نحن‌معکم
فرياد دانش‌آموزان مشهدي در پاسداشت شهداي بيداري اسلامي

نحن‌معکم

نویسنده :

وقتي شنيد خلخالي از پاي زن يهودي باز کرده‌اند بسيار متأثر شد. علي‌(ع) بعد از اين ماجرا فرمود: «اگر مسلماني فرياد اين زن را شنيده باشد و از اين غم بميرد بر او عيبي نيست.» حالا ديگر اين صداي فرياد زن يهود نيست بلکه صداي استغاثه و نداي «هل من ناصر ينصرني» مسلماناني است که امروز از بحرين، يمن، ليبي، مصر، تونس و غزه به گوش مي‌رسد؛ و به فرموده پيامبر «مسلمان نيست کسي که اين ندا را بشنود و به او کمک نرساند». همين کافي بود تا عده‌اي از دانش‌آموزان حجت را بر خود تمام شده بدانند و با تجمع بيش از هزار نفري در مسجد کرامت مشهد سلاح دعا و استغاثه به دست بگيرند، پرچم عدالت‌خواهي را بالا ببرند و فرياد بزنند «نحن معکم».

اواخر فروردين ماه

اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان خراسان رضوي
جلسه ستاد برگزاري مراسم بود، تا ريزترين فعاليت‌ها و وظايف تقسيم و به اعضا واگذار شود، از طراحي پوستر تا نصب بنرهاي مراسم و حتي در‌آوردن هسته خرما؛ عده‌اي شده بودند مسئول رايزني با کشورهاي مسلمان منطقه، طرح براي اين کشورها هم توضيح داده شد. حالا ديگر علاوه بر همه استان‌هاي ايران، 11 کشور ديگر هم مي‌خواستند که مراسم پاسداشت شهداي بيداري اسلامي را برگزار کنند. اتحاديه سياه پوش شده بود دانش‌آموزان مدارس مشهد در رفت و آمد بودند، يکي براي مسجد محله پوستر مي‌برد، يکي براي برد انجمن‌هاي اسلامي مدرسه‌ها، بعضي‌ها هم دعوتنامه مي‌گرفتند براي دوستان و دانش‌آموزان مدرسه‌شان!

روز يکم ارديبهشت ماه

مسجد کرامت/ ساعت16
جلوي در مسجد حجله گذاشته بودند و عکس‌هايي از شهداي نوجوان بحرين که همه هم سن و سال خود مدعوين بودند و 15، 16 ساله نشان مي‌دادند. وارد مسجد که مي‌شدي چند دانش‌آموز سياه پوشيده بودند و خوش‌آمد مي‌گفتند و با خرما پذيرايي مي‌کردند؛ عده‌اي هم کفن پوشيده بودند. قرار بود مراسم ساعت 4:30 بعد از ظهر شروع شود! هنوز نيم ساعتي به آغاز مراسم مانده بود اما مسجد تقريبا پر از جمعيت شد، خيلي‌ها قرآنشان را که مي‌خواندند بلند مي‌شدند و جايشان را به بقيه مي‌دادند. حضور مسئولان شهر، خبرنگارها و عکاسان رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي مختلف و به ويژه مهمانان مسلمان غير ايراني در بين جمعيت کاملا مشخص بود. مراسم رأس ساعت با تلاوت قرآن شروع شد، قاري آيه‌هاي منتخبي که بين مهمانان هم توزيع شده بود را مي‌خواند و حاضران تکرار مي‌کردند، تلاوت دسته جمعي آيه‌هاي جهادي، بغض خيلي‌ها را ترکاند و آرامشي بود بر قلوب همه! سپس بيانيه‌اي خطاب به نوجوانان بحرين، يمن و... از طرف دانش‌آموزان ايراني به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي توسط دو دانش‌آموز قرائت شد. با چنان شوري مي‌خواندند که مردم رهگذر را جلوي تلويزيون دم در مسجد ميخکوب کرده بودند! و عده‌اي از همين رهگذران، تا پايان مراسم همراه ماندند.

آقاي «دقاق» نماينده مردم بحرين در ايران يکي از سخنرانان مراسم بود که به زبان فارسي مسلط بود و اين تسلط او به زبان فارسي به ما يادآوري مي‌کرد که تا چند دهه قبل بحرين جزئي از خاک ايران بوده و آن‌ها به نوعي هم‌وطنان ما هم هستند. او جنبش دانش‌آموزان ايراني را باعث دلگرمي نوجوانان و دانش‌آموزان بحريني دانست و گفت: «شروع اين سلسله مجالس پاسداشت شهدا از جوار ملکوتي آقا امام‌رضا‌(ع) بيش از پيش مي‌تواند موجبات دلگرمي و استواري در گام‌هاي ملت بحرين را در پي داشته باشد. ما شادمانيم که مي‌بينيم نوجوانان ايراني با پوشيدن کفن از هم اکنون فرهنگ شهادت و فداکاري را مي‌آموزند».

وي در خصوص حمايت‌هاي جهاني از ملت بي‌دفاع بحرين گفت: «مجامع بين‌المللي به‌خصوص سازمان ملل تنها به هشداري بي‌اثر اکتفا کرده و جمهوري اسلامي ايران، شيعيان عراق، حزب‌ا... لبنان و اخوان‌المسلمين مصر از جمله حاميان بزرگ ملت مظلوم ما هستند».

صحبت‌هاي دقاق با سوز و گداز خاصي بود و آدم را ياد صاحب عزاهاي مجالس ترحيم مي‌انداخت، او در پايان صحبت‌هايش گفت: «مردم ما مظلومند، مردم ما محرومند و به دعاي خير شما نيازمند.»

مراسم با پخش کليپي ادامه يافت، کليپي که حاصل گفت‌وگوي دکتر «قسان»، پزشک بيمارستان سلمانيه در منامه بحرين با شبکه الجزيره بود: «من براي کمک تماس گرفته‌ام، از همه کشورهاي جهان، بيمارستان‌ها از مجروحان پر شده، اين مردم مظلوم هستند، زخمي شده‌ها در خيابان را نمي‌توانند به بيمارستان بياورند، تماس گرفته‌ام تا يک چيز بگويم، از همه مردم جهان کمک مي‌خواهيم...»

حالا ديگر دانش‌آموزان دست‌هايشان را بالا برده بودند و با چشماني خيس سرود استغاثه مي‌خواندند:

آقا برس به دادم، دنيا پر از جنايت

منتظر ظهورم، منتظر شهادت

مدد عزيز زهرا، مدد عزيز زهرا...

صحبت‌هاي آقاي «آقايي»، قائم مقام نماينده رهبري در اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان پايان بخش مراسم بود، ايشان پيام اين حرکت براي مردم مسلمان دنيا به‌خصوص کساني که در متن اين انقلاب‌ها نيستند را سلاح دعا دانست و برنده‌ترين سلاح مؤمن را سلاح دعا خواند. آقايي گفت: «تحول بزرگي که سرآغاز آن با تونس بود، امروز جهان اسلام را در برگرفته و به طور قطع مي‌توان گفت اين حرکت نويدي بر تحقق شعار بيداري اسلامي و ايجاد خاورميانه جديد اسلامي است.» وي با تأکيد بر لزوم توجه به مسئله غزه و فلسطين خاطر نشان کرد: «بعضا شاهديم دشمن با پرداختن به موضوع خيزش‌هاي اسلامي مي‌کوشد توجه جهانيان را از مسئله فلسطين و غزه منحرف کند. اين در حالي است که پيروزي فلسطين به عنوان قبله‌گاه اول مسلمانان هيچ‌گاه فراموش نمي‌شود و مسئله فلسطين آرمان همه مسلمانان و آزادي‌خواهان را تشکيل مي‌دهد.»

آقايي بر لزوم حمايت از اين جنبش‌ها از سوي هم‌وطنانمان به‌خصوص دانش‌آموزان تأکيد کرد و گفت: «با حرکت تحت لواي پرچم اسلام و قرآن اميد است بر دشمنان دين پيامبر پيروز شده و با پيوند اين جنبش‌ها با قيام مهدي موعود(عج) پرچم اسلام را در گوشه و کنار جهان به اهتزار در آوريم.»

در پايان مراسم دانش‌آموزان به سمت حرم مطهر حرکت کردند و با در دست داشتن تراکت‌هاي «نحن معکم» در جوار علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع) براي پيروزي جهان اسلام و مردم مظلوم دست به دعا شدند و «امن يجيب» مي‌خواندند...
نامه‌هاي دانش‌آموزان

ارسال صدها هزار نامه اعتراض آميز به دبير کل سازمان ملل و چند رسانه بين‌المللي از جمله برنامه‌هاي اين مراسم بود!

جناب آقاي بان‌کي‌مون

دبيرکل محترم سازمان ملل

با تقديم احترام

ما دانش‌‌آموزان ايراني نوروز و بهارمان را با رنجي جانکاه آغاز کرده‌ايم. ماه‌هاست هم کيشان و هم نوعان ما و شما در سرزمين‌هاي بحرين، تونس، مصر، ليبي، يمن و غزه به خاک و خون مي‌غلتند. حقوق بشر به راحتي ناديده گرفته مي‌شود، خانه‌هاي ويران شده، کلاس‌هاي آوارشده و دفترها و کتاب‌ها و عروسک‌هاي خون‌آلود، تصويرهاي دردآوري هستند که هر روز و شب آن را در قاب رسانه‌هاي‌مان مي‌بينيم. هزاران دانش‌آموز مسلمان در اين کشورها صبح را با غصه يتيمي و دوري از عزيزانشان به شب مي‌رسانند. اين‌ها همه هديه بهاري کساني است که ساليان سال حق وتو را ظالمانه از خود کرده‌اند. جاي شگفتي است که سر در سازمان ملل به شعر جاودانه سعدي مزين شده است. «بني آدم اعضاي يک پيکرند / که در آفرينش زيک گوهرند» اما ره‌آورد تصميم‌ها و اقدامات آن هيچ نتيجه روشني براي پايان اين دردها نداشته است.

آقاي دبير کل!

زمان مي‌گذرد و ملت‌ها دير يا زود به خواسته‌هاي خود مي‌رسند. اما اين شما هستيد که مي‌توانيد با تصميم‌ها و موضع‌گيري‌هاي آزادانه و قاطعانه، نام خود و کشور بزرگتان، کره جنوبي را جاودانه کنيد. از شما مي‌خواهيم فرياد اعتراض ميليون‌ها دانش‌آموز ايراني را به گوش جهانيان برسانيد.

سلام برکسي که راه حقيقت را مي‌پويد

جنبش جهاني دانش‌آموزي

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