یک دنیا فاصله طبقاتی زیر آسمان همین شهر
گزارشی متفاوت این بار از زندگی مرفه‌های بی‌درد

یک دنیا فاصله طبقاتی زیر آسمان همین شهر

نویسنده : محمد مهدی اعتمادی

می‌گویند بالاخره این طوری است دیگر، بالا و پایین دارد و اقتضای روزگار است. یکی هنوز یارانه نقدی را واریز نکرده‌اند مقابل عابر بانک صف می‌کشد، اما دیگری نگران است مبادا شلواری که پایش کرده از مد افتاده باشد و دوستانش او را هو کنند! یکی مدت‌هاست در حسرت یک وعده غذای گرم به سر می‌برد و از سر گرسنگی فکر و خیال از سرش پریده ولی آن یکی نگران از تغذیه گربه خانگی‌اش خواب و خوراک ندارد! یکی از وقتی یادش می‌آید لباس‌های کهنه برادر بزرگ‌ترش را پوشیده است، برای گم کردن مدادش یک کتک سیر از پدرش خورده است، در سرما و گرما لای در اتوبوس گیر کرده و هیچ وقت هم از آمدن نوروز خوش حال نشده است، اما آن یکی در همه این لحظات...

همه این آدم‌ها زیر آسمان همین شهر و در همسایگی یکدیگر زندگی می‌کنند، یکی با شکمی پر و دیگری با دلی پر! آن‌هایی که دل‌شان پر است تا کنون بارها و بارها مهمان رسانه‌های مختلف شده‌اند و تا توانسته‌اند به اندازه بُرش آن رسانه فریاد برآورده‌اند و خودشان را خالی کرده‌اند حالا این‌که گوش‌های شنوا چقدر به دادشان رسیده‌اند بحث دیگری است، اما ما در این گزارش به زندگی جماعتی سرک کشیده‌ایم که همیشه آن‌ها را مرفه بی‌درد خوانده‌ایم. این دو گروه از جوانان تنها پشت چراغ قرمز به یکدیگر نزدیک می‌شوند، یکی داخل اتوبوس و دیگری پشت فرمان خودروی لوکس!


پرهام 29 سال دارد و در کار خرید و فروش به‌طور قطعت خودرو مخصوصا لاستیک است. از این‌که استقلال مالی دارد راضی است و از خرید لذت می‌برد، چون به او آرامش می‌دهد!

سوز فندک 2 میلیون و 200 هزار تومانی!

 چقدر اهل خرج کردن هستی؟ می‌خواهم بدانم درآمد ماهانه‌ات چقدر در جیبت دوام می‌آورد؟

 چون هنوز مجرد هستم، تقریبا همه درآمدم را خرج خودم می‌کنم. لباس و کیف و کفش و از این جور چیزها.

 روی خرید چه وسایلی حساس هستی و برایش خیلی خرج می‌کنی؟

 من رنگ به رنگ لباس عوض می‌کنم. همیشه هم سراغ مارک‌های معتبر می‌روم که تک باشند. خیلی هم روی گوشی تلفن همراهم حساسم؛ یک دوستی دارم در یکی از پاساژهای تهران که همیشه جدیدترین مدل‌ها را برایم نگه می‌دارد. به عکاسی هم خیلی علاقه دارم و چندتا دوربین دارم، پول لنز هم زیاد داده‌ام. چیزی حدود 10 میلیون تومان تا الان.

 الان چه گوشی دستت می‌گیری؟ قیمتش چقدر است؟

 الان یک نوکیا Sirocco 8800 دارم که خیلی ازش خوشم می‌آید. حسابی تک است و من دست هیچ‌کدام از دور و بری‌هایم ندیده‌ام. 2 ماه پیش 3 میلیون و 600 هزار تومان برایش پول داده‌ام.

 وقتی پولی را که از پدرت گرفته‌ای خرج می‌کنی بیشتر حال می‌دهد یا وقتی درآمد خودت را خرج می‌کنی؟

 پول خودم. وقتی پول خودم را خرج می‌کنم، آزاد هستم و این آزادی برایم لذت‌بخش است. غرورم را هم حفظ کرده‌ام و کسی هم نمی‌پرسد این را چند خریدی، آن را چند خریدی؟!

 الان چه ساعتی استفاده می‌کنی؟

 یک ساعت GUCCI دارم که سال پیش 2 میلیون برایش هزینه کرده‌ام.

 ساعتی که الان می‌بندی با یک ساعت ارزان‌تر، زمان‌های متفاوتی را نشان می‌دهند؟!

