سالاد دعوا و آشتی
رابطه خواهر و برادرها چگونه می‌گذرد؟!

سالاد دعوا و آشتی

نویسنده : وجیهه محمدپور

عالم خواهر و برادری از آن عالم‌هایی است که خیلی‌ها تجربه کرده‌اند؛ عالم بازی‌ها، پچ پچ‌ها، توطئه کردن‌ها، دعواها، لجبازی‌ها، چغلی دادن‌ها و حتی زیرآب زدن‌های یکدیگر، یعنی عالمی پر از خاطره و غیر قابل برگشت. عالمی که درست مثل مدرسه است که بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم بهترین نوستالزی‌های دوران نوجوانی ما را در خود دارد. البته این دوران برای بعضی‌ها هنوز هم ادامه دارد و هنوز هم درگیر و دار خواهر و برادری هستند و هنوز یک روز مثل دو دوست برای هم حاضرند جان فشانی کنند و یک روز مثل دشمن برای هم خط و نشان می‌کشند. دوران خواهر و برادری خیلی زود می‌گذرد یعنی دوران با هم بودن و در کنار هم بودنش. بعدش به سلامتی همه عروس و داماد می‌شوند و می‌روند خانه خودشان و... البته که این رابطه تمام نشدنی است اما ممکن است کمرنگ شود آن‌قدر که کلا یکدیگر را فراموش کنند!! پس تا دیر نشده اگر رابطه خواهر و برادری‌تان سرد شده یا به هم خورده است، کمی در سبک رفتاری‌تان با هم تجدید نظر کنید. برای سبک رفتاری جدید شاید این شماره سبک زندگی کمک‌تان بکند. فراموش نکنید خواهر و برادرهای ما موجوداتی هستند تقریبا هم نسل، هم فکر و هم نگاه با ما. این بهترین فرصت برای این‌که با هم بزرگ شویم و در رشد فکری، اجتماعی، اخلاقی و... به هم کمک کنید یادتان باشد اگر در رابطه‌های خانوادگی موفق باشید می‌توانید به رابطه‌های اجتماعی شغلی‌تان امید داشته باشید.


هستم برای همیشه

چه طوری است که برای دوستان‌تان پیام می‌دهید و قربان صدقه‌شان می‌شوید یا فرت فرت برای هم هدیه می‌خرید و با سرعت نور تقدیم‌شان می‌کنید! یک بار هم این کار را برای خواهر یا برادرتان انجام دهید. خودتان خوب می‌دانید که این موجودات دوست داشتنی را واقعا دوست دارید. تب که می‌کنند غصه‌دار می‌شوید، یک روز که خانه نیستند دل‌تان تنگ می‌شود. فقط هیچ وقت نگفته‌ایم که بین همه کل‌کل کردن‌ها، بین همه دعواها و لجبازی‌ها ته قلب چه قدر عزیزند. وقتی ادبیات دوست داشتن را از زندگی خواهر و برادری‌مان حذف کنیم به مرور زمان از زندگی یکدیگر هم حذف می‌شویم، پس تا این اتفاق نیفتاده دست به کار شوید. برای نزدیک شدن دل‌های تان، حرف زدن، درد و دل کردن، راهنمایی گرفتن و حتی اگر بزرگترند احترام گذاشتن به آن‌ها شما را چنان به هم نزدیک می‌کند که هیچ دوستی نمی‌تواند جای‌شان را در زندگی‌تان پر کند. تا به حال حس خوب خریدن یک هدیه برای خواهر یا برادرتان را تجربه کرده‌اید یا نه؟ امروز برای ابراز محبت دیر نیست لطفا اقدام شود.


خوشی‌های مشترک

چیزهایی که سال‌ها بعد نوستالزی خوبی به یاد می‌گذارد، همین خوشی‌ها و برنامه‌های خوشحالی است که شما در خانه با هم دارید. اگر صبح بروید با دوستان‌تان بیرون و شب در کمال خستگی بیایید و در کل روزهای هفته یک ساعت هم فرصت زندگی خواهر و برادری نداشته باشید، یک رفاقت کولاک با سرخوشی‌ها و شیطنت‌های مَشتی را به راحتی از دست داده‌اید. در هفته حتما برای خودتان و خواهر و برادرتان برنامه‌های تفریحی از بازی‌های رایانه‌ای تا بازی‌های سنتی و خانگی را مد نظر بگیرید. اگر حیطه این تفریحات و با هم بودن‌های شادی‌آور را به پدر و مادرتان بکشید هم دیگر نور علی نور می‌شود. نگذارید تمام رابطه خواهر و برادری شما خلاصه شود در دعواها، لجبازی‌ها، حسادت‌ها و زیرآب‌زدن‌ها و تمایل برای با هم بودن را از شما بگیرید. 


