از هواپیمای کاغذی تا جنگنده وطنی...
نگاهی کوتاه به تاریخ انقلاب اسلامی از پنجره عزت و استقلال ملی

از هواپیمای کاغذی تا جنگنده وطنی...

نویسنده : حامد نادری- ایمان فروزان

گاهی برای نسلی که نه انقلاب را دیده است، نه در جریان حوادث آن روزها بوده، تکرار هر ساله جشن‌های دهه فجر همراه با علامت سؤال‌های بزرگی است. به خصوص در روزهایی که اقتصاد حال و روزش خوب نیست، من نسل سومی حق دارم سؤال کنم که انقلاب رسالت و هدفش چه بود؟ اقتصاد بود؟ عدالت بود؟ سیاست بود؟... به نظر می‌آید تاریخ بهترین پاسخ را به امثال من می‌دهد. تاریخی که خیلی گفتنی‌ها از روزهای قبل از انقلاب دارد. حقایقی که گاهی اوقات با خواندشان چشمان‌مان گرد می‌شود، رگ غیرت‌مان بالا می‌زند و خیلی وقت‌ها حال‌مان گرفته می‌شود. حقایقی که نسل ما تشنه دانستن آن‌ها هستند. حقایقی که عمق خودباختگی و وابستگی و حقارت یک ملت را در زمان پهلوی نشان می‌دهد.

از سفر به آمریکا برای عزل نخست‌وزیر تا دست دراز آمریکا برای مذاکره

 «آدمى پا می‌شود از اینجا می‌رود آمریكا دكتر امینى براى این‌كه آمریكایى‌ها را قانع كند كه بشود نخست‌وزیر در ایران. آمد، شد نخست‌وزیر! بعد از یكى دو سال، شاه كه با او مخالف بود، بلند شد رفت آمریكا، آمریكایى‌ها را قانع كرد كه او را از نخست‌وزیرى عزل كند. آمد او را از نخست‌وزیرى عزل كرد! این، وضع مملكت ما بود. براى انتخاب نخست‌وزیر، شاه مملكت، رئیس كشور محتاج موافقت و رضایت آمریكا بود» 

 

 «آمریکایی ها پیشنهاد واضح و روشنی از آمادگی برای مذاکره مستقیم با ایران ارائه و در واقع دست خود را به سوی این کشور دراز کرده‌اند که من امیدوارم تهران دست آمریکایی ها را کنار نزند تا گامی به سوی دستیابی به یک راه برطرف دیپلماتیک برداشته شود.» 

از نصف بدن‌های موازی با کف زمین تا انتقاد از بیانات غلوآمیز

 «رکوع و سجده در مقابل شاه چنان غیرطبیعی بود که هر تازه واردی را به تعجب وا می‌داشت. مارگارت لاینگ، روزنامه‌نگار انگلیسی که برای نوشتن زندگینامه شاه اجازه ملاقات و حضور در دربار را پیدا کرده بود، تعجب خود را از این صحنه پنهان نمی‌کند: ناگهان یک اتاق پر از اشخاص مختلف به تعظیم افتادند به طوری که نصف بدن آنها به موازات کف اتاق درآمد» «متملقان آن قدر او را عقل کل و تاقته جدا بافته و خدایگان نامیده بودند که کم‌کم خود نیز به این باور رسیده بود که رسالت ویژه‌ای از سوی قدرت‌های ناشناخته دارد.» 

 

 «اینجور بیانات (غلوآمیز)، هم به ضرر من است، هم به ضرر خود گوینده است. نبایستى این بیانات به این شكل بیان شود. یك مجموعه‌ زمانى تصادفاً كنار هم قرار گرفته‌ایم و داریم با هم كار می‌كنیم؛ من یك كار می‌كنم، شما یك كار می‌كنید. اینجور تعبیرات، تعبیراتى نیست كه انسان را خوش بیاید یا كمكى به كار پیشرفت انسان بكند. ما همگى بندگان خدا هستیم و ان شاء ا... خدمتگزاران مردم هم باشیم.»

از صادرات نفت به اسرائیل تا تشکر رهبران مقاومت

 در حالی که در طی دوره جنگ اعراب با رژیم صهیونیستی این کشور از سوی اعراب تحریم نفتی شده بود، ایران بدون توجه به این اتحاد، بیش از ظرفیت خود نفت تولید و به اسرائیل صادر می‌کرد.

