پارک، يادمان رفت
به بهانه 2 ارديبهشت، روز زمين پاک

پارک، يادمان رفت

نویسنده :

حتما ديده‌ايد که خيلي از روزهاي داخل تقويم که روي ديوار اتاق‌تان خودنمايي مي‌کند، به عناوين خاصي نام‌گذاري شده‌اند و مثلا نشان‌دهنده مناسبت‌ها و اتفاقات خاصي هستند که تعدادي از آن‌ها فقط براي ما ايراني‌ها معنا و مفهوم دارد و تعدادي را هم تمام مردم دنيا مي‌شناسند. اگر کمي آينده‌نگري به خرج دهيد و نگاهي به صفحه فردا در تقويم‌تان بيندازيد، به يکي از اين مناسبت‌هاي جهاني مي‌رسيد؛ به مناسبتي کمي متفاوت‌تر از ساير روزها؛ روز زمين پاک. روز جهاني «زمين پاک» هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار و به همه مردم روي زمين يادآور مي‌شود که نبايد سياره خود، «زمين» را فراموش کنند و بايد به فکر حفظ آن باشند. اين روز به منظور ايجاد آگاهي جهاني و نيز سپاس‌گزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي آن است که از طرف سازمان ملل متحد نيز هر سال، طبق مراسم ويژه‌اي در سراسر جهان برگزار مي‌شود. اگر بخواهيم به سراغ تاريخچه پيدايش اين روز برويم، بايد برگرديم به سال 1969. در اين سال، فردي به نام «جان مک مونل»، ايده برگزاري يک روز جهاني به نام روز زمين پاک را در همايش يونسکو درباره محيط‌زيست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمين پاک را طراحي کرد. دبير کل سازمان ملل هم که تا اين سال ديده بود هرچه به گوش مردم دنيا مي‌خواند که هواي اين زمين طفلکي را کمي داشته باشيد، آن‌ها عين خيالشان نيست و انگار نه انگار، ايده مک کونل را با جان و دل پذيرفت و اين روز به يک روز جهاني در تقويم‌هاي سراسر دنيا تبديل شد. براي بزرگداشت اين روز و خدمت به زمين عزيزمان که اين روزها بر اثر بي‌دقتي و زياده‌خواهي انسان‌ها، از انواع آلودگي‌هاي آب و خاک و هوا رنج مي‌برد، هرساله برنامه‌هاي زيادي در اين روز انجام مي‌شود. يکي از برنامه‌هايي که پاي ثابت روز زمين پاک است، اجراي برنامه‌هاي عمومي پاک‌سازي محيط‌زيست از زباله‌ها، به‌خصوص کوهستان‌ها، پارک‌ها و جنگل‌ها توسط گروه‌هاي دوست‌دار محيط‌زيست است. البته راه‌هاي بسيار ساده‌تري هم براي حمايت از محيط‌زيست وجود دارد؛ مثلا سعي کنيد تا حد امکان در مصرف کاغذ صرفه‌جويي کنيد زيرا در اين صورت درختان کمتري براي توليد کاغذ قطع خواهند شد و يا اگر قصد مسافرت داريد، از قطار استفاده کنيد، چون قطارها 10 تا 20 درصد کمتر از هواپيماها، دي‌اکسيدکربن توليد مي‌کنند. نمي‌دانم که شما تا چه حد به طبيعت علاقه داريد، هرچند وقت يک بار به کوه و جنگل و يا دريا سر مي‌زنيد، اصلا حتي نمي‌دانم چند سالتان است و چه کاره هستيد... اما اگر شما هم قصد داريد در اين روز به بهتر شدن حال زمين کمک کنيد، اول از همه بايد طبيعت اطرافتان را بهتر بشناسيد تا بعد از اين، علاوه بر اين‌که به پاکي آن مکان‌ها کمکي کرده باشيد، بتوانيد از بودن در آن‌ها لذت ببريد. اين ليست شامل مهم‌ترين مکان‌هاي طبيعي اطراف مشهد است که بسياري از مردم براي گذراندن اوقات فراغت خود به آن‌ها سر مي‌زنند. فقط يادتان باشد روز زمين پاک يک بهانه است تا بيشتر به فکر پاکي محيط‌زيست باشيم وگرنه يک سال 364 روز ديگر هم دارد...

