آزمایش‌های طلایی روی مغز مخاطب
شبکیه

آزمایش‌های طلایی روی مغز مخاطب

نویسنده : سید مصطفی صابری


نام فیلم: آزمایشگاه کارگردان: حمید امجد، بازیگران: افشین هاشمی، باران کوثری، رامبد جوان، فرزین محدث و... 

خلاصه داستان: قهرمان قلاویز، جوانی شهرستانی است که با همکاری همکلاسی‌اش در دانشگاه می‌خواهد بعد از گارسونی نیمه وقت در یک رستوران گیاهخواری، کاری در یک آزمایشگاه داشته باشد اما حضور شاگرد تنبل دانشکده و خانواده متمولش ماجرا را پیچیده می‌کند... شعار تبلیغاتی فیلم: نتیجه آزمایش مثبت، شما عاشقید! 

شروع به کار ستون «شبکیه» با معرفی فیلم‌های خاص سینمای کشور بود که ارزش دیدن داشتند اما چه در موقع اکران و چه زمان عرضه در شبکه نمایش خانگی مهجور واقع شدند، آن زمان بود که ما به طور مفصل از فیلم‌هایی مثل «تنها دوبار زندگی می‌کنیم»، «شاعر زباله‌ها»، «رسم عاشق کشی»، «طبقه سوم» و... تعریف و تمجید کردیم، اما دغدغه‌هایی مثل به روزتر کردن ستون و توجه به محصولات تازه شبکه نمایش خانگی، همینطور گزینه‌های محدود سینمای کشور برای معرفی آثار فاخر و از همه مهم‌تر شبکه توزیع ناقص و سودگرایی که باعث می شد فیلم‌های خوش ساخت، مستقل و غیرتجاری، عرضه‌ای کوتاه، با شمارگان کم و محدود داشته باشند باعث شد به سمت معرفی محصولات به روز این رسانه برویم تا شما مخاطبان دیگر بر ما خرده نگیرید که آثاری را معرفی کردیم که گیر نمی‌آید یا مقدارکی کلاسیک! است. در این بین چالش جدیدی گریبان ماجرا را گرفت، مدت زیادی است سینمای کشور با رکود شدیدی مواجه است و بالطبع این اتفاق گریبان شبکه نمایش خانگی را هم گرفته است، از طرفی آن دسته از آثار شبکه نمایش خانگی که مستقل از سینما تولید می‌شود و بدون دیدن رنگ پرده سینما وارد این رسانه می‌شوند به‌جز موارد خاصی مثل «آفریقا» ساخته هومن سیدی، در بیشتر موارد کمدی‌های ضعیفی هستند که ارزش دیدن ندارند. در این اوضاع و احوال عجیب نیست که اگر ما فیلمی را در این ستون به شما معرفی می‌کنیم چندان از آن تعریف نکنیم و در حقیقت به جای پیشنهاد، ضعف و قوت اثر را به شما عرضه کنیم تا با زمینه قبلی فیلم را بخرید، بعد از این مقدمه طولانی که بیش از این هم به آن پرداخته بودیم این هفته برای جبران نقد و نق نق های قبلی دو اثر را به شما معرفی می‌کنیم تا دست شما برای انتخاب باز باشد و هفته آینده هم به سراغ «رالی ایرانی» میرویم که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است.  

