هزار وعده خوبان، چرا وفا نکند؟!
مروری بر وعده‌هایی که دولت‌های نهم و دهم به جوانان دادند

هزار وعده خوبان، چرا وفا نکند؟!

نویسنده : سارا ادیبان

8 سال است که ایرانیان به خصلت‌های خاص رئیس‌جمهورشان، محمود احمدی‌نژاد خو گرفته‌اند. آن کت خاکستری رنگ که نشانه ساده پوشی وی است، لحن تند و تیزش در سخنرانی‌ها، مواضع و برخی اعلام نظر‌هایی که گاهی حاشیه‌ساز می‌شود و بالاخره قول‌ها و وعده‌هایی که توان بیان آن‌ها از هر کسی ساخته نیست. از قول رنگین کردن سفره‌های مردم با پول نفت بگیرید تا اعطای یک قطعه زمین 1000 متری به هر خانواده ایرانی. خطاب عمده این وعده‌های رئیس‌جمهور که برای خرید ارزان‌تر نشانی میوه فروشی محله‌شان را می‌داد و البته وزرا و مدیران وی؛ در بیش از 2900 روز عمر این دولت، «جوان»ها بوده‌اند. جوان‌هایی که 8سال از سال‌های طلایی‌شان در این دوره گذشت. جوان‌هایی که در الاکلنگ بازی قیمت دلار و طلا و شیرجه رفتن بهای کالاها، به تحقق بعضی این قول‌ها دل خوش داشتند. نه این‌که تمام این وعده‌ها زمین مانده، نه! اما کفهِ حرف‌هایی که رنگ عمل به خود نگرفته‌اند، در ماه‌های پایانی دولت هم‌چنان سنگین‌تر است. در این گزارش گوشه چشمی داریم به سرفصل‌هایی در حوزه جوانان که دولتمردان در دو دوره اخیر ریاست جمهوری در خصوص آن‌ها بارها پشت تریبون رفته و قول‌هایی داده‌اند اما تحقق همه قول‌ها صددرصدی نبوده است. هدف‌مان از بیان وعده‌های تحقق نیافته دولت‌های نهم و دهم، نه زیر سوال بردن خدمات شایان دولتمردان در 8سال گذشته که یادآوری آن‌ها برای غنیمت دانستن فرصت باقیمانده چند ماهه و البته پیش‌درآمدی استقبال گونه از رئیس‌جمهور بعدی کشورمان است که حتما حواسش هست که بیشترین رای خود را از نسل جوان ایرانی خواهد گرفت و باید هوای آن‌ها را در وعده‌های 4 ساله‌اش داشته باشد:


ازدواج

ازدواجم پیر شد

سال 84 که محمود احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست‌جمهوری تیکه زد، جمعیت جوان در آستانه ازدواج کشورمان به اوج خود رسیده بود. 

این چندین میلیون (مسئولان در آن روزها آماری بین 12 تا 14میلیون ارائه می‌کردند) کاکل زری و پیرهن پریِ دم بخت، منتظر فراهم شدن شرایط برای بله گفتن و بله شنیدن بودند.

رسیدگی به این دغدغه بهانه آن شد تا «قانون تسهیل ازدواج» توسط دولت تدوین شود (مصوب 27/9/1384 مجلس شورای اسلامی). قانونی که به تشکیل صندوق‌های حمایتی با عناوین مختلف و قول اعطای وام 5 میلیونی منجر شد.

4 سال بعد از تاخیر در تحقق این قانون بود که رسانه‌ها سراغ معاون وقت سازمان ملی جوانان در هماهنگی و امور مجلس رفتند و ماجرا را از او جویا شدند و این طور پاسخ شنیدند که: «به دلیل استفاده از تسهیلات صندوق مهر امام رضا(ع)، اجرای این قانون در دولت به تاخیر افتاد و توسعه صندوق اندوخته جوانان به بررسی اقتصادی بیشتر نیاز داشت؛ اما دولت تلاش کرده در 4سال اخیر با اجرای برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و مشاوره، بخشی از این قانون را اجرا کند.» (به نقل از جام‌جم‌آنلاین و روزنامه جام‌جم)

اما حالا 8 سال بعد از آن وعده، اغلب جوان‌هایی که دل به دریا زده و تصمیم به ازدواج گرفته‌اند، اسم‌شان در فهرست بلند بالای متقاضیان وام ازدواج جا خوش کرده است. وامی که به سقف 5 میلیون نرسید چون بانک‌ها مدعی نرسیدن دستورالعمل‌ها بودند. کمی بعدتر اعلام شد که وام از نوع 5میلیونی‌اش فقط به زوج‌هایی با شرایط خاص (دارا بودن یکی از شرایط: داشتن سن زیر 25 سال، دانشجو یا طلبه بودن، فوت پدر یا داشتن مهریه کمتر از 110 سکه) تعلق می‌گیرد. حالا جوان‌های زیادی بودند که برای 2 یا 3 میلیون تومان وام سینه چاک می‌کردند، اما سال گذشته گلایه‌ها شدت گرفت که بانک‌ها یا کلا از اعطای وام خودداری می‌کنند یا سنگ‌های عظیمی را پیش پای متقاضیان می‌اندازند.


اشتغال

ماجرای نان بازو خوردن و مرد کهن

نظرسنجی 6 سال پیش سازمان ملی جوانان نشان می‌داد مسائل مالی و مادی دغدغه 26 درصد جوان‌هاست. (روزنامه همشهری‌ سایت آفتاب) شاید همین مسئله باعث شد تا یکی از مهم‌ترین شعارهای دولت آقای احمدی‌نژاد برطرف کردن بیکاری و ایجاد شغل برای جوان‌ها باشد. جوان‌هایی که خیلی‌هایشان یک مدرک دانشگاهی هم در جیب داشتند.

رئیس‌جمهور زمانی وعده داده بود که معضل بیکاری را تا سال 86 یا 87 حل و فصل می‌کند، اما کمی بعد این فرصت را تا سال 92 به تعویق انداخت. (پایگاه خبری تحلیلی فردا)

از دعواها و کشمکش‌های سیاسیون بر سر مفهوم «اشتغال» که بگذریم، بد نیست نیم نگاهی داشته باشیم به قول‌های دولت در 8 سال گذشته برای برطرف کردن بیکاری که البته حتما بخشی از آن‌ها محقق شده اما نه آن قدر که این معضل از فهرست دغدغه‌های جوان ایرانی خارج شود.

 اول: ریشه کنی بیکاری تا سال ۸۷

احمدی‌نژاد سیزدهم بهمن‌ماه ۱۳۸۴ در جریان سفر استانی به بوشهر این وعده را می‌دهد که تا 3-2 سال آینده یعنی تا سال ۸۷ مشکل بیکاری را به طور کامل برطرف کند. (پایگاه خبری تحلیلی فردا)

 دوم: ریشه کنی بیکاری تا سال ۸۸

یک سال بعد رئیس‌جمهور در نوزدهم خرداد ماه ۱۳۸۵ و اين بار در سفر استاني قزوين، قولش را تکرار کرد. آن زمان وی ابراز امیدواری کرده بود که در ظرف 3 سال آينده ريشه بيکاري قطع شود. (پایگاه خبری تحلیلی فردا)

 سوم: ریشه کنی بیکاری تا سال ۹۰

تقویم به يازدهم خرداد ماه ۱۳۸۹ رسید، روزی که احمدی‌نژاد در جمع ایلامی‌ها پُشت تریبون رفت و وعده داد که ظرف 3-2 سال، بيکاري از فهرست مشکلات مردم خارج مي‌شود. تاریخ جدیدی که وی برای ریشه کنی بیکاری اعلام کرد خرداد ۱۳۹۱ تا خرداد ۹۲ بود! (پایگاه خبری تحلیلی فردا)

 چهارم: سال ۹۰ و دهه‌ای جدید و امیدهای نو!

رئیس‌جمهور ۲۴ فروردين ۱۳۹۰ یکبار دیگر تاریخ ریشه‌کنی بیکاری را جابه‌جا کرد. وی در آن تاریخ در سفر سيستان و بلوچستان گفت: ۲ ميليون و ۴۰۰ هزار بيکار از دوره‌هاي گذشته وجود دارد و سالي يک ميليون و ۲۰۰ هزار جوان جديد وارد بازار کار مي‌شوند که اگر سالي فقط يک ميليون و ۵۰۰ هزار شغل ايجاد کنيم چندين سال طول خواهد کشيد که نرخ بيکاري به حد استاندارد برسد. از اين رو دولت تصميم گرفته است با دو گام بلند، بيکاري را از ايران ريشه کن کند. دولت همه امکانات و شرايط را فراهم کرده تا امسال ۲.۵ ميليون شغل ايجاد کند. بر اساس اين سخن احمدي‌نژاد ، قبل از پايان سال ۱۳۹۱ بيکاري بايد ريشه کن می‌شد!

