کلاهداران پهلوی؛ آنچه بودند و آنچه می‌بینیم

کلاهداران پهلوی؛ آنچه بودند و آنچه می‌بینیم

نویسنده : مصطفی شوشتری

همه شخصیت‌های کلاه پهلوی ساخته ذهن فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان نیستند، بسیاری از آنان از چهره‌های شاخص تاریخ ایران هستند که با اندک تغییری در سریال با آن‌ها آشنا می‌شویم، تماشای کلاه پهلوی بهانه‌ای شد برای تحلیل بهتر شخصیت‌های تاریخی آن مقطع و مقایسه آن‌چه بودند و در سریال می‌بینیم.


 سیدحسن تقی‌زاده

(1348-1257‌)

در خانواده‌ای روحانی در تبریز به دنیا آمد. از کودکی با قرآن و مقدمات زبان عربی و علوم نقلی آشنا شد. وی در عصر مشروطه از جمله مبارزان مشروطه خواه تبریز بود و در جریان به توپ بستن مجلس و برقراری استبداد صغیر، محمدعلی شاه دستور دستگیری وی را داد. تقی زاده از جمله 4 نماینده‌ای بود که در جلسه معروف مجلس پنجم شورای ملی با ماده واحده انقراض سلطنت قاجاریه و واگذاری حکومت موقت با رضاخان مخالفت کرد. بازیگری که نقش تقی‌زاده را در سریال کلاه پهلوی ایفا می‌کند، قطب‌الدین صادقی است و روزهایی که تقی‌زاده سفیر ایران در پاریس بوده را به نمایش می‌گذارد، تقی‌زاده در این سریال فردی به شدت ضد دین است.


 محتشم‌السلطنه اسفندیاری

(1323-1246‌)

از دوره پنجم تا سیزدهم مجلس شورای ملی نماینده بود و در دوره کشف حجاب رضاشاه، ریاست مجلس شورای ملی را برعهده داشت. با تبعید رضاشاه در اثر حوادث 1320 از سیاست کناره گرفت و به امور دینی پرداخت. غلامرضا علی‌اکبری در کلاه پهلوی، نقش محتشم‌السلطنه را ایفا می‌کند. در سریال کلاه پهلوی کارگردان با به نمایش کشیدن سخنرانی محتشم السلطنه اسفندیاری در جشن آزادی زنان، نشان می‌دهد که اشخاص متدینی که در دستگاه‌های حکومتی وارد شدند، به دلایل زیاد، اوامر رضاشاه را دنبال می‌کردند. 


 علی اصغر حکمت

(1359-1271)

از شخصیت‌های سیاسی فرهنگی تاثیرگذار در تاریخ معاصر ایران است. از خاندانی سرشناس در شیراز به دنیا آمد. رضاشاه 4 اسفند 1313 او را وزیر معارف کرد و تا تیر 1317 که مغضوب شاه شد در این سمت بود. حکمت، مجری قدرتمند سیاست‌های نوسازی و دگرسازی فرهنگی رضاشاه بود و تغییرات عمده‌ای در نظام آموزش و پرورش ایران ایجاد کرد. کشف حجاب در ایران در 1314 در دوره مسؤلیت او در وزارت معارف اتفاق افتاد. بازیگر نقش علی اصغر حکمت در سریال، رضا فیاضی است که شاید شبیه‌ترین فرد به حکمت باشد. در این سریال می‌بینیم که حکمت، متاثر از افکار فراماسونری میرزا ملکم‌خان به اقدامات فرهنگی اروپایی در کشور دست می‌زند. در سریال او یک شاه دوست است که به دستورات دیکتاتور منشانه شاه، جنبه قانونی می‌بخشد.

 محمدعلی فروغی

(1321-1254)

از تاثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی ایران است که مسؤولیت‌های مختلفی از جمله نمایندگی مجلس، وزارت و نخست‌وزیری را تجربه کرد. فروغی در حکومت پهلوی 3 بار نخست وزیری کرد که هر سه دور تاثیرگذار بود. نخست در جریان تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی، دوم در میانه سلطنت رضاشاه از مهر 1312 تا آذر 1314 این سمت را داشت که در آن دوره قرارداد 1933 منعقد شد. فروغی در دوران دوم نخست‌وزیری خود به یک سلسله فعالیت‌های فرهنگی دست زد. بار سوم نخست وزیری‌اش هم در جریان اشغال ایران توسط متفقین بود که برای حفظ آرامش کشور و ایجاد ثبات، فروغی استعفای رضاشاه را اعلام کرد و فرزندش محمدرضا را به سلطنت رساند. در سریال کلاه پهلوی گرچه تا این‌جای کار شخصیت او را نمی‌بینیم، اما در لابه‌لای مکالمات بازیگران از نقش ویژه او در اقدامات دگرگون ساز پهلوی سخن به میان می‌آید. 


 علی اکبر داور

(1315-1246)

بنیانگذار دادگستری نوین در ایران بود. ایجاد نظام قضایی در کشور، تأسیس اداره ثبت احوال، تدوین قانون ثبت اسناد، قانون ثبت املاک، قانون ازدواج و طلاق و تأسیس بیمه ایران از مهم‌ترین اقدامات او بود. داور مرگ مشکوکی داشت و به همراه محمدعلی فروغی، مشهورترین روشنفکرانی بودند که به برآمدن رضاشاه کمک کردند. تا این جای سریال جز ردپایی از داور چیز بیشتری ندیدیم. در صحنه‌ای از سریال، آقای احسان (فخرالدین صدیق شریف) قاضی شهر که مردی متدین است و به نیت خدمت به مردم، از لباس روحانیت خارج می‌شود و با قوه قضائیه همکاری می‌کند به میرزا رضا تدین می‌گوید که گول حرف‌های داور را خورده است. در این سکانس می‌بینیم با شکل‌گیری دادگاه‌های نوین از نقش روحانیون که پیش از این قضاوت در میان مردم را بر عهده داشتند و بر اساس قوانین شرع حکم می‌راندند، کاسته شده و قوانین بی‌روح و خشک اروپایی جایگزین شده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی