شـوهرم می‌شوی؟!
نگاهی به پدیده نوظهور خواستگاری دختر از پسر

شـوهرم می‌شوی؟!

نویسنده : زهرا خنداندل

ما از نسل روغن زرد نیستیم، حداکثر از نسل همین روغن نباتی یا سرخ کردنی هستیم. همه چیز در زمانه ما عوض شده و زندگی ما با قدیم از زمین تا زیر زمین(!) فرق کرده است. قبل‌ترها رسم بود که می‌رفتند خواستگاری تا دختر و پسر هم را ببینند. اما حالا معمول شده که خواستگاری برای آشنایی خانواده‌ها با هم توسط دختر و پسر برگزار می‌شود! حال نکته این است که آیا ممکن است دخترها هم از پسرها خواستگاری کنند؟ برای پرسیدن این سوال سراغ جوان‌های دانشجو به عنوان قشر فرهیخته جامعه رفتیم و دو سؤال مشترک از همه آن‌ها پرسیدیم. در سؤال اول نظرشان را به طور کلی در مورد خواستگاری کردن دختر از پسر پرسیدیم و در سؤال دوم از آن‌ها خواستیم آینده زندگی زوجی که زن از مرد خواستگاری کرده را پیش‌بینی کنند.

 تکتم.ع

دانشجوی فناوری آموزشی دانشگاه فرهنگ و هنر

 به نظرم این کار افتضاح است! چون فرهنگش هنوز در جامعه ما جا نیفتاده و پسرها پر رو می‌شوند. فکر می‌کنند چه خبر است! فکرش را بکنید یک پسر در جلسه خواستگاری برای یک دختر چای بیاورد و کلی هم سرخ و سفید شود! به نظر من چون فرهنگش در جامعه ما نیست دخترها اگر از پسری خوش‌شان بیاید بیشتر سعی در جلب توجه او می‌کنند تا بدین وسیله به وی نزدیک شوند.

 بستگی به طرف مقابل دارد، اما امکانش هست که در زندگی و هنگام بروز مشکلات این موضوع وسیله‌ای بشود برای خرد کردن شخصیت دختر، همین‌طور باید در نظر گرفت خانواده پسر هم ساکت نخواهند نشست.

 نسرین.ن

دانشجوی مدیریت دولتی دانشگاه علمی کاربردی

 اگر یکدیگر را دوست داشته باشند عیبی ندارد. زیرا وقتی وارد زندگی مشترک می‌شوند، به خاطر علاقه‌ای که بهم دارند کوتاه می‌آیند.

 در زندگی می‌توانند با هم خیلی خوب باشند. اما رفتارشان با خانواده‌ها و دخالت آن‌ها به خودشان بستگی دارد و این‌که چقدر اجازه ورود به حریم شخصی‌شان را به آن‌ها بدهند.

 محمدجواد.س

دانشجوی مدیریت آموزشی دانشگاه فردوسی

 قبول ندارم. اصلا خوب نیست. جایگاه زن در جامعه متزلزل می‌شود. اما اگر آشنایی داشته باشند به‌طور مثال همکار باشند، به شکل غیر رسمی‌اش اشکال ندارد و اگر رسمی باشد مشکل‌دار می‌شود.

 اگر به صورت رسمی باشد، خانواده پسر ممکن است دخالت کنند. در کل بیشتر جو حاکم بر اجتماع است که روی این موضوع تاثیرگذار است.

 آرزو.ق

دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات دانشگاه فردوسی

 نظرم کاملا منفی است. چون پسرها بسیار بی‌جنبه هستند و ظرفیت ندارند.

 پسر همواره متوقع است که دختر منتش را بکشد. در مهریه و خریدهای ازدواج هم دچار مشکل می‌شود و اگر بعد بحثی پیش بیاید پسر می‌گوید: خودت خواستی.

 معین.د

دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام‌نور

 مسخره است. حتی فکر کردن به آن مسخره است. کلا از تریپ دخترهای آویزان خوشم نمی‌آید.

 میدان جنگ! چون آن عشق سوزان از بین رفته و حالا پای منافع شخصی در میان است. اگر چنین اتفاقی برای من بیفتد، به خانواده‌ام حق می‌دهم که هرطور دلشان خواست با همسرم برخورد کنند چون او مرا انتخاب کرده و باید پای عواقبش بنشیند!

