عمر گران می‌گذرد! خواهی نخواهی...
مدیریت زمان برای همه کسانی که به اوقات فراغت اعتقاد دارند!

عمر گران می‌گذرد! خواهی نخواهی...

نویسنده : حمیده زمانی

قابل توجه همه شب امتحاني¬ها و قبل امتحاني¬ها و بعضا بعد امتحاني¬هاي عزيز! حواس¬تان باشد از همين الان كه امتحانات-تان تمام شده يا رو به موت است بايد به فكر وقت¬هاي بعد از آن باشيد. حتما كه آدم نبايد امتحان داشته باشد كه به فكر برنامهريزي و مديريت زمان بيفتد! اگر هم بخواهيد به اصلش بپردازيد، اصلش همان دوران بعد از امتحانات است كه به آدم مي¬چسبد و بايد خوب بگذرد و برايش برنامه داشته باشد. به مناسبت همين «روزهاي بعد امتحاني» مي¬پردازيم به موضوع مهم مديريت زمان از نوع فراغت بال!

آدم­ها دو دسته¬اند...
به قول يكي از دوستان جيمي كه هميشه آدم­ها را به دو دسته تقسيم مي¬كند، آدم­ها در برخورد با روزهاي بعد از امتحانات-شان دو دسته مي¬شوند؛
 آدم­هاي دسته اول: امتحانات را كه بدهيم مي¬شود انتخابات. انتخابات را كه رد كنيم ماه رمضان مي¬آيد . توي چله تموز و روزه گرفتن هم عالمي دارد مگر آدم مي¬شود براي روزهايش برنامه بريزد! برنامه ندارد كه! كل روز را يا مي¬خوابي يا رو به قبله¬اي يا رو به تلويزيون. بعد از رمضان هم كه حتما مسافرت و بعد از سفر هم كه وقتي نمي­ماند براي برنامهريزي و كارهاي ديگر!! 
آدم­هاي دسته دوم: امتحانات را كه بدهيم مي¬شود انتخابات. خب بشود انتخابات! چه دخلي به ما دارد؟! نه اين¬كه بي دخل باشد اما راي­مان را مي¬دهيم و مي¬چسبيم به كارهايمان ديگر.
 دسته اولي­ها كه مي¬توانند هر وقت هر كاري دل­شان خواست بكنند!اما دسته دومي­ها مطمئنا خودشان را تحت نظارت دارند.

خودمو مدیریت کنم یا زمانمو؟!!
به دور و برتان يک نگاهي بيندازيد، چند نفر آدم مي¬شناسيد که واقعا مديريت دارند روي زمانشان و روي خودشان؟!! چندتا؟ يکي؟ دوتا؟ سه تا؟ يا هيچي... . وقتي حرف از مديريت زمان و برنامه¬ريزي مي¬شود، بايد به عرض¬تان برسانيم که منظورمان تغيير در خودمان است، نه تغيير در زمان. حکما زمان را که نمي¬شود تغيير داد؛ زمان طبق قرارداد جهاني خودش ثابت است و ثانيه به ثانيه در حال گذر کردن و رفتن است، اما ما که طبق قرارداد جهاني ثابت نيستيم! پس مي¬توانيم تغيير کنيم و از زمان به بهترين نحو استفاده کنيم. اگر از يک زاويه ديگر به مديريت زمان نگاه کنيم متوجه مي¬شويم که مديريت زمان يعني کنار گذاشتن تنبلي و بي حوصلگي­ها، عادات، رفتارهاي روزمره­اي که زمان را هدر مي¬دهد و...

کی میگه وقت طلاست؟!
والا اين¬جوري که ما داريم روزها را مي¬گذرانيم، وقت¬مان ارزشش کمتر از پر کاهي نباشد، گويا بيشتر نيست. البته بلانسبت بعضي از آدم­ها که وقت¬شان بيشتر از طلاي 24عيار هم مي¬ارزد!! «ما» که مي¬گوييم يعني عموم مردم؛ خودمان هم جزوي از عموم مردم! که به کسي برنخورد. خانمي که شما باشي، مگر هر گرم طلا حدود 130 هزار تومان نيست؟! خب وقتي مي¬گويند وقت طلاست يعني هر ثانيه برابر هر گرم! واي که اگر اين¬جوري فکر کنيم حاضر نيستيم حتي يک ثانيه از وقت¬مان که در واقع همان عمر گرانمايه¬مان است را تلف کنيم و براي هر گرمش برنامه¬اي دست و پا مي¬کنيم. آن هم براي روزهاي بعد امتحانات كه همين جوري آدم هي دور خودش مي¬چرخد و كاسه چه كنم چه كنم دستش مي¬گيرد.

