دانشجوی عزیز؛ به دلیل برگـــــــزاری انتخابــــــــات، دانشگاه درتمامی مقاطع تعطیل می‌باشد
گزارش جیم از یک تـــــــــــــــــــــعطیلی زودهـــنگام

دانشجوی عزیز؛ به دلیل برگـــــــزاری انتخابــــــــات، دانشگاه درتمامی مقاطع تعطیل می‌باشد

نویسنده : سعید برند

در حالی که همه اقشار جامعه خود را برای خلق حماسه سیاسی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری آماده می‌کنند، دانشجویان این روزها را با یک نگرانی دوگانه می‌گذرانند. از یک سو به خاطر برگزاری زودهنگام امتحانات، کوتاه شدن طول ترم دوم تحصیلی و ناقص ماندن دروس خود نگرانند و از طرفی دیگر نگران ابتر ماندن فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی خود هستند.

برنامه‌هایی که حذف شدند!

یک دانشجوی فعال در زمینه فعالیت‌های سیاسی به خبرنگار جیم می‌گوید: تعطیلی زودهنگام دانشگاه‌ها هم بر فعالیت‌های سیاسی و هم بر فعالیت‌های علمی دانشجویان تاثیر منفی می‌گذارد. این دانشجو که تمایلی به درج نام خود در روزنامه ندارد می‌افزاید: بر اساس آن چه وزارت علوم مقرر کرده است، تقویم آموزشی دانشگاه‌ها تا دهه سوم اردیبهشت ماه جریان دارد و با این حساب بسیاری از برنامه‌های انتخاباتی تشکل‌های دانشجویی که برای روزهای آخر اردیبهشت یا اوایل خرداد پیش‌بینی شده به نوعی از بین می‌روند، چرا که با تمام شدن کلاس‌ها و شروع امتحانات بیشتر دانشجویان درگیر مسائل امتحانات می‌شوند و فرصت کمتری را برای شرکت در برنامه‌های انتخاباتی می‌گذارند، از سوی دیگر در اواخر خرداد ماه نیز با تمام شدن امتحانات، خوابگاه‌ها تعطیل می‌شود و دانشجویان شهرستانی به شهرهای خود باز می‌گردند! به عقیده این دانشجو در شرایط پیش آمده برای شرکت پر رنگ‌تر همه دانشجویان در فعالیت‌های انتخاباتی باید زمان برگزاری امتحانات به زمانی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری موکول شود.

کوتاه‌ترین ترم

«مینا. الف» از دانشجویان سال چهارم حسابداری درباره شرایط این ترم تحصیلی می‌گوید: مسئله انتخابات و زودتر تمام شدن کلاس‌ها از یک سو و تعطیلات نوروز که امسال حدود 20 روز بود از سوی دیگر، باعث شد تا این ترم بسیار کوتاه شود و بسیاری از اساتید نتوانند به موقع سر فصل‌های درسی را تمام کنند، به خصوص برای دانشجویانی که خود را برای آزمون ارشد آماده می‌کنند شرایط سخت‌تری به وجود آمده است.

«علیرضا» نیز که در مقطع کارشناسی به تحصیل مهندسی کشاورزی مشغول است درباره تعطیلی زودهنگام دانشگاه‌ها می‌گوید: این مسئله به غیر از آسیبی که به درس دانشجویان وارد می‌کند متاسفانه باعث رواج شایعاتی شده است، در حالی که در ایام انتخابات نباید زمینه را برای ترویج افکار مسموم آماده کنیم. او ادامه می‌دهد: هر چند مسئولان وزارت علوم مدعی هستند که برای آرامش ذهنی دانشجویان دانشگاه‌ها را زودتر تعطیل کرده‌اند ولی متاسفانه رسانه‌های دشمن از این مسئله به نفع خود استفاده می‌کنند و همچون مسئله آلودگی هوا که منجر به تعطیلی دانشگاه در روز دانشجو شد این کار را صرفا یک تصمیم امنیتی متصور می‌شوند و در بوق و کرنا می‌کنند! 

تغییر برنامه امتحانات و سرگردانی دانشجویان

اما تغییر زمان امتحانات دانشجویان دیگری را هم با مشکل مواجه کرده است. «رامین» با اشاره به این که دانشگاه محل تحصیل وی هیچ کلاس جبرانی برای دروس باقی مانده برگزار نکرده است می‌افزاید: برای مثال کلاس‌های من حدود یک ماه زودتر از موعد قبلی تمام می‌شود و من نمی‌دانم شهریه‌ای که دانشجویان برای آن کلاس‌ها پرداخته‌اند ولی کلاسی تشکیل نشده است چه می‌شود؟! این دانشجو به نکته دیگری اشاره می‌کند و می‌گوید: بخش نامه وزارت علوم برای تغییر امتحانات ترم دوم، اسفندماه سال گذشته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و مسئولان دانشگاه فرصت کافی برای برنامه‌ریزی و برگزاری کلاس‌های فوق العاده گذاشته‌اند، ضمن این که بر اساس همین بخش‌نامه می‌توانند امتحانات را پس از انتخابات برگزار کنند اما بنا به دلایلی از آن سرباز می‌زنند.

انتقاد نماینده ولی فقیه از تعطیلی دانشگاه‌ها در ایام انتخابات


دانشگاه محل خلق حماسه است

اما به غیر از نارضایتی دانشجویان از بخشنامه وزارت علوم، گزارش‌ها حاکی از آن است که دامنه انتقادات به این بخشنامه به مجلس و برخی مسئولان خارج از این وزارتخانه نیز رسیده که در تازه‌ترین آن ها، مسئول نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها از تعطیلی دانشگاه‌ها در ایام انتخابات انتقاد و نسبت به این مسئله ابراز تأسف کرد. 

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدیان که در چهارمین کنگره سراسری کانون دانشگا‌هیان ایران اسلامی در دانشگاه تهران سخن می‌گفت، از تعطیلی دانشگاه‌ها در ایام انتخابات انتقاد و ابراز تأسف کرد.

وی گفت: از این که دانشگاه‌ها به عنوان محل خلق حماسه سیاسی در ایام انتخابات تعطیل است، متأسفم؛ چرا که فعال بودن دانشگاه‌ها لازم است.

محمدیان در ادامه با بیان این که انتخابات نماد حماسه سیاسی و مردم‌سالاری دینی در نظام اسلامی است، افزود: مردم در انتخابات حضوری فعال و پرشور خواهند داشت تا با نقش آن‌ها در این عرصه، شاهد حماسه سیاسی باشیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش تاکید کرد:


نباید کیفیت آموزش فدای یک سری شرایط خاص سیاسی شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است نباید کیفیت آموزش را قربانی یکسری محتملات و شرایط خاص سیاسی کرد.

«دکتر جواد هروی» به خبرنگار ما گفت: خدا را شکر اکنون انقلاب اسلامی تحکیم خود را بدست آورده است و استوارتر از این حرف هاست که به خاطر یکسری احتمالات اقتدار آن خدشه دار شود.

وی با بیان این که دانشگاه‌های کشور حتی در زمان جنگ تحمیلی نیز تعطیل نبوده‌اند ادامه داد: به عنوان نایب رئیس کمیسیون آموزش با این طرح مخالفم و معتقدم که نباید کیفیت آموزش را فدای یکسری محتملات و شرایط خاص سیاسی کرد.وی با اشاره به سوء استفاده‌های دشمن از هر موقعیتی علیه کشور به خصوص در ایام انتخابات افزود: متاسفانه با این کار دستاویز خوبی برای رسانه‌های خارجی آماده کرده‌ایم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش همچنین به جلسه اعضای این کمیسیون با وزیر علوم اشاره کرد و گفت: ما در آن جلسه از وزیر خواستیم مسئله زمان امتحانات ترم دوم سال جاری که متاسفانه حرف و حدیث‌های زیادی درباره آن مطرح شده است‌ را به نحوی ساماندهی کند که موجب کوتاهی ترم تحصیلی و افت کیفیت آموزش نشود. 

«هروی» حضور فعال دانشجویان در عرصه انتخابات را یکی از اهداف جدی دانشگاه دانست، هدفی که باید زمینه دستیابی به آن نیز فراهم شود.

 وی همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود از برگزاری جلسه دوباره کمیسیون با مسئولان وزارت علوم در باره همین موضوع طی هفته جاری خبر داد و اظهار امیدواری کرد که به احتمال زیاد برنامه فعلی امتحانات پایان ترم دانشجویان تغییر کند.

عضو کمیسیون آموزش:


کوتاه شدن ترم خلاف بخش نامه وزارت علوم است

«دکتر اسفندیار اختیاری» عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم می‌گوید: بنا به گفته وزیر علوم دانشگاه‌ها در ایام انتخابات تعطیل نیستند، آن چه وزارت علوم به دانشگاه‌های کشور بخش نامه کرده، این است که در روز انتخابات ریاست جمهوری، امتحانی در دانشگاه برگزار نشود.

نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی با جیم افزود: حضور جدی دانشجویان در صحنه انتخابات و خلق حماسه سیاسی دلیل برگزار نشدن امتحانات در روز انتخابات ریاست جمهوری است.

وی با بیان این که برگزاری زودهنگام امتحانات و کوتاه کردن ترم توسط برخی از دانشگاه‌ها با روح بخش‌نامه وزارت علوم نمی‌خواند ادامه داد: اگر مسئولان دانشگاه دراین باره چاره‌ای نیندیشیده باشند و از قبل برای جبران برگزاری زودهنگام امتحانات برنامه ریزی نکرده باشند، به طور قطع دانشجویان با مشکل مواجه خواهند شد.