 محمد.و

دانشجوی برق دانشکده فنی منتظری

 به نظرم کار پسندیده و قابل قبولی نیست، چون الان این کار نوعی ناهنجاری محسوب می شود برای دختری که این کار را انجام می‌دهد، قضیه گران تمام می‌شود.

 بستگی به ظرفیت و شخصیت دو طرف دارد. اگر مرد شخصیتی داشته باشد که این موضوع را بتواند هضم کند، ممکن است زندگی پایدار باشد ولی وجود یک زندگی متزلزل در آینده به واقعیت نزدیک‌تر است. پس از گذشت زمان که آتش عشق آن‌ها کم‌تر شد امکان دارد دختر که شخصیت لطیف‌تری دارد ضربه شدید روحی بخورد.

 مریم.ج

دانشجوی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد مشهد

 بد نیست، چون مثلاً خواستگاری حضرت خدیجه(س) از حضرت محمد(ص) را هم داریم. در این کار اگر شرایط رعایت شود می‌تواند به نتیجه خوبی برسد. برای مثال در همین خواستگاری حضرت خدیجه(س) خودشان مستقیم وارد نشدند و از واسطه‌ای برای این کار استفاده کردند.

 بستگی به شرایط فکری این دو نفر دارد. ما نمی‌توانیم نسخه‌ای برای همه بپیچیم و نمی‌توانیم بگوییم این کار همیشه بد است یا خوب است. بستگی دارد دو طرف چطور درباره این موضوع فکر کنند.

 امین.غ

دانشجوی معماری دانشگاه خیام

 به نظر من مشکلی ندارد، الان دیگر آدم‌ها اینقدر بزرگ شده‌اند که بتوانند با گفت‌وگو به یک نتیجه درستی برسند. الان این مسئله «چشم به دهان مردم بودن» در بین ما کمرنگ شده است. ولی دیگر آن قسمتی را که مربوط به خانواده هست طبق همان عرفی که وجود دارد انجام بشود بهتر است.

 به نظرم در بین خانواده‌ها دچار مشکل می‌شوند ولی این قضیه علتی برای ایجاد مشکل در زندگی نیست. مگر اینکه آدم به آن بلوغ کافی نرسیده باشند که در این صورت با هر روش و در هر سنی ازدواج کنند به مشکل بر می‌خورند.

یک تجربه عینی!

در پی پرس‌وجوها به خانمی برخوردیم که خودش پا پیش گذاشته بود و به آقا پسری پیشنهاد ازدواج داده بود. با او همکلام شدیم، متن پیش رو خلاصه‌ای از درد دل‌‌های خانم م. ع. است:

«تازه وارد دانشگاه شده بودم و همه چیز برایم رنگ و بوی دیگر داشت. از خانواده مرفهی بودم و هرچه می‌خواستم داشتم. در دوران دانشگاه دلبسته آقایی شدم، آن‌قدر که اگر ته سیگارش را زمین می‌انداخت من بر می‌داشتم و به عنوان یادگاری نگه می‌داشتم. خیلی تلاش کردم تا ایشان از من خوشش بیاید و برای خواستگاری قدم پیش بگذارد اما نشد. خودم پیش قدم شدم اما این آقا گفت: من از تو متنفرم. از این‌که همیشه دنبالم بودی بدم می‌آید. این موضوع در دانشگاه گوش به گوش پیچید. روحیه من بهم ریخته بود و رفتار بچه‌ها عوض شده بود. همه به دیده حقارت نگاهم می‌کردند. این قضیه آن‌قدر کش‌دار شد که مجبور به ترک تحصیل شدم و دوباره برای قبولی در دانشگاه، درس خواندم و آن‌قدر این موضوع مرا آزرده بود که رشته تحصیلی‌ام را از معماری به مدیریت دولتی تغییر دادم. اگر حاضر به صحبت با شما شدم فقط به این خاطر بود که سرنوشتم درس عبرتی شود برای دختران احساساتی هم جنس خودم.»

نظرات کاربران
کد امنیتی
amir1364
amir1364
٩٢/٠٢/٠٨
٠
٠
شاید واسه خانومها جالبه !!!!!!!!!!!!!!!!
amir1364
amir1364
٩٢/٠٢/٠٨
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم
koman2
koman2
٩٢/٠٢/٠٩
٠
٠
همين الانش كه پسرا ميرن خواستگاري وضع جامعه اينه وآمارطلاق انقدزياد...حالاواي به حال وقتي كه دخملا برن خواستگاري...جالب وتازه.ميسي:)
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