سالاد دعوا و آشتی

به جان خودمان و خودتان موجوداتی که در خانه خواهر و برادر صدای‌شان می‌زنید، همان خواهر و برادر هستند نه دشمن جانی شما. حالا این وسط دعوای‌تان می‌شود و از هم ناراحت هستید دلیل نمی‌شود برای این‌که تلافی کنید دست به کارهای عجیب و غریب بزنید. مثلا آب بریزید روی لپ تاپ خواهرتان یا گوشی برادرتان را بیندازید در خودرو لباس شویی! دعوای شما دعوای حق و باطل نیست، دعوای سلیقه‌ها، علائق و دوست داشتنی‌هاست. پس می‌توانید راحت از آن بگذرید. گذشت نکته کلیدی برای داشتن خواهر و برادری است که تا سال‌های سال حامی و پشتیبان‌تان باشد و بماند. اگر این ماراتن کم نیاوردن از هم را، در دعواها در خانه به اجرا بگذارید یعنی اعلان جنگ کردن یعنی شکست و پیروزی خیلی برای‌تان مهم است یعنی خواهر یا برادرتان را به خاطر کتاب‌هایی که گم کرده، گوشی که خراب کرده، وسیله‌ای که بی‌اجازه برداشته و... ترجیح داده‌اید! گذشتن امروز شما و شاید روزهای دیگرتان ناخودآگاه آتش این جنگ‌های خانگی را خاموش می‌کند و هم شما را رشد می‌دهد، یعنی فردا در زندگی شخصی‌تان برای چیزهای بی خود در سر و کله هم نزنید و هم رابطه خواهر و برادری‌تان را پررنگ می‌کند. 


هواتو دارم

لازم نیست آپولو هوا کنید، یعنی خودتان را به زمین و زمان بزنید تا رابطه خوبی با خواهر و برادرهای‌تان ایجاد کنید! خیلی از کارهای ما و ایجاد خیلی احساسات در آن ها، خیلی راحت ما را به هم نزدیک می‌کند. خواهر و برادرها بر خلاف دوستان‌مان اتفاقا و دقیقا کسانی هستند که درست لحظاتی می‌توانند به ما کمک کنند که هیچ دوستی نمی‌تواند کمک کند. پس خیال خواهر و برادرتان را جمع کنید که هوای‌شان را دارید. یعنی غصه تنها بودن را در کارهای سخت، در غصه‌ها و ناراحتی‌ها نخورند یکی در خانه هست که بدجوری کنار‌شان است. کمکش می‌کند تا موفق شود، تلاش می‌کند عیبش را بپوشاند، پایش برسد طرفداری‌اش را می‌کند و.... برای این‌که بگویید کنارش هستید وقتی ناراحت است، وقتی با مادر و پدرتان بحثش شده، وقتی به نمره‌هایش گند زده، وقتی حالش گرفته است به سراغش بروید نه این‌که لج کنید و پاپیچش شوید، همین که با حرف زدن معمولی حالش را بهتر کنید، خودش کلی ارزش دارد. توجه کردن به آن‌ها و این‌که خواهر یا برادرشان به حال و احوال‌شان بی توجه نیستند، چنان حلقه ارتباطی بین شما ایجاد می‌کند که نگو و نپرس. راستی حواس‌تان باشد که بعدها از درد و دل‌های آن‌ها سوء استفاده نکنید و در دعواها از آن استفاده نکنید که همه جلب اعتمادتان را خراب کرده‌اید. 


چغلی دادن

این موجودی که هر روز سر یک سفره کنار شما نشسته است برادر یا خواهر گرامی‌تان است. گاهی پیش می‌آید برای خود شیرینی و برای این‌که دردانه مامان و بابا شویم دست به اعمالی مثل چغلی می‌زنیم، همان چیزی که رابطه گل و بلبل شما با خواهر یا برادرتان را خراب می‌کند. اگر خُرده بُرده‌ای دارید یا حال‌تان را گرفته‌اند، شما بی خیال چغلی شوید. تازه این‌که خوب است عده‌ای از خواهر و برادرهای عزیز، درست مثل یک خبرنگار گزارش لحظه به لحظه از کردار و گفتار خواهر یا برادرشان می‌دهند و موقع این کار چشم‌شان درست مثل آدم بدهای فیلم‌ها برقی می‌زند که یعنی حالت را گرفتم! اگر قبلا حال‌تان گرفته شده است و می‌خواهید تلافی کنید ماهرانه این کار را بکنید و پای پدر و مادرتان را وسط دعواها و خط و نشان‌های خودتان نکشید. این کار تنفر، خشم و دلخوری را به دنبال دارد. در غیر این‌صورت یک همراه مهربان در خانه را به راحتی از دست داده‌اید.


حق‌هایی که دارم

همان طور که وظیفه‌ای در قبال پدر و مادرتان دارید همان‌قدر هم وظایفی در قبال خواهر و برادرتان دارید. حقی که اگر ادا نشود همان‌طور می‌ماند به گردن من و شما. گاهی بی تفاوتی ما به خواهر و برادرمان به مشکلاتی که در آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به غصه‌هایی که با آن روزگار سر می‌کنند، با چیزهایی که مشغله‌شان شده است باعث اتفاقاتی می‌شود که اگر کمی حواس‌مان به آن‌ها بود یا کمی نزدیکتر به آن‌ها بودیم کمک‌شان می‌کردیم دست‌شان را می‌گرفتیم و... گاهی ما می‌توانیم آسان‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید به خواهر و برادرهای‌مان کمک کنیم به موفقیت‌شان به خوشبختی‌شان و... فقط کافیست حق خواهر و برادری را به جا بیاوریم، دوست‌شان باشیم و حواس‌مان به آن‌ها باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٣
٠
٠
جالب بود ...
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