 پنجم: ریشه‌کنی بیکاری تا سال ۹۲

رئیس‌جمهور ۲۱ فروردين 91 بار دیگر از تاریخ جدید ریشه کنی بیکاری سخن گفت و آن را سال ۹۲ اعلام کرد و وعده برپایی جشن بیکاری را داد. وی در سفر به اسلامشهر وعده ایجاد سالانه ۲.۵ میلیون شغل را تکرار کرد و گفت: با حرکت همه‌جانبه در اين زمينه ان‌شاءا... تا پايان سال آينده (۱۳۹۲) بيکاري در کشور ريشه‌کن مي‌شود. (پایگاه خبری تحلیلی فردا)

 چرا می‌گوییم نشد؟

طبق اعلام وزير سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعي در کميسيون جهاد اقتصادي و برنامه و بودجه، اشتغال سال ۸۴، ۵۹۰ هزار، سال ۸۵، ۲۲۲ هزار، سال ۸۶، ۲۵۱ هزار، سال ۸۷، ۵۹۲ هزار و سال ۸۸، ۵۰۰ هزار بوده است. وی در اسفند ماه سال ۹۰ پس از اینکه در خصوص ۲.۵ میلیون شغل وعده داده شده از وی سوال شد، گفت که دولت قول ایجاد ۲.۵ میلیون شغل را نداده بود. (پایگاه خبری تحلیلی فردا)


تحصیل

گچ و تخته‌های گران

در اواسط دهه 80 قیف معروف کنکور آن قدر دهانش را گشاد کرد تا این که بخش زیادی از جوان‌هایی که روزگاری نیمکت‌های دبستان‌شان را با 3 نفر دیگر شریک بودند، در حسرت صندلی‌های دانشگاه نمانند اما خب دانشگاه دولتی سهم همه قبول شدگان نبود و با توجه به ظرفیت پذیرش محدود این مراکز، دانشگاه‌های غیردولتی و آزاد رونق گرفتند. اینجا بود که بحث شهریه‌ها داغ شد.

رئیس‌جمهور کشورمان که خودش کرسی استادی در یکی از دانشگاه های معتبر پایتخت را در اختیار داشت، از همان روزهای اول پایش را در یک کفش کرد که باید مشکل شهریه دانشگاه‌ها، برطرف شود (سخنان رئیس‌جمهور در جمع مردم پیشوای ورامین‌ سایت الف) اما بعد از گذشت 8سال، همه چیز جور دیگری نمود یافت.

نیم نگاهی به ارقام شهریه دانشگاه آزاد در فاصله سال‌های 86 تا 91، حکایت از افزایش 10 تا 15درصدی در هر سال دارد اما روزنامه هفت صبح چندی پیش جدولی از شهریه علی‌الحساب دوره کارشناسی چند رشته مختلف در دانشگاه آزاد را چاپ کرد که با احتساب 10واحد آموزشی، افزایش میزان شهریه در فاصله مهر 90 و 91 بسته به نوع رشته آن، 11 تا 27درصد بود.


مسکن

زیر سقف آسمان

اگر نیم نگاهی بیندازید به کارنامه دولت‌های نهم و دهم، تلاش برای «مهار قیمت مسکن» را در صدر فهرست خدمات آن‌ها خواهید دید.

دولتمردان در این سال‌ها قول‌های زیادی برای تامین مسکن جوان‌ها داده بودند. قول‌هایی که بخشی از آن‌ها با بهره‌برداری بخشی از طرح مسکن مهر، به بار نشست اما با استخوان ترکاندن تورم و سرایت این تب به حوزه مسکن، اوضاع حسابی پیچیده شده است. این وسط حرف‌ها و وعده‌هایی بیان شدند که شاید مصداق همان مَثَل سنگ بزرگ هستند:

‌محمود احمدی نژاد سال ۸۸ در دیدار با مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از ایده هر ایرانی یک مسکن سخن گفت. احمدی نژاد در شرایطی وعده هر ایرانی یک مسکن را داد که سال های قبل قیمت مسکن با رشد 6 برابری روبه رو شده بود. (خبرآنلاین)

رئیس‌جمهور ۱۸ تیر ماه سال ۹۰ در چهاردهمین نشست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرد: «براساس طرح جدیدی که احتمالا تا پایان سال اجرایی می‌شود به هر خانوار ایرانی یک قطعه زمین ۱۰۰۰متری رایگان تعلق خواهد گرفت تا خانواده‌ها در آن باغ میوه و بنای مسکونی برای خودشان احداث کنند. ان‌شاء‌ا... این طرح تا پایان سال آ‌ماده و در ۱۰ الی ۱۵منطقه آزمایشی اجرا می‌شود».(همشهری آن لاین و الف)

نظرات کاربران
کد امنیتی
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
کانگورو به تربیت فرزند خود اهمیت ده
٩٢/٠٢/٠٣
٠
٠
خوبه که همین نشون میده ایرانی ها چه ذهن خلاقی دارن
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