بوستان طبيعي هفت حوض
يکي از معدود جاذبه‌هاي طبيعي با مناظر چشم‌گير جنوب‌شرقي مشهد، بوستان هفت حوض با وسعت 570 هکتار است که از نظر موقعيت در هفت کيلومتري مشهد و در مسير جاده خلج است. نام اين بوستان به دليل حوضچه‌هاي طبيعي است که طي سال‌ها و قرون متمادي به وسيله ريزش آب از ارتفاع و نوع کاني خاص آن ايجاد شده است. به طوري که اولين حوضچه يک استخر کوچک بوده که سرريز آب از آن به دومين حوضچه منتقل شده و اين روند تا هفت‌حوض ادامه يافته است. افزون بر اين، به سبب ساختار طبيعي منطقه، پس از طي مسير، حوضچه‌هاي بزرگ و کوچک متعددي نيز وجود دارد. فاصله حوضچه‌ها از ابتداي مسير 1690 متر مي‌باشد که بعضي از راه‌هاي گذر از آن‌ها، سنگريزه‌اي است. همچنين به دليل وجود سنگ‌هاي صاف و صيقلي بايد با احتياط کال از اين منطقه عبور کرد. از برنامه‌هاي آينده اين مکان گردشگري طبيعي، نصب پل معلق با جهت شمالي – جنوبي به طول 170 متر و عرض 5.1 متر است.

درياچه بزنگان
اين درياچه در 120 کيلومتري جاده مشهد سرخس و در جنوب رشته کوه‌هاي هزار مسجد واقع شده است. وسعت اين درياچه حدود 50 هکتار و عمق آن حداکثر 12 متر و حداقل 9 متر است. آب اين درياچه از بارندگي‌هاي سالانه و چشمه‌هاي کوچک حاشيه و کف درياچه تأمين مي‌شود. درياچه بزنگان تنها آبگير طبيعي استان خراسان بوده که داراي ويژگي‌هاي خاص و از اهميت علمي و تحقيقاتي بالايي برخوردار است و همه ساله در فصل‌هاي پاييز و زمستان و اوايل بهار، زيستگاه بسيار مناسبي براي زمستان‌گذراني پرندگان مهاجر آبزي مي‌باشد.

روستاي ييلاقي جاغرق
اين نقطه ييلاقي در فاصله حدود 7 کيلومتري جنوب طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق ديگر از جمله عنبران، طرقدر، کردينه، تغاره و شانديز محدود مي‌شود. قدمت اين روستا به قبل از اسلام مي‌رسد. آب و هواي اين منطقه، معتدل کوهستاني است که وجود باغ‌هاي ميوه و دره‌هاي سرسبز، چشم‌اندازهاي زيبا و جذابيت خاصي به اين دره ييلاقي داده است. روستاي جاغرق علاوه بر رودخانه فصلي داراي چندين رشته قنات و يک چشمه و آبشارهاي متعدد است. ارتفاع اين منطقه از سطح دريا هزار و 500 متر مي‌باشد و بلندي‌هاي آن مناسب صعود براي تيم‌هاي کوهنوردي است.

آبشار اخلمد
آبشار اخلمد در 2 کيلومتري روستاي قديمي اخلمد جريان دارد. به علت ارتفاع زياد و بارندگي فراوان، آبشار اخلمد در ماه‌هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده‌اي مي‌شود. از آن‌جا که جنس سنگ‌هاي تشکيل دهنده کوه‌هاي اخلمد آهکي است، بر اثر نفوذ آب داراي حفره‌ها و شکاف‌هاي مدور و نسبتا عميقي مي‌باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل‌هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيک است. اخلمد به دليل داشتن کوه‌هاي بسيار خاص و زيبايش، به بهشت سنگ‌نوردان معروف شده است. اخلمد داراي دو آبشار است که آبشار بزرگ آن 45 متر و آبشار کوچک آن 23 متر ارتفاع دارد و در تمام فصل‌هاي سال جاري است. در وسط اين آبشار، محل وسيعي وجود دارد که به تخت شاه عباس معروف است.

محور جاغرق کردينه درود

اين مسير زيبا و با مناظر متنوع طبيعي از جاغرق شروع شده و پس از طي حاشيه رودخانه، دره‌اي زيبا و همچنين ارتفاعاتي که پوشيده از گياه مي‌باشد به کردينه مي‌رسد. در نهايت پس از کردينه نيز راه به سمت درود در نيشابور منحرف شده و در مجموع پس از 13 ساعت پياده‌روي، به آبشار بسيار زيباي درود مي‌رسد. مبدأ حرکت در اين مسير براي گروه‌هاي علاقه‌مند از جنب مسجد جامع جاغرق در مسير رودخانه مي‌باشد. اين راه در فصول گرما و زمستان از جذابيت‌هاي خاصي برخوردار است.

آبشار قره‌سو
آبشار قره‌سو در جنوب غربي شهرستان کلات نادري و در فاصله 5 کيلومتري آن واقع شده است. طبيعت زيبا و آب و هواي ييلاقي، وجود آبشارهاي بلند با دره‌هاي تنگ، موقعيت قره سو را ممتاز مي‌کند. وجود هشت آبشار و چشمه‌هاي خنک و نردبان‌هاي فلزي تعبيه شده براي رفتن به بالاي آبشار، از عواملي هستند که مسافران را به طرف خود جذب مي‌کنند. ارتفاع متوسط اين منطقه از سطح دريا حدود ۱۱۹۰ متر است.

روستاي زشک
اين روستا در امتداد جنوب‌شرقي رشته کوه بينالود و در ابتداي دره شانديز واقع است و به لحاظ چشم‌اندازهاي زيبا و صفاي محيط واعتدال آب و هوا و باغ‌هاي سرسبز ميوه، يکي از بهترين مناطق ييلاقي اطراف مشهد به شمار مي‌آيد. چشمه‌‌هاي متعددي اين منطقه را سيراب مي‌کند و به دليل وجود آب کافي داراي انواع محصولات باغي است. پوشش گياهي اين منطقه را درختچه‌هاي کوتاه کوهي، سماق، شاهدانه، کلپوره، اکليل کوهي و تمشک تشکيل مي‌دهد. يکي از ويژگي‌هاي برجسته اين روستا، مسيرهاي خاص کوهنوردي است که کوهنوردان با بهره‌گيري از اقليم مطبوع به راحتي از مسيرهاي ايجاد شده مي‌‌توانند به بالاي کوه‌هاي زشک صعود کند. به همين دليل اين منطقه از گزينه‌هاي اصلي کوهنوردان طبيعت دوست محسوب مي‌شود.

روستاي کوهپايه‌اي کنگ
کنگ يکي از مناطق ييلاقي و روستايي طرقبه است که به‌خاطر نوع قرار گرفتن خانه‌هاي آن بر روي کوهپايه، بسيار شبيه به روستاي ماسوله است و به ماسوله خراسان هم شهرت دارد. اين منطقه در 16 کيلومتري طرقبه قرار دارد و به دليل وجود بلندي‌هاي بسيار زيبا، همواره مورد توجه علاقه‌مندان و گردشگران است. پوشش گياهي دره مجاور به اين مکان، زيبايي خاصي به آن داده است. ايجاد خانه‌هاي پلکاني از ويژگي‌هاي اين روستاي کوهپايه‌اي است.

سد و غار کارده
سد کارده در کيلومتر 20 جاده مشهد به کلات، روي رودخانه‌اي به نام کارده واقع شده است. مسير دسترسي به اين منطقه گردشگاهي، از انتهاي خيابان خواجه‌ربيع است.

رودخانه کارده با جريان دائمي و مناظر زيباي کوهستاني يکي از زيباترين تفريح‌گاه‌ها است.

علاوه بر اين، يکي از پديده‌هاي طبيعي اين منطقه، غار کارده است. بررسي‌هاي اوليه مشخص شده اين غار بين يک تا 3 متر عرض و داراي عمق صد متر مي‌باشد. دهانه غار به صورت يک شکاف سنگي است. اين غار کاملا خشک است و پرتگاه‌هاي خطرناکي دارد که ورود به آن نيازمند لوازم ايمني و آگاهي از مسايل غارنوردي است. به همين دليل ازجمله مکان‌هاي مناسب براي گروه‌هاي سنگ‌نوردي و غارنوردي است.

