«بنا»؛ عاشقی که معشوقش را ول کرد!
بررسی این طرفی جیم از خداحافظی «محمد بنا» اسطوره بلامنازع کشتی ایران

«بنا»؛ عاشقی که معشوقش را ول کرد!

نویسنده : محمد مهدی اعتمادی - مرتضی اخوان

«اگر محمد بنا را انتخاب کردم به این خاطر بود که این آدم دو ویژگی داشت: نخست آن‌که خود قهرمان بود و سرد و گرم کشتی را چشیده بود و دیگر آن‌که این آدم عاشق بود...»! این جملات تکان‌دهنده محمدرضا طالقانی رئیس اسبق فدراسیون کشتی بود که در زمان او «محمد بنا» به کشتی کشور هدیه شد. مردی که از سوئد به ایران آمد تا 8 سال عاشقی را در خاک وطن تجربه کند. بنا، اسطوره کشتی ایران در شرایطی امروز معشوقه‌اش، کشتی را تنها گذاشته است که پس از خلق حماسه تاریخی لندن 2012 کمتر کسی فکرش را می‌کرد به این زودی از کشتی خداحافظی کند و سکان کِشتی کُشتی را بی سکان‌دار بگذارد. بنا که در آئین تجلیل از مدال‌آوران المپیکی به رئیس‌جمهور قول داد حداقل تا 6 المپیک دیگر(!) کِشتی کُشتی فرنگی را هدایت کند، خیلی زود در مقابل بی‌مهری‌های مسئولان ورزش کمر خم کرد و ترجیح داد کشتی را ترک کند. جیم می‌خواهد در این گزارش نگاهی دیگرباره به این استعفای پرحاشیه داشته باشد. برای روشن‌تر شدن ماجرا. با ما همراه باشید...

مردی که «بنا» آورد...

محمدرضا طالقانی همان کسی بود که برای اولین‌بار محمد بنا را به کشتی ایران معرفی کرد. او بنا را از سوئد به تهران آورد تا بنای کشتی فرنگی ایران را از نو بنا کند. طالقانی از ریز و درشت زندگی بنا اطلاع دارد و بهتر از هر کسی اسطوره کشتی فرنگی را می‌شناسد: «يک زماني احساس کردم کشتي فرنگي نياز به يک رنسانس دارد و به همين خاطر به دنبال چهره‌اي بودم که اگر کمتر هم مربي‌گري کرده است اما عاشق باشد چون معتقدم آدمي که عاشق باشد به اهدافش مي‌رسد. به همین خاطر رفتم سراغ محمد بنا.» رئیس اسبق فدراسیون کشتی که به اعتقاد خیلی‌ها حق پدری به گردن کشتی ایران دارد ادامه می‌دهد: «من 3 سال با محمد بنا شب عيد و وقت سال تحويل روي تشک کشتي بودم. خيلي کم گير مي‌آوريد آدمي که عاشق واقعي باشد. بنا براي المپيک در مدت 7 ماه فقط 2بار به خانه‌اش رفت! من فقط مي‌توانم بگويم: عاشقان، طايفه بي‌سر و بي‌پايان‌اند...» طالقانی این‌گونه رمز موفقیت بنا را در عشق می‌داند...

نامه استعفاء و حرف و حدیث‌ها

«اگر رفتم به خاطر کشتی بودم و اگر آمدم هم به خاطر منافع کشتی بود...» این قسمتی از متن نامه خداحافظی محمد بناست. بنا با رفتن‌اش از کشتی آن هم در آستانه جام‌جهانی حساس تهران که تنها یک ماه با آن فاصله داریم، علامت تعجب بزرگی در ذهن دوستدارانش پدید آورد. اما بعد از این استعفا واکنش‌های مختلفی شنیده شد. واکنش‌هایی که همه از جنس اعتراض بود اما خیلی زود به دست فراموشی سپرده شد و اکنون بعد از گذشت 2 هفته دیگر کسی از بنا و افتخارآفرینی‌هایش یاد نمی‌کند و کسی نیست که رئیس فدراسیونی را به باد انتقاد بگیرد یا وزیر ورزشی را به مجلس بکشاند. محمد بنا رفت. تنها و تنها همین...

آقای بنا چرا آمدی که حالا بروی؟

بنا «بنا»ی کشتی فرنگی را به سبک «خاص» خود «بنا» کرد. به سبکی که تا ابد مهر و امضایش پای این موفقیت خواهد ماند. اما سوال اساسی این‌جاست که چرا آقای خاص کشتی فرنگی کشورمان بعد از 3 مرتبه استعفای رسمی دوباره به کشتی برگشت؟ آیا هر بار وعده توخالی و پوشالی مسئولان او را به کارزار بازگرداند یا این عشق به کشتی و عرق تن کشتی‌گیران بود که محمد بنا را به روی تشک می‌آورد؟! در این زمینه حرف و حدیث‌ها بسیار است. محسن کاوه، یکی از نامیان کشتی کشور که هم‌اکنون سرمربی‌گری تیم قهرمان لیگ برتر کشتی ثامن الحجج سبزوار را بر عهده دارد، می‌گوید: «به نظر من بنا زیرک‌تر از آن است که بماند و به خاطر موفقیت‌هایی که کسب کرده است تلاش کند، چرا که به خوبي مي‌داند با تغيير در نسل طلايي امروز كشتي فرنگي، تكرار اين پيروزي‌ها و موفقيت‌ها كار آساني ‏نيست!» حالا محمد بنا رفته است. او نه با رفتن‌اش تلنگری به جامعه ورزش و مسئولان زده است که اگر می‌خواست تلنگر بنا تکانی به مسئولان بدهد در 4 بار قبلی این اتفاق رخ می‌داد و نه شرایط برای مدال‌آوران فرنگی کشورمان در آستانه جام‌جهانی تهران مطلوب است. آیا خداحافظی محمد بنا از کشتی در شرایط کنونی به راستی تصمیمی درست بود؟

محمدرضا طالقانی بهترین تصویر را از 

 محمد بنا ارائه می‌دهد: 

بنا یک عاشق است. فقط یک عاشق می‌تواند 3 سال پیاپی شب سال تحویل روی تشک کشتی با عرق تن کشتی‌گیر سال را تحویل کند. در مورد بنا تنها می‌توانم بگویم: «عاشقان، طایفه بی سر و بی پایانند...»

همه استعفاهای آقای خاص کشتی فرنگی

شهریور / 1386

بنا بعد از اختلاف با محمدرضا یزدانی خرم رئیس فدراسیون کشتی از مربی‌گری تیم ملی برکنار شد اما پس از شکست سنگین تیم ملی کشتی ایران در المپیک پکن دوباره مربی این تیم شد و توانست تیم ملی ایران را در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ با یک مدال طلا و سه مدال برنز به مقام دوم جهان برساند. این اولین‌بار بود که کشتی فرنگی ایران روی سکوی جهانی قرار می‌گرفت.

شهریور/ 1389

محمد بنا پس از کسب دو مدال طلا در رقابت‌های جهانی روسیه که برای اولین‌بار اتفاق افتاد و البته با سقوط شش پله‌ای تیم ملی کشتی در رده‌بندی نهایی همراه بود، از برخوردهایی در این زمینه و همچنین نادیده گرفتن عملکرد طالب نعمت‌پور ناراحت بود. محمد بنا اعتقاد داشت موفقیت تیم فرنگی در کسب دو مدال طلا با هیچ پیام تبریکی همراه نشده است! خیلی‌ها می‌گویند این دلخوری به استعفای زیر پوستی تبدیل شد که البته زیاد رسانه‌ای نشد.

خرداد / 1390

محمد بنا پس از اين‌كه تيمش قهرمان آسيا شد، روي سكو نرفت و در فرودگاه هم اجازه نداد كه فرنگي‌كاران هم‌چون آزادكاران عكس يادگاري بيندازند. عجيب‌ترين قسمت ماجرا اما مربوط به صحبت‌هايي است كه بنا در فرودگاه به زبان آورد. او گفت: «از سرمربيگري استعفا مي‌دهم و ديگر كاري به اين تيم ندارم. ديوانگي كه از حد بگذرد، كار به حماقت مي‌كشد و من نمي‌خواهم بيش از اين ديوانه‌وار تمام زندگي‌ام را فداي كشتي كنم.»

اردیبهشت / 1391

دیگر اوضاع به جایی رسیده بود که تا محمد بنا یک روز دیر سر جلسه تمرین تیم کشتی می‌آمد، فردایش تیتر یک رسانه‌های ورزشی این بود که: «بنا استعفا داد». یک نمونه‌اش همین 19 اردیبهشت بود؛ اردو تیم ملی 3 روز تعطیل شد و بنا بعد از آن برای رسیدگی به کارهای شخصی یک روز دیرتر به اردو برگشت. همین مسئله کافی بود که روزنامه‌ها بحث استعفا او را پیش کشیدند که البته با حضور بنا، شایعات تمام شد.

خرداد / 1391

محمد بنا دوباره برای مدتی در تمرینات شرکت نکرد و بعدش که با اصرار شاگردانش به تمرینات تیم ملی کشتی فرنگی برگشته، تلاش می‌کند تا در فاصله کمی که به المپیک مانده تیم را در بهترین شرایط آماده کند. اما دلیل این‌که بنا این بار از مسئولین دلخور شده بود و نمی‌خواست در تمرینات شرکت کند فقط به حسن رنگرز مربوط می‌شد. او که نائب رییس فدراسیون است با حضور در تمرینات و پوشیدن دو بنده، ملی‌پوشان را تمرین می‌داده است! اتفاقی که بنا حق داشت به آن اعتراض کند.

دی / 1391

و بالاخره محمد بنا که مدتی اردوهای تیم ملی را در اعتراض به بی‌توجهی به این رشته ترک کرده بود، سرانجام با کناره‌گیری رسمی، جدایی خود را از تیم ملی کشتی فرنگی اعلام کرد. مثل این‌که این‌بار قضیه جدی است!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