عید در راه است خرید نکنید!
ایست! خریدهای الکی ممنوع!

عید در راه است خرید نکنید!

نویسنده : حمیده زمانی

همیشه دم‌دم‌های عید که می‌شود، همه به فکر خرید و بازار رفتن‌اند. از خرید برای تغییر چیدمان خانه بگیر تا خرید برای تغییر چیدمان خودشان! پیشنهاد می‌کنیم قبل از این‌که وارد بازار شوید و با قیمت‌های فضایی رو به‌رو شوید، اول از همه یک فهرست از تمام چیزهایی که می‌خواهید تهیه کنید، بعد خوب بنشینید فکر کنید که چطور می‌شود با حداقل هزینه به یک رضایت نسبی برسید و به جای این که خرید کنید، امسال خرید نکنید و در عوض تغییر را بدون هزینه و اسراف در خودتان و خانه‌تان ایجاد کنید. می‌توانید از مشورت با خانواده و دوستان نیز کمک بگیرید. وب‌گردی هم تاثیر بسیار زیادی در پیدا کردن ایده‌های خلاقانه دارد؛ مثلا برای تغییر و تحول در خانه‌تان از خلاقیت‌تان کمک بگیرید و کمی از خودتان ذوق و هنر به خرج دهید.

رنگ کمدتان را عوض کنید

اگر از رنگ کمد لباس‌ها یا قفسه کتاب‌های‌تان خسته شده‌اید یا این‌که کهنه شده‌اند، می‌توانید از برچسب‌ها استفاده کنید. سعی کنید برچسبی که می‌خرید با رنگ اتاق‌تان هماهنگ باشد.

کابینت‌های زوار در رفته

اگر کابینت‌های آشپزخانه‌تان رنگ و رویشان رفته است و جرم گرفتگی‌شان در حدی است که تمیز کردن‌شان کار حضرت فیل است، پیشنهاد ما استفاده از انواع برچسب‌های موجود در بازار است. برچسب‌ها معمولا در قطع‌های 60 و 90 سانتی‌متری است و طرح‌های مختلف و زیبایی دارد، از گل‌دار بگیرید تا طرح چوب! بسته به سلیقه‌تان و رنگ وسایل آشپزخانه‌تان می‌توانید کابینت‌های‌تان را نو و زیبا کنید با قیمت خیلی خیلی کم!

موکت‌های قدیمی‌تان را دور نریزید

مواد لازم برای درست کردن یک قالیچه زیبا و شیک: موکت، چسب موکت و خز (هم می‌تواند لباسی باشد هم خزهایی که برای ساخت عروسک‌ها به کار می‌رود). موکت‌های قدیمی و کهنه‌تان را دور نریزید، یک قطع5/1 در 5/1 از آن دربیاورید، خزی را هم که از قبل تهیه کرده‌اید را به همان اندازه در بیاورید و به وسیله چسب موکت روی موکت بچسبانید. حالا شما یک قالیچه زیبا و شیک دارید که کار دست خودتان است و هزینه اندکی برای آن پرداخته‌اید!

دیوارهای رنگ و رو رفته

حتما لازم نیست که اتاق‌تان را نقاش رنگ کند، خودتان دست به کار شوید. فقط یک سطل رنگ و یک چرتکه رنگ‌آمیزی لازم است. بهتر است از رنگ پلاستیک استفاده کنید تا اتاق‌تان تمیزتر و سریع‌تر حاضر شود.

می‌توانید دیواری از اتاق‌تان را که خیلی در چشم است، یک رنگ شاد و زنده بزنید. باور کنید کاری ندارد تنها کمی حوصله و شهامت می‌خواهد، فوقش خراب رنگ می‌زنید از این بدتر که نیست!

وقتی رنگ اتاق‌تان تمام شد می‌توانید یک طرح زیبا پیدا کنید و با استفاده از طلق شابلون درست کنید و قسمت‌های مختلفی از دیوار را با شابلون و رنگ دلخواه‌تان طرح بیندازد. برای انجام این کار می‌توانید از دوستان‌تان یا اعضای خانواده هم کمک بگیرید و یک روز شاد را در کنار هم سپری کنید.


