برزیل، ما داریم می‌آییم...
جیم مسیر صعب‌العبور تیم ملی فوتبال را برای رسیدن به جام جهانی 2014 بررسی می‌کند؛

برزیل، ما داریم می‌آییم...

نویسنده : مرتضی اخوان

اگر فوتبالدوست نیستید و مثل تیر و طایفه بروبچههای «ضد فوتبال» از فوتبال متنفر هستید، اگر ورزش را امری مضر برای سلامت مغز و جانتان میدانید، اگر اصلا خودمانی بگوییم از ما بدتان میآید و دلتان میخواهد سر به تن سرویس ورزش و تفریح نباشد، بیایید این یکبار را برای صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی برزیل با یکدیگر همپیمان شویم. بیایید تا نگاهی به مسیر دشوار و صعبالعبور تیم ملی برای رسیدن به «ریودوژانیرو» بیاندازیم تا شاید دلمان بسوزد و این چند صباح (14 خرداد تا 28 خرداد) همین 3 بازی حساس در چهارچوب مقدماتی جام جهانی پشت میلیاردرهای بیخاصیت فوتبالمان باشیم تا بلکم بتوانند دل 75 میلیون جماعت ایرانی را با صعود به برزیل شاد کنند. با ما همراه باشید...

 

1

ضد فوتبال چندش آور اعراب

سه شنبه 14 خرداد/ 20:45

فوتبال کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همیشه مورد تنفر فوتبالدوستان ایرانی بوده است. فوتبالی که به بازی کثیف و ناجوانمردانه مشهور است. فوتبالی که روزگاری دغدغه اصلی کشورمان عبور از آن بود اما حالا با قدرتمند شدن کشورهای جنوب شرقی آسیا دیگر اعراب حاشیه خلیج فارس محل اعراب چندانی ندارند. اما با این وجود هنوز هم ملیپوشان فوتبال کشورمان بزرگترین دغدغهشان در مستطیل سبز پیکار با ضد فوتبال چندشآور عربهاست. دغدغهای که به کرات دامان تیمهای ایرانی را گرفته است. ملیپوشان کشورمان با وجود تمام شایستگیها در دیدار رفت مقابل قطر در آزادی به تساوی بدون گل رسیدند تا حالا در دیدار برگشت اگر میخواهند امیدهایشان برای صعود به جام جهانی آرزوها، ماراکانا را تجربه کنند باید هر طور شده از سد قطر در ورزشگاه خانگیاش در دوحه بگذرند. اما سه حالت و نتایجاش:

برد: ملیپوشان کشورمان اگر بتوانند از سد قطر در دوحه بگذرند تازه فصل تازهای از امید را برای صعود به جام جهانی 2014 پیش روی خود و مردم ایران گشودهاند. فصلی که البته مسیری دشوار را همچنان برایمان ترسیم میکند.

مساوی: تساوی مردان کشورمان در دوحه پر از بیم و امید است. این نتیجه تقریبا ما را به مسیر دشوار پلیآف نزدیک میکند و امیدهایمان را برای صعود مستقیم به حداقل میرساند

شکست: و اما شکست! شکست در دوحه یعنی آب سردی بر پیکره تمام جار و جنجالهای اخیر فوتبالی در کشورمان. شکست یعنی به معنای واقعی خداحافظی برزیل! حتی خداحافظ پلیآف!

 

2

زندگی در فضای سبز آزادی!

سه شنبه 21 خرداد / ساعت 21

فوتبالی که میتواند مرگ و زندگی باشد! درست انگار همه چیز آماده است تا پیکار 21 خرداد در استادیوم یکصد هزار نفری آزادی با حضور خیل عظیم هواداران فوتبال ملیمان وحدت و یکپارچگی بینظیری را در آستانه مهمترین رویداد سیاسی کشور، انتخابات ریاست جمهوری به وجود آورد. نبرد ملیپوشان با لبنان اگر چه روی کاغذ ورزش و حتی سیاست به سود ماست اما وقتی به شکست تلخ یک بر صفر دور رفت در خاک لبنان که همه چیز را برای ما خراب کرد نگاه میکنیم آنوقت حتی به مراودات سیاسی حسنه کشورمان با لبنان هم دل خوش نمیکنیم و تنها امیدواریم ملیپوشان کشورمان غیرت از خود نشان دهند و با یک برتری امیدبخش صعود به برزیل را مسجل کنند. البته همان شب، نبرد حساس و سرنوشتساز کرهجنوبی و ازبکستان در سئول هم برای ما بسیار مهم است. اما سه حالت و نتایجاش: 

