شـوهرم می‌شوی؟!
نگاهی به پدیده نوظهور خواستگاری دختر از پسر

شـوهرم می‌شوی؟!

نویسنده : زهرا خنداندل

ما از نسل روغن زرد نیستیم، حداکثر از نسل همین روغن نباتی یا سرخ کردنی هستیم. همه چیز در زمانه ما عوض شده و زندگی ما با قدیم از زمین تا زیر زمین(!) فرق کرده است. قبل‌ترها رسم بود که می‌رفتند خواستگاری تا دختر و پسر هم را ببینند. اما حالا معمول شده که خواستگاری برای آشنایی خانواده‌ها با هم توسط دختر و پسر برگزار می‌شود! حال نکته این است که آیا ممکن است دخترها هم از پسرها خواستگاری کنند؟ برای پرسیدن این سوال سراغ جوان‌های دانشجو به عنوان قشر فرهیخته جامعه رفتیم و دو سؤال مشترک از همه آن‌ها پرسیدیم. در سؤال اول نظرشان را به طور کلی در مورد خواستگاری کردن دختر از پسر پرسیدیم و در سؤال دوم از آن‌ها خواستیم آینده زندگی زوجی که زن از مرد خواستگاری کرده را پیش‌بینی کنند.

 تکتم.ع

دانشجوی فناوری آموزشی دانشگاه فرهنگ و هنر

 به نظرم این کار افتضاح است! چون فرهنگش هنوز در جامعه ما جا نیفتاده و پسرها پر رو می‌شوند. فکر می‌کنند چه خبر است! فکرش را بکنید یک پسر در جلسه خواستگاری برای یک دختر چای بیاورد و کلی هم سرخ و سفید شود! به نظر من چون فرهنگش در جامعه ما نیست دخترها اگر از پسری خوش‌شان بیاید بیشتر سعی در جلب توجه او می‌کنند تا بدین وسیله به وی نزدیک شوند.

 بستگی به طرف مقابل دارد، اما امکانش هست که در زندگی و هنگام بروز مشکلات این موضوع وسیله‌ای بشود برای خرد کردن شخصیت دختر، همین‌طور باید در نظر گرفت خانواده پسر هم ساکت نخواهند نشست.

 نسرین.ن

دانشجوی مدیریت دولتی دانشگاه علمی کاربردی

 اگر یکدیگر را دوست داشته باشند عیبی ندارد. زیرا وقتی وارد زندگی مشترک می‌شوند، به خاطر علاقه‌ای که بهم دارند کوتاه می‌آیند.

 در زندگی می‌توانند با هم خیلی خوب باشند. اما رفتارشان با خانواده‌ها و دخالت آن‌ها به خودشان بستگی دارد و این‌که چقدر اجازه ورود به حریم شخصی‌شان را به آن‌ها بدهند.

 محمدجواد.س

دانشجوی مدیریت آموزشی دانشگاه فردوسی

 قبول ندارم. اصلا خوب نیست. جایگاه زن در جامعه متزلزل می‌شود. اما اگر آشنایی داشته باشند به‌طور مثال همکار باشند، به شکل غیر رسمی‌اش اشکال ندارد و اگر رسمی باشد مشکل‌دار می‌شود.

 اگر به صورت رسمی باشد، خانواده پسر ممکن است دخالت کنند. در کل بیشتر جو حاکم بر اجتماع است که روی این موضوع تاثیرگذار است.

 آرزو.ق

دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات دانشگاه فردوسی

 نظرم کاملا منفی است. چون پسرها بسیار بی‌جنبه هستند و ظرفیت ندارند.

 پسر همواره متوقع است که دختر منتش را بکشد. در مهریه و خریدهای ازدواج هم دچار مشکل می‌شود و اگر بعد بحثی پیش بیاید پسر می‌گوید: خودت خواستی.

 معین.د

دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام‌نور

 مسخره است. حتی فکر کردن به آن مسخره است. کلا از تریپ دخترهای آویزان خوشم نمی‌آید.

 میدان جنگ! چون آن عشق سوزان از بین رفته و حالا پای منافع شخصی در میان است. اگر چنین اتفاقی برای من بیفتد، به خانواده‌ام حق می‌دهم که هرطور دلشان خواست با همسرم برخورد کنند چون او مرا انتخاب کرده و باید پای عواقبش بنشیند!

 محمد.و

دانشجوی برق دانشکده فنی منتظری

 به نظرم کار پسندیده و قابل قبولی نیست، چون الان این کار نوعی ناهنجاری محسوب می شود برای دختری که این کار را انجام می‌دهد، قضیه گران تمام می‌شود.

