برو و بیا...
جیم شعار سیاسی‌ ورزشی «خصوصی‌سازی» را در آستانه انتخابات 92 بررسی می‌کند

برو و بیا...

نویسنده : مرتضی اخوان

فوتبال را هر طور که نگاه کنید باز هم یک ربطی به عالم ادب و هنر دارد! مثلا خوب نگاه کنید چقدر یک مسابقه فوتبال شبیه یک نمایش تئاتر است. در نمایش تئاتر نیازمند یک کارگردان هستیم تا نمایش را هدایت کند، در فوتبال هم دقیقا کارگردانی به نام سرمربی تیم را به ارائه نمایشی زیبا هدایت می‌کند. در تئاتر بازیگرانی هستند که نقش می‌آفرینند و جان می‌بخشند،‌ در فوتبال هم بازیکنانی هستند که با هنر بی‌بدیل خود در مستطیل سبز، خالق زیباترین آثاری هستند که به گل منجر می‌شود. نمونه‌اش هم همین «لئو»ی کوچک خودمان! در تئاتر طراح صحنه، بازیگردان و... داریم که در فوتبال هم در ازای آن کمک مربی، بدنساز و... داریم. نمی‌خواهیم بیش از این چشمان ارزشمندتان را به مقایسه این دو امر بدیهی خسته کنیم اما باور بفرمایید می‌توانید با قیاس این دو به نتایج هیجان‌انگیزی برسید. حالا در این مطلب هم می‌خواهیم شما را با یک نمایش دیدنی از مردان سیاست و ورزش رو به رو کنیم. نمایشی که پشت پرده فوتبال به اجرا در آمده است و شما تنها می‌توانید نظاره‌گر دستاوردهای آن باشید. شاید شما هم بازیچه این نمایش پشت پرده باشید. نمایش «خصوصی‌سازی باشگاه‌های سرخابی پایتخت»!

5 نکته بازی خصوصی‌سازی فوری آبی و قرمز

«سرخابی‌ها» برای چه خصوصی می‌شوند؟!

1| فوتبال آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید پاک و منزه نیست (!) و گاهی اوقات آن‌قدر کثیف می‌شود که بوی تعفن‌اش تمام عالم را برمی‌دارد. هر 4 سال یک‌بار فقط جام‌جهانی برگزار نمی‌شود، فقط المپیک برگزار نمی‌شود، فقط بازی‌های آسیایی برگزار نمی‌شود، فقط یورو برگزار نمی‌شود، هر 4 سال یک‌بار یک بازی دیگر هم برگزار می‌شود؛ بازی قدرت‌طلبی! این یک اتهام نیست. این یک واقعیت تاریخی است که نشان می‌دهد قدرت‌ها برای تثبیت خود و یا رسیدن به کرسی قدرتی بزرگ‌تر همواره از علاقه‌های مردمی بهره می‌گیرند...

2| بحث داغ خصوصی‌سازی 2 باشگاه محبوب و پرهوادار سرخابی که هر 4 سال یک‌بار همراه با یک رویداد مهم برای کشورمان که همان انتخابات ریاست جمهوری باشد، پایش به محافل ورزشی و سیاسی باز می‌شود و بعد از کمتر از چند روز از پایان انتخاباتبدرود می‌گوید تا 4 سال دیگر! نه خبری از خصوصی‌سازی می‌شود و نه کام کسی با حلوا حلوا گفتن شیرین. فقط این وسط فوتبال بازیچه قرار می‌گیرد. دل میلیون‌ها هوادار استقلال و پرسپولیس خوش می‌شود به وعده‌های تو خالی که بوی سوء استفاده می‌دهد...

3| یادتان باشد هر 4 سال یک‌بار دم انتخابات بحث خصوصی‌سازی سرخابی داغ می‌شود و هر بار یکی بر این طبل توخالی می‌زند. 8 سال پیش در ایام انتخابات ریاست جمهوری، مهرعلیزاده رئیس وقت سازمان تربیت بدنی که خود کاندید ریاست جمهوری بود این مسئله را مطرح و تلاش کرد تا با استفاده از موج مثبت ناشی از این ادعا نظر هواداران سرخابی را به سوی خود جلب کند تا بلکم با یاری گرفتن از آن‌ها در میدان انتخابات پیروز شود.احتمالا در این دوره هم همچون ادوار گذشته با نزدیک شدن به انتخابات عده‌ای تلاش می‌کنند تا با بهره‌مندی از این پتانسیل بزرگ در راستای اهداف سیاسی خود گام بردارند. ماجرا کمی پیچیده می‌شود.مثلا به یاد بیاورید وقتی مدیریت ورزش کشور تصمیم گرفت حبیب کاشانی دیگر مدیر عامل باشگاه پرسپولیس نباشد. آن وقت کاشانی که یک هم‌حزبی است از کار برکنار می‌شود! حبیب دیگر مهره سوخته است، او می‌رود تا به طرز دراماتیکی سردار رویانیان بیاید. این آغاز یک چالش بزرگ است. مردی سیاسی و عاری از هرگونه عکس با شورت ورزشی (!) وارد ورزش می‌شود و با روانشناسی دقیق ورزشی 30 میلیون هوادار سرخ را هدایت می‌کند تا امروز. تا امروزی که دم از خصوصی‌سازی سرخابی و به کعبه آمال رساندن آن‌ها می‌زند. سخنان رویانیان و تلاش‌های رسانه‌ای او در این چند هفته اخیر واکنش‌های تند و آتشینی را به همراه داشته است. از اظهارنظر اولیایی که گفته است شعار خصوصی‌سازی طبل توخالی دولت است، بگیرید تا موضع‌گیری تند دهقان نماینده مجلس که این کار را سیاسی بازی دولت می‌داند. انگار امروز همه جامعه ورزش درگیر یک بازی بزرگ شده است؛ بازی سیاست!