آزمایشگاه طنازی تئاتری‌ها/ فیلم آزمایشگاه ساخته حمید امجد چهره تئاتری فرهنگ کشور، طنزی خاص است که با فرم‌گرایی خاص خودش، با استفاده از ریتمی تند یک نوع کمدی رمانس را به مخاطب عرضه می‌کند و به تازگی وارد شبکه نمایش خانگی شده است. این فیلم که بازیگران شاخصی مثل افشین هاشمی، باران کوثری، رامبد جوان، هدایت هاشمی، فرزین محدث و رضا کیانیان در آن بازی می‌کنند، روایتگر همان قصه قدیمی عشق پسری فقیر و خجالتی اما زحمتکش و نابغه به دختری پولدار و پر جنب‌وجوش است و مثل همه این داستان‌ها آدم‌هایی هم در این فیلم وجود دارند که از سر حسد و منفعت‌طلبی به دنبال خراب کردن این عشق هستند. «آزمایشگاه» با آنکه یک سر و گردن از کمدی‌های عجیب و غریبی که این روزها ساخته می‌شوند بالاتر است اما مقداری بین کمدی بودن و روایت کردن یک داستان عاشقانه بلاتکلیف است و یک جاهایی هم به شدت شعاری می‌شود. بازی‌های فیلم هرچند مقدارکی به تله تئاترها شباهت دارند اما چشم‌نواز هستند، برخی شخصیت‌های فیلم هم مثل گولاخ و پدر و مادر اشکان شیرینی خاصی دارند، ریتم تند فیلم هم هرچند گاهی آزاردهنده می‌شود اما در مجموع مخاطب را فعال نگه می‌دارد.

نام فیلم: قفس طلایی کارگردان: محمد زرین دست، بازیگران: امین حیایی، سروش گودرزی، نیلوفر خوش‌خلق و یک لشکر سیاهی لشکر آمریکایی. خلاصه داستان: یک قهرمان بوکس بعد از 4 سال بی خبری از برادرش دعوت‌نامه‌ای را دریافت می‌کند که می‌تواند با آن به آمریکا سفر کند تا برادرش را در آن‌جا ملاقات کند؛ غافل از این‌که برادری که برای دکتر شدن به آمریکا رفته بود درگیر ماجراهای فراوانی شده است و... شعار تبلیغاتی فیلم: قفسی ساخته‌اند از طلا...   


درگوشه رینگ بی‌هنری!/ «قفس طلایی» ساخته زرین دست قرار بود یک فیلم بترکان در گیشه باشد، به هر حال فیلم با حضور چهره‌های شناخته شده سینمای کشور مثل امین حیایی و سروش گودرزی در آمریکا ساخته شده، اقامت گودرزی در آمریکا، خود شخصیت زرین دست که فیلم‌سازی از نسل هنرمندان قبل انقلاب و دانش آموخته سینما از دانشگاه کالیفرنیا است و اظهارات امین حیایی درباره محدودیت‌هایی که گروه سازنده فیلم در آمریکا داشتند به علاوه پوستر و آنونس آن مخاطب را به نسبت به ماهیت اثر به شدت کنجکاو می‌کرد. احتمالاً شما با دیدن پوستر و اسم فیلم تصور می‌کنید با اثری مواجه هستید که ماجرای یک قهرمان خسته است که جلای وطن کرده تا در آمریکا به مبارزات رینگ آزاد بپردازد و بعدش تریپ خونی می‌فهمه هیچ جا وطن نمی‌شود! دقیقاً هم اشتباه فکر کردید، فیلم قفس طلایی داستان جوانی است ایرانی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می‌رود و چون دخلش با خرجش همخوانی ندارد با پدرش قهر می‌کند و بعد از 4 سال بی‌خبری خانواده از او، برادرش یعنی امین حیایی تصمیم می‌گیرد به آمریکا برود تا برادر کوچک‌تر را برگرداند و... خلاصه این فیلم اگر در دهه ۶۰ یا ۷۰ ساخته می‌شد می‌توانست پر فروش باشد، چون آن زمان هندی‌بازی، فیلم‌برداری در خارج و تقلیدهای ناشیانه از فیلم‌های اکشن خارجی خریدار داشت. فیلم دوبله شده و ضمن آن‌که بازیگران آمریکایی آن هم فارسی صحبت می‌کنند؛ صدای بازیگران ایرانی هم مربوط به خودشان نیست و همین ماجرا تحمل دیالوگ‌های فیلم را برای مخاطب دشوار کرده است. 

راستی فیلم با کیفیت تصویری بسیاری پایینی در حد آنچه ما «پرده‌ای» می‌گوییم ارائه شده است. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پری_شاهی
پری_شاهی
٩٢/٠٣/٠٤
٠
٠
جالب بود