جایگاه نسل جوان روی پرده سینما در گفت‌‌وگو با 3 بازیگر فيلم قاعده تصادف

جایگاه نسل جوان روی پرده سینما در گفت‌‌وگو با 3 بازیگر فيلم قاعده تصادف

نویسنده : مریم ضیغمی

«قاعده تصادف» یکی از فیلم‌‌هایی که تازه اکران آن به پایان رسیده است و درباره جوانان و دغدغه‌‌های آن‌‌هاست؛ فیلمی که با نسل جوان همذات پنداری می‌‌کند و تاکنون فروش خوبی هم داشته است  و از آن جنس آثاری است که جایشان در سینمای ما به خصوص در سال‌‌های اخیر خالی است. توجه مجدد سینما به نسل جوان فارغ از این که جوانان «قاعده تصادف» را نسل سومی بدانیم یا چهارمی؟ (که بیشتر اهالی سینما قائل به نسل سومی بودن آن‌‌ها هستند) بهانه‌‌ای شد برای آن‌‌که نگاهی بیندازیم به تصویری که سینما از نسل جوان ارائه می‌‌کند در گفت‌‌وگویی با بازیگران قاعده تصادف، در این بین «روشنک گرامی» به چند سؤال ما پاسخ نداد و گفت بنویسید که علاقه ندارم پاسخی به این سؤالات بدهم! 

1- آیا فیلم «قاعده تصادف» دغدغه جوانان را به تصویر کشید؟2- جایگاه دغدغه‌‌های نسل سوم در سینمای ما کجاست؟

3- جای تهیه چه نوع فیلم‌‌هایی درباره نسل سوم خالی است؟4- بهترین فیلمی که درباره نسل سوم ساخته شد چه بود؟

5- حرف آخر درباره بازی و فیلم «قاعده تصادف» 


«محمدرضا غفاری» بازیگر نقش «مهرداد»: 

اکنون جوانان تعیین کننده جامعه هستند

محمد رضا غفاری بازیگر سریال آشپزباشی و متولد 1364 است. تاکنون در فیلم‌‌هایی هم چون «رویای خیس»، «انتهای خیابان هشتم» و «گیرنده» نقش‌آفرینی کرده و فیلم‌‌های «گس»، «فرشتگان قصاب» و «برف» را در نوبت اکران دارد.

1‌‌- اگر چه موافق هستم که «قاعده تصادف» دغدغه جوانان را به تصویر می‌‌کشد ولی همه دغدغه آن‌‌ها را نمایش نمی‌‌دهد و صرفاً بخشی از آن است. اتفاقاً جذابیت فیلم این است که آدم‌‌هایی از طیف‌های مختلف جامعه را نشان می‌‌دهد که جوانان دهه چهارم هستند. آن‌‌ها جوانان عجیب و غریبی نیستند. ممکن است نسل گذشته آن‌‌ها را نشناسند ولی می‌‌توان به راحتی به آن‌‌ها نزدیک شد. می‌‌توان گفت فیلم به طور کلی دغدغه جوانان را به تصویر نمی‌‌کشد، چون من به عنوان جوان یک دغدغه را دارم، جوانی دیگر دغدغه‌‌هایی دیگر.  

2- فیلم‌‌های کمی در رابطه با این دهه ساخته شده است. معتقدم باید به این نسل نزدیک شد و درباره آن‌‌ها فیلم ساخت. نبود شناخت از جوانان این دهه و معاشرت نکردن با جوانان، باعث شده فیلم سازان کمتر در این رابطه فیلم بسازند. «قاعده تصادف» فیلم زیبا و آبرومندی شده است، چون کارگردان با این که از نسل دیگری است ولی سعی کرده خود را با جوانان دهه ما تطبیق بدهد و فیلم بسازد، یعنی یک سری پیش فرض‌‌هایی را کنار گذاشت و خود را هم سن آن‌‌ها کرده است.

