جيب خالي، شهرعالي
اين روزها فهرستي از گران‌ترين شهرهاي حال حاضر جهان منتشر شده است؛ شهرهايي که هزينه زندگي در آن‌ها، سر به

جيب خالي، شهرعالي

نویسنده :

نمي‌دانم هر چند وقت يکبار سراغ غذاهاي بيرون مي‌رويد. نمي‌دانم کجا مي‌رويد و چه غذايي را ترجيح مي‌دهيد. در واقع موضوع بحث من اصلا اين‌ها نيست. فقط اگر به اين سؤال من پاسخ دهيد، برايم کافي است؛ براي خوردن يک بشقاب غذاي نه چندان گران و لذيذ و صرفا شکم‌پرکن، حاضريد چقدر پول خرج کنيد؟ 5 هزار تومان؟ 10 هزار تومان يا نه، شايد حتي 20 هزار تومان؟ حالا که به اين سؤال جواب داديد، فرض کنيد که مجبور باشيد براي خوردن يک وعده ناهار ناقابل که مامان عزيزتان مفت و مجاني در اختيارتان مي‌گذارد و شما هم کلي غرغر مي‌زنيد، حداقل چيزي حدود 45 هزار تومان بپردازيد! حالا چه احساسي داريد؟! قول مي‌دهيد از اين به بعد بيشتر هواي مامانتان را داشته باشيد؟؟ اين‌ها را گفتم تا بروم سراغ روايتي از يک آمار. آماري مربوط به گرانترين شهرهاي جهان در اين روزها. يک مرکز تحقيقاتي بين‌المللي معروف به نام ECA وجود دارد که تخصصش گرفتن آمار ملت است! اصلا ساخته شده براي زاغ سياه ملت را چوب زدن! البته آمارهايي که اين شرکت ارائه مي‌کند، تا آن‌جا که ما مي‌دانيم، فقط در زمينه مسائل اقتصادي و اين حرف‌هاست. همين مؤسسه، چند وقت پيش دوره افتاده در دنيا و بعد از کلي تحقيقات محسوس و نامحسوس، سر از ماجراي گران‌ترين شهرهاي جهان درآورده. روش کارشان هم اين‌طور بوده که کارشناسان ECA در 400 شهر بزرگ و کوچک از سراسر دنيا، 128 قلم از اجناس ضروري در سبد مصرف خانواده‌ها را بررسي کرده‌اند؛ از غذا و نوشيدني و ميوه و سبزيجات و پودر رختشويي! گرفته، تا اجاره خانه و خرج دانشگاه آزاد بچه‌ها! و خلاصه هرچيزي که در خانه برايش پولي خرج مي‌شود. نتيجه جالب بود: در دنيا اين چشم بادامي‌ها بودند که مثل خيلي ديگر از زمينه‌ها، گوي سبقت را از رقيبانشان ربودند و در خرج کردن هم اول شدند. جالبتر اين است که بدانيد نايب قهرمان اين رقابت نفس‌گير، دوستان آفريقايي‌مان هستند! حالا که تا حدودي سر از کار اين مؤسسه درآورديد، مي‌رويم سراغ تعدادي از شهرهاي مشهور دنيا و رتبه‌هايشان را هم در رنکينگ موسسه ECA برايتان آورده‌ايم که صرفا بتوانيد با عدد و رقم، يک مقايسه با حال و روز خودتان داشته باشيد.
1توکيو ژاپن
يک کيلو برنج 8.5 دلار

ناهار ساده در رستوران 18 دلار

12 عدد تخم مرغ 4 دلار

يک بليت سينما 22 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 880 دلار

چندين سال پيش که اقتصاد اروپا و آمريکا دچار رکود شد، ديگر نوبت ين بود که در برابر رقباي ديرينه‌اش يعني دلار و يورو، خودي نشان بدهد. همين اتفاق هم افتاد و از سال 2005 به بعد، شهرهاي ژاپني‌ها شدند گرانترين شهرهاي دنيا و حداقل هر سال، 2 يا 3 تايشان در فهرست گران قيمت‌هاي جهان جا گرفتند. اين روزها در ژاپن کار به جايي کشيده که براي اجاره يک خانه دوخوابه معمولي بايد ماهي حدود 5 هزار دلار پول داد. نکته جالب اين‌جاست که خودشان از اين وضعيت راضي هستند و عين خيالشان هم نيست! در هر حال به غير از توکيو که در حال حاضر گرانترين شهر جهان است، شهرهاي ناگويا، يوکوهاما. کوبه در رتبه‌هاي چهارم، پنجم و هفتم گرانترين‌هاي دنيا جاي دارند. البته اين آمار قبل از زلزله و سونامي است که بر سر مردم ژاپن خراب شد.
2 اسلو نروژ

يک کيلو برنج 5.7 دلار

ناهار ساده در رستوران 43 دلار

12 عدد تخم مرغ 6.8 دلار

يک بليت سينما 16 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 880 دلار

کرون نروژي‌ها که در برابر ارزهاي ديگر قدرت گرفت، زندگي‌شان هم از اين‌رو به آن‌رو شد! و ديگر يادشان رفت که زماني جزو ساده‌زيستان دنيا بودند. دومين شهر گران قيمت دنيا، به‌خاطر نوسان قيمت نفت، رکود اقتصادي در دنيا و اسم و رسمي که نروژي‌ها براي امنيت سرمايه‌گذاري در کشورشان به هم زده‌اند، اين روزها از هميشه تاريخ گران‌تر و لوکس‌تر شده است. استاوانگر، يکي ديگر از شهرهاي نروژ که پايتخت نفتي اروپا هم محسوب مي‌شود، دست کمي از اسلو ندارد و در فهرست گران‌ترين‌ها ششم است؛ قيمت غذا در اين شهر دست کم 50 درصد گران‌تر از شهرهاي ديگر اروپاست. يک بطري آب معدني در اين شهر 3 دلار قيمت دارد! حالا ديگر تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل!
3 لوآندا آنگولا

يک کيلو برنج 4.7 دلار

ناهار ساده در رستوران 47 دلار

12 عدد تخم مرغ 4.5 دلار

يک بليت سينما 10دلار

يک ماشين لباس‌شويي 912 دلار

اين‌که آفريقايي باشي و تا سال‌ها اسمت ميان قحطي‌زده‌ها باشد و همه فکر کنند آخر بدبخت و بيچاره‌ها هستي اما براي يک ماه اجاره يک آپارتمان دو خوابه بخواهي 3500 دلار بدهي ديگر خيلي زور دارد خدايي! آنگولايي‌ها اين روزها روي دست آمريکايي‌ها و اروپايي‌ها بلند شده‌اند و ديگر کسي در هزينه‌هاي زندگي و بريزو بپاش جلودارشان نيست. تورم در اين کشور بالاست و هزينه‌هاي زندگي در اين کشور بيداد مي‌کند. لوآندا تا همين سال گذشته جلوتر از شهرهايي مانند لندن و نيويورک، لقب گران‌ترين شهر دنيا را به دوش مي‌کشيد. آن‌ها امسال همت کردند و خودشان را تا رتبه سوم پايين آوردند.
8 کپنهاگ دانمارک

يک کيلو برنج 4.5 دلار

ناهار ساده در رستوران 36 دلار

12 عدد تخم مرغ 7 دلار

يک بليت سينما 15 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 1190 دلار

يک مرکز آمار اقتصادي معروف در سال2010 اعلام کرد که از ميان 73 کلانشهر دنيا، مردم کپنهاگ داراي بالاترين ميزان درآمد هستند و وضعيت جيب کارمندان شرکت‌هاي دولتي دانمارک از همه جاي دنيا توپ‌تر است. البته اين موضوع آن‌چنان هم خوش‌آيند نيست چون هرچه درآمد بيشتر، طبيعتا به همان ميزان خرج و مخارج هم بيشتر است ديگر. البته ناگفته نماند که خود مردم کپنهاگ از زندگي‌شان رضايت کامل دارند و از اين‌که همه استانداردهاي معيشتي را به رغم گراني‌ها دارند، خيلي راضي هستند. اين مردم براي کرايه يک دي‌وي‌دي شبي 8 دلار مي‌دهند! يک شلوار لي را به قيمت 150 دلار مي‌خرند و براي يک بليت تک سفره مترو 4 دلار پول مي‌پردازند (باز بگوييد قطار شهري گران است!) با وجود همه اين مخارج باز هم راضي هستند و خودشان را جزو خوشبخت‌ترين مردم دنيا مي‌دانند.
9 ژنو سوئيس

يک کيلو برنج 3.8 دلار

ناهار ساده در رستوران 30 دلار

12 عدد تخم مرغ 7.6 دلار

يک بليت سينما 15دلار

يک ماشين لباس‌شويي 1300 دلار

هزينه خورد و خوراک در سوئيس نسبت به شهرهاي غربي اروپا حدود 45 درصد گران‌تر است. حتي هزينه خريد وسايل خانگي الکتريکي در ژنو نسبت به همه شهرهاي دنيا بيشتر است. جالب‌تر اين است که بدانيد در سوئيس حتي قيمت اجناس مختلف از شهري به شهر ديگر، زمين تا آسمان متفاوت است. مثلا تخم‌مرغي که در زوريخ 5 دلار است، در برن به قيمت 6.9 دلار به فروش مي‌رسد و در ژنو قيمتي بالاتر از 7 دلار دارد. براي همين است که در هيچ شهر سوئيس نمي‌توان يک قيمت واحد براي خوراکي‌ها پيدا کرد. بنابر اين مثلا بهتر است بروند زوريخ به صورت عمده! تخم‌مرغ بخرند و از برن ماشين لباس‌شويي، تا مقرون به صرفه شود!
15 مسکو روسيه