 بله! به نظرم وقتی ساعت ارزان دستت می‌کنی، زمان دیر می‌گذرد! اما وقتی یک ساعت گران قیمت دستت می‌کنی، انگار قدر وقتت را هم بیشتر می‌دانی.

 عجیب‌ترین خرجی که کرده‌ای چه بوده؟

 سال پیش یک فندک Zippo به قیمت 2 میلیون و 200هزار تومان خریدم که با پوست سفره ماهی تزئین شده بود. خیلی خاصی بود. فقط هم 1000 تا از این مدل تولید شده بود.

 پدر و مادرت چه‌کاره هستند؟

 پدرم تاجر مواد غذایی و مادرم مدیر یک شرکت بازرگانی است.

 تفریح مورد علاقه‌ات چیست؟ برای تفریح کردن هم زیاد خرج می‌کنی؟

 چند سالی است که به طور دائم سوارکاری می‌کنم. ورزش خیلی مفرحی است. یک اسب هم دارم که از دوست پدرم 15 میلیون تومان خریدمش.

 تا به حال از پدرت سراغ یارانه نقدی‌ات را گرفته‌ای؟

 همان که دولت می‌دهد؟ راستش نه، الان که گفتید یادم آمد که یارانه‌ می‌دهند. از پدرم هم چیزی نشنیده‌ام تا به حال درباره یارانه.

 چندتا خواهد و برادر هستید؟

 فقط خودم هستم و یک خواهر که از من کوچکتر است.

 خواهرتان هم اهل خرج کردن است؟ بیشتر برای چه چیزهایی خرج می‌کند؟ 

 بله او هم زیاد خرج می‌کند. تا آن‌جا که می‌دانم از من بیشتر! بیشتر پولش را می‌رود طلا می‌خرد و لباس. برای دوست‌هایش هم زیاد خرج می‌کند. 

 شده به پدرت اعتراض کنی که چرا به او زیادتر از تو پول می‌دهد؟

 نه پدر ما به ما یاد داده که جیب من و خواهرم ندارد. من هم مشکل مالی ندارم و برای همین هیچ وقت از این بحث‌ها بین ما پیش نیامده است.

 نظرت راجع به تورم اقتصادی چیست؟ این‌که خیلی از کالاها هر روز گران‌تر می‌شود.

 وسایلی که من می‌خرم چون از خارج می‌آید، قیمتش زیاد بالا پائین شده است. مثلا 6 ماه پیش یک لباس گرفته بودم. چون مدلش را خیلی دوست داشتم چند روز پیش رفتم و یکی دیگر مثل آن گرفتم؛ همان لباس و از همان مغازه اما 350هزار تومان بیشتر. اما خب من خریدم و مشکلی هم پیش نیامد. چون به همان نسبت درآمدم نیز نسبت به 6 ماه پیش بیشتر شده است.

 پدرت درآمدش را چطور خرج می‌کند؟ اهل خریدهای آن چنانی هست؟

 نه از پدرم دیگر گذشته. البته بابا هم روی لباسش خیلی حساس است و برایش زیاد خرج می‌کند. اما این‌که اهل خودرو‌بازی باشد، نه. بیشتر پولش را دوباره می‌گذارد برای کار.

 دوستانت همگی پولدار هستند؟

 نه در میان دوستان من همه جور آدمی هستند. شاید ارزش ریالی زندگی خیلی از آن‌ها اندازه یک ماه درآمد من نباشد. اما آدم‌های باحالی هستند و من آن‌ها را به رفقای پول‌دارم ترجیح می‌دهم. چون اهل فخرفروشی نیستند.

 پس با زندگی آدم‌های کم درآمد آشنا هستی. تا به حال با خودت فکر کرده‌ای که با درآمد 500 هزار تومان در ماه چطور می‌توان یک زندگی را چرخاند؟!

 غیرقابل تصور است! من از قیمت موادغذایی خبر ندارم اما خب وقتی من با 4-3 نفر از رفقا شام می‌رویم بیرون و 400-300 تومان خرج می‌کنیم، نمی‌دانم چطور می‌شود با این مقدار یک ماه دوام آورد.

 خیلی از هم سن‌های شما به خاطر مشکلات مالی ازدواج نمی‌کنند، شما چرا تا کنون ازدواج نکرده‌اید؟ 

 راستش بیشتر دلم می‌خواهد تنها زندگی کنم چون نمی‌توانم به آدم‌های دور و برم اعتماد کنم. حس می‌کنم مردم بیشتر به خاطر موقعیتم با من ارتباط برقرار می‌کنند تا به خاطر خودم. نمی‌توانم به دختری اعتماد کنم مگر این‌که موقعیتش از من بهتر باشد. دخترهای با موقعیت بالاتر هم که با کسانی که از خودشان پایین‌ترند، ازدواج نمی‌کنند!


