انجمن نمایش رفتاری غیرانسانی با ما داشت
گفت‌وگوی جیم با «حسین محب‌اهری» بازیگری که 2 بار سرطان را شکست داد!

انجمن نمایش رفتاری غیرانسانی با ما داشت

نویسنده : مریم ضیغمی

آن‌قدر پر انرژی و با اعتماد به نفس بالا صحبت می‌کند و با غول سرطان کنار آمده که این برخورد شجاعانه‌اش قابل تحسین است و هنگام گفت‌وگو از او انرژی می‌گیرم و سعی می‌کنم کمتر حرف بزنم تا از او درباره مبارزه‌اش با سرطان بیشتر بشنوم. «حسین محب اهری» حدود 9 سال است که با بیماری هولناک سرطان دست و پنجه نرم کرده است و خم به ابرو نمی‌آورد، خودش می‌گوید باید از لحظه‌های زیبای زندگی لذت برد. این هنرمند توانا در حال حاضر مشغول بازی در سریال «معمای شاه» در نقش دکتر «ایادی» پزشک مخصوص شاه است و هم چنین با فیلم «فرزند چهارم» وحید موسائیان در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد. «حسین محب اهری» بعد از 2 بار غلبه بر سرطان، به قول خودش وارد راند سوم شیمی درمانی شده و می‌خواهد این‌بار هم آن را شکست دهد. بی‌خبری از این هنرمند قدیمی، کسالتش و کم لطفی رسانه‌ها به هنرمندان که کم کار شده‌اند، بهانه‌ای شد تا به سراغش برویم، با ما همراه شوید و بخوانید درد دل‌ها و گله‌هایش را از مسئولان هنرهای نمایشی به دلیل حمایت نکردن از هنرمندان و پرداخت نکردن سنوات آن‌ها و...

 می‌خواهم به شما تبریک بگویم که غول بزرگ سرطان را 2 بار شکست دادید. چه طور و چه زمانی متوجه بیماری سرطان شدید؟

 واقعیت را باید پذیرفت. اولین مرتبه که متوجه بیماری خود شدم 9 سال پیش بود که مشغول بازی در تئاتر بودم، دچار ضعف شدم و به پزشک مراجعه کرده و بعد از تشخیص، شیمی درمانی کردم. 8 سال از این ماجرا گذشت تا این که دوباره در سمت راست گردنم غده‌ای پیدا شد و دوباره پیگیری کردم و 6 ماهی شیمی درمانی کردم و خدا را شکر خوب شدم و اکنون هم دوباره بیماری سراغم آمده و وارد راند سوم درمان شده‌ام و بعد از انجام آزمایش‌ها و تشخیص پزشک قرار است دوباره شیمی درمانی را شروع کنم.

 وقتی متوجه بیماری خود شدید چه برخوردی کردید؟

 ابتدا غمگین شدم اما واقعیت بود و باید با بیماری مقابله می‌کردم، به طور مثال وقتی زلزله‌ای بیاید، اگر قرار باشد در منزل بنشینی و ناراحت بشی منزل همان طور خواهد ماند. بهترین کار این بود که مشکلات را برطرف کنی، من هم پیگیر درمان خود شدم. انسان در مقابل چنین بیماری نباید زانوی غم به بغل بگیرد چون زنده است، معتقدم هر کاری غیر از ناراحتی و غم مجاز است، باید با مشکلات مبارزه کرد. زندگی خیلی خوب و زیبا و دوست داشتنی است و می‌ارزد که یک شب درد بکشی و بعد از آن نفس بکشی و زیبایی‌های زندگی را بنگری.

 واکنش مردم چگونه است؟

 من شرمنده لطف و مهربانی هموطنان خود می‌شوم. چندی پیش یکی از هموطنان مرا به شدت در آغوش گرفت و گفت به قم می‌روم و برایت دعا می‌کنم، وقتی با مردم روبه‌رو می‌شوم کلی از برخورد خوب آن‌ها روحیه می‌گیرم، مردم با سابقه گذشته هنری‌ام خاطره دارند و مرا دعا می‌کنند؛ دلیل شاد و خوب بودنم همین برخوردهاست.

