گـُـــــــل!
جیم این هفته به مقوله عجیب در دنیای فوتبال می‌پردازد؛ «شادی پس از گل»!

گـُـــــــل!

نویسنده : طاهره سادات بهشتی - مرتضی اخوان

«شماره فلان توپ رو میاندازه برای شماره پشمدان!... شماره پشمدان در حالی که پا به توپ حرکت میکنه به محوطه جریمه حریف نزدیک میشه... یازده بازیکن حریف به اضافه سرمربی تیم و کادر فنی و تمام بازیکنان ذخیره نگران این صحنه هستند... هزاران تماشاگر داخل استادیوم هم میزان هیجانشون از حد طبیعی عبور کرده و حالا تمام نگاهها به ساق پاهای بازیکن پشمدانه... ضربه با پای چپ... و... گُل... گُل... گُـــــــــــــــــــــــل...» یقینا این مهیجترین صحنه یک مسابقه فوتبال است که گاه و بیگاه به هنگام تماشای فوتبال با آن رو به رو میشویم. صحنهای که کلی ملت را به هیجان میآورد و شور و نشاط اجتماعی را باعث میشود. البته گاهی نیز همین صحنه رخوت و ناامیدی را برای جوان مملکت در پی دارد و آنها را به دود کردن قلیان کوچک (همان سیگار) میکشاند! پدیده خانمانسوزی که از همینجا اعلام میکنیم بعد از خوانش این گزارش از رجوع به آن خودداری کنید که خدایی پدیده شگرفی است. همینطور الکی الکی آدم را وابسته و معتاد خود میکند. اصلا یکی از مهمترین اهداف طراحی و اجرای صفحه ورزش و تفریح جیم همین مبارزه با پدیده شوم قلیان کوچک بوده است. حالا فردا پیامک ندهید که اگر صفحات ورزش را حذف نکنید میرویم معتاد میشویم! باور بفرمایید در آن صورت این ما هستیم که از بیپولی و بیکاری خدایی نکرده به سمت و سوی قلیان کوچک کشیده میشویم و دهانمان آسفالت کف خیابان میشود. آن هم درست از جنس این آسفالتهای مرغوب (!) کف خیابانهای شهر خودمان. از این حرفها که بگذریم لابد تا الان متوجه شدهاید و اگر هم نشدهاید به ما ربطی ندارد، سوژه این هفته صفحه ورزش و تفریح «شادی پس از گل» است! موضوعی که بیاختیار ما را به یاد شادی پس از گل منحصر به فرد زوج طلایی خط دفاع اسبق پرسپولیسیها میاندازد. اما باید عارض شویم که میشود شادیهای پس از گل مقبولی هم داشت که تن بزرگان فوتبال را در گور نلرزاند. با ما همراه باشید...

 

* دسته اول: شادی های پس از گل ایرونی

وحید هاشمیان

آرامش هلیکوپتر بعد از پرواز

شاید یکی از آرامترین حرکات بعد از گلی که تا به حال در تاریخ عمر فوتبالی ندیدهمان دیدهایم، حرکت بعد از گلهای وحید هاشمیان بود. بازیکنی که هیجاناتش هم مانند خودش آرام و سر به زیر بودند حتی در بحبوحه صد هزارتایی آزادی. وحید اصلا عادت نداشت زیادی ذوق مرگ شود. تازه خیلی هم «جنتلمنانه» (لطفا آقای ویراستار حذف نکند) با قضیه برخورد میکرد و جوری شادی میکرد که کلی گلی خانوم عاشقش میشد!

محسن خلیلی

رابین هود یا سرباز سرخ؟!

پرسپولیس قهرمان سال87 را که بشناسی، کافی است تا تیرهایی که مهاجم گلزن آن زمان سرخپوشان برای تقسیم شادیاش با هواداران به آسمان پرتاب میکرد را به یاد بیاوری. محسن خلیلی که خود را سرباز پرسپولیس میدانست بعد از گلزنی گاهی به یک سلام به هواداران اکتفا میکرد و گاهی شادیاش را در چله کمان گذاشته و تقدیم هوادارانش میکرد.

 

علی رضا نیک بخت واحدی

الووووو هوادار...

علیرضا نیکبخت با وجود حواشی سنگینی که معمولا دور و برش بود، گل زدنهای آرام و بدون جنجالی داشت. اما یکی از حرکات بسیار جالب و البته دوستداشتنی برای هوادارانش، تماس تلفنی او بعد از گل بود. نیکبخت در بعضی بازیها پس از به ثمر رساندن گل به سمت هواداران میرفت، کفشاش را در میآورد و از آن به عنوان تلفن استفاده میکرد. حالا اینکه به چه کسی زنگ میزد و با او چه قراری میگذاشت، خدا میداند و بس!

 

آرش برهانی

دوربینهای تیزبین آقای گل

آرش برهانی برای اولینبار این حرکت را در مقابل هواداران معترض آبی به گل نزدنهایش اختراع کرد. برهانی با قرار دادن دایره وار انگشتان دو دست در جلوی چشمهایش دوربین تیزبین خط دروازه را برای هواداران به نحوی که در تصویر میبینید خلق کرد تا به همگان نشان دهد چهقدر خوب چارچوب دروازه را میشناسد. بعدها محمدرضا خلعتبری هم این حرکت را انجام داد. 

 

فرهاد مجیدی

یکی منو بگیره ه ه ه ه ه هه!

کاپیتان فرهاد که محبوب هواداران آبی است، معمولا بعد از به ثمر رساندن گل شادی جالبی دارد. او دو دستش را مشت میکرد و به نحوی که در تصویر میبینید بوسه بر آن میزد. انگاری به نحوی میخواست تمام احساسش را خفه کند و خود را کنترل کند.

 

 

* دسته دوم : شادی پس از گل به سبک اجنبی!

فقط ما ایرانیها نیستیم که پس از گل زدن تصور میکنیم دنیا به آخر رسیده است و از خوشحالی حلقمان را پاره میکنیم. این خارجکیها یا همان اجنبیها هم اینطوریاند. آنها هم بعد از به ثمر رسیدن گل خودشان را تیکه پاره میکنند. هر کدامشان هم برای خودشان یک نوعی شادی پس از گل دارند. باور بفرمایید در مملکتهای آنوری تا دلتان بخواهد پس از گل شادی بازیکنان به سبک معروف و جهانی «شیث نصرتی» است اما خب شما بیننده محترم تلویزیون ایران تنها به میزان 2 هزار مرتبه تصویر آهسته به ثمر رسیدن گل را میبینید به طرزی که دیگر کم مانده بالا بیاورید! این هم چند نمونه باز هم به نظر ما جالب از شادی پس از گل...

 

به به تو

گهوارهای برای پسر...

ستاره تیم ملی فوتبال برزیل در جامجهانی 1994 آمریکا بعد از به ثمر رساندن گل به همراه روماریو و تنی چند تن از دیگر مردان طلایی پوشان زامبا به کناری از زمین میرفت، دستهایش را به صورت گهواره میگرفت و تکان میداد. «بهبه تو» همان زمان پدر شده بود و با احساس ناب فوتبالیستهای برزیلی این حرکت را به نمایش گذاشت تا یکی از مشهورترین شادی پس از گلهای تاریخ فوتبال رقم بخورد. 

 

فرانچسکو توتی

شادی رم در دهان گلادیاتور!

اینبار تولد فرزندانی که آرامش را به مستطیل سبز میآورند. توتی بازیکن ایتالیایی تیم رم بعد از تولد فرزندش پا بر حرکات جنجالیاش گذاشت و مشت محکمش که نماد شادی هواداران رم بود را به شست کوچکی در دهانش تبدیل کرد تا از آن پس در گل زدنهایش به یاد بیاورد که پدر شده است. 

 

میروسلاو کلوزه

کله معلقی به سبک آلمانی!

شادی بعد از گل مهاجم معروف ژرمنها، که احتمالا بهخاطر تعداد زیاد گلهایش به بخش دوستداشتنی تاریخ این کشور تبدیل شده است، بسیار زیبا و در عین حال دشوار بود. شادی که بیشتر به حرکت ژیمناستها شبیه بود. پشتکهای معروف او هم بارها مورد تقلید بازیکنان زیادی چون مهرداد اولادی خودمان در داخل قرار گرفت. میرو البته حالا در لاتزیوی ایتالیا توپ میزند و کمی نوع شادیاش با گذشته تفاوت کرده است.

 

رونالدینیو

رقص دستان آقای خندان

سیاهپوست معروف و دوستداشتنی برزیلی بعد از گل زدنهایش از آن حرکتهای خاصی داشت که بارها و بارها مورد تقلید فوتبالیستهای بسیاری قرار گرفت. زمانی رقص دستان او آرزوی هواداران کاتالان بود. رقصی که همراه بود با خنده معروف رونالدینیو که هنوز بدون تردید در ذهن بسیاری باقی مانده است. این هم رقص دستان آقای خندان...

 

الکس دل پیرو

بوسه تورین بر مشت آهنین

قطعا راضی نگه داشتن هواداران ایتالیایی از آن کارهای دشواری است که کمتر کسی قادر به انجام آن است. چه برسد به دلپیهرویی که زیاد اهل جنجال نیست! به هر حال اگر میخواهی هوادار ایتالیایی را راضی نگه داری باید اندکی و کمتر از آن اهل جنجال و حاشیه باشی. مثلا پس از گل شادی منحصر به فردی داشته باشی. احتمالا همین ضربه محکمی که الکس پس از گلزنی بامشت خود نثار مولکولهای هوا میکرد و همچنین نمایش طول زبانش در اذهان عمومی خود راهکاری بود برای به دست آوردن دل هواداران هزار آتشه ایتالیا!

نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٨
١
٠
شادی بعد از گل علی کریمی و آنلکا و کاکا هم قشنگه ! علی کریمی بوس میفرسته واسه هوادارا ، آنلکا دستاشو مثه کبوتر میکنه ، کاکا هم از خدای خودش تشکر میکنه !
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
درسته. البته خیلی شادی پس از گل های دیگه هم بود که به دلیل کمبود فضا نتونستیم کار کنیم. به هر حال ممنون دوست خوب. :-)
پربازدیدتریـــن ها
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
نگاهی کوتاه به پیوند نان با آداب و رسوم شهرهای مختلف کشورمان

نان و ادب

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