3- معتقدم وقتی به این نسل نزدیک شدیم می‌‌بینیم که خیلی راحت می‌‌توان با جوانان مثل هر دهه دیگری ارتباط برقرار کرد و فیلم ساخت. اکنون جوانان تعیین کننده جامعه هستند.

4- می‌توانم بگویم قشنگ‌ترین فیلم‌ها در آن سال‌ها فیلم‌های 3 گانه «رسول صدرعاملی» بود که درباره جوانان ساخته شد ولی در سال‌های اخیر اگر بخواهم یکی از بهترین نمونه فیلم‌ها را مثال بزنم «قاعده تصادف» است.


«روشنک گرامی» بازیگر نقش «مریم»:

«قاعده تصادف» فیلمی است که والدین خیلی دوستش دارند

روشنک گرامی متولد 1362 و دانش آموخته رشته تئاتر از دانشکده هنر و معماری است. «گرامی» هم اکنون مشغول بازی در فیلم «ملبورن» است.

3- من کارگردان نیستم! خدا را شکر کارگردان‌های خوبی داریم که همگی به خوبی این نسل را می‌شناسند و درباره‌شان فیلم می‌سازند؛ مثلا آقایان «بهنام بهزادی» و «رسول صدرعاملی». البته همه می‌گویند فیلم «قاعده تصادف» دغدغه‌های جوانان را به تصویر می‌کشد و فیلمی است باید جوانان ببینند ولی معتقدم «قاعده تصادف» فیلمی است که والدین و آدم بزرگ‌ها خیلی دوستش دارند و با آن ارتباط برقرار کرده‌اند، شاید در بین جوانان از 10 نفر 2 نفر باشند که نقدهایی به فیلم بکنند ولی نسل پدر و مادرها، بعد از دیدن فیلم خوش‌‌شان آمد و می‌‌گویند چه قدر با فیلم ارتباط برقرار کرده‌‌اند یعنی فیلم به دل‌‌شان می‌‌نشیند، معتقدم تفکیک نمی‌‌توان کرد، یعنی چرا باید یک فیلم دغدغه‌‌های جوانان را به تصویر بکشد و حتماً در یک فیلم بازیگر جوان ایفای نقش کند یا مسائل آن درباره جوانان باشد تا خوش‌‌شان بیاید. به طور مثال «جدایی نادر از سیمین» هیچ ربطی به هیچ جوانی نداشت ولی اتفاقاً نسل ما بودند که خوش‌‌شان آمد و ممکن است نسل پدر و مادر ما یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ها کمتر استقبال کردند؛ یعنی من اعتقادی ندارم که تمام فیلم باید درباره جوانان باشد و آن‌ها جلب کند.

4‌‌- فیلم «نفس عمیق» را دوست داشتم چون شبیه نسل خودمان بود. من فیلمی را می‌‌روم و می‌‌بینم و خوش می‌‌آید و دلیلی ندارم که چرا از آن خوشم آمد، برخی مواقع هم فیلمی را می‌بینم که خوشم می‌‌آید و دوست ندارم فکر کنم برای چه خوشم آمده است. به هیچ عنوان کار ندارم که آیا فیلم‌برداری‌‌اش یا فیلم‌نامه یا بازیگری‌اش خوب بود، دغدغه‌هایم را به تصویر می‌‌کشد و یا به افکارم نزدیک است! 


«الهه حصاری» بازیگر نقش «لادن»: 

فیلم درباره روابط دختران و پسران است 

این بازیگر جوان متولد 1369، در کارنامه خود بازی در فیلم‌‌های «عروسک»، «زنان ونوسی، مردان مریخی»، «انتهای خیابان هشتم»، «زن‌‌ها شگفت انگیزند» را دارد و فیلم «بی‌‌تابی بیتا» را در نوبت اکران دارد. 