 بستگی به ظرفیت و شخصیت دو طرف دارد. اگر مرد شخصیتی داشته باشد که این موضوع را بتواند هضم کند، ممکن است زندگی پایدار باشد ولی وجود یک زندگی متزلزل در آینده به واقعیت نزدیک‌تر است. پس از گذشت زمان که آتش عشق آن‌ها کم‌تر شد امکان دارد دختر که شخصیت لطیف‌تری دارد ضربه شدید روحی بخورد.

 مریم.ج

دانشجوی فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد مشهد

 بد نیست، چون مثلاً خواستگاری حضرت خدیجه(س) از حضرت محمد(ص) را هم داریم. در این کار اگر شرایط رعایت شود می‌تواند به نتیجه خوبی برسد. برای مثال در همین خواستگاری حضرت خدیجه(س) خودشان مستقیم وارد نشدند و از واسطه‌ای برای این کار استفاده کردند.

 بستگی به شرایط فکری این دو نفر دارد. ما نمی‌توانیم نسخه‌ای برای همه بپیچیم و نمی‌توانیم بگوییم این کار همیشه بد است یا خوب است. بستگی دارد دو طرف چطور درباره این موضوع فکر کنند.

 امین.غ

دانشجوی معماری دانشگاه خیام

 به نظر من مشکلی ندارد، الان دیگر آدم‌ها اینقدر بزرگ شده‌اند که بتوانند با گفت‌وگو به یک نتیجه درستی برسند. الان این مسئله «چشم به دهان مردم بودن» در بین ما کمرنگ شده است. ولی دیگر آن قسمتی را که مربوط به خانواده هست طبق همان عرفی که وجود دارد انجام بشود بهتر است.

 به نظرم در بین خانواده‌ها دچار مشکل می‌شوند ولی این قضیه علتی برای ایجاد مشکل در زندگی نیست. مگر اینکه آدم به آن بلوغ کافی نرسیده باشند که در این صورت با هر روش و در هر سنی ازدواج کنند به مشکل بر می‌خورند.

یک تجربه عینی!

در پی پرس‌وجوها به خانمی برخوردیم که خودش پا پیش گذاشته بود و به آقا پسری پیشنهاد ازدواج داده بود. با او همکلام شدیم، متن پیش رو خلاصه‌ای از درد دل‌‌های خانم م. ع. است:

«تازه وارد دانشگاه شده بودم و همه چیز برایم رنگ و بوی دیگر داشت. از خانواده مرفهی بودم و هرچه می‌خواستم داشتم. در دوران دانشگاه دلبسته آقایی شدم، آن‌قدر که اگر ته سیگارش را زمین می‌انداخت من بر می‌داشتم و به عنوان یادگاری نگه می‌داشتم. خیلی تلاش کردم تا ایشان از من خوشش بیاید و برای خواستگاری قدم پیش بگذارد اما نشد. خودم پیش قدم شدم اما این آقا گفت: من از تو متنفرم. از این‌که همیشه دنبالم بودی بدم می‌آید. این موضوع در دانشگاه گوش به گوش پیچید. روحیه من بهم ریخته بود و رفتار بچه‌ها عوض شده بود. همه به دیده حقارت نگاهم می‌کردند. این قضیه آن‌قدر کش‌دار شد که مجبور به ترک تحصیل شدم و دوباره برای قبولی در دانشگاه، درس خواندم و آن‌قدر این موضوع مرا آزرده بود که رشته تحصیلی‌ام را از معماری به مدیریت دولتی تغییر دادم. اگر حاضر به صحبت با شما شدم فقط به این خاطر بود که سرنوشتم درس عبرتی شود برای دختران احساساتی هم جنس خودم.»

نظرات کاربران
کد امنیتی
amir1364
amir1364
٩٢/٠٢/٠٨
٠
٠
شاید واسه خانومها جالبه !!!!!!!!!!!!!!!!
amir1364
amir1364
٩٢/٠٢/٠٨
٠
٠
به خاطر ابراز نظرتان بسیار سپاسگذاریم
koman2
koman2
٩٢/٠٢/٠٩
٠
٠
همين الانش كه پسرا ميرن خواستگاري وضع جامعه اينه وآمارطلاق انقدزياد...حالاواي به حال وقتي كه دخملا برن خواستگاري...جالب وتازه.ميسي:)
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
آنتن

چشمک‌هایت از یاد ما نخواهد رفت!

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات