موشک... پَر!!!
بررسی تمام عیار موشک ایرانی و نگاهی به احتمالات آینده کاری او

موشک... پَر!!!

نویسنده : طاهره سادات بهشتی

همگی در بحبوحه اتفاقات پایانی سال 91 و البته شروع یک سال نو و جدید بودیم که ناگهان صدای سقوط موشک در گوش فوتبال کشور پیچید. اتفاقی که هیچ کجای احتمالات ذهنی هواداران پرسپولیس گنجانده نشده بود. هر چقدر هم بالا و پایین کردیم باز هم به این نتیجه رسیدیم که وزن نیمکت تیم مورد علاقه بر شانه‌های مهدی مهدوی‌کیا آن‌قدر سنگین نبود که تا پایان فصل دوام نیاورد. اما به هر حال رفتارهای کادر فنی و اعضای محترم باشگاه (تاکید می‌کنیم محترم که به تریج قبای آقایان بر نخورد)، مرد اخلاق فوتبال کشور را مجاب به خداحافظی از دنیای 20 ساله‌اش در مستطیل سبز کرد. تصمیمی که با هیچ پیغام و تلگرافی برگشت‌پذیر نبود. البته همان‌طور که بارها با چشمان‌مان دیدیم اهالی فوتبال زیادی هم به روی مبارک‌شان نیاوردند و به دنبال علی دایی‌ها و هاشمیان‌ها و... این‌بار نام بزرگ مهدی مهدوی‌کیا برای همیشه از مستطیل سبز بیرون کشیده شد و تنها مجری برنامه تلویزیونی به واسطه عشق مهدوی‌کیا به ملت و از طرف همه ایران از او قدردانی کرد.

این بار منهای مسائل فنی وارد می‌شویم، منهای این‌که مهدوی‌کیا بازیکن خوبی بود یا نه و یا منهای این‌که اصلا زمان خداحافظی مهدی از فوتبال مناسب بود یا نه؟! تنها به واسطه ویژگی‌های منحصر به فردش نیم نگاه جیمی خواهیم داشت به مهدی مهدوی‌کیا و آینده‌ای که احتمالا پیش‌رو دارد. این‌که آیا مهدی هم پس از سال‌ها ماهی گرفتن برای فوتبال کشور، بالاخره ماهیگیری را به فرزندان این مرزوبوم آموزش خواهد داد یا نه؟! با ما همراه باشید...

خداحافظی روی دوش 3 ملت!

به قلب‌های مهربان و روح‌های صافی که ظاهرا مدت‌های زیادی است مد شده و در ویترین دنیا به راحتی پیدا می‌شود، کاری نداریم. خیلی هم اغراق نمی‌کنیم، اما اشک‌های مهدوی‌کیا در آخرین برنامه ورزشی دوشنبه شب سال 91 که به قول خودش هیچ ربطی به اتفاقات چند روز اخیر نداشت و تنها با از سر گرفتن خاطرات از چشمانش جاری شده بود، بیش از هر چیزی رازهای درونی هافبک تند و تیز سال‌های خوب فوتبال ایران را نمایان می‌کرد. شخصیت مهدوی‌کیا در مستطیل سبز و حتی خارج از آن، آن‌قدر مورد قبول واقع شده بود که به راحتی بتواند صف‌های طویلی از هواداران هامبورگ را تنها برای گرفتن دست خطی از او در مقابل چشمانش ببیند. موشک با ارزش آلمانی‌ها، هرچند با خاطرات تلخ از فوتبال آن کشور جدا شد، اما روز خداحافظی از هامبورگ را یکی از بزرگترین روزهای زندگی‌اش می‌داند. روزی که چهره آرام و خندان یکی از با اخلاق‌های هامبورگ برای همیشه از هواداران پرشور این تیم خداحافظی می‌کرد. خود مهدوی‌کیا درمورد این روز می‌گوید: «روز خیلی خوبی بود. وقتی با تشویق 57 هزار نفر جمعیتی که خیلی‌های‌شان هم داشتند گریه می‌کردند خداحافظی می‌کنی، یک اتفاق بزرگ است. آن هم در شرایطی که 3 بازیکن تیم ملی آرژانتین، هلند و بلژیک تو را روی دوششان گرفته‌اند. خیلی با شکوه بود. هنوز هم وقتی به عکس‌های آن روز نگاه می‌کنم حس غرور دارم.»

آن روی سکه موشک ایرانی

اگر کمی به حافظه بلند مدت‌مان رجوع کنیم و در آرشیو ویدئوهای ورزشی، بازی‌های ملی فوتبال کشورمان را ورق بزنیم، به چهره‌های جدیدی از اشخاص مختلف برخورد می‌کنیم. همین مهدی مهدوی‌کیا که سال‌ها به عنوان یک اسطوره اخلاق در دیار ژرمن‌ها برای کشورمان آبروداری کرد، با پیراهن ملی و در مقابل ملل غرب آسیا کنترل خشم خود را از دست می‌داد و به ناگاه چنان از کوره در می‌رفت که اعراب پر ادعا انفجار واقعی موشک را به چشم‌شان می‌دیدند. شاید در 11 سال حضورش در بوندس لیگا به اندازه دیدارهای تیم ملی با عرب‌ها کارت قرمز دریافت نکرده و اخراج نشده‌بود. دیدارهای تیم ملی با کشورهای غرب آسیا برای مهدی متعصب آن چنان حساس بود که گاهی شرایط حیاتی تیم را از یاد می‌برد و جدال و عصبانیت‌های پی در پی او به اخراج از زمین مسابقه منجر می‌شد. جالب است بدانید از 13 گل ملی که مهدوی کیا برای کشورمان به ثمر رسانده است، هیچ کدام در مقابل تیم‌های عربی نبود. احتمالا اخراج شدن فرصت گلزنی را به او نمی‌داد. 

مهدی به کجای مستطیل سبز می‌رود؟

بازنشستگی در فوتبال معمولا ورود به یک دنیای جدید خواهد بود که در بیشتر موارد به همان مستطیل سبز ختم می‌شود. موقعیتی که برای یک فوتبالیست حرفه‌ای و محبوب با یک start موفق روبه رو است. بدون شک محبوبیت مهدی هم مانند بسیاری دیگر از قدیمی‌های فوتبال ایران ظرفیت نشستن بر روی نیمکت یک تیم تمام حرفه‌ای را به وجود خواهد آورد. شخصیتی که اگر در شروع کارش به یک نیمکت داخلی معمولی اکتفا کند، خیلی زود به پیشرفت کاذب موجود در فوتبال ایران خواهد رسید و پس از گذراندن یک دوره به اصطلاح آموزشی برای سرمربی‌گری و بالا و پایین کردن ترکیب تیم‌های پایه در نهایت بر مسند سرمربی‌گری یکی از تیم‌های حاضر در لیگ برتر خواهد نشست. شرایطی که اگر پیشنهادش مطرح شود، هر دلی را وسوسه می‌کند. اما آن‌طور که از ظاهر قضیه برمی‌آید، مهدی مخالف ورود این چنینی به عرصه مربی‌گری و البته پیش گرفتن این مسیر در ایران است. احتمالا با به وجود آمدن شرایط تحصیل در کلاس‌های مربی‌گری در آلمان و گرفتن مدرک مورد قبول بوندس‌لیگا، او هم راه هاشمیان را ادامه خوهد داد، تا شاید در دوران فقر ستاره‌ها در فوتبال ایران، بازهم برای کشورمان افتخارآفرینی کنند.

البته پیشنهادات مطرح شده از سوی بزرگان فوتبال مانند امیر حاج رضایی می‌تواند یک شروع تازه برای مهدی مهدوی‌کیا باشد تا به واسطه دوری از نام «سرمربی»، کمتر در منجلاب‌های ایجاد شده توسط باندهای فوتبالی وارد شود. اما مهدوی‌کیا با بی‌پاسخ گذاشتن پیشنهاد حاج رضایی درمورد مفسر شدن در فوتبال ایران، بی‌میلی خودش نسبت به این قضیه را اعلام کرد.


ویترین افتخارات مردی که موشک بود!

 مرد سال فوتبال آسیا در سال 2003 / او نشان بهترین بازیکن آسیا را به موزه هامبورگ اهدا کرد تا بازدیدکنندگان از این موزه بداند که یک بازیکن ایرانی در این تیم بازی می‌کرده و همیشه یاد یک ایرانی در موزه هامبورگ باشد.

 بهترین بازیکن هامبورگ با انتخاب هواداران در دو فصل ۲۰۰۳‌-۲۰۰۲ و

۲۰۰۴‌-۲۰۰۳

 انتخاب به عنوان محبوب‌ترین بازیکن آسیا و دومین بازیکن محبوب جهان در سال 2012

 قرار گرفتن در لیست ۱۱ نفره تیم منتخب قرن هامبورگ در سال 2012

 مرد اخلاق ورزش ایران در سال ۱۳۹۱

 حضور در 2 دوره جام‌جهانی فوتبال

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩٢/٠١/١٥
١
٠
خب درسته که اِس اِسی هستم ولی خب واسه منم شبه بدی بود!
faryad.taze2
faryad.taze2
٩٢/٠١/١٨
٠
٠
آخی :-(
پربازدیدتریـــن ها
ناصرخان آکتور سینما

عيب او جمله بگفتى هنرش نيز....

٩٦/٠٣/٠٤
چهره هفته

این کنسرت ما چی شد؟!

٩٦/٠٣/٠٤
دات کام

از نوشتن و خواندن کلمات قلمبه سلمبه نترسید!

٩٦/٠٣/٠٤
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و اشتغال‌زایی

٩٦/٠٣/٠٤
ذهن زیبا

ذهن زیبا 487

٩٦/٠٣/٠٤
چهره‌هایی که به واسطه انتخابات حسابی معروف شدند و بعضا حسابی هم تاثیرگذاربودند

#چهره‌های_ انتخاباتی

٩٦/٠٣/٠٤

سه‌گانه سازى به جاى سرى‌بازى!

٩٦/٠٣/٠٤
شاخ هفته

برادر جان

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌ها در ترازوی مقایسه

٩٦/٠٣/٠٤
مینیمال

امتحانات vs انتخابات

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌و‌گوبا «امیر قادری» منتقد و کارشناس سینما درباره سری‌‌سازی در سینمای ایران و جهان

وسوسه برداشت از معدن ایده‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
آنتن

ماجرای سه قلوهای مدیر اجرایی!

٩٦/٠٣/٠٤
به بهانه رکوردشکنی عجیب گشت2 و اکران پرشور نهنگ عنبر2 درباره سری‌سازی و چند‌گانه سازی در سینمای ایران نو

بساز بفروش‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌وگوی جیم با «سعید سهیلی» کارگردان «گشت 2» که به ساخت «گشت 3» هم فکر می‌‌کند

با دوگانه و سه‌گانه‌سازی موافق نیستم!

٩٦/٠٣/٠٤
فتوچاپ

فتوچاپ 487

٩٦/٠٣/٠٤
تلگجیم

تلگجیم 487

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌سازى خوب هست ولى...

٩٦/٠٣/٠٤
چرا جذابیت لیگ فوتبال خودمان به لیگ‌های اروپایی نمی‌رسد؟

لیگ ما و لیگ اونا!

٩٦/٠٣/٠٤
درباره صعود کوهنورد کشورمان به قله‌های بلند جهان

«قیچی ساز» یگانه مرد «هشت هزارتایی» ایران!

٩٦/٠٣/٠٤
روایت‌هایی درباره زیستن روزه داران در کنار روزه نداران

آداب عشق‌ورزی با معبود در ماه مبارک رمضان

٩٦/٠٣/٠٤
تبلیغات
تبلیغات