پرده دوز  شوید

اگر می‌خواهید پرده‌های اتاق‌تان را عوض کنید حتما لازم نیست یک قیمت فضایی برای پرده پول بدهید، می‌توانید یک پارچه ساده و ارزان قیمت به اندازه پنجره‌تان بگیرید و روی پرده را با هنر خودتان تزیین کنید، مثلا با روبان پاپیون‌های کوچک درست کنید و تمام سطح پرده‌تان را با پاپیون‌های رنگارنگ پر کنید. یا می‌توانید روی پرده‌تان با رنگ‌های آکرولیک نقاشی بکشید و طرح‌های ساده و کوچک بیندازد. استفاده از دکمه‌های رنگارنگ و حاشیه دوزی هم پرده‌ها را از سادگی در می‌آورد.

 برای درب ورودی آشپزخانه‌تان می‌توانید با استفاده از کاموا پرده تزیینی درست کنید. برای این‌کار لازم است کامواها را در اندازه‌های یکسان مثلا80 تا 100 سانتی‌متری در بیاورید و به گیره‌های پرده گره بزنید، البته اگر از میل پرده استفاده می‌کنید! یک راه دیگرش این است که یک تکه چوب را که دوسر آن را روبان بسته‌اید به سقف آویزان کنید و نخ‌های کاموا را به آن آویزان کنید. به جای کاموا می‌توانید از روبان و مروارید هم استفاده کنید.


لباس های بازیافتی

همیشه در تمیزکاری‌های نزدیک عید مقداری از لباس‌ها هم جزو مواد دور ریختنی می‌شوند. فکر می‌کنید از لباس‌ها (منظورمان لباس‌هایی است که دیگر قابلیت پوشیدن ندارند!) چه استفاده‌های دیگری می‌توانید بکنید؟!

1| اولین و ساده‌ترین کاربردش این است که به‌ عنوان دستمال برای خانه تکانی استفاده شوند، اما کاربردهای دیگری هم دارند که در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

2| از تکه پارچه‌های لباس‌های‌تان می‌توانید چهل تکه‌های زیبا تهیه کنید. این چهل تکه‌ها برای هر دکوری مناسب هستند و با هر ترکیب رنگی جور در می‌آیند. از آن می‌توان به عنوان پتو، رومبلی، رومیزی و ... نیز استفاده کرد.

3| از پارچه‌ها و پتوهای قدیمی می‌توانید برای تهیه کوسن‌های زمینی که برای نشستن مناسب هستند، استفاده کنید. طرح روی آن‌ها نیز سلیقه‌ای است و از هر طرحی دوست دارید، استفاده کنید.

4| یکی دیگر از روش‌های استفاده بهینه از پارچه‌های قدیمی، تهیه یک لحاف گرم و نرم با تکه‌های لباس‌ها و پلیورهای قدیمی است که دیگر استفاده‌ای ندارند.

5| از تکه پارچه‌های لباس‌های کهنه می‌توانید برای دوختن کیسه‌های زیپ‌دار استفاده کنید. این کیسه‌ها برای نگهداری لوازم آرایش، گیره‌های مو، سنجاق‌های لباس و ... بسیار مفید هستند. حتی می‌توان هنگام سفر از آن‌ها به عنوان کیف برای قرار دادن وسایل کوچک استفاده کرد.


هدیه سال نو

برای این‌که هدیه‌تان ارزش بیشتری داشته باشد، می‌توانید خودتان آن را با هنر

و خلاقیت‌تان بسازید. ما در این‌جا 2 هدیه پیشنهاد می‌دهیم:

1| دست بند دوستی ببافید! برای بافت این نوع دست بندها که بیشتر نوجوانان و جوانان از آن استفاده می‌کنند، تا دل‌تان بخواهد طرح و مدل در سایت‌های مختلف هست، اما ما یک مدل ساده را پیشنهاد می‌کنیم. برای بافت آن از نخ‌های کاموا یا کوبلن می‌توانید استفاده کنید، تعداد نخ‌ها را زوج انتخاب کنید. هر نخ حدود 70 سانتی متر باشد. 4 رنگ نخ آماده کنید. سر نخ‌ها را گره بزنید طوری که مقداری نخ به اندازه 3 یا 4 سانت از بالای گره بیرون باشد.

ابتدا اولین نخ سمت چپ را که در این جا رنگش سبز هست در نظر می‌گیریم. به روشی که در عکس می‌بینید نخ را از روی نخ بعدی رد می‌کنیم، یک شبه دایره درست می‌کنیم و بعد از زیر نخ بیرون می‌آوریم و گره را محکم به سمت بالا می‌کشیم، دوبار این‌کار را انجام می‌دهیم که می‌شود یک گره.

گره‌ها را به ترتیب روی نخ‌های بعدی می‌زنیم.

رج اول که تمام شد می‌بینید این بار نخ زرد، اولین نخ سمت چپ قرار گرفته است، بنابراین باید این بار گره‌ها را با نخ زرد شروع کنید. به این ترتیب رج اول سبز و رج دوم زرد می‌شود.

کار را با نخ‌های رنگی بعد تکرار می‌کنید تا دست‌بندتان تمام شود.

شاید کل کار حدود یک ساعت از شما وقت ببرد. در نهایت یک هدیه زیبا و ماندگار می‌توانید به عزیزان‌تان بدهید.

2| می‌توانید شیشه‌های خالی آبمیوه‌ها و نوشابه‌ها را نگه دارید و با پر کردن‌شان با مثلا گل خشک یا برگ‌های خشک یا تراشه‌های مداد رنگی یا هر چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد یک هدیه زیبا برای عید به دوستان‌تان بدهید.


پول ندارم لباس بخرم

حتما لازم نیست که لباس نو بخرید. لباس‌های کهنه‌تان را نو و دوباره استفاده کنید. بعضی از ما حتی وقتی لباس‌های‌مان هم کهنه نیست فقط چون قبل عید خرید کرده‌ایم باز هم برای عیدمان دست به خرید اضافی می‌زنیم. می‌شود جو خرید را کنار بگذاریم و در عوض می‌توانیم با کمی تغییر در لباس‌های قدیمی‌مان لباس جدیدی بدون هزینه تولید کنیم. برای این کار می‌توانید از هنرهای مختلف استفاده کنید. با روبان‌دوزی، بافتنی، گلدوزی با دست، تکه دوزی یا حتی نقاشی با رنگ آکرولیک می‌توانید از لباس‌های قدیمی‌تان لباس نو بسازید. در زیر چند مدل ارائه می‌دهیم.

1| برای تکه‌دوزی می‌توانید از پارچه‌های ساتن یا مخمل یا ترمه که با رنگ لباس‌تان (معمولا مانتو) مطابقت دارد، استفاده کنید. حتی گاهی پارچه‌های رنگارنگ و گل‌دار برای کار روی لباس‌های ساده، بسیار لباس را به نما می‌آورد. تکه‌دوزی‌ها بیشتر روی حاشیه لباس‌ها به کار می‌رود. مثلا پایین مانتویتان را با تکه ساتن‌های ساده و گل‌دار تکه‌دوزی کنید.

2| برای گلدوزی با دست می‌توانید از نخ کاموا یا کوبلن استفاده کنید تا برجستگی بیشتری داشته باشد، روی حاشیه سرآستین‌ها، حاشیه پایین لباس، جلوی لباس و هر قسمتی از لباس که بیشتر مورد پسندتان هست می‌توانید گلدوزی کنید.

3| از رنگ‌های آکرولیک برای کشیدن طرح روی لباس‌ها و حتی کیف‌ها یا کفش‌های پارچه‌ای می‌توان استفاده کرد، البته این کار نیاز به مهارت و ظرافت بیشتری دارد.


کیف‌های دست ساز

اگر کیف چرمی دارید که کناره‌های آن پوستمال شده است، می‌توانید از کاموایی که رنگش به رنگ کیف‌تان می‌خورد استفاده کنید و تکه‌بافی کنید و آن را با استفاده از چسب‌های مخصوص چرم به کیف‌تان بچسبانید و آن را نو کنید. حتی می‌توانید برای خودتان کیف پارچه ای بدوزید و روی آن را نقاشی کنید. 

برای انجام همه این کارها نیاز به علاقه و حوصله و روحیه ریسک پذیری هست تا بتوانید آدم خلاقی باشید و از کمترین هزینه‌ها بهترین استفاده‌ها را ببرید! و از همه مهمتر به بهانه عید دست به اسراف در خرید نزنید. پس برای عید امسال با حوصله باشید...

نظرات کاربران
کد امنیتی
همتای ماه
همتای ماه
٩٢/٠٦/٠٨
٠
٠
سلام تبریک میگم به خاطر این همه ذوق و سلیقه موفق باشید
نرگس
نرگس
٩٢/١١/٠١
٠
٠
سلام خيلي قشنگ بود از راهنمايي هاتون استفاده ميكنم
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
رئال مادرید یا لیورپول؛ کدام تیم فاتح لیگ قهرمانان امسال می شود؟

جام آخر!

٩٧/٠٣/٠٣