حرفي براي گفتن
چگونه در جمع خوب صحبت کنيم

حرفي براي گفتن

نویسنده :

بعضي‌ها مي‌توانند مثل يک بلبل در جمع آن‌قدر خوب حرف بزنند که همه به حرف‌هاي شان گوش دهند و به‌به و چه‌چه کنند و در مقابل بعضي‌هاي ديگر هم تا مي‌آيند حرف بزنند آن‌قدر سرخ و سفيد و آبي مي‌شوند و آن‌قدر من من مي‌کنند که حوصله همه سر مي‌رود و کسي به حرف‌هاي‌شان گوش نمي‌دهد و البته بعضي‌هاي ديگر فقط آرزوي صحبت کردن در جمع را دارند و تا به حال چنين سعادتي نصيب‌شان نشده است! صحبت کردن در جمع از آن مهارت‌هاي مهم زندگي است که از همان دوره مهد کودک مي‌تواند نقش مهمي در موفقيت ما داشته باشد تا همين حالا که به سلامتي بزرگ شده‌ايم. قرار است در اين شماره بگوييم شما هم مي‌توانيد سرتان را بالا بگيريد و مثل يک مرد (اين اصطلاح است! آقايان محترم جوگير نشوند) حرف‌تان را بزنيد و به همه نشان دهيد که شما هم زبان داريد!

حرف بزن لطفا!
اگر يک بازگشت به خاطرات گذشته داشته باشيد مي‌بينيد که هميشه در زندگي‌تان شرايطي پيش آمده که شما بايد در جمع حرف مي‌زديد از همان بچگي که پدر و مادرتان قربان و صدقه شما ‌مي‌رفتند که شعر «يک توپ دارم قلقلي» رابخوانيد تا انشاهاي دوران مدرسه و تا حالا که بايد در دانشگاه کنفرانس بدهيد ادامه داشته است. تازه اين موقعيت‌ها به جز زمان‌هايي است که در بين فاميل حضور داريد و بايد حرفي براي گفتن داشته باشيد. بنابراين نمي‌توانيد از صحبت کردن در جمع فرار کنيد چون امروز نشد فردا! بالاخره يک روز بايد از يک جايي شروع کنيد. لابد با خودتان مي‌گوييد هيچ ضرورتي براي اين کار وجود ندارد و کسي نمي‌تواند شما را به صحبت کردن مجبور کند! اما راستش اگر کمي واقعي فکر کنيد، مي‌بينيد روند موفقيت‌هاي شما در زندگي در بسياري از شرايط به همين صحبت کردن در جمع بر مي‌گردد. آدم‌هايي که قدرت بيان و قدرت صحبت در جمع ندارند کمتر به موفقيت‌هاي شغلي دست پيدا مي‌کنند و کمتر مورد محبت اطرافيان‌شان قرار مي‌گيرند. در عصر ارتباطات، دوستي و ارتباط با ديگران از طريق حرف زدن به وجود مي‌آيد و از همه مهم‌تر اعتماد و البته توجه ديگران به شما در زمينه دادن مسئوليت هم به صحبت کردن شما بسيار وابسته است. اگر نتوانيد در جمع صحبت کنيد هيچ وقت نمي‌توانيد احساسات خود را به خوبي بيان کنيد هيچ وقت نمي‌توانيد از حقوق خودتان دفاع کنيد و کمتر پيش مي‌آيد که بتوانيد توانايي‌ها و استعدادهاي خودتان را نشان دهيد. اين مهارت مي‌تواند به روند پيشرفت‌هاي شما کمک کند و البته اگر اهل خوب صحبت کردن باشيد به ميزان محبوبيت شما در جمع هم کمک مي‌کند.

ترس بهانه‌اي براي صحبت نکردن
خيلي از آدم‌هايي که حاضر نيستند در جمع صحبت کنند در واقع دل‌شان مي‌خواهد اما مي‌ترسند. ترس از صحبت کردن در جمع دليل اصلي افرادي است که حاضرند از حق‌شان بگذرند و يک کلام حرف نزنند. اما همين آدم‌ها نمي‌دانند که همه آدم‌هاي دنيا قبل از صحبت کردن در جمع کمي ترس و دلهره دارند! اصلا تحقيقات نشان داده که حتي 76 درصد از سخنوران ورزيده و کارکشته هم قبل از سخنراني خود دچار ترس و هيجان مي‌شوند، فقط تفاوت آن‌ها با شما در اين است که آن‌ها بر آن غلبه مي‌کنند و شما به آن فکر مي‌کنيد. اين‌که ما از صحبت کردن در جمع واهمه داريم دلايل زيادي دارد، مثلا اگر آدم‌هايي که قرار است ما در مقابل‌شان صحبت کنيم غريبه و ناآشنا باشند دچار اضطراب مي‌شويم يا حضور در موقعيت‌ها و مکان‌هايي که ما را مورد قضاوت قرار مي‌دهند که چه‌طور آدمي هستيم هم باعث دلهره و اضطراب مي‌شوند و دليل ديگري که ما را از صحبت کردن مي‌ترساند اين‌ است که مي‌ترسيم بقيه به ما بخندند و ما را مسخره کنند. براي اين‌که بتوانيد با اين ترس مقابله کنيد اين راهکارها را پيشنهاد مي‌کنيم:

1 پيش داوري نکنيد. يعني قبلش با خودتان فکر نکنيد که حتما بد حرف مي‌زنيد، حتما تپق خواهيد زد يا اين‌که حتما بقيه شما را مسخره مي‌کنند. افکار منفي را از خودتان دور کنيد و به خود بگوييد شما تنها نظرتان را بيان خواهيد کرد شايد عده‌اي خوش‌شان بيايد و عده ديگري نه!