عضو دیگر کمیسیون آموزش


دانشجویان ناراضی‌اند

«دکتر محمود نگهبان سلامی» دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار جیم با اشاره با نارضایتی برخی از دانشجویان و اساتید از موضوع کوتاه شدن ترم دوم تحصیلی و برگزاری زود هنگام امتحانات پایان ترم می‌گوید: در صحبتی که با برخی از دانشجویان و اساتید داشتیم نارضایتی آنان از اجرای این طرح احساس می‌شد چرا که علاوه بر این مسئله، تعطیلات پایان سال و ایام نوروز نیز باعث کوتاه‌تر شدن ترم تحصیلی شده است و برخی اساتید نتوانسته‌اند به حد اکمال مطالب درسی را ارائه دهند. 

این نماینده مجلس معتقد است اگر کلاس‌های ترم تا هفته پایانی خرداد ماه و تا قبل از انتخابات به طول می‌کشید و امتحانات پایان ترم نیز بعد از انتخابات و تیر ماه برگزار می‌شد فرصت بیشتری از نظر ارائه مطالب درسی فراهم می‌شد.

سلامی با این حال تاکید می‌کند که در شرایط فعلی نیز دانشگاه‌ها تعطیل نیستند و تشکل‌های دانشجویی می‌توانند در این ایام به فعالیت خود ادامه دهند.

مدير روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد مدعی شد:


کاهش 10 روزه ترم دوم لطمه به دانشجویان نمی‌زند

اما در شرایطی که بسیاری از دانشجویان و برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که کوتاه‌شدن ترم تحصیلی افت کیفیت آموزش را به همراه دارد، مدير روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد مدعی است برگزاری زودهنگام امتحانات پایان ترم لطمه‌ای به کیفیت آموزشی نزده است، چرا که در عمل کلاس‌های این دانشگاه تنها 10 روز زودتر از موعد مقرر تعطیل شده است.

دكتر سيد حسين سيد موسوي در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: طبق قرار قبلی کلاس‌های درس تا 13 خرداد دایر بودند که با اجرای این طرح آخرین تاریخ برگزاری کلاس‌ها به اول خردادماه انتقال یافت و در واقع تنها 10 روز ترم تحصیلی کوتاه شده است.

وی با این ادعا که مسئولان دانشگاه فردوسی در این باره از قبل برنامه‌ریزی لازم را داشته‌اند افزود: ما ترم دوم تحصیلی را زودتر از موعد همیشگی شروع کردیم و از آن دسته از اساتید که در فرصت مشخص شده نمی‌توانستند تمام مطالب درسی‌ خود را ارائه کنند نیز خواستیم کلاس جبرانی بگذارند تا دانشجویان با مشکلی مواجه نشوند و بتوانند بدون دغدغه در فعالیت‌های سیاسی انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری شرکت کنند.

سید موسوی در پاسخ به این سوال که چرا امتحانات دانشگاه فردوسی مانند بسیاری از دانشگاه‌ها پس از برگزاری انتخابات و در تیرماه برگزار نشده است نیز گفت: یکی از مسائل مطرح شده نیز همین نکته بود که امتحانات را بعد از انتخابات برگزار کنیم اما در صورت اجرای این طرح بین خاتمه کلاس‌ها و شروع امتحانات یک هفته تا 10 روز فاصله می‌افتاد که ممکن بود برای برخی دانشجویان مشکل‌آفرین باشد.

وی در برابر این سوال که آیا اجرای طرح فعلی و زود تمام شدن کلاس‌ها برای برخی دانشجویان مشکل آفرین نیست، قاطعانه پاسخ داد: نخیر، این موضوع لطمه‌ای به کیفیت آموزش و ارائه مطالب نمی‌زند چون تمهیدات لازم برای اجرای این طرح از جمله شروع زودهنگام ترم و برگزاری کلاس‌های جبرانی لحاظ شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه فردوسی در عین حال تاکید کرد که فعالیت تشکل‌های دانشجویی در ایام انتخابات به قوت خود باقیست و همچنین دعوت از کاندیداهای ریاست جمهوری برای شرکت در جلسات دانشجویی همچنان ادامه دارد.

سکوت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

گزارش خبرنگار ما حاکی است که تلاشش برای طرح سوال و دریافت پاسخ از معاونت آموزش دانشگاه آزاد مشهد بی‌نتیجه مانده است! چرا که پس از چندین بار پیگیری و تماس تلفنی، تنها پاسخ «فعلا مصاحبه نمی‌کنیم» از سوی روابط عمومی این دانشگاه اعلام شده است.

این در حالی است که دانشجویان دانشگاه آزاد بیشتر از دیگر دانشجویان از تمام شدن زودهنگام کلاس‌های درس خود اظهار ناراحتی می‌کردند، پرداخت شهریه برای کلاسی‌هایی که حذف شده‌اند و برگزار نشدن کلاس‌های جبرانی از جمله موارد نارضایتی این دانشجویان بود. 

معاون وزیر با اعلام برگزاری امتحانات 84 دانشگاه پس از انتخابات: 


هدف فقط آرامش ذهنی دانشجویان برای فعالیت‌های انتخاباتی است!

با وجود همه این کش‌وقوس‌ها و حرف و حدیث‌ها مسئولان وزارت علوم همچنان معتقدند تنها برای آرامش خاطر دانشجویان این تصمیم گرفته شده است.معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم گفت: تصمیم‌گیری برای چگونگی برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها در ایام انتخابات، با نظرخواهی از دانشگاه‌ها صورت گرفته و این امر فرصت مناسبی برای فعالیت‌های انتخاباتی دانشجویان ایجاد می‌کند. 

خبرگزاری ایسنا نوشت: خواجه سروی در دیدار با اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان اصفهان در چهارمین سفر استانی هیئت دولت به این استان با بیان اینکه هماهنگی با دانشگاه‌ها برای تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی برنامه‌ریزی برای برگزاری بهینه امتحانات دانشجویان در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته انجام شده است، افزود: پیشنهاد وزارت علوم در این زمینه برای عدم مشغله ذهنی و درسی دانشجویان در ایام انتخابات بود تا آن ها بتوانند با فراغ بال و شور وحال بیشتری به فعالیت در این حماسه سیاسی بپردازند.وی ادامه داد: در این خصوص کمیته سه نفره‌ای در وزارت علوم ماموریت اخذ نظرات دانشگاه‌ها در این مورد را به عهده گرفت و پس از بررسی و جمع‌بندی آرا دانشگاه‌ها و با توجه به تقویم آموزشی آن‌ها دستورالعملی در دو محور صادر شد که بخش اول در خصوص دانشگاه‌هایی بود که براساس تقویم آموزشی، نیمسال دوم خود را از اوایل بهمن ماه آغازکرده و امکان برگزاری امتحانات قبل از انتخابات را داشتند، بنابراین دانشجویان می‌توانستند باآسودگی ذهنی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز ریاست جمهوری مشارکت فعالانه داشته باشند که دانشگاه‌های پیام‌نور و جامع علمی کاربردی در این دسته قرار گرفتند و تعدادی از دانشگاه‌های دولتی نظیر دانشگاه علامه طباطبایی نیز بدون تغییر در برنامه آموزشی خود این امکان را داشتند.خواجه‌سروی با اشاره به دانشگاه‌هایی که نیمسال دوم تحصیلی خود را بعد از نیمه اول بهمن ماه آغاز کرده بودند نیز گفت: محور دوم دستور العمل صادره برای این دسته از دانشگاه‌ها بر برگزار نشدن امتحانات از 20 خرداد ماه تا دوم تیر ماه تاکید دارد و هدف هم فقط آرامش خاطر و ذهن دانشجویان برای فعالیت‌های انتخاباتی در ایام تبلیغات انتخابات بوده است.وی با تاکید بر این که برگزار نشدن امتحانات به منزله تعطیلی دانشگاه‌ها نیست، خاطر نشان کرد: از میان 110 دانشگاه دولتی فقط امتحانات 26 دانشگاه تا 20 خرداد تمام می‌شود  و امتحانات 84 دانشگاه دیگر از دوم تیر ماه آغاز می‌شود که این بازه زمانی فرصتی مناسب و کافی را برای فعالیت‌های انتخاباتی دانشگاهیان در این دانشگاه‌ها فراهم می‌کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
nika
nika
٩٢/٠٢/١٩
١
٠
نمیدونم چی بگم ولی ممنون از متن طولانی تون
arwen
arwen
٩٢/٠٢/٢٦
١
٠
آخ یعنی اگه بدونین چی اومده سرما دانشگاه بیست و چند روز زودتر تعطیل میشه از بعد از عید ما حتی جمعه ها هم کلاس داریم استادا اصرار دارن که کتابها تموم بشه این وسط کیفیت کار نابود میشه دانشجو ها باید امتحانات رو به صورت فشرده و کنسرو شده بدن بابا ما دانشجوییم دشمن مملکت که نیستیم میخواد هرجور هست جمش کنین بره اقایون میگن کاهش ده روزه صدمه به دانشجو نمیزنه اولا ده روز نیست و بیشتره دوما حضرات تشریق بیارن داخل گود لنگش کنن بعد به ما بگن صدمه دیدن یا نه
arwen
arwen
٩٢/٠٢/٢٦
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