ساعت¬هايم را چه جورى بگذرانم؟
گام اول: فكر كنيد قرار است آخر تابستان بميريد، البته دور از جان¬تان! حالا ببينيد اگر تا آخر تابستان چه كارهايي را انجام نداده باشيد ناكام از دنيا مي¬رويد و مي¬شويد جوان ناكام؟! حالا نوبت آن است كه يك برگه سفيد برداريد و همان كارها را يادداشت كنيد.
گام دوم: زندگي¬تان را به اين ابعاد تقسيم كنيد: فردي، خانوادگي، آموزشي، مالي، اجتماعي، تفريحي، معنوي! اگر ابعاد ديگري را هم دوست داريد اضافه كنيد و فهرست كارهاي قبل موت¬تان را در اين ابعاد تقسيمبندي كنيد.
گام سوم: حالا واقعبين باشيد و با توجه به شرايط¬تان و موقعيت زندگي­تان ببينيد كه به كدام كارتان مي¬توانيد برسيد. توي هر بعد فقط همان يك كار يا شايد هم چند كار را نگه داريد و بقيه را كه فعلا خارج از توان¬تان است خط بزنيد.
گام چهارم: كارهايتان را اولويتبندي كنيد و زمان رسيدن به هر كدام را تخمين بزنيد.
گام پنجم: راه رسيدن به هر كدام و كارهاي كوچك و بزرگ انجام آن كار را بنويسيد و زمان دقيق انجام آن­ها را يادداشت كنيد.
گام ششم: يك جدول زمان - كار تهيه كنيد. از همين الان تا31 شهريور روزهاي باقي مانده عمرتان است. ليست كارهاي¬تان را هم كه در آورديد. جدول¬تان بايد بر اساس ساعت و روز باشد. توي خانه¬هاي جدول هم كه كارهاي­تان را مي¬نويسيد.
گام هفتم: با اين جدول از تابستان¬تان ناكام نمي¬رويد! 

قاتل وقتم کیه یا چیه؟!
شده تا حالا يک¬هويي به خودتان بياييد و بببينيد اي داد و بيداد شب شد و هزار کار نكرده يا مانده داريد و فردا صبح بايد فلان کار و بهمان کار را انجام بدهيد؟! بعد با خودتان مي¬گوييد چه شد که اين¬قدر وقتم گرفته شد و به هيچ کارم نرسيدم؟! بله، قاتلان صحبتمان از حرفه­اي¬ترين قاتلين است که عمرمان را الکي الکي هدر مي¬دهند و وقتمان را مي¬گيرند. براي اين¬که بفهميد اين قاتلين چه چيزهايي هستند فقط کافي است بگوييد چه چيزهايي در طول روز وقت شما را بيشتر از همه مي¬گيرد؟! صحبت کردن با تلفن؟ اينترنت؟ تلويزيون؟ نشخوارگري فکري و فکرهاي بيهوده کردن؟ و يا هزار و يک چيز ديگر که شايد حتي از انجام دادن­شان لذت ببريم. هر کدام که در طول روز بيشتر وقت¬تان را گرفت بدانيد قاتل زمان و عمر شماست، به همين راحتي!

چند تا پيشنهاد براى گذران اوقات فراغت:
خواندن كتاب¬هايي كه نياز به فكر و تحليل زيادي ندارد: مثل رمان­هايي كه هميشه خواندنش آرزويتان است. يا خواندن يک کتاب نسبتا سنگين به لحاظ محتوايي! يا حتي نشريات و مجلات مورد علاقهتانكه وقت خواندن¬شان را نداشتيد. برداشتن سير مطالعاتي دوستانه همراه با چند تا دوست هم خالي از لطف نيست!
نگاه كردن فيلم و نقد فيلمهايي که اسکار گرفتهاند از خارجيها و از ايراني¬ها، فيلمهايي که در جشنواره فيلم فجر جزو بهترين¬ها هستند.
مي¬توانيد به دنبال کسب مهارتي باشيد. مثلا اگر هميشه به عکاسي علاقه­مند بوديد و نرفتيد دنبالش تابستان فرصت مناسبي است. البته براي کسب مهارت به دو نکته توجه کنيد: يکي اين¬که در راستاي علاقهتان باشد. دوم اين¬که اگر دنبال شغل يا رشته تحصيلي خاصي هستيد بهتر است مهارت¬هاي لازم براي آن رشته يا شغل را کسب کنيد. خلاصه آن­¬که آيندهنگر باشيد يا به­ عبارتي با يک تير دو نشان را بزنيد.
يک ليست از اسامي رفقاي قديمي¬تان که خيلي وقت است از آن­ها خبر نداريد تهيه کنيد و يکي يکي با آن­ها تماس بگيريد و حال و احوالي بپرسيد يا قرار ملاقات بگذاريد. باور کنيد حالتان را خيلي جا مي¬آورد.
دورههاي دوستانه چند نفره براي خودتان بگذاريد. البته موضوع دوره براي خودتان مشخص کنيد.هر دفعه درباره يک موضوع صحبت کنيد. هم تبادل نظر کرديد، هم يکديگر را بهتر مي¬شناسيد و هم ذهن¬تان باز مي¬شود و رشد مي¬کنيد.
برنامه ورزشي بريزيد. مثلا هر هفته با خانواده کوه¬پيمايي برويد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پری_شاهی
پری_شاهی
٩٢/٠٣/٢١
٠
٠
شعر از معین!:)
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