2 از صحبت کردن فرار نکنيد بهترين راه مقابله با اين ترس، روبه‌رو شدن با آن است. اگر ديروز از انشا خواندن فرار مي‌کرديد فردا از کنفرانس دادن، بالاخره يک روز بايد در جمع اظهار نظر کنيد پس براي مقابله با ترس بايد شروع کنيد همين حالا و در همين جمع خانوادگي‌تان.

3 براي اين‌که ترس‌تان بريزد قبلش آن را با خودتان تمرين کنيد مثلا آن موضوع را قبلش براي خواهر يا برادرتان تعريف کنيد و عکس‌العمل آن‌ها را ببينيد. مي‌توانيد موقع صحبت کردن در جمع به کساني که با آن‌ها راحت‌تر هستيد نگاه کنيد.

4 موقع صحبت کردن به جاي فکر کردن به اين که ديگران الان چه فکري درباره شما مي‌کنند به چيزهايي که مي‌گوييد فکر کنيد. مکالمات ذهني خود را موقع صحبت کردن تعطيل کنيد، اين باعث مي‌شود افکار منفي که دائم با خودتان مرور مي‌کنيد دور شوند و شما بتوانيد حرف‌تان را کامل بزنيد.

من بلدم حرف بزنم!
براي اين‌که بتوانيد درست و خوب و بدون آبروريزي در جمع صحبت کنيد، بايد چند اصل را رعايت کنيد، اين اصول کمک مي‌کند تا صحبت‌هاي شما در جمع موفقيت‌آميز و تأثيرگذار باشد.

اصل اول اطلاعات خود را کامل کنيد. قبل از اين‌که حرفي بزنيد و موضوعي را بيان کنيد حتما درباره آن فکر کنيد و سعي کنيد تنها درباره چيزهايي حرف بزنيد که اطلاعات کافي درباره آن داشته باشيد اگر اطلاعات شما کافي نيست تلاش کنيد با مطالعه سطح اطلاعات خود را بالا ببريد تا وقتي صحبت مي‌کنيد همه به عنوان يک صاحب کلام به شما نگاه کنند.

اصل دوم مخاطب خود را بشناسيد. وقتي شما بدانيد دقيقا براي چه کساني داريد صحبت مي‌کنيد بهتر مي‌توانيد موضع مورد صحبت‌تان را انتخاب کنيد مثلا براي بچه‌هاي فاميل‌تان نمي‌توانيد از دلايل گرم شدن زمين و يا زلزله ژاپن صحبت کنيد! شناخت روحيات مخاطب هم به شما کمک مي‌کند که چگونه حرف زدن را انتخاب کنيد، اگر آدم‌هايي که داريد براي‌شان حرف مي‌زنيد آدم‌هاي سختي بودند شوخي‌هاي شما براي شان لوس، بي‌مزه و مسخره خواهد بود.

اصل سوم يکهو وارد بحث نشويد بهتر اين است که يک مقدمه کوتاه از موضوعي که مي‌خواهيد مطرح کنيد را براي جمع بگوييد بعد وارد صحبت بشويد. شما قرار نيست در جمع خانوادگي يا دوستانه سخنراني کنيد پس قرار هم نيست همه چيز را با جزئيات ريز بگوييد، البته حرف را نخوريد کامل و مختصر حرف بزنيد تا اطرافيان‌تان خسته نشوند.

اصل چهارم موقع صحبت کردن پشت سر هم و يک نفس حرف نزنيد کمي به خودتان و اطرافياني که دارند گوش مي‌دهند اجازه فکر کردن و البته استراحت بدهيد. وسط صحبت خود کمي مکث کنيد لحن و تن صداي‌تان را تغيير دهيد و حتي ديگران را وارد بحث کنيد مثلا وسط صحبت بگوييد مگر نه؟! يا شما اين‌طوري فکر نمي‌کنيد و... اين برخورد شما صحبت‌هاي‌تان را براي ديگران لذت بخش مي‌کند.

اصل پنجم علاوه بر فک‌تان بهتر است چشم و دست و اندام ديگرتان را هم به حرکت در بياوريد. يعني سعي کنيد از ميميک صورت استفاده کنيد اين طوري خودتان هم بيشتر مي‌توانيد روي موضوع مورد بحث تمرکز کنيد و فکر کنيد، چون با اين عکس‌العمل‌ها به خودتان فرصت مي‌دهيد.

اصل ششم باز هم تکرار مي‌کنيم شما در حال سخنراني نيستيد در حال صحبت کردن با يک جمع کوچک هستيد، پس از کلمه‌هاي نا مفهوم و خارجي استفاده نکنيد. سعي کنيد از کلمات صريح و روشن و ساده استفاده کنيد که همه منظورتان را درک کنند. اين طوري بيشتر از صحبت‌هاي شما لذت مي‌برند. اين‌که وسط حرف شوخي کنيد يا شعري، ضرب‌المثلي بگوييد هم ديگر فوق‌العاده مي‌شود، البته يادتان باشد لودگي نکنيد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