يک کيلو برنج 3.3 دلار

ناهار ساده در رستوران 24 دلار

12 عدد تخم مرغ 2.6 دلار

يک بليت سينما 13 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 790 دلار

بزرگ‌ترين شهر روسيه که در زماني نه چندان دور، از ترس کمونيست‌ها کسي جرأت نزديک شدن به آن را نداشت، اين روزها هم به يکي از بزرگ‌ترين قطب‌هاي جذب توريست در جهان تبديل شده و هم به يکي از گران‌ترين آن‌ها. در سال‌هاي گذشته به جاي پاريس و لندن و رم که از قديم به داشتن خيابان‌ها و مراکز تجاري لوکس‌معروف بوده‌اند، اين مسکو است که لوکس‌ترين و گران‌ترين مراکز تجاري را در خود جاي داده و گوي سبقت را از همه ربوده و با هتل‌ها و رستوران‌هايش به شهرت جهاني رسيده است. در مسکو هرچه گران باشد به پاي قيمت خانه و آپارتمان نمي‌رسد؛ در مسکو براي اجاره ماهانه يک آپارتمان دو خوابه بايد حداقل چهار هزار دلار پول داد!
16 پاريس فرانسه

يک کيلو برنج 4.2 دلار

ناهار ساده در رستوران 27 دلار

12 عدد تخم مرغ 6 دلار

يک بليت سينما 15 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 730 دلار

يک پاريس است و يک فرانسه و يک دنيا. پاريس که ديگر نياز به معرفي ندارد. نمي‌شود که جايي قطب فرهنگ و هنر اروپا باشد و آن وقت درآن خبري از گردشگر نباشد. وجود گردشگر هم که در تمام دنيا يعني وجود گراني. علاوه بر اين جايي که سيتروئن و پژو باشد و به خاطر آن‌ها يک عالمه نان خور وجود داشته باشد، بايد هم گراني بيداد کند. براي اجاره يک آپارتمان دو خوابه در پاريس بايد 2100 دلار کنار گذاشت. بماند پول رخت و لباس که در جايي مثل پاريس با آن بوتيک‌هاي مجللش، اصلا شوخي بردار نيست. اين است که خيلي از توريست‌ها در پاريس ترجيح مي‌دهند با 2، 3 تا عکس کنار برج ايفل به خانه بازگردند تا اين‌که با خريد چند تکه سوغاتي همه پس‌اندازشان را خرج کنند و آتش بزنند به مالشان!
13 هلسينکي فنلاند

يک کيلو برنج 3.4 دلار

ناهار ساده در رستوران 25 دلار

12 عدد تخم مرغ 3.5 دلار

يک بليت سينما 15دلار

يک ماشين لباس‌شويي 780 دلار

هلسينکي، شهر هميشه سرد فنلاند است که فقط چند کيلومتر با قطب شمال فاصله دارد. اين شهر به جهت داشتن بناهايي با معماري شاهکار، هميشه مورد توجه معماران و دکوراتورهاي دنيا بوده است. هلسينکي اين روزها مرکز دوستداران صنعت طراحي است و البته خيلي از شرکت‌هاي تجاري معروف دنيا بساطشان را آن‌جا پهن کرده‌اند. البته زندگي در اين شهر چندان هم کار آساني نيست و هرکسي از پس خرج و مخارجش برنمي‌آيد. يک بليت تک سفره مترو در اين شهر 3 دلار است و يک کيلو گوشت برايشان 10 دلار هزينه دارد. اگر بخواهند مجله بخرند بايد 8 دلار بپردازند و خواندن روزنامه کنار نان سنگک و چاي شيرين صبحانه‌شان، 3 دلار خرج دارد!
26 برلين آلمان

يک کيلو برنج 5.2 دلار

ناهار ساده در رستوران 24 دلار

12 عدد تخم مرغ 5.5 دلار

يک بليت سينما 11 دلار

يک ماشين لباس‌شويي 778 دلار

آلمان را همه براي صنعتش مي‌شناسند و عمده شهرت آن به‌خاطر وجود کارخانه‌هاي عظيمي مثل زيمنس، بنز، بي‌ام‌و است. برلين هم قلب صنعتي اين کشور است. زندگي در اين شهر چندان هم ساده نيست. قيمت سوخت در آلمان، به‌خصوص در برلين، خيلي بيشتر از حد معمول است. گالني 7 دلار پول بنزين دادن چيزي نيست که براي مردم برلين به راحتي قابل هضم باشد. اما خوب چه مي‌شود کرد. تکليف هزينه‌هاي ديگر زندگي هم که مشخص است در يک کلمه مي‌توان گفت: گران. بي‌خودي که برلين بيست و ششمين شهر گران جهان نشده است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