پوستر؛ هنر‌جنبي سينما

پوستر؛ هنر‌جنبي سينما

نویسنده :

سينما علاوه بر اين‌که خودش يک هنر است، باعث و باني ايجاد چندين هنر جنبي هم بوده است. يکي از اين هنرها، طراحي پوستر فيلم است که به بسياري از گرافيست‌ها امکان مي‌دهد هنر و طبع خودشان را در معرض ديد مخاطبان فيلم‌ها قرار دهند. البته اين روزها که کسي پول به گرافيست بابت اين سوسول بازي‌ها نمي‌دهد و با يک دستگاه رايانه و يک عدد فتوشاپ، طراحي پوستر انجام مي‌شود. در جمع فک و فاميل هر کارگرداني هم که بالاخره يک نفر پيدا مي‌شود که کمي با فتوشاپ ور رفته باشد. با اين وجود در همان موارد محدودي که کارگردان کس و کاري ندارد و کار را به دست کاردان مي‌دهد، آثار هنرمندانه‌اي به دست مي‌آيد که ضمن چشم‌نواز بودن، گوشه‌اي از مفاهيم فيلم را هم به مخاطب منتقل مي‌کند. در اين زمينه البته تا آن‌جايي که من اطلاع دارم جوايز ويژه‌اي که به بهترين طراح‌ها جايزه بدهند وجود ندارد، ولي بين کاربران اينترنتي و در سايت‌هاي مختلف، رأي‌گيري براي انتخاب بهترين پوسترهاي سال داغ داغ است.

يکي از همين سايت‌ها impawards.com نام دارد که مخفف international movie poster awards است و همه ساله بهترين‌هاي سال را در شاخه‌هاي مختلف معرفي مي‌کند. اين شد که ما هم گفتيم به زعم خودمان 10 تا از بهترين پوسترهاي سال‌هاي اخير را معرفي کنيم تا از سال آينده بهترين‌هاي همان سال را انتخاب کنيم.

1.‌ انتخاب اول من در اين زمينه پوستر فيلم «بتمن مي‌آغازد» محصول سال 2005 است، که تحت تأثير کارهاي الکس راس (يکي از معروف‌ترين طراحان کميک بوک در جهان) بوده و با مضمون فيلم هماهنگي کاملي دارد. بروس وين که در کودکي به چاهي پر از خفاش سقوط کرده و از آن زمان از خفاش‌ها وحشت دارد، براي تبديل شدن به يک قهرمان بايد با ترس خودش روبرو شود و حالا قهرمان ايده‌آليست تنها در شب‌هاي شهر گاتم فرصت عرض اندام مي‌يابد و بر مي‌خيزد که همان طور که در پوستر هم مشاهده مي‌کنيد، در غروب آفتاب، اين شواليه تاريکي بر تارک گاتم ظهور مي‌کند.

2.‌ يکي از بهترين پوسترهاي فيلم‌هاي اکشن در زير‌ژانر انتقامي، پوستر فيلم «بيل را بکش» قسمت اول است، که در آن دست عروسي را مي‌بينيم که يک شمشير سامورايي را نگه داشته است و روي پارچه ابريشمي که در دست دارد نوشته شده بيل را بکش. به اين‌ها اضافه کنيد، شعار عروس مي‌آيد را که در بالاي پوستر به انگليسي و در پشت دست عروس به زبان ژاپني، زينت‌بخش يکي از بهترين پوسترهاي سال‌هاي اخير است.

3.‌ مزرعه شبدر يک فيلم وحشت در زير‌ژانر رمزآلود (mystry) است که در آن موجوداتي نامعلوم به زمين حمله‌ور مي‌شوند و شهر نيويورک و مردم از همه جا بي خبر آن‌جا را قلع و قمع مي‌کنند. در پوستر اين فيلم نوشته شده «يک چيزي ما رو پيدا کرده» که بر همان ماهيت رمزآلود اين مهاجم تکيه دارد. در اين پوستر شهر نيويورک سوزان را در پشت سر مجسمه آزادي‌ مي‌بينيم که سرش قطع شده و آوارش دارد توي آب مي‌ريزد و يک شاهکار تمام عيار است.

