امیدوارم تولید برنامه در فضای شفاف و روشن ادامه پیدا کند
گپ اختصاصی جیم با «سعید توکل» تهیه کننده برنامه خاطره انگیز، شاد و انتقادی «جمعه ایرانی»

امیدوارم تولید برنامه در فضای شفاف و روشن ادامه پیدا کند

نویسنده : مریم ضیغمی

یادش به خیر وقتی خیلی کوچک بودم، صبح‌های جمعه پدرم صدای رادیو را بلند می‌کرد تا برنامه محبوب «صبح جمعه با شما» را گوش کند و من هم با صدای آن برنامه، با نشاط هر چه بیشتر از خواب بیدار می‌شدم، سال‌ها این برنامه متنوع، انتقادی و شاد ادامه یافت و در سال 82 هم با تغییر نام به «جمعه ایرانی» با تنوعی بیشتر ادامه پیدا کرد، برنامه‌ای که سال‌هاست نسل‌های مختلف با آن خاطره دارند و شنیدن خبر توقف ضبط و تولید برنامه، تعداد زیادی از علاقه مندان را ناراحت و نگران کرد، در گفت‌وگویی با «سعید توکل» تهیه کننده موفق این برنامه از چند و چون توقف «جمعه ایرانی» و اشکالاتی که واحد نظارت سازمان صدا و سیما به برنامه وارد کرده جویا شدیم که می‌خوانید.

 چه خبر آقای توکل؟ شنیده‌ام که از رادیو دلخور هستید!

 شایعات زیاد است! به شایعات توجه نکنید؟

 چه جالب! چند روز پیش در یکی از سایت‌های معتبر خواندم که ضبط و تولید برنامه قدیمی «جمعه ایرانی» متوقف شده...

 نه، هنوز در حال پخش است، البته ما با مشکلاتی در زمینه تولید برنامه روبه‌رو شدیم که منعکس شد. عده‌ای از همکاران‌تان تماس گرفتند که قصد دارند از پشت صحنه برنامه‌مان گزارش تهیه کنند و از تغییرات و آیتم‌های جدید سال 92 بپرسند که متأسفانه ما ضبط و تولید برنامه‌مان در سال جدید معلق شد، یعنی دوستان ما در واحد نظارت سازمان صداوسیما ایرادهایی به برنامه گرفتند که انشاء ا... با برطرف کردن مشکلات و اگر عمر و فرصتی باقی بود ضبط و تولید برنامه را ادامه خواهیم داد.

 چه تذکرات و ایرادهایی به برنامه گرفتند؟

 در این 27-26 سال تهیه برنامه «جمعه ایرانی» درس یاد گرفتم و فکر می‌کردم کار خود را یاد دارم ولی انگار کارم را بلد نیستم!


 چرا ضبط برنامه «جمعه ایرانی» را متوقف کردید؟

 سال ها تجربه در زمینه تولید این برنامه دارم و «جمعه ایرانی» در یک روال خاص، شاد، پر نشاط، با ویژگی‌های خاص خود تهیه، تولید و پخش می‌شود و مورد استقبال خاص و عام واقع شده است، اما به دلیل ایرادهای تکراری که از سوی مسئولان سازمان به برنامه گرفتند گله‌مند هستم و این موضوع را به آن‌ها منعکس کردم و خواستم که اگر نکات و الگوها با این برنامه منطبق نیست، شفاف مشخص کنند و اگر دیدند «جمعه ایرانی» در آن الگوها جا نمی‌گیرد، ما هم بعد از این همه سال استراحتی کنیم؛ وقتی چنین مشکلی به وجود می‌آید روی ما اثر می‌گذارد و دل‌سردمان کرد. 

 شما که مدت 27-26 سال تجربه ساخت «جمعه ایرانی» را داشتید، خط قرمزها را می‌شناختید، پس ایرادها و تذکرات داده شده چه بود؟