غار مغان
اين غار در حدود 60 کيلومتري جنوب مشهد پس از روستاهاي بالندر، اردمه، خان رود، در جنوب روستا و دره مغان و کوهپايه‌هاي آن قرار گرفته است. ارتفاع اين نقطه از سطح دريا 2870 متر است. غار مغان براي اولين بار در مرداد ماه سال 1324ش توسط يک تيم هفتاد نفري از کوهنوردان، شناسايي و معرفي شد و براي دومين بار در سال 1326ش يک تيم کوهنورد به داخل آن رفتند. بنابر شواهد موجود و فسيل حلزون کشف شده در اين غار، مي‌توان قدمت آن را صد ميليون سال پيش و يا دوره دوم زمين‌شناسي تخمين زد. بنابراين قدمت ساختار آن از البرز و دماوند بيشتر است. ورودي‌هاي غار در دو طرف آن قرار دارد و هر چه بيشتر به عمق غار نزديک مي‌شويم، پهناي آن زيادتر مي‌شود. در داخل غار چاه‌هايي به صورت عمودي ايجاد شده که فضاي داخلي آن را به 3 قسمت مساوي تقسيم مي‌کند. بخشي از فضاي غار به آهک‌هاي کريستاليزه، استالاگتيت و استالاگميت اختصاص يافته است و تزئينات آهکي آن نيز شامل انواع پرده‌اي فندقي، اسفنجي و گل کلمي است. اين غار داراي پرتگاه‌هاي خطرناکي است و ورود به آن بدون راهنما و ابزار لازم امري خطرناک و غير منطقي است و البته يکي از مناطق مورد توجه براي سنگ‌نوردان به شمار مي‌رود.

غار زري
اين غار در 9 کيلومتري جنوب‌غربي مشهد در مسير روستاي گلستان و کوهستان‌هاي اطراف رودخانه قرار دارد. دهانه اين پديده طبيعي در ارتفاع 10 متري زمين به سمت غرب قرار گرفته است. مسير غار داراي پيچ و خم‌هاي زيادي است و داخل غار فاقد منابع آبي است. بازديد از اين غار خيلي آسان است و وسيله نقليه نيز به اندازه کافي وجود دارد. ارتفاع اين نقطه از سطح دريا 1010 متر است.

چشمه سبز
چشمه سبز که در حدود 20 کيلومترى روستاى گلمکان واقع است، سر راه مشهد به قوچان و در يکى از بلندترين نقاط رشته کوه بينالود قرار دارد. اين چشمه با طول و عرض بسيار زياد و آب فراوان از قديم زيبا و بحث‌برانگيز بوده است. به روايت فردوسى، يزدگرد اول ساسانى در کنار چشمه سو (چشمه سبز) براثر لگد اسبى آبى کشته مي‌شود (421 ميلادى). همچنين اين چشمه قبل از اسلام مقدس بوده و مردم نذورات خود را در آن مى‌ريخته‌اند. اين چشمه که در اطراف به‌ وسيله ديواره‌هاى کوهستانى احاطه شده است، درياچه‌اى را تشکيل مي‌دهد. يکى از چشمه‌هاى متعدد اين محل به‌نام چشمه اشتها معروف است. اهميت چشمه سبز در هواى مناسب و آب مطلوب آن است.

روستاي ماخونيک
روستاي ماخونيک يکي از 7 روستاي شگفت‌انگيز جهان است و به لحاظ شهرت آن به شهر «لي‌لي پوت‌ها»، جذابيت‌هاي حيرت‌انگيزي دارد. اين روستا در فاصله ۷۸ کيلومتري شرقي شهر سربيشه، در مسير جاده سربيشه به روستاي درح قرار دارد. يکي از نکات عجيب اين روستا آن است که اهالي آن کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان از 40/1 متر تجاوز مي‌کند. البته اين موضوع براي دوران گذشته است و اکنون در اين روستا تقريبا قدها متعادل شده است. مردم ماخونيک فرهنگ خاصي هم دارند. مثلا تا ۵۰ سال پيش، چاي نمي‌نوشيدند، شکار نمي‌کردند و اصلا گوشت هم نمي‌خوردند. مردم ماخونيک اين قبيل کارها را گناه مي‌دانستند. يکي از عمده نشانه‌هاي فرهنگي روستاي ماخونيک، مسکن آن‌هاست که در نوع خود جالب و قابل توجه است. بافت مسکوني روستا در دامنه تپه و خانه‌ها به طور فشرده‌ به‌ هم و در گودي زمين ساخته شده‌اند. کف خانه حدود يک متر از سطح زمين پايين‌تر است و داراي يک در کوتاه چوبي است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