4| حقیقت این است که خصوصی‌سازی 2 باشگاه سرخابی پایتخت اگرچه می‌تواند در نفس، عمل مطلوب و قابل قبول باشد اما در شرایطی که بسترهای مناسب برای این امر فراهم نیست و این بر همگان آشکار است، سخن گفتن از آن تنها و تنها می‌تواند یک بازی سیاسی باشد. یکی از اولین اصل‌های خصوصی‌سازی و قوانینی که باید برای پذیرش این امر وجود داشته باشد، تراز مالی مثبت دو باشگاه در 3 سال گذشته است که نه تنها اینگونه نیست بلکه این تراز منفی هم بوده و دو باشگاه بزرگ پایتخت در طی سال‌های اخیر همواره با مشکلات عدیده مالی رو به رو بوده‌اند. حالا توجه کنید همه این حرف‌ها در شرایطی است که با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری این شائبه بیش از بیش در اذهان عمومی رخنه می‌کند که چرا باید همیشه نزدیک انتخابات این هیاهو ایجاد شود؟ مگر نمی‌دانند آقایان که خصوصی‌سازی نیازمند فراهم شدن شرایط است و از سویی دیگر این خصوصی‌سازی با توجه به محبوبیت این دو باشگاه و تاثیر مستقیم شرایط آن‌ها در وضعیت فوتبال ملی ما، می‌تواند به فاجعه‌ای عظیم مبدل شود! 

5| شاید به قول برخی کارشناسان، اقدامی که دولت در آستانه انتخابات از آن به نام خصوصی‌سازی این دو باشگاه یاد می‌کند، «برند فروشی» باشد! فروش نام یک باشگاه در مواردی مثل باشگاه راه‌آهن اتفاق افتاده است. مسئله‌ای که دردی از دردهای فوتبال را دوا نمی‌کند. اما در مورد 2 باشگاه محبوب پایتخت قرار است سهام باشگاه به هواداران داده شود! شاید در وهله اول این عنوان دهن پرکن برای هواداران جالب توجه باشد اما وقتی با حقیقت مسئله رو به رو می‌شویم می‌بینیم این امکان عملا وجود ندارد. فروش 49 درصد سهام به هواداران و الباقی دست دولت یعنی باز هم تیم مال دولت است. با این تفسیر باز هم به نظر می‌رسد بازی کثیفی پشت پرده این هیاهو و جنجال در جریان است که مردم و جامعه ورزش نقش‌آفرینان بی‌اطلاع آن هستند.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩١/١٢/١١
٠
٠
کی میشه خصوصی شه خب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها
پایان نامه

دقت در انتخاب همسر؛ پیام جشنواره سی و هفتم

٩٧/١١/٢٤

آیا رکوردشکنی فروش بلیت‌های جشنواره امسال، اتفاقی بود؟

٩٧/١١/٢٥
اینستادونی

اینستادونی 569

٩٧/١١/٢٥
زنگ انشاء

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟

٩٧/١١/٢٥
مروری کوتاه بر 8 فیــــــلم جشنواره فیلم فجر

تنـــوع ژانـــر و مــضمون، بـــدون اثری شــــــاخص

٩٧/١١/٢٥
چند روایت معتبر درباره ما و ماشین‌های شخصی‌مان

ماشین برای ما، یا ما برای ماشین

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

بلای واهمه از یک اسم

٩٧/١١/٢٥
چهره هفته

چهره هفته 569 (وزیر اقتصاد)

٩٧/١١/٢٥
ساختنیجات

با حیوانات هم مهربان باشیم

٩٧/١١/٢٥
دات کام

بازی به شرط خنده

٩٧/١١/٢٥
به بهانه اکران دو فیلم با موضوع ورزشی در جشنواره فیلم فجر

ژانر ورزش

٩٧/١١/٢٥
یادداشت

زیر درخت گلابی وحشی

٩٧/١١/٢٥
شاخ هفته

ایران زیبا

٩٧/١١/٢٥
بیفور ویژه

سهمیه شیر کاکائو قطع می‌شود!

٩٧/١١/٢٥
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در یاد و خاطر سینمادوستان می‌ماند، جشنواره‌ای که بعدها با تنوع ژانری و کیفی

رنگواره ۳۷ام

٩٧/١١/٢٥
#توئیتری_ها

#همسایه

٩٧/١١/٢٥
کوتاه درباره شاخص‌ترین فیلم‌های ورزشی سینمای جهان

قهرمانان روی پرده

٩٧/١١/٢٤
جانونی

یونان، سردمدار رشد فلسفه و کیک تولد!

٩٧/١١/٢٥
ملی پوش دورگه بسکتبال ایران را بیشتر بشناسید

«مایک» جردن ایرانی

٩٧/١١/٢٥

#فیبر_نوری

٩٧/١١/٢٥