1‌‌- باعث افتخارم است که با «بهنام بهزادی» کار کردم، بعد از این فیلم احساس کردم گویی 30 فیلم سینمایی کار کردم و خیلی تجربه‌‌ها آموختم. وقتی به عقب برمی‌‌گردم «قاعده تصادف» از آن فیلم هایی بود که می‌‌گویم وای چرا تمام شد چون همه با عشق سر کار می‌‌آمدیم و نتیجه کار و دریافت جوایز جشنواره فیلم فجر خستگی گروه به خصوص کارگردان را از تن‌مان درآورد. درباره دغدغه جوانان باید بگویم خیلی ها فکر می‌‌کنند که دغدغه هدف و منظور فیلم تئاتر است اما این نیست، بلکه بخشی از کار و فیلم‌‌نامه است و آن چه که به تصویر کشیدیم روابط بین دخترها و پسرها و رابطه بین این نسل با والدین‌شان است. آن‌‌ها رفتن به خارج از کشور را بهانه کردند، عده‌‌ای می‌گویند به خانواده‌‌های‌شان به خاطر موقعیت اجتماعی که دارند نگفته‌اند، به خصوص شخصیت «لادن» که من بازی کردم دختری شهرستانی است و جرأت نکرده به خانواده‌‌اش بگوید به خارج از کشور می‌‌رود، دیالوگی هم دارد که به شوخی می‌‌گوید من به خانواده‌‌ام گفته‌‌ام در کلاس‌‌مان پسر نداریم که شب‌‌ها والدینم خواب‌شان ببرد و «لادن» به دلیل سنتی بودن خانواده‌‌اش دروغ می‌‌گوید! 

2‌‌- نسل ما سعی می‌کند یک جایگاهی پیدا کند؛ فکر می‌‌کنم واقعاً جای نسل سوم در سینمای ما خالی است باید کم کم و پله پله، جلو برویم و خودم خوشحالم از جایگاهی که دارم، البته باید یاد بگیرم. ولی دغدغه این را ندارم که سر هر کاری بروم و دوست دارم کارهایم را گزیده انتخاب کنم و با آرامش باشد.

3‌‌- همه روی دغدغه جوانان شناخت دارند، معتقدم از این دست فیلم‌‌هایی هم چون «قاعده تصادف» و خیلی فیلم‌های خوب دیگری که داشتیم مانند «درباره الی» یا «اینجا بدون من» که با جوانان سر و کار داشت، باید ساخته شود و البته باید جوانان با سینما آشتی کنند و سینما بروند و فیلم ببینند و فقط به عنوان یک تفریح به سینما نگاه نکنند، چرا که از سوی دیگر کارگردان‌‌ها و فیلم‌‌نامه‌‌نویس‌‌ها هم وقتی میزان استقبال جوانان را برای دیدن فیلم‌‌های خوب را ببینند انگیزه‌‌شان بیشتر می‌‌شود و فیلم‌‌های خوب بهتری می‌‌سازند و می‌‌نویسند.

4‌‌- فکر می‌‌کنم چند سالی است که برای این نسل فیلمی ساخته نشده است و «قاعده تصادف» بعد از سال‌‌ها هم بازیگران جوانی را معرفی می‌‌کند و هم کارگردان این اعتماد را کرد که نقش‌هایی را به جوانان بدهد. همه به نوعی نقش اصلی و در یک سطح محسوب می‌‌شوند، خدا را شکر گروه با همدلی که داشتند کار را آن طور که کارگردان می‌‌خواست درآوردند و نتیجه مطلوبی داشت.

نظرات کاربران
کد امنیتی
shahrzad_z
shahrzad_z
٩٢/٠٢/٣١
٠
٠
از همشون بدم میاد ولی موافقم
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
دات کام

ساوند کلاود؛ غنیمتی برای موزیک دوستان

٩٦/٠٨/٢٥
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
جانونی

مصداق بارز آفتابه لگن هفت دست، نباشیم!

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات