرم افزار وزارت کشور و چک کردن رسیدن به سن قانونی نیز کاربرد دارد.

پلیس: یک عدد سرباز وظیفه یا افسر محترم می‌باشد که در بیشینه فاصله از صندوق رأی قرار می‌گیرد. بیشتر وقت‌ها بیرون از حوزه رأی‌گیری نظم صفوف مردم و کل حوزه را تأمین می‌کند. حسابی هم حواسش جمع است کسی نگاه چپ به صندوق‌ نکند.

منشی (1): یک خانم یا آقای مهربان، ترجیحاً معلم که شناسنامه شما را می‌گیرد و پس از چند لحظه به صورت مبارکتان زل می‌زند. نترسید! بنده خدا دارد عکس شناسنامه‌تان را با چهره‌تان تطبیق می‌دهد. بعدش هم می‌رود به صفحه انتخابات شناسنامه تا مبادا کسی دوبار رأی بدهد.

اپراتور کامپیوتر: یک خانم وارد به کامیپوتر در حد تیم ملی است. حسابی از وورد و اکسل و اینترنت حالی‌اش می‌شود. وظیفه اش هم این است که شماره ملی شما را در نرم‌افزار آنلاین وزارت کشور ثبت می‌کند. در این صورت کسی با شناسنامه‌های مختلف و یا جعلی، نمی‌تواند رأی بدهد.

منشی (2): باز هم یک خانم و یا آقای مهربان، از معلم‌های عزیز یا معتمدین محل است که البته دستی بر قلم دارد و در اندک زمانی کل اطلاعات شما را بر روی تعرفه رأی می‌نویسد. بعدش نوبت شما است که انگشت مبارک را پای آن اطلاعات بزنید. بعدش هم برگه رأی در اختیار شماست، حالش را ببرید!

تعرفه: یک برگه دراز است که دو قسمت جداشونده دارد. در یک قسمتش اطلاعات فردی که می‌خواهد رأی بدهد ثبت می‌شود، قسمت دیگر نیز برگه رأی است. بین این دو قسمت دو جای خالی وجود دارد که ناظر شورای نگهبان و نماینده فرماندار باید آن‌ها را مهر کنند. بنابراین روی هر برگه رأی دو نصفه مهر وجود دارد. این‌طوری امکان رأی دادن با تعرفه‌های جعلی از بین می‌رود. وقتی رأی گیری تمام شد، تعرفه‌های استفاده شده و نشده با هم در درون صندوق ریخته می‌شوند و صندوق پلمپ می‌شود.

مهرها: سه نوع مهر برای هر انتخابات درست می‌شود. یکی در اختیار ناظر شورای نگهبان، یکی از اختیار نماینده فرماندار و یکی هم برای مهر زدن روی شناسنامه‌های مردم است. دو مهر اول نیز برای مهر کردن تعرفه‌ها است.
برگه رأی: همان برگه تعیین سرنوشت است. بعضی‌ها خیلی راحت اسامی را می‌نویسند و برگه را یک بار تا می‌زنند و در صندوق می‌اندازند. برخی‌های دیگر شانصد بار این اسامی را خط خطی می‌کنند بعدش آن برگه با عظمت را تا ابعاد 1*1 میلی متر تا می‌کنند و در صندوق می‌اندازند.

تابلو اعلانات: اسامی نامزد‌های انتخابات و کد شناسایی آن‌ها در تابلو اعلانات نصب است. کد نامزد‌های به خاطر این است که اگر کسی خطش ناخوانا باشد، موقع شمارش آرا با خواندن کد نامزد، رأیش معلوم شود.

صندوق: یک محفظه پلاستیکی با گنجایش حدود 2500 برگه رأی است. یک درب آبی رنگ دارد که با شش عدد بست، پلمپ می شود. دو نوع هم دارد. صندوق ثابت و سیار. صندوق‌های سیار برای رأگیری از افرادی کم‌توان و کسانی که نمی‌توانند در صف باایستند و همچنین برای گرفتن رأی کسانی که در مناطق صعب العبور هستند، به‌کار می‌آید.

ناظر شورای نگهبان: یک فرد دست به سینه که حواسش به همه جا هست. وظیفه‌اش این است که مراقب همه چیز باشد. هر گونه تخلفی را سریع بررسی کند و به نماینده فرماندار برای رفع تخلف تذکر بدهد. اگر تخلف مهمی اتفاق بیفتد، ناظر شورای نگهبان می‌تواند فرم 22 را امضا نکند، در این صورت کل آرای آن صندوق تا بررسی نهایی معلق می‌شوند.

نماینده فرماندار: یک کارمند یا یک معتمد محلی است که تجربه کافی در برگزاری انتخابات دارد. کارش مثل آچار فرانسه است. از تهیه ناهار گرفته تا تأمین تعرفه جدید جزو وظایفش هست. نماینده فرماندار رئیس صندوق محسوب می شود و همه (غیر از ناظر شورای نگهبان) باید تحت مدیریت او کار کنند.

بازرس: به طور پیش فرض به صورت گروهی در محل حاضر می‌شوند و یک عدد بیسیم نیز همراشان است. بعدش یک راست می‌روند سراغ نماینده فرماندار و ناظر شورای نگهبان و سؤال بارانشان می‌کنند. در بین سؤالات به چرایی باز بودن در یخچال هم گیر می‌دهند. هدفشان هم این است که اولاً افراد سر صندوق با هم تبانی نکرده باشند و ثانیاً اگر مشکل یا تخلفی وجود دارد خیلی سریع رفع کنند.

نماینده کاندیداها: در دو نوع موجود است: 1- به وظایفش آگاه است: می‌رود عین بچه‌های خوب یک جایی می نشیند و چهارچشمی حواسش به صندوق و رأی‌هاست و هر تخلفی ببیند به ناظر شورای نگهبان گزارش می‌دهد. 2- به وظایفش آگاه نیست: به طور مستمر در کار عوامل اجرایی دخالت می‌کند و به شدت دوست دارد کمک کند. در این صورت بخشی از انرژی عوامل اجرایی صرف یادآوری وظایف و اختیارات وی می‌شود.

رادیو: از قضا نقش مهمی دارد. ناظر و نماینده فرماندار باید گوششان به رادیو باشد تا از اطلاعیه‌های وزارت کشور باخبر شوند. مهم‌ترین نوع اطلاعیه‌ها هم تمدید ساعات رأگیری و همچنین پایان زمان رأگیری می‌باشد.
خودرو: از ژیان تا سانتافه می‌تواند باشد، مهم این است که چهارچرخش بچرخد و به فرمانداری برسد. خودرو برای تأمین تعرفه، آوردن و بردن صندوق به فرمانداری لازم است.
 
 
فرم 22: اینکه چرا اسم این فرم 22 است را ما هم نمی‌دانیم. ولی کاربردش را بلدیم. این فرمی است که تعداد کل آرا صندوق و نیز رأی هر کاندیدا در آن نوشته می‌شود. در سه نسخه موجود است. پس از پر کردن هر سه نسخه، نماینده فرماندار، ناظر شورای نگهبان، دو نفر از عوامل اجرایی، پلس‌ها یا نماینده کاندیداها به عنوان شاهد آن را امضا می‌کنند. یکی از فرم‌ها داخل صندوق قرار می‌گیرد و همراه رأی‌ها پلمپ می‌شود. یکی‌اش را نماینده فرماندار به هیئت اجرایی می‌دهد و یکی آخر را ناظر شورای نگهبان به هیئت نظارت تحویل می‌دهد. اینطوری از سه راه مختلف آرا جمع زده می‌شوند.

نرم افزار آنلاین وزارت کشور: چند سالی است که به اجزای انتخابات اضافه شده است. در این نرم افزار کد ملی افراد رأی دهنده و همچنین نتایج شمارش آرای هر صندوق به صورت آنلاین ثبت می‌شود. البته ملاک نهایی انتخابات همان شمارش دستی آرا است.

فرمانداری:
تمامی فرایند‌های انتخابات در این‌جا انجام می‌شود. صندوق‌ها و تعرفه‌ها در نهایت به فرمانداری‌ها ارسال می‌شوند. هیئت اجرایی و هیئت نظارت هر دو در فرمانداری مستقر هستند. تمامی امکانات مورد نیاز و صدور کارت‌های افراد توسط فرمانداری انجام می‌شود. پس از جمع بندی نهایی آرا در هر فرمانداری نتیجه به صورت مکتوب به استانداری‌ها ارسال می شود.

هیئت اجرایی:
این‌ها گروهی هستند که انتخابات را برگزار می‌کنند. هیئت اجرایی ممکن است در یک شهرستان و یا در یک بخش تشکیل شود. فرماندار، رئیس سازمان ثبت احوال، یک نفر از اعضای شورای اسلامی و دادستان به اضافه 7 نفر دیگر از معتمدین مردمی اعضای 11 نفره هئیت اجرایی را تشکیل می‌دهند. این تیم 11 نفره، اعضای اجرایی (نماینده فرماندار و منشی‌ها) هر صندوق را مشخص‌ می‌کنند.

ستاد انتخابات کل کشور:
اتاق فرماندهی کل انتخابات در این‌جاست. تمامی هماهنگی‌های کلان و نیز نظارت کلی بر روند انتخابات در این ستاد انجام می‌شود. در ستاد انتخابات کشور نماینده‌هایی از شورای نگهبان، دادستان کل کشور و نماینده‌هایی از کاندیداها حضور دارند و بر صحت انجام انتخابات نظارت می‌کنند. در ستاد انتخابات کل کشور، نتایج شمارش آرا تجمیع می‌شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
javad agha
javad agha
٩٢/٠٣/١٦
٠
٠
سپاس همین...........................
ati200
ati200
٩٢/٠٣/٢١
٠
٠
مرسی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