شاهین 27 سال سن دارد. مهندسی عمران خوانده اما به قول خودش همه جور کار و شغلی انجام می‌دهد، البته جز آن‌هایی که به رشته تحصیلی‌اش ربطی دارد! الان بیشتر وقتش را در زمینه گیاهان دارویی می‌‌گذارد که البته یک جورهایی شغل خانوادگی‌شان هم به حساب می‌آید.

سیم کارت 20 میلیونی!

 آقا شاهین، برویم سر اصل مطلب؛ درآمد ماهانه‌ات این روزها چقدر است؟

 من الان از چند تا کار پول درمی‌آورم؛ خرید و فروش می‌کنم مثلا خودرو، ملک و این چیزها که کمیسیونش خوب است. در زمینه پخش و فروش گیاهان دارویی هم فعالیت می‌کنم که با همه این‌ها سرجمع چیزی حدود 5 میلیون تومان سر ماه دستم را می‌گیرد.

 این پول‌ها را چه طور خرج می‌کنی؟ خرج کردن این همه پول سخت نیست؟!

 سخت؟! نه، چرا سخت باشد! چیز خاص و عجیبی نمی‌خرم. بیشتر خرج لباس، گوشی تلفن همراه و تبلت و خودرو‌بازی می‌شود.

 همه پولت را برای این‌ها خرج می‌کنی؟

 نه همه‌اش را. فقط پول‌هایی را که به عنوان کمیسیون گرفته‌ام یا در معامله نصیبم شده به این شکل خرج می‌کنم. پولی که از کار اصلی‌ام یعنی گیاهان دارویی کسب می‌کنم را سرمایه‌گذاری و پس‌انداز می‌کنم.

 خب از خریدهایت بگو، بیشتر دور و بر خرید چه چیزهایی می‌چرخی؟

 قسمت زیادی از پولم را هر ماه صرف خرید لباس می‌کنم؛ لباس‌های مارک.تلفن همراهم را هم هر ماه تقریبا عوض می‌کنم چون دوست دارم همیشه بهترین گوشی دستم باشد. علاقه خیلی زیادی هم به خودرو‌بازی دارم که خب البته این یکی برایم گران‌تر تمام می‌شود و خب هیجان بیشتری هم برایم دارد.

 اهل خرید زیورآلات هم هستی؟

 آره، طلا سفید زیاد می‌خرم؛ گردنبند، دست‌بند. چندتا مجموعه کامل از مجموعه زیورآلات دارم که برندهای معتبری دارند. برای یکی‌شان پارسال حدود 2 میلیون تومان هزینه کردم.

 این قضیه خط تلفن همراهت چیست؟ شماره ایرانسل و همراه اول‌ات دقیقا مثل هم هست.

 جوان‌تر که بودم یکی از کارهای دیگرم، خطبازی بود! خط‌های رُند می‌خریدم و می‌فروختم. خطی که الان دستم هست را چندسال پیش 6 میلیون تومان برایش پول دادم که البته همین الان مشتری 20 میلیونی برایش دارم. دیگر نیازی نیست که ملت شماره‌ام را بزنند در گوشی‌شان، یک بار که بشنوند تا آخر عمر یادشان می‌ماند که این خط مال شاهین است!

 تا به حال چند خودرو عوض کرده‌ای؟ چه مدل‌هایی؟

 من همیشه دنبال بهترین‌ها هستم، دنبال زیباترین‌ها. در انتخاب خودرو هم ملاکم همین 2 تا بوده. تویوتا، هیوندای، بنز و کیا داشتم تا به حال. الان هم یک هیوندای سوناتا دارم. گران‌ترین خودروی که داشته‌ام هم حدود 200 میلیون تومان قیمت داشته است.

 آقا شاهین می‌دانی یارانه نقدی چند تومان است؟ اصلا خانواده شما یارانه می‌گیرند؟ 

 فکر کنم حدود 40هزار تومان است. یارانه را به من که نمی‌دهند، می‌دهند به بابا. بعدش هم من آن‌قدر از بابا پول می‌گیرم که دیگر رویم نمی‌شود بگویم یارانه‌ام را به خودم بده! 

