نمی‌توانیم وام ازدواج و شغل جوانان را پیگیری کنیم!
پاسخ مدیرکل ورزش‌و‌جوانان خراسان‌رضوی به پیگیری خبرنگار جیم درباره وعده‌های دولت:

نمی‌توانیم وام ازدواج و شغل جوانان را پیگیری کنیم!

نویسنده : مجید حسین زاده

در روزهایی که به قول بعضی‌ها، دولت وعده‌هایش را با وعده‌های جدید روشن می‌کند، با مدیر اداره کل ورزش و جوانان گفت‌وگو کردیم تا ببینیم می‌شود پیگیر این همه وعده‌ شد و اصلا چه طور یک وعده‌ای داده می‌شود و اصلا اجرایی نمی‌شود! در این گفت‌وگوی حضوری، آقای دکتر هاشمی مدیر اداره کل جوانان و ورزش و آقای طالبیان معاون امور جوانان این اداره کل حضور داشتند.

 آقای دکتر، وام ازدواج که داستان دراماتیکی دارد! یک دوره کوتاهی اعلام شد که به یک زوج 10 میلیون تومان وام می‌دهیم، ولی در حال حاضر ماه‌هاست که از پرداخت وام ازدواج هیچ خبری نیست. شما در جریانید!؟

 هاشمی: اخیرا آقای اکبری اعلام کردند که به یک زوج 5 میلیون تومان می‌دهند که البته یک سری شرایط دارد.

 اداره شما در قبال این کاهش اعتراضی هم داشته است؟

 طالبیان: اداره ورزش و جوانان در چهار حوزه فعالیت می‌کند: حوزه اول، ارتقای هویت دینی و ملی جوانان است. حوزه دوم، الگوی زندگی و سبک زندگی جوانان، حوزه سوم، ازدواج جوانان و حوزه چهارم هم ارتقای فعالیت‌های جوانان در حوزه مشارکت است. بر اساس دستورالعمل‌های قانونی، در حوزه‌هایی که متولی خاص دارد، اداره کل ورزش و جوانان نباید دخالت نکند. مثلا ما اداره کار و امور اجتماعی داریم یا مجموعه بانک‌ها را داریم، بنابراین درباره وام ازدواج با حضور مجموعه بانک‌ها، ما خیلی به آن‌ها ورود پیدا نمی‌کنیم. حالا اگر حوزه‌ای متولی خاص نداشته باشد، ما در آن حوزه مسئولیم و پاسخگو هستم.

 پس الان نقش شما در این موضوع چیست؟

 هاشمی: ما به عنوان مدعی الامور جوانان، کارگروه‌هایی در حوزه کار یا بانک‌ها داریم که در آن‌جا پیشنهادهایی می‌دهیم. مثلا ما از کاهش یا تعلیق وام ازدواج به این سازمان‌های خاص، اعلام نگرانی می‌کنیم. اما قانون به ما اجازه دخالت در این امور را نمی‌دهد.

 الان فرض می‌کنیم شما در حوزه وام ازدواج یک پیشنهادی می‌دهید، خودتان پیگیر اجرایی شدن پیشنهادتان می‌شوید؟

 هاشمی: قانون‌گذار به هیچ وجه اجازه دخالت در فرآیند یک دستگاه تخصصی را به ما نمی‌دهد. وظیفه ما انتقال دغدغه، پیشنهاد، جمع‌بندی و برگزاری کمیسیون‌های تخصصی است.

 خب الان این پیشنهادها را بالاخره باید پیگیری کرد تا به سرانجام برسند؟

 طالبیان: تا یک حدی ما باید پیگیری کنیم. بیش از این‌که ما پیشنهاد را بدهیم در راستای سیاست‌های ما نیست. اصلا ممکن است وزارت‌خانه در تهران پیشنهاد بهتری در آن زمینه داشته باشد و آن را عملی کند.

 الان پس خیلی اجرایی نیستید!؟

 هاشمی: ببینید اگر قرار باشد در همه امور مربوط به جوانان، وزارت یا اداره کل جوانان و ورزش دخالت کند، اصلا ممکن و عملیاتی نیست. اصولا ساز و کار سازمان جوانان، اجرایی تعریف نشده که بتواند وام ازدواج و شغل‌شان را پیگیری کند. اصلا این ساز و کار را ندارد و نمی‌تواند هم داشته باشد.

 الان مثلا در همین مورد وام ازدواج، بالاخره دست آخر باید چه کار کرد؟

 هاشمی: ما که وام نمی‌دهیم. اصلا ما آن‌قدر پول نداریم که وام بدهیم ولی پیگیری‌هایش و هماهنگی‌هایش با بانک‌ها را پیگیری می‌کنیم.

 همان‌طور که شما هم در جریان هستید، مسئولان کشور ما وعده زیاد می‌دهند. مثلا همین 6 ماه پیش وزیر مسکن اعلام کرد: «به هر دختر و پسری که ازدواج کنند در کمتر از یک سال یک واحد مسکن مهر می‌دهیم» الان وظیفه چه کسی است که پیگیر این وعده شود؟

 طالبیان: رسانه! پیگیری نماینده افکار عمومی، از پیگیری زیرمجموعه‌ای از خود آن وزارت‌خانه، خیلی متفاوت است. مثلا درباره یک مشکل اگر 10 بار مدیر کل یک سازمان به وزیر زنگ بزند، به اندازه نیم‌بار (!) پیگیری خبر 20:30 تاثیر ندارد.

 خب الان یک جوان که مشکل دارد، باید به رسانه بگوید یا پیش شما بیاید؟

 طالبیان: باید به ما بگوید، ولی ما چه کار می‌توانیم بکنیم!؟ به وزارت‌خانه نامه می‌زنیم که مردم چنین مشکلی را دارند، آن‌ها هم به ما می‌گویند در حال پیگیری هستیم، ما هم به آن جوان می‌گوییم: در حال پیگیری هستند.

 پس شما در حوزه اجرا مشکل دارید، درست است!؟

 هاشمی: به‌طور قطع. شما شک نکنید این سازمان، اختیارات لازم را در حوزه اجرایی کردن بعضی وظایفش ندارد. این‌ نکته مشهود است! مثلا به ما می‌گویند شما مسئول فراغت جوانان هستید ولی پولش را به همه سازمان‌ها می‌دهند! بعد سازمان‌ها هم در مقابل پیشنهادهای ما می‌گویند، پولش را بدهید تا اجرایی‌اش کنیم!

 اگر یک جوان دانشجو در این شهر خودمان مشکل داشته باشد، می‌تواند برای برطرف کردن مشکلش به شما مراجعه کند؟

 هاشمی: اصلا باید ببینیم من به عنوان متولی امور جوانان می‌توانم با دانشگاه ارتباط برقرار کنم و مشکلش را برطرف کنم یا نمی‌توانم!؟ اصلا نامه من برای آن‌ها ارزش قانونی دارد!؟ 

 اگر بخواهید به فعالیت‌های اداره کل جوانان و ورزش در زمان ریاست خودتان، نمره بدهید، چه نمره‌ای خواهید داد؟

 هاشمی: هیچ‌کس نمی‌گوید ماست من ترش است ولی ما در حد بضاعت و توان‌مان تمام تلاش‌مان را کرده‌ایم. اداره کل جوانان و ورزش خراسان جزو استان‌های پیشرو در مسایل جوانان در کشور است. الان در بعضی استان‌ها به همین اندازه ما هم پیشرفت نکردند. شما می‌دانید که قبل از ادغام سازمان ورزش و جوانان کار تحقیقاتی دقیقی انجام نشد و بعد از ادغام یک مقدار کار کارشناسی روی آن انجام شد که دیر بود.

 همه می‌دانند که این ادغام با یک عجله‌ای انجام شد. آینده این ادغام را چه طور می‌بینید؟

 هاشمی: اصولا هر کاری که غیر کارشناسی شده باشد، هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید. این ادغام که به‌طور قطع کارشناسی شده نبود و بعد از ادغام شروع کردند به کارشناسی!

 به نظر شما آینده این اداره به این شکل موفقیت‌آمیز نیست؟ 

 هاشمی: بله، اما من خودم یک پیشنهاد دارم که وزارت ورزش و جوانان به قوت خودش باقی بماند اما ورزش از جوانان زیر نظر وزارت‌خانه در ادارات کل جدا بشود. 

 چرا فکر می‌کنید جدا شدن‌شان برای جوانان بهتر است؟

 هاشمی: الان درست است که می‌گوییم ورزش و جوان خیلی به هم مرتبط هستند ولی من در ورزش به اشتغال یا ازدواج جوانان چه کار دارم!؟ از یک طرف من باید به فکر هیئت‌های ورزشی و برنامه‌ریزی مسابقات والیبال باشم بعد یک دفعه بیایم فارغ از فکر این‌ها، به دلایل افزایش آمار طلاق فکر کنم! به نظر شما شدنی است!؟ شما باید قبول کنید ساز و کارهای سازمان ورزش و سازمان جوانان خیلی متفاوت است. این‌ها یک مغز هستند که اندام‌های اجرایی‌شان در سازمان‌های دیگر است. اگر قرار است بدین شکل ادامه پیدا کند باید راهکارهای خیلی جدی و کارشناسی شده‌ای پیدا کنند که مباحث و مشکلات مهم جوانان در حاشیه جذابیت‌های ورزش قرار نگیرد.

 شما این پیشنهادتان را به وزارت‌خانه هم منتقل کردید؟

 هاشمی: بله، من این پیشنهاد را به خود آقای دکتر عباسی وزیر محترم ورزش و جوانان به صورت شفاهی گفته‌ام.

 نظر ایشان درباره این پیشنهاد شما چه بود؟

 هاشمی: افرادی که من این پیشنهاد را با آن‌ها در میان گذاشتم، گفتند پیشنهاد خوبی است. اما این پیشنهاد هم برای اجرایی شدن مشکلات خودش را دارد. بالاخره این دو سازمان اول از هم جدا بودند، بعد ادغام شدند و حالا اگر بخواهیم به این نوع جدا بشوند، کمی سخت است.

نظرات کاربران
کد امنیتی