 حرف من همین است که فکر می‌کنیم خط قرمزها را می‌شناسیم! مسئولان همان حرف‌های همیشگی را مطرح می‌کنند و اتفاق جدیدی در برنامه نیفتاده است و حرف جدیدی هم نزدند! ما خودمان در برنامه «جمعه ایرانی» کارمان نقد کردن است بنابراین باید ظرفیت پذیرش انتقاد از سوی مخاطبان و افرادی که مسئولیت دارند داشته باشیم، منتهی این همه سال که برنامه در تمام هفته‌ها، جمعه‌ها، اعیاد تهیه و از سوی مردم استقبال می‌شد، 50 هنرمند بی‌دریغ، با دل و جان کار می‌کردند، در این سال‌ها مشابه همین ایرادها از سوی اداره نظارت سازمان مطرح می‌شد، منتهی من خودم تا چند سال پیش با استدلال و شرح زمان برنامه، شرایط را می‌گفتم. به یاد دارم مدیران سال 82 معتقد بودند برنامه‌مان مجدد با شور، هیجان و نشاط هر چه بیشتر راه‌اندازی شود یعنی می‌خواستند برنامه نوینی با توجه به شرایط روز ایران که زمانه، تیپ مخاطبان، تنوع رسانه‌ها و سلیقه‌ها بهتر شده بود ساخته شود و ما بنا به درخواست آن دوستان مشغول به کار شدیم. من هم یک زمانی جوان بودم و فشارها را خوب تحمل می‌کردم، اکنون اندکی پیر و ضعیف شده‌ام و شاید نمی‌توانم فشارها را تحمل کنم و تصمیم گرفتم، مدتی استراحت و ضبط برنامه متوقف شود! (البته در این فاصله برنامه‌هایی که قبل از سال 92 ضبط شده‌اند پخش می‌شود). 

 شاید دلیل این اشکالات به وجود آمده این است که خط قرمز و سیاست‌های رادیو تغییر کرده یا انتخابات پیش‌رو دلیل سخت‌گیری و این نگرش شده است؟

 به واقع نمی‌دانم! من در این سازمان بزرگ شده‌ام و چارچوب‌های نظام و سازمان را می‌شناسم و می‌دانم. اگر مرا پذیرفتند به عنوان سرمایه این سازمان مشغول به کار هستم. منتهی این داستان نمی‌دانم علتش چیست. اما بحث خود ما و ساختار برنامه بیشتر برایم مطرح است.

مسئولان مسئولیت بالاتری دارند شاید آن‌ها بیشتر بدانند چه کار باید کرد، ما هم اگر کاری یاد داشتیم در این چندین و چند سال خودمان را نشان دادیم. با این خستگی روحی که در طول این زمان در تهیه و ساخت برنامه، نوشتن و بحث موسیقی، اجرا و رساندن برنامه متنوع و متنوع‌تر روی آنتن به من وارد شد، نیاز دارم مسئولان از ما حمایت کنند و پشت ما بایستند و اگر اشکالی هم در برنامه هست خودشان را جزیی از ما بدانند. همه این نکاتی که بارها و بارها (یعنی چندین و چند سال) درباره موسیقی برنامه، لهجه، طنز و نکاتی دیگر عنوان شد؛ تکراری است اما احساس می کنم فشاری بر آن‌هاست که نمی‌دانم ریشه‌اش در کجاست. 

 و حرف آخرتان با مسئولان سازمان چیست؟

 در طول بیش از 2 دهه گذشته شاهد بودیم که نه تنها خدشه‌ای به نظام و اعتقادات وارد نکردیم بلکه در زمان‌ها و مقاطع مختلف گرمی و شور و با نمک بودن برنامه «جمعه ایرانی» سبب روحیه بخشی به مردم شده است و حتی مدیران رده بالای اجرایی کشور در زمان‌های مختلف از برنامه «جمعه ایرانی» رضایت داشتند و ما را تشویق می‌کردند که برنامه هر چه پر بارتر ادامه پیدا کند. حالا من چون در یک تناقضی گیر کرده‌ام جسارت کردم که شاید خودم بیدار شوم یا دوستان اندکی شفاف‌تر مواضع و مسائلی را مطرح کنند و اگر هم من اشتباه می‌کنم به بنده بیاموزند. راستی این را هم بگویم که مردم از مشهد سر ضبط برنامه‌مان می‌آمدند و برای عوامل گروه از سوغاتی‌های حرم آقا می‌آورند و می‌گفتند دور حرم برای تان تبرک کردیم و آوردیم. وقتی این ها را می‌بینم به برنامه دل گرم می‌شویم. آن دعا، آرزو و نیت خیر مخاطبان و مردم کجا و این برخورد مسئولان سازمان کجا!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤
وقتی امسال از بودن یک سری چیزها در یک جاهایی، شاخ‌ در آوردیم

واقعا تو چرا این‌جایی؟

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