کُشتی؛ این چِغِر بَد بدن!
جیم جام ‌جهانی کشتی را از زبان «هادی عامل»، گزارشگر مشهدی این رشته برای‌تان تعریف می‌کند؛

کُشتی؛ این چِغِر بَد بدن!

نویسنده : مرتضی اخوان

ایام جام‌ جهانی که می‌شود همه‌اش تن‌مان می‌لرزد که مبادا باز با درخشش دلاوران ایرانی جوگیر شویم و بیاییم با پیرژامه در خیابان‌های شهر و جلوی چشم خلق‌ا... شروع کنیم به حرکات موزون! راستش را بخواهید همان یک‌بار بعد از بازی ایران و استرالیا در فوتبال که شب تا صبح رفته بودیم تو خیابان‌های شهر و شادی می‌کردیم برای هفت پشت‌مان بس است. حالا چرا، بماند... از امروز کله سحری که از خواب بیدار شده‌اید و احتمالا دست و صورت نشسته آمده‌اید سراغ جیم باید به عرض باسعادت‌تان برسانیم که رقابت‌های جام‌جهانی کشتی آزاد در همین تهران خودمان، چند فرسنگ دورتر از مشهد خودمان آغاز خواهد شد. شاید الان که از خواب بیدار شده‌اید هم دیر شده باشد و یکی دو کشتی دلاوران ایرانی را که بدون شک یا از شبکه سوم سیما یا از طریق امواج دیجیتالی شبکه ورزش پخش می‌شود، از دست داده باشید. به هر حال هیچ ایرادی ندارد. اگر رفتید سروقت تلویزیون بدانید و آگاه باشید که بدون شک صدایی آشنا نبردهای پر حرارت دلاورمردان کشتی کشورمان را در سالن آزادی تهران برای‌تان گزارش خواهد کرد. صدایی که امروز از طریق امواج کلمات جادویی جام و جنجال می‌خواهد برای‌تان از کشتی و مسابقات پیش رو بگوید. هادی عامل، گزارشگر مشهدی کشتی در گفت وگو با جیم از مسابقات پیش رو و این رشته «چِغِر بد بدن» می‌گوید...

همیشه پای آمریکایی‌ها در میان است!

هر رویدادی بالاخره از یک جایی آغاز شده است. این مسابقات جام‌جهانی کشتی هم همان‌طور که مغوز متفکر جیمی حدس می‌زدند از یک‌جایی بالاخره شروع شده است! آن هم از بلاد همیشه «آخ آخ» آن‌ور آبی یعنی آمریکا! هادی عامل که می‌گوید جام‌جهانی کشتی را آمریکایی‌ها بنیان نهادند: «مسابقات جهانی کشتی آزاد برای نخستین‌بار توسط آمریکایی‌ها در سال 1973 تولید و برگزار شد.» گزارشگر مشهدی کشتی کشورمان یادآور می‌شود که: «آن اوایل مسابقات ما بین 4 قاره برگزار می‌شود و آمریکایی‌ها چون در رقابت‌های المپیک نمی‌توانستند از پس روس‌ها برآیند، تلاش داشتند در این رقابت‌ها روس‌ها یا همان شوروی سابق را زمین‌گیر کنند.» این تفاسیر نشان می‌دهد که همیشه پای آمریکا در میان است...

ما هم شدیم نخود این آش!

«سال 1996 بود که برای اولین‌بار میزبانی به تهران رسید و ما توانستیم به شایستگی عنوان قهرمانی را از آن خود کنیم.» هادی عامل مثل بلبل از تاریخچه حضور ایران در جام جهانی کشتی می‌گوید. انگار دارد از زندگی خودش حرف می‌زند: «مسابقات جام جهانی الان با حضور 10 تیم برتر دنیا برگزار می‌شود و از اهمیت فراوانی برخوردار است. ما بعد از قهرمانی سال 96، در سال 2006 باز میزبان بازی‌های جهانی بودیم که مجددا قهرمان شدیم و در سال 2009 هم با وجود میزبانی و برد مقابل روس‌های پر ادعا در مقابل آذربایجان نتیجه را 4 بر 3 واگذار کردیم تا در میان شگفتی همگان نایب قهرمان شویم!» این‌طوری است دیگر. کشتی‌گیران کشورمان از سال 96 بود که در مسابقات جهانی تهران با کسب عنوان قهرمانی شدند نخود آش فیلا و افتخارآفرینی در کشتی. 