 اهل قرض دادن به دوست‌هایت هم هستی؟

 بله زیاد اتفاق افتاده. چند ماه پیش یکی از دوستانم آمد چند ساعتی خودروام را قرض بگیرد من هم یک 206 صفر دادم بهش. آن هم رفت ولی دیگر برنگشت و اصلا پیدایش نکردیم!

 به نظرت یک کارگر با چند بچه قد و نیم قد با ماهی 400 هزار تومان چطور زندگی می‌کند؟

 به واسطه مغازه‌هایی که دارم و آدم‌هایی که برایم کار می‌کنند، کم و بیش با درآمدهای آدم‌های معمولی آشنا هستم. فقط می‌توانم بگویم آشنا هستم، اما نمی‌توانم درکشان کنم. چون من در این وضعیت به دنیا آمده‌ام. زندگی کردن با آن درآمد برای من غیرممکن است و نمی‌دانم آن‌ها زندگی‌شان را چطور می‌گذرانند. البته این را هم بگویم که من برای کسب این درآمد زحمت زیادی می‌کشم، کم می‌خوابم و کلی استرس دارم و در مقایسه با خیلی از مردم این شهر، درآمد زیادی ندارم. من بیشتر به آدم‌های بالاتر از خودم فکر می‌کنم تا پایین‌تر. مثلا به آن رفیقم که فقط قیمت 2 خودروی مازراتی و پورشه کاین اس زیر پایش، حدود 2 میلیارد تومان می‌شود.

 فیلم بی‌پولی را دیده‌ای؟ 

 نه کلا فیلم کم می‌بینم.


محمدرضا 24 سال دارد و در کارخانه پدرش مشغول به کار است. در صحبت‌هایش سراغ اعداد و ارقامی می‌رود که درکش برای ما قابل هضم نیست!

عقربه‌های 6 میلیون و 800 هزار تومانی!

 میانه‌ات با خرج کردن چه طور است؟

 رابطه‌ام با خرج کردن خیلی خوب است! الان یک آیفون 5 دارم ، قبلش هم آیفون 4s داشتم. کلا گوشی زیاد عوض می‌کنم تا همیشه مطمئن باشم بهترین گوشی دستم است. خودروام را هم تقریبا یکی دو سالی می‌شود که هر ماه عوض می‌کنم. پول به لباس و ظاهرم هم زیاد می‌دهم.

 با این همه خرج، حتما درآمد زیادی داری. از پدرت پول می‌گیری؟

 درآمدم از کارخانه‌ای است که در آن کار می‌کنم که البته متعلق به پدرم است. حدود 6 تا 7 میلیون تومان در ماه در‌آمد دارم که برای خریدهایم کافی است. البته وقت‌هایی که می‌خواهم خودروام را عوض کنم چون به خودرو‌های مدل بالا افت قیمت زیادی می‌خورد، از پدرم هم مقداری می‌گیرم. اگر نه آن 7-6 تومان فقط پول لباس و عطر و ساعت و با دوستان بیرون رفتن می‌شود و به چیز دیگری نمی‌رسد.

 الان چه خودروی سوار می‌شوی؟

 الان یک لکسوس RX350 دارم.

 تا به حال شده برای صرفا خریدن یک وسیله خاص، خارج از کشور هم بروی؟

 بله آخرین بار که رفتم دبی، هدفم خریدن یک خودرو خاص بود.

 ساعتی که الان پشت دستت بسته‌ای چه مارکی است؟

 چند سالی است که Citizen می‌بندم؛ 6 میلیون و 800 هزار تومان برایش پول داده‌ام. اگر ساعت ارزان دستم کنم احساس خیلی بدی بهم دست می‌دهد.

 عطری که استفاده می‌کنی چقدر قیمت دارد؟

 الان جین پاتوس می‌زنم که ماه پیش خریدم. فکر کنم یک میلیون و 600 هزار تومان.

 پدرت درباره خرج‌هایی که می‌کنی از تو سوال و جواب هم می‌کند؟

 نه اصلا. من که پول زیادی خرج نمی‌کنم. بیشتر دوستان من ماهانه بالای 15-10 میلیون خرج می‌کنند. من در مقابل آن‌ها خیلی هم آدم کم خرجی هستم.

 تابه حال شده حسرت داشتن چیزی را بخوری و آن موقع پول کافی برای خریدنش نداشته باشی؟

 یادم نمی‌آید. تا به حال هرچیزی را که می‌خواستم خریده‌ام.

 الان که داری با من صحبت می‌کنی در جیبت چقدر پول نقد داری؟

 دقیقا 450 هزار تومان!

نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/١٣
٢
٠
هه ! چند شب پیش یه دختر 18-19 ساله اومد دم در خونمون ، درو که باز کردم ، دیدم سرشو انداخت پایین و بهم گفت : دختر ساداتم ، اگه میشه یکم کمکم کن ، ندارم به خدا !! یه خرده بهش پول دادم و خیلی زود رفت ، خیلی خجالت میکشید دستشو دراز کنه سمت من ! وقتی که رفت ، یک ساعتی رو نشسته بودم رو پله های دم در و فکر میکردم ...!! داغون شدم به خدا ...
smt_200
smt_200
٩١/١١/١٤
٠
٠
به نظر من اینکه یه عده ای مرفه هستن اصلا جای عیب و ایراد نداره. عیب وجود او فقر است که داره بیداد میکنه و مثل یه بیماری واگیردار گریبانگیر تموم مردم میشه.. باید یه فکر یه راه چاره بود.. و یه نکته ای رو هم باید اضافه کنم که هرچه زمان بگذره پولدار پولدارتر و فقیر هم فقیرتر میشه که این دیگه عمق فاجعه است. یه نصیحت به دولتمردان هم اینکه قدر این مردم خوب و فهیم و صبور رو بدونید... یه تأمل در صبوری مردم اروپایی به وضوح شخصیت والا و صبور این ملت رو به خوبی نشون میده. به امید امیدواری
nikta_21
nikta_21
٩٢/٠٢/١٢
٠
٠
خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد و از فقر و پستی بدش می آید.
٩١/١١/١٥
٠
٠
تو رو خدا این دفعه با یکی مصابه کنین که و قتی آدم میخونه لااقل نهار خوش از گلوش پایین بره ما خودمون از بیچارگیامون باخبریم نیازی نیس شما شدتشو بکوبین تو مخمون با تشکر
٩١/١١/١٦
٠
٠
بلاخره همه که قرار نیست مثل هم باشن این یکی از حکمت های افرینش انسان است . مهم اینه ما برای داشته هامون شکرگزار و برای نداشته هامون تلاش کنیم
arwen
arwen
٩١/١١/٢٦
٢
٠
میدونی دارم به چی فکر میکنم؟ به اینکه اگر مرفهینی مثل حضرات آرشون نمیومد که ساعت مچی ارزون تر ببندن اون پول رو میتونستن به چند تا فقیر تو این شهر بدن چند تا مریض که تو این کشور درگیر صد هزارتومن پول آمپول هستند نیازشون رفع میشد من یه جوونم جوونی که ماهیانه پولی که از پدرش میگیره بیست هزارتومن نیست به هیچ جام نمیرسه اما روم نمیشه به پدر بازنشستم بگم بابا بیشتر بده چون میبینم ماهی پونصد و پنجاه هزارتومن پول اجاره خونه میده و حقوقش فقط هفتصد هزارتومنه بماند که هر کیلو گوشت و مرغ و برنج قیمتش چقدره یارانه ها تنها کاری که برای ملت کرد بد کردن وضع افراد پایین جامعه بود باز خدا رو شکر ما از پس خودمون برمیایم ادم میشناسم تو این شهر بین سیر کردن شکم بچه هاش و خوردن داروی سرطانش باید یکی انتخاب کنه و کسی نیست که دستش رو بگیره ادم میشناسم با استعداد کامل از روی بی پولی بی خیال درس شده داره کار میکنه با ماهی دویست هزارتومن خرج ماد ر و خواهرشو بده خدایی گزارش خوبی بود اما کاش و ای کاش یک گزارش هم از اون افراد بزنین
blue girl
blue girl
٩٢/٠٢/١٢
٠
٠
عار
نسیم
نسیم
٩١/١٢/١٣
١
٠
شاید اگر ما هم پول دار بشیم مثل اونا برخورد کنیم اون پایین پایینارو فراوش کنیم... اما هستن کسایی که پولدارن و کمک هم می کنن ولی به نظر من پول داشتن و پول خرج کردن شاهکار نیست شاهکاراینه که مثل حضرت علی (ع) اون همه قنات حفر کنی و سریع ببخشیش به نیازمندان... حضرت علی (ع) هم تو دوران خودشون اگر اون قنات ها رو نمی بخشیدن... پولدار می شدن اما حرص مال دنیارو نداشتن... خیلی سخته ما مثل ایشون باشیم اما می تونیم حداقل به 2-3 نفر که کمک کنیم...
shanba
shanba
٩٢/٠٤/٢٨
٠
٠
وای که ما بعضی از ما جوانها به کجا رسیدیم که شخصیتمون رو با مارک گوشی و لباس و ماشین یکی میگیریم
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