 با توجه به هزینه بالای درمان سرطان، چگونه آن را پرداخت می‌کنید؟

 خوشبختانه صداوسیما با کمک‌های مالی مشکل مرا حل می‌کند. چندی پیش نماینده آقای «ضرغامی» به دیدن من آمد و حتی پیشنهاد درمان در خارج از کشور را به من داد و گفتم مشکلی ندارم و پزشکان ایران درمانم می‌کنند. 


 وزارت ارشاد و خانه سینما (سابق) چه کمکی به لحاظ مالی کردند؟

 جا دارد از دوستان وزارت ارشاد گله کنم. من سال 71 عضو انجمن نمایش بودم، سال 85 طبق دستوری غیرمنطقی و غیرعادلانه، حقوق 50 نفر از بازیگران تئاتر را که عضو خانه نمایش بودند قطع کردند و عذابی که مرکز هنرهای نمایشی در آن مقطع به من داد از یادم نمی‌رود، البته نه تنها من آزرده خاطر شدم بلکه زنده یاد «احمد آقالو» هم نتوانست از حقوق و حق سنواتش بهره مند شود. آن‌ها غیر انسانی با ما رفتار کردند. خیلی ناراحتم چون دوستانم زنده یاد «نادیا دلدار گلچین» و «احمد آقالو» چشم‌شان به حق سنوات شان ماند و به رحمت خدا رفتند. حتماً این را بنویسید که مسئول هنرهای نمایشی سال 85 مسبب این ماجرا شد. اخراج شدن ما مهم نیست اما از سال 70 تا 85 در این انجمن کار کردیم، بیمه ما را قطع کردند. وزارت فرهنگ و ارشاد هم تاکنون هیچ حمایتی از من نکرده است و سنواتم را خردخرد و در هنگام بیماری‌ام به من دادند. از مسئولان چیزی نمی‌خواهم! فقط مزاحمت برایم ایجاد نکنند! من تمام جوانی‌ام را صرف بازی در تئاتر کردم، در صورتی که نه بازنشستگی دارم نه چیزی! از سال 85 که از انجمن نمایش اخراج شدیم حقوق‌مان قطع شد. در حقیقت خودم را بیمه خویش فرما کرده‌ام تا بتوانم هزینه‌های درمانم را دریافت کنم. شنیده‌ام که حق و حقوق سنوات ما را چند سال است به مسئولان پرداخت کرده‌اند و آن‌ها تازه امسال به ما پرداخت کردند..

 بعد از سپری کردن دوره دوم شیمی درمانی چه کسی این خطر را کرد و به شما پیشنهاد بازی داد؟

 «وحید موسائیان» برای بازی در فیلم «فرزند چهارم» و «محمد رضا ورزی» برای بازی در فیلم سینمایی‌اش و سریال «معمای شاه» پیشنهاد دادند که پذیرفتم. من اکنون بیشتر از همه بازیگران کار می‌کنم و حالم خوب است. بعد از این که دوره شیمی درمانی‌ام به پایان رسید، «وحید موسائیان» پیشنهاد بازی به من داد. چند کار تئاتر هم انجام داده‌ام و با 2 نمایش در جشنواره فجر شرکت کردم.

 در پایان این گفت‌وگو هر سخنی باقی مانده بفرمایید.

 از همسرم، «فرحناز منافی ظاهر» و فرزندانم که خیلی مراقبم هستند تشکر می‌کنم، اما نمی خواهم این قدر مواظبم باشند و می گویم بگذارید به کارم برسم. در آخر باید بگویم معتقدم اصل زندگی این است، انسان باید سعی کند از لحظات زندگی‌اش استفاده کند؛ یعنی زندگی ارزشمندترین چیز دنیاست که نباید فراموش کنیم و یکی از مهم‌ترین ملاک‌های زندگی سلامتی است که برای همه مردم کشور آرزوی سلامتی می‌کنم. قدر سلامتی خود را بدانند، اگر هم سلامت نبودند مهم نیست چون زندگی در جریان است، درخت‌ها سبز است، برف و باران نعمت‌های الهی می‌آید بنابراین به زندگی بخندند و از لحظه‌های آن لذت ببرند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
درباره مهم ترین تکنولوژی روز یعنی دستیارهای شخصی که در حال تبدیل شدن به انسان اند

#virtual_asistant

٩٧/٠٢/٢٧