همه هستند به جز پلنگ جویبار!

آدم ته دلش قرص می‌شود که یک پلنگ در تیمش داشته باشد. حالا این آقا رسول خادم خودمان که سرمربی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان است، خدایی حق دارد در نبود پلنگ جویبار کمی نگران باشد. هادی عامل می‌گوید همه المپیکی‌هایمان در مسابقات جام‌جهانی تهران هستند به جز همین پلنگ بیشه جویبار! «همان‌طور که می‌دانید رضا یزدانی به دلیل مصدومیت بدی که از ناحیه زانو در مسابقات المپیک داشت در این دوره از بازی‌ها حاضر نیست.» عامل توضیحاتش را کامل می‌کند: «ما حتی در برخی اوزان دو کشتی‌گیر خوب داریم که انتخاب را برای سرمربی‌مان سخت کرده است. به عنوان مثال در وزن 84 کیلوگرم احسان لشگری و احسان امینی هر دو آمادگی بالایی دارند. همچنین در 120 کیلوگرم محمدرضا آذرشکیب و کمیل قاسمی شانس یکسانی برای حضور بر روی تشک کشتی دارند.»

 روس‌ها و مشکلی که همیشه با آن‌ها داریم

گزارشگر مشهدی کشتی کشورمان روس‌ها و آذربایجانی‌ها را مهم‌ترین رقبای ما در رقابت‌های جام جهانی کشتی آزاد تهران می‌داند: «رقابت‌های سنگینی است و همه تیم‌ها با آمادگی بالا به تهران می‌آیند اما من فکر می‌کنم روس‌ها و آذربایجانی‌ها خیلی به ما نزدیک‌تر هستند و رقابت اصلی ما با آن‌هاست. البته آمریکا هم تیم خوب و یکدستی دارد.» هادی عامل از مشکل ما با روس‌ها پرده برمی‌دارد: «ما همیشه با سبک کشتی روس‌ها مشکل داشتیم ولی معتقدم این توانمندی در تیم ما هست که با بهره‌مندی از امتیاز میزبانی بتوانیم به مقام قهرمانی دست پیدا کنیم. اما به هر تقدیر نباید فراموش کرد کشتی است و هزار اتفاق!» 

خدا به خیر کند قرعه را...

اما این‌که تیم‌ها در مسابقات جام جهانی کشتی چه‌طور رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند هم از آن مسائلی است که خدایی ما هم مثل شما نمی‌دانستیم. هادی عامل توضیح می‌دهد: «10 تیم حاضر در مسابقات براساس قرعه در 2 گروه 5 تیمی قرار می‌گیرند و هر تیم 4 دیدار برگزار می‌کند. قهرمان هر گروه به فینال می‌رود و نایب قهرمانان گروهی هم برای بازی رده‌بندی با هم مسابقه می‌دهند.» گزارشگر مشهدی کشتی ما را بیشتر از قوانین آگاه می‌کند: «هر تیم در هر بازی که برنده شود 2 امتیاز تیمی می‌گیرد و چنانچه در پایان 2 تیم امتیاز برابر داشته باشند امتیازات فردی مثل ضربه فنی و برد با امتیاز بالاتر محاسبه می‌شود.» 

نظرات کاربران
کد امنیتی
t.m
t.m
٩١/١٢/٠٣
٠
٠
فعلا که دوم شدیم، امروز وَ فردا هنو فرصت واسه قهرمانی داریم...
t.m
t.m
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
خب قهرمانیمون تبریک...
t.m
t.m
٩١/١٢/٠٨
٠
٠
درست من همه ی صفحات جیمو به طور کامل یک دور خوندم و از روش نوشتم ولی ادمین نیومد! :|
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