برد: غرور ملی از نو هویدا میشود. با این برد احتمالی ممکن است درهای بهشت به روی فوتبال کشورمان باز شود. ممکن است برزیل به ما لبخند بزند. ممکن است حماسه سیاسی از این برد ورزشی متاثر شود و وحدت و همبستگی رخ بنمایاند. 

مساوی: سکوت! بحران! نگاههای خیره به اسکوربرد نتیجه در سئول! ممکن است تساوی تلخ در آزادی جام زهری باشد که به کام هواداران برخاسته از پا در آزادی خورانده شود. فقط همین...

باخت: تلخ چون زهر مار! درست جلوی چشمان یکصد هزار هوادار آن هم در استادیوم آزادی. شاید این اتفاق تلخترین اتفاق تاریخ فوتبال ایران باشد؛ باخت به لبنان! البته این اتفاق نادر در دور رفت به مدد شاهکار شاگردان کیروش رخ داد!

 

3

رستگاری یا مرگ در سئول!

سه شنبه 28 خرداد / ساعت 16:30

این خط پایان است! خط پایانی بر آرزوهای 4 سالهای که فوتبال ما انتظارش را کشید و ممکن است به لطف لبخندهای ژکوند رییس فدراسیون در ایستگاه سئول به یاس مبدل شود. البته شاید هم ایستگاه سئول ایستگاه رستگاری برای فوتبال ملی ما باشد. بر کسی پوشیده نیست که صعود به جام جهانی تا چه حد میتواند موجب بلوغ فوتبال ملی ما شود و صعود نکردن تا چه میزان میتواند فوتبال را در کشورمان به کام نابودی بکشاند. کرهجنوبی اگرچه حریفی در کلاس جهانی و بسیار بالاتر از سطح آسیاست اما همیشه تاریخ نشان داده ملیپوشان کشورمان در پیکار با این رقیب سنتی ایران در آسیا فراتر از باور ظاهر میشوند. نمونهاش هم بازی رفت دو تیم در آزادی که با برتری یک بر صفر ملیپوشان ما به پایان رسید. باید با دیده همین امیدها به سئول چشم دوخت. به بازی 28 خرداد در ورزشگاه ملی شهر سئول. اما سه حالت و نتایجاش: 

برد: حتی اگر ما به جام جهانی هم نرویم برد در سئول کرهجنوبی یعنی رستگاری فوتبالی! اگر این اتفاق بیفتد باید خوشحال باشیم که کره را رفت و برگشت بردیم.

مساوی:  نتیجهای که دور از ذهن نیست. ما همواره مقابل کره در سئول تساویهای باغروری داشتیم. البته امیدواریم مثل تساوی 4 سال قبل با قطبی نباشد که با اشک تلخ حذف همراه بود. با آن گل زیبای وحید هاشمیان...

باخت: این میتواند تلخترین پایان ممکن و به قول عادل فردوسیپور تراژدیترین اتفاق برای فوتبال ملی ما در سال 2013 میلادی باشد. اتفاقی که امیدواریم نیفتد و شما هم دعا کنید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩٢/٠٣/٠٩
٠
٠
نِمِخام بگما ولی احساس میکنم رفتنمون به جام جهانی مثِ صعود بِ اِورست با دمپایی اَبریه:| نَ اینکه دلم نمیخاد صعود کنیم؛ نَ ولی خب من اَصن امید ندارم!
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٣/١٣
٠
٠
پالس منفی نده رفیق فردا بازیه :-)
love london
love london
٩٢/٠٣/١١
٠
٠
من که چشم اب نمیخوره بریم جام جهانی
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠٣/١٣
٠
٠
تو هم که پالس منفی می دی. بابا فردا بازیه انرژی منفی رو بازی بچه ها اثر می ذاره. بی خیال جون من... :-(
love london
love london
٩٢/٠٣/١١
٠
١
من که چشم اب نمیخوره بریم جام جهانی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