برو حالشو ببر!
راهنمای گذراندن تعطیلات میان‌ترم

برو حالشو ببر!

نویسنده : حدیثا عارف-مریم ملی

فصل امتحانات تمام شده است و قصد كرده‌اید كه خیلی متفاوت از خجالت خودتان در بیایید، حق هم دارید، در این دو سه هفته حسابی كاری‌ شده بودید و تند و تند از مخ بیچاره‌تان كار می‌كشیدید. از یك طرف زحمت یك جا قورت دادن جزوات و كتاب‌های نونوارتان! را كشیدید، از یك طرف هم زحمت برنامه‌ریزی‌های جورواجور برای بعد امتحانات. اگر می‌خواهید نهایت استفاده را از این زمان ببرید و تعطیلات میان‌ترم پربارتری داشته باشید، پیشنهادهای ما را از دست ندهید:


آموزش در وقت اضافه

اگر از آن قبیل آدم‌هایی هستید كه اهل آموختن‌ و آموزشید، این فرصت را از دست ندهید، بعضی از مهارت‌ها هستند كه طی چند جلسه آموزش و با كمی وقت گذاشتن به دست می‌آیند:

 نرم‌افزارها؛ اگر دانشجو باشید، به‌طورقطع در طی ترم احساس کرده‌اید که دانشگاه محل آموختن همه موضوعات مرتبط با درس‌ها و واحدهایی که انتخاب کرده‌اید نیست. یعنی اصولا، الزامی وجود ندارد فلان نرم‌افزاری را که قرار است در پروژه‌های تحویلی‌تان از آن استفاده کنید در دانشگاه آموزش دیده باشید. فرصتی که پیش رویتان است شاید بهترین وقت برای آموختن نرم‌افزارها یا مباحث جانبی باشد که خیلی به کارتان می‌آید. در آموزشگاه‌ها انواع مختلف این نرم‌افزارها با كاربردهای متفاوت و انواع مختلف مهارت‌هایی كه مورد نیازتان است، به طور مختصر و فشرده با بازدهی بالا آموزش داده می‌شوند.

 شنا؛ اگر علاقه به آموختن شنا دارید و تا به حال فرصتی پیدا نکرده‌اید، این بازه زمانی را از دست ندهید، مجموعه‌هایی هستند که در حداکثر 10جلسه شنای مقدماتی را آموزش می‌دهند، بعد از آن هم اگر وقت داشته باشید می‌توانید به سراغ آموزش‌های تکمیلی بروید.

 كوهنوردی حرفه‌ای؛ دوره‌های آموزشی کوهنوردی که حداقل 3 جلسه در ارتفاعات اطراف مشهد برگزار می‌شود هم یک پیشنهاد وسوسه انگیز برای آن‌هایی است که می‌خواهند فرصت پیش روی‌شان را با هیجان سپری کنند. فقط كافیست سری به باشگاه‌های كوهنوردی بزنید و در دوره‌های آن ثبت‌نام كنید، در پایان این دوره‌ها هم معمولا مدرک معتبر شرکت در دوره هم داده می‌شود. کوهنوردی از آن ورزش‌هایی است که به شدت در بالا بردن آستانه صبر و بهبود روحیه‌تان موثر است.

 كلاس‌های شیرین؛ کلاس‌های شیرینی‌پزی، آشپزی و سفره‌آرایی و... که در قالب دوره‌های کوتاه مدت برگزار می‌شود، پیشنهاد ما برای دخترخانم‌های کدبانوست. متناسب با علاقه‌تان دوره‌های متنوع دیگری هم وجود دارد که بنا به وقت و احساس نیاز به آموختن، می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.


گشت و گذار زمستانی

 پیك‌نیك یخی؛ شاید همیشه در فصل بهار و تابستان به فکر گشت و گذار در طبیعت می‌افتید، اما یک بار هم که شده غرزدن و ناله و نفرین به هوای سرد را کنار بگذارید و با تجهیزات ایمنی (لباس گرم!!) به استقبال طبیعت زمستانی بروید. بسته به فاصله و مسیر و دمای هوا در روزی که قصد بازدید دارید، می‌توانید مکان مورد نظرتان را انتخاب کنید. روستاهای اطراف هم كه صفای خاص خودش را دارد و می‌تواند یك روز خاطره‌انگیز را رقم بزند، روستای چشمه سبز هم پیشنهادی است كه دیدنش خالی از لطف نخواهد بود. 

 و اما پیشنهاد سرآشپز(!)؛ اگر خیلی رمانتیک هستید و برای فرهنگ کشور دل‌تان کباب شده، می‌توانید به سراغ حکیم بزرگ، فردوسی توسی و مهدی اخوان ثالث بروید. آرامگاه فردوسی بهترین مکان است که کنار مزار اخوان بنشینید و شعر زمستانش را زمزمه کنید و در بزم گرم مشاعره با دوستان‌تان در کنار فردوسی، زمستانی به یاد ماندنی بسازید.

 عشق سینماها به پیش؛ جشنواره فیلم فجر برای سینماروهای حرفه‌ای خیلی مهم است. این جشنواره در ایام دهه فجر، یعنی بین 12 تا 22 بهمن برگزار می‌شود. حالا چند سالی می‌شود كه تعدادی فیلم از این جشنواره نصیب مشهد می‌شود و مردم مشهد همزمان با پایتخت‌نشین‌ها مزه برپایی جشنواره را می‌چشند. خبرهای جشنواره را در این ایام داشته باشید تا از پیش‌فروش بلیت‌ها جا نمانید

 چند خط اضافه؛ دانشجو جماعت معمولا به 2 دسته تقسیم می‌شوند، یك عده‌شان آن‌هایی هستند كه از پس 4تا كتاب و جزوه دانشگاه هم به زور برمی‌آیند، اما عده دیگر آن‌هایی هستند كه دنبال فرصت می‌گردند تا چند خطی به مطالعات‌شان اضافه كنند و از شرمندگی كتاب‌های خاك گرفته‌شان خلاص شوند. حالا ما ضمن عرض خسته نباشید و تعطیلات خوش بگذرد به گروه اول، طرف صحبت‌مان را گروه دوم قرار می‌دهیم و پیشنهاد می‌كنیم كه كتاب‌هایی را كه همیشه در حسرت خواندن‌شان بوده‌اید را فهرست كنید و طی یك اولویت‌بندی درست و حسابی از پس چندتای‌شان بربیایید، با این كار هم حس مفید بودن وقت‌تان را تجربه می‌كنید و هم از بار كارهای ناتمام‌تان كم كرده‌اید . رمان «شاه بی‌شین» هم یك پیشنهاد مناسبتی و تاریخی ویژه به كسانی است كه هنوز لذت خواندن این كتاب را تجربه نكرده‌اند...

 خرید به سبك مورچه؛ معمولا از اواخر بهمن، فصل حراج بازارها و فروشگاه‌ها هم شروع می‌شود. اگر خیلی اهل خرید هستید و از این كار لذت هم می‌برید، حواس‌تان به حراج‌ها و به اصطلاح Offهای این موقع از سال باشد. فقط یادتان نرود كه خریدهای شما معمولا اجناسی خواهند بود كه به درد بهار و تابستان‌تان نمی‌خورد و باید آن‌ها را بایگانی‌ كنید تا زمستان سال بعد...

روایت یک محصل جماعت

شب امتحان است و هزار جور فكر وخیال!

 زمان: شب امتحان؛ یک چشم به ساعت دارید و یک چشم به صفحه کتاب که از سه ساعت و 56 دقیقه پیش شماره‌اش تغییر نکرده است. یک میل عجیب و غریب و یك كشش خاص شما را به دیدن سریال‌های آبکی تلویزیون فرا می‌خواند. در ذهن‌تان هم که آشفته بازاری است. گوش‌تان هم به صحبت‌های مامان و خاله است که در سالن نشسته‌اند و بحث‌شان به جاهای حساس و جالب ماجرا رسیده است. همین طور که با چشم‌تان دارید اتاق‌تان را متر می‌کنید به قفسه کتاب می‌رسید، کتابی را می‌بینید که مدت هاست آرزوی خواندنش را دارید و وقت نمی‌شود بخواندیش. همین طور که یک جمله کتاب را برای بار 357 تکرار می‌کنید با خودتان می‌گویید: «همین که امتحانام تموم بشه این رمان رو می‌خونم». این بار که به ساعت نگاه می‌کنید 2 ساعت و49 دقیقه دیگر هم گذشته است و شما بالاخره در یک حرکت رو به جلو و موفقیت‌آمیز به صفحه بعدی کتاب رسیده‌اید. دل‌تان به شدت هوای دوستان قدیمی را می‌کند و از زور دلتنگی هر آنچه را خوانده‌اید از ذهن‌تان می‌پرد و با خودتان تکرار می‌کنید: «بعد امتحانا حتما بهش زنگ می‌زنم یا می‌رم می‌بینمش. بعد امتحانا یه برنامه می‌ریزیم دسته جمعی می‌ریم کوه». اتاق‌تان بازار شامی شده که احتمال پیدا کردن وسیله مورد نظرتان در آن به سمت صفر می‌رود، حال‌تان از دیدن اتاق به هم می‌خورد اما با اعتماد به نفس کامل می‌گویید همین که امتحانا تموم بشه به همه برنامه‌‌ریزی‌هایم عمل می‌کنم.

 زمان: بعد از ظهر یک هفته بعد از شب امتحان؛ کتاب مورد علاقه‌تان هنوز در قفسه کتاب سر جایش است و اتاق‌تان کماکان همان بازار شامی است که بوده، یادتان نمی‌آید ناهار چه خورده اید چه برسد به قول و قرارهایی که با خودتان گذاشته‌اید! 

بهره‌وری از وقت در نگاه كارشناسان


تصمیم‌های كبری را عملی كنید!

 شما كاملا طبیعی هستید؛ فصل امتحانات كه شروع می‌شود، كلی برای ترم جدید و شروع زندگی بعد از امتحانات‌مان برنامه می‌ریزیم و تصمیم می‌گیریم كه معمولا هم هیچ‌كدام‌شان را عملی نمی‌كنیم. از آخر هم به جان خودمان غر می‌زنیم كه دیدی باز هم نشد! اما از دید روان‌شناسان، این شیوه برنامه‌ریزی كردن كاملا معمولی و منطقی است. آن‌ها می‌گویند ویژگی فصل امتحانات همین است، چون آدم برای ثانیه ثانیه وقتش ارزش قائل است و برنامه می‌ریزد، وقتی هم كه از این كار نتیجه می‌بیند، به توانمندی‌های خودش بیشتر پی می‌برد، مثلا وقتی می‌بیند كه در طول یك روز موفق شده است 10ساعت درس بخواند، پس می‌تواند با برنامه‌ریزی از 14ساعت باقیمانده هم به بهترین نحو ممكن استفاده كند. همین نكته باعث می‌شود كه در ذهنش كلی برای خودش برنامه بریزد و نقشه بكشد، اما چیزی كه مهم است ادامه این برنامه‌ریزی، نوشتن و عمل به آن است...

 دیگه می‌خوام انجامشون بدم؛ حتما تا به حال تجربه این را داشته‌اید كه یك سری از كارهای عقب افتاده‌، هی در ذهن‌تان رژه رفته‌اند و شما هم فقط به بالا و پایین كردن‌شان كمك كرده‌اید، حرص خورده‌اید و از همه بدتر بار فكری‌ و روانی‌اش بوده كه همیشه همراه‌تان بوده است. پیشنهاد می‌كنیم به جای حرص خوردن و برای راحت شدن از شر همه كارهایی كه مدتی است عقب مانده‌اند، ببینید كه آدم‌های موفق دنیا، یعنی آن‌هایی كه همیشه كارهایشان از روی حساب و كتاب است و فرصت كافی برای انجام همه آن‌ها را دارند، چه وردی می‌خوانند:

دانشگاه هاروارد طی یك تحقیق، 10 درصد از كل آدم‌ها را به عنوان انسان‌های موفق شناسایی كرده است. همه این 10درصد یك ویژگی مشترك داشته‌اند كه آن‌ها را به آدمی موفق تبدیل كرده است. آن ویژگی هم، داشتن چشم‌انداز، هدف و برنامه‌ریزی و مسیر مشخص بوده است! از بین این 10درصد، دو درصدشان به عنوان موفق‌ترین‌ها انتخاب می‌شوند، ویژگی مشترك این دو درصد هم، نوشتن و مكتوب كردن همان چشم‌انداز و برنامه‌ریزی‌های روزانه‌شان بوده است.

یك قلم و كاغذ بردارید و همه‌ كارهایتان را بنویسید، نوشتن‌اش هم كاری ندارد و خیلی زمان نمی‌برد. روزهای بیكاری و تعطیل را هم بنویسید و هر روز را به یك كار اختصاص بدهید. بعد از این‌كه همه‌شان را انجام دادید می‌بینید كه انجام دادن‌شان آن‌قدرها هم دور از ذهن نبوده است. با این روش می‌توانید برای كل روزهای هفته و حتی ماه‌تان برنامه ریزی كنید، آن وقت می‌بینید كه دیگر هیچ كاری عقب نمی‌افتد. معطل نكنید كه به امتحان‌اش می‌ارزد... 

نظرات کاربران
کد امنیتی