4‌. يکي ديگر از فيلم‌هاي وحشت در زير‌ژانر رواني که پوستر بسيار جذابي دارد، فيلم بازي‌هاي سرگرم‌کننده ساخته ميشائيل هانکه است. در پوستر اين فيلم 2 پسر جوان با موهاي بسيار مرتب و سر و وضع تميز را مي‌بينيم که با آن لباس‌هاي سفيد و سر پايين انداخته به فرشته‌هاي نقاشي شده بر ديوار کليساها شبيه‌اند ولي ديدن خون قرمز روي دستکش‌هاي سفيد از قبل خبر مي‌دهد، که يک جاي کار بدجوري مي‌لنگد و از همين تک صحنه حس ترس از آن‌چه در اين فيلم خواهيم ديد به وجودمان چنگ مي‌اندازد.

5.‌ در ژانر وسترن مي‌توانم ادعا کنم تا به حال پوستري به خوبي اين يکي وجود نداشته است. ديدن يک کابوي تنها که با اسلحه در جلوي کادر و پشت به ما روي ريل قطار ايستاده و منتظر رسيدن قطاري است که از دوردست مي‌آيد، هرکسي را وسوسه مي‌کند به ديدن اين فيلم برود و ببيند اين قطار 3:10 به يوما چه باري را حمل مي‌کند که اين کابوي قصد سرقتش را دارد.

6.‌ در ژانر کمدي انتقادي در سال 2005 فيلمي داشتيم به نام «از سيگار کشيدن شما متشکرم» که پوسترش را مشاهده مي‌کنيد. مردي مرتب و منظم با فندکي روشن در دست و سيگاري به جاي سر که دارد مي‌سوزد و به انتها مي‌رسد. با اين شعار فوق‌العاده که نيک نيلور حقيقت را کتمان نمي‌کند ولي برايش فيلتر مي‌گذارد. تماشاي اين پوستر هم غنيمتي است که در کنار ديدن خود فيلم، لذتش را چند برابر مي‌کند.

7.‌ اين هم از شاهکارهاي پوستر سازي است. پوستر زيباي فيلم «آبنبات سخت‌الوصول» را مشاهده مي‌کنيد که دختر بچه‌اي را وسط تله خرس نشان مي‌دهد. ماجراي فيلم از اين قرار است که دختري که به تازگي دوستش را کشته‌اند براي گير انداختن قاتل و انتقام از او، خودش را طعمه قرار مي‌دهد، که همه اين مفاهيم را به علاوه حس بي پناه بودن دختر در همين پوستر مي‌توانيد ببينيد.

8.‌ يکي ديگر از پوسترهاي خوش‌ساخت و البته بسيار شجاعانه در سال‌هاي اخير مربوط به فيلم «تصادف» (بخوانيد تقدير) است. در پوستراين فيلم که مضموني اجتماعي دارد و روابط چند شخصيت را در حوادثي که شهر و شغل‌شان برايشان پيش مي‌آورد نشان مي‌دهد، عکسي فلو (مات) از شهر مي‌بينيم که نورهايي مات فضاي آن را از حالت تاريکي مطلق خارج مي‌کنند.

9.‌ فيلم سرود کريسمس ساخته رابرت زمه‌کيس هم که همان داستان معروف اسکروچ را روايت مي‌کند، پوستر بسيار جذابي دارد. همان‌طور که مي‌دانيد اسکروچ آدم تند‌مزاج و خسيسي بود که در شب کريسمس روحي به ديدنش مي‌آيد تا حوادث دوران جواني و معصوميت او را به يادش بياورد و از اين طريق حس محبتش دوباره شکوفا شود. تمام مضمون اين فيلم را مي‌توانيد در نور شمعي که صورت اسکروچ را شکل داده و آن را روشن کرده و از تاريکي بيرون کشيده ببينيد.

10.‌ پوسترهاي جذاب ديگري هم هستند که چون اين‌جا انتخاب‌مان به 10 تا محدود بود و بعضي را هم در طول اين 4 سال به بهانه‌هاي مختلف معرفي کرده‌ايم از آن‌ها مي‌گذريم و مي‌رسيم به پوستري که بهانه اصلي نوشتن اين متن بود. پوستر نخستين جشنواره فيلم‌هاي ايراني لندن که جواني را نشان مي‌دهد که از شدت فيلم‌بيني دارد خودش را مي‌کشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
رئال مادرید یا لیورپول؛ کدام تیم فاتح لیگ قهرمانان امسال می شود؟

جام آخر!

٩٧/٠٣/٠٣