«در جلسات‌مان با شركت‌های نفتی و انگلیسی‌ها، به هنگام مقایسة یادداشت‌های مربوط به ملاقات شاه با نمایندگان كنسرسیوم در تاریخ 31 ژانویه از گفتة قطعی شاه در مورد خط لولة اسرائیل اطلاع یافتیم. او گفته است ایران در نظر دارد بدون توجه به شكایات اعراب، استفاده از آن را ادامه دهد. او اضافه كرده است كه مطمئن است اعراب قادر به شكست دادن اسرائیل نیستند و اسرائیل برای ایران منزلت یك دوست را دارد»

 

 «روز به روز بیش‌تر برای ملت‌های عرب و مسلمان روشن می‌شود که جمهوری اسلامی ایران دوست عرب و همه مسلمانان و پشتیبان ملت‌های مستضعف و مظلومی است که سرزمین‌هایشان اشغال شده و این همان چیزی است که طی نبرد اخیر نوار غزه و پیش از آن در لبنان بر آن تأکید شد. ما پس از خداوند (سبحانه و تعالی) با صراحت بر این جمهوری اسلامی شجاع، مؤمن، مطمئن و دلیر تکیه داشته‌ایم» 

از آموزش‌های تو خالی تا ساخت جنگنده‌های پیشرفته

 «ارتش و به‌ویژه نیروی هوایی در طول آن سال‌ها از هر نظر، چه در بعد آموزش‌های نظری و چه عملی در وابستگی کامل به کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا بود و تمام دانشجویان ما برای آموزش به این کشور اعزام می‌شدند. دانشجویان ما که برای آموزش به امریکا می‌رفتند، پس از بازگشت نیز توانایی بهره‌برداری از این آموزش‌ها را نداشتند، چرا که مستشاران خارجی بر تمامی امور مسلط بوده و حتی اجازه تعمیر قطعات را نیز نمی‌دادند. مستشاران خارجی در حقیقت خلبانان دست چندم بودند که به عنوان استاد خلبان به کشور ما می‌آمدند اما در واقع در پی تکمیل آموزش خود بودند و این توانمندی‌ها را به کارکنان ما منتقل نمی‌کردند.»

 

 هواپیمای جنگنده بومی با نام قاهر 313 ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد.

«این جنگنده پیشرفته با مشخصات ظاهری منحصر به فرد دارای سطح مقطع راداری بسیار کم و همچنین قابلیت انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست است. بهره‌برداری از مواد پیشرفته در ساخت هواپیما و سامانه الکتروآویونیک، قابلیت نشست و برخاست با طول باند کوتاه، توانایی حمل تسلیحات پیشرفته بومی و قدرت تهاجمی بالایی از دیگر ویژگی‌های آن است.»

ز وطن‌فروشی شاه تا 8 سال دفاع جانانه

 «اگر مردم بحرین خواهان پیوستن به كشورم [ایران]‌ نباشند، ایران از ادعاهای سرزمینی‌اش نسبت به این جزیره خلیج فارس دست خواهد كشید. وی گفت چنانچه سیاست بین المللی خواهان آن باشد،‌ ایران نیز خواست مردم بحرین را می‌پذیرد» و بدین ترتیب در یک توافق پنهان استان چهاردهم ایران در خرداد 1350 از ایران جدا شد.

 

 جنگ هشت ساله‌ای که با تجاوز همه جانبه عراق به ایران آغاز شده بود سرانجام پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران پایان یافت و با استقرار ناظران سازمان ملل دو کشور پس از دو سال به مرزهای بین‌المللی و قبل از جنگ بازگشتند. سال ۱۹۹۱ خاویر پرز دکوئیار (دبیرکل وقت سازمان ملل متحد) به‌ طور رسمی بر اساس نظر گروه ناظر نظامی سازمان ملل متحد، عراق را آغازگر جنگ معرفی کرده و از خواسته ایران برای دریافت غرامت جنگی پشتیبانی کرد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
احسان
احسان
٩١/١١/١٩
٠
٠
ایول ایول ......ایران مونو ایول
taba_sa
taba_sa
٩١/١١/٢٠
٠
٠
خداییش این آمریکایها خیلی رو دارن.... از یه طرف تحریم ها رو شدیدتر می کنن از اون طرف دیگه درخواست مذاکره می دن..... ما رو چی فرض کردن؟؟؟؟؟ البته که خودشون هستند.....
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
آنتن

وقتی کسب و کار شدنی نیست!

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