برزیل، ما داریم می‌آییم...
جیم مسیر صعب‌العبور تیم ملی فوتبال را برای رسیدن به جام جهانی 2014 بررسی می‌کند؛

برزیل، ما داریم می‌آییم...

نویسنده : مرتضی اخوان

اگر فوتبالدوست نیستید و مثل تیر و طایفه بروبچههای «ضد فوتبال» از فوتبال متنفر هستید، اگر ورزش را امری مضر برای سلامت مغز و جانتان میدانید، اگر اصلا خودمانی بگوییم از ما بدتان میآید و دلتان میخواهد سر به تن سرویس ورزش و تفریح نباشد، بیایید این یکبار را برای صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی برزیل با یکدیگر همپیمان شویم. بیایید تا نگاهی به مسیر دشوار و صعبالعبور تیم ملی برای رسیدن به «ریودوژانیرو» بیاندازیم تا شاید دلمان بسوزد و این چند صباح (14 خرداد تا 28 خرداد) همین 3 بازی حساس در چهارچوب مقدماتی جام جهانی پشت میلیاردرهای بیخاصیت فوتبالمان باشیم تا بلکم بتوانند دل 75 میلیون جماعت ایرانی را با صعود به برزیل شاد کنند. با ما همراه باشید...

 

1

ضد فوتبال چندش آور اعراب

سه شنبه 14 خرداد/ 20:45

فوتبال کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همیشه مورد تنفر فوتبالدوستان ایرانی بوده است. فوتبالی که به بازی کثیف و ناجوانمردانه مشهور است. فوتبالی که روزگاری دغدغه اصلی کشورمان عبور از آن بود اما حالا با قدرتمند شدن کشورهای جنوب شرقی آسیا دیگر اعراب حاشیه خلیج فارس محل اعراب چندانی ندارند. اما با این وجود هنوز هم ملیپوشان فوتبال کشورمان بزرگترین دغدغهشان در مستطیل سبز پیکار با ضد فوتبال چندشآور عربهاست. دغدغهای که به کرات دامان تیمهای ایرانی را گرفته است. ملیپوشان کشورمان با وجود تمام شایستگیها در دیدار رفت مقابل قطر در آزادی به تساوی بدون گل رسیدند تا حالا در دیدار برگشت اگر میخواهند امیدهایشان برای صعود به جام جهانی آرزوها، ماراکانا را تجربه کنند باید هر طور شده از سد قطر در ورزشگاه خانگیاش در دوحه بگذرند. اما سه حالت و نتایجاش:

برد: ملیپوشان کشورمان اگر بتوانند از سد قطر در دوحه بگذرند تازه فصل تازهای از امید را برای صعود به جام جهانی 2014 پیش روی خود و مردم ایران گشودهاند. فصلی که البته مسیری دشوار را همچنان برایمان ترسیم میکند.

مساوی: تساوی مردان کشورمان در دوحه پر از بیم و امید است. این نتیجه تقریبا ما را به مسیر دشوار پلیآف نزدیک میکند و امیدهایمان را برای صعود مستقیم به حداقل میرساند

شکست: و اما شکست! شکست در دوحه یعنی آب سردی بر پیکره تمام جار و جنجالهای اخیر فوتبالی در کشورمان. شکست یعنی به معنای واقعی خداحافظی برزیل! حتی خداحافظ پلیآف!

 

2

زندگی در فضای سبز آزادی!

سه شنبه 21 خرداد / ساعت 21

فوتبالی که میتواند مرگ و زندگی باشد! درست انگار همه چیز آماده است تا پیکار 21 خرداد در استادیوم یکصد هزار نفری آزادی با حضور خیل عظیم هواداران فوتبال ملیمان وحدت و یکپارچگی بینظیری را در آستانه مهمترین رویداد سیاسی کشور، انتخابات ریاست جمهوری به وجود آورد. نبرد ملیپوشان با لبنان اگر چه روی کاغذ ورزش و حتی سیاست به سود ماست اما وقتی به شکست تلخ یک بر صفر دور رفت در خاک لبنان که همه چیز را برای ما خراب کرد نگاه میکنیم آنوقت حتی به مراودات سیاسی حسنه کشورمان با لبنان هم دل خوش نمیکنیم و تنها امیدواریم ملیپوشان کشورمان غیرت از خود نشان دهند و با یک برتری امیدبخش صعود به برزیل را مسجل کنند. البته همان شب، نبرد حساس و سرنوشتساز کرهجنوبی و ازبکستان در سئول هم برای ما بسیار مهم است. اما سه حالت و نتایجاش: 

برد: غرور ملی از نو هویدا میشود. با این برد احتمالی ممکن است درهای بهشت به روی فوتبال کشورمان باز شود. ممکن است برزیل به ما لبخند بزند. ممکن است حماسه سیاسی از این برد ورزشی متاثر شود و وحدت و همبستگی رخ بنمایاند. 

مساوی: سکوت! بحران! نگاههای خیره به اسکوربرد نتیجه در سئول! ممکن است تساوی تلخ در آزادی جام زهری باشد که به کام هواداران برخاسته از پا در آزادی خورانده شود. فقط همین...

باخت: تلخ چون زهر مار! درست جلوی چشمان یکصد هزار هوادار آن هم در استادیوم آزادی. شاید این اتفاق تلخترین اتفاق تاریخ فوتبال ایران باشد؛ باخت به لبنان! البته این اتفاق نادر در دور رفت به مدد شاهکار شاگردان کیروش رخ داد!

 

3

رستگاری یا مرگ در سئول!

سه شنبه 28 خرداد / ساعت 16:30

این خط پایان است! خط پایانی بر آرزوهای 4 سالهای که فوتبال ما انتظارش را کشید و ممکن است به لطف لبخندهای ژکوند رییس فدراسیون در ایستگاه سئول به یاس مبدل شود. البته شاید هم ایستگاه سئول ایستگاه رستگاری برای فوتبال ملی ما باشد. بر کسی پوشیده نیست که صعود به جام جهانی تا چه حد میتواند موجب بلوغ فوتبال ملی ما شود و صعود نکردن تا چه میزان میتواند فوتبال را در کشورمان به کام نابودی بکشاند. کرهجنوبی اگرچه حریفی در کلاس جهانی و بسیار بالاتر از سطح آسیاست اما همیشه تاریخ نشان داده ملیپوشان کشورمان در پیکار با این رقیب سنتی ایران در آسیا فراتر از باور ظاهر میشوند. نمونهاش هم بازی رفت دو تیم در آزادی که با برتری یک بر صفر ملیپوشان ما به پایان رسید. باید با دیده همین امیدها به سئول چشم دوخت. به بازی 28 خرداد در ورزشگاه ملی شهر سئول. اما سه حالت و نتایجاش: 

برد: حتی اگر ما به جام جهانی هم نرویم برد در سئول کرهجنوبی یعنی رستگاری فوتبالی! اگر این اتفاق بیفتد باید خوشحال باشیم که کره را رفت و برگشت بردیم.

مساوی:  نتیجهای که دور از ذهن نیست. ما همواره مقابل کره در سئول تساویهای باغروری داشتیم. البته امیدواریم مثل تساوی 4 سال قبل با قطبی نباشد که با اشک تلخ حذف همراه بود. با آن گل زیبای وحید هاشمیان...

باخت: این میتواند تلخترین پایان ممکن و به قول عادل فردوسیپور تراژدیترین اتفاق برای فوتبال ملی ما در سال 2013 میلادی باشد. اتفاقی که امیدواریم نیفتد و شما هم دعا کنید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩٢/٠٣/٠٩
٠
٠
نِمِخام بگما ولی احساس میکنم رفتنمون به جام جهانی مثِ صعود بِ اِورست با دمپایی اَبریه:| نَ اینکه دلم نمیخاد صعود کنیم؛ نَ ولی خب من اَصن امید ندارم!
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٣/١٣
٠
٠
پالس منفی نده رفیق فردا بازیه :-)
love london
love london
٩٢/٠٣/١١
٠
٠
من که چشم اب نمیخوره بریم جام جهانی
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٣/١٣
٠
٠
تو هم که پالس منفی می دی. بابا فردا بازیه انرژی منفی رو بازی بچه ها اثر می ذاره. بی خیال جون من... :-(
love london
love london
٩٢/٠٣/١١
٠
١
من که چشم اب نمیخوره بریم جام جهانی
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
آنتن

چشمک‌هایت از یاد ما نخواهد رفت!

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات