گـُـــــــل!
جیم این هفته به مقوله عجیب در دنیای فوتبال می‌پردازد؛ «شادی پس از گل»!

گـُـــــــل!

نویسنده : طاهره سادات بهشتی - مرتضی اخوان

«شماره فلان توپ رو میاندازه برای شماره پشمدان!... شماره پشمدان در حالی که پا به توپ حرکت میکنه به محوطه جریمه حریف نزدیک میشه... یازده بازیکن حریف به اضافه سرمربی تیم و کادر فنی و تمام بازیکنان ذخیره نگران این صحنه هستند... هزاران تماشاگر داخل استادیوم هم میزان هیجانشون از حد طبیعی عبور کرده و حالا تمام نگاهها به ساق پاهای بازیکن پشمدانه... ضربه با پای چپ... و... گُل... گُل... گُـــــــــــــــــــــــل...» یقینا این مهیجترین صحنه یک مسابقه فوتبال است که گاه و بیگاه به هنگام تماشای فوتبال با آن رو به رو میشویم. صحنهای که کلی ملت را به هیجان میآورد و شور و نشاط اجتماعی را باعث میشود. البته گاهی نیز همین صحنه رخوت و ناامیدی را برای جوان مملکت در پی دارد و آنها را به دود کردن قلیان کوچک (همان سیگار) میکشاند! پدیده خانمانسوزی که از همینجا اعلام میکنیم بعد از خوانش این گزارش از رجوع به آن خودداری کنید که خدایی پدیده شگرفی است. همینطور الکی الکی آدم را وابسته و معتاد خود میکند. اصلا یکی از مهمترین اهداف طراحی و اجرای صفحه ورزش و تفریح جیم همین مبارزه با پدیده شوم قلیان کوچک بوده است. حالا فردا پیامک ندهید که اگر صفحات ورزش را حذف نکنید میرویم معتاد میشویم! باور بفرمایید در آن صورت این ما هستیم که از بیپولی و بیکاری خدایی نکرده به سمت و سوی قلیان کوچک کشیده میشویم و دهانمان آسفالت کف خیابان میشود. آن هم درست از جنس این آسفالتهای مرغوب (!) کف خیابانهای شهر خودمان. از این حرفها که بگذریم لابد تا الان متوجه شدهاید و اگر هم نشدهاید به ما ربطی ندارد، سوژه این هفته صفحه ورزش و تفریح «شادی پس از گل» است! موضوعی که بیاختیار ما را به یاد شادی پس از گل منحصر به فرد زوج طلایی خط دفاع اسبق پرسپولیسیها میاندازد. اما باید عارض شویم که میشود شادیهای پس از گل مقبولی هم داشت که تن بزرگان فوتبال را در گور نلرزاند. با ما همراه باشید...

 

* دسته اول: شادی های پس از گل ایرونی

وحید هاشمیان

آرامش هلیکوپتر بعد از پرواز

شاید یکی از آرامترین حرکات بعد از گلی که تا به حال در تاریخ عمر فوتبالی ندیدهمان دیدهایم، حرکت بعد از گلهای وحید هاشمیان بود. بازیکنی که هیجاناتش هم مانند خودش آرام و سر به زیر بودند حتی در بحبوحه صد هزارتایی آزادی. وحید اصلا عادت نداشت زیادی ذوق مرگ شود. تازه خیلی هم «جنتلمنانه» (لطفا آقای ویراستار حذف نکند) با قضیه برخورد میکرد و جوری شادی میکرد که کلی گلی خانوم عاشقش میشد!

محسن خلیلی

رابین هود یا سرباز سرخ؟!

پرسپولیس قهرمان سال87 را که بشناسی، کافی است تا تیرهایی که مهاجم گلزن آن زمان سرخپوشان برای تقسیم شادیاش با هواداران به آسمان پرتاب میکرد را به یاد بیاوری. محسن خلیلی که خود را سرباز پرسپولیس میدانست بعد از گلزنی گاهی به یک سلام به هواداران اکتفا میکرد و گاهی شادیاش را در چله کمان گذاشته و تقدیم هوادارانش میکرد.

 

علی رضا نیک بخت واحدی

الووووو هوادار...

علیرضا نیکبخت با وجود حواشی سنگینی که معمولا دور و برش بود، گل زدنهای آرام و بدون جنجالی داشت. اما یکی از حرکات بسیار جالب و البته دوستداشتنی برای هوادارانش، تماس تلفنی او بعد از گل بود. نیکبخت در بعضی بازیها پس از به ثمر رساندن گل به سمت هواداران میرفت، کفشاش را در میآورد و از آن به عنوان تلفن استفاده میکرد. حالا اینکه به چه کسی زنگ میزد و با او چه قراری میگذاشت، خدا میداند و بس!

 

آرش برهانی

دوربینهای تیزبین آقای گل

آرش برهانی برای اولینبار این حرکت را در مقابل هواداران معترض آبی به گل نزدنهایش اختراع کرد. برهانی با قرار دادن دایره وار انگشتان دو دست در جلوی چشمهایش دوربین تیزبین خط دروازه را برای هواداران به نحوی که در تصویر میبینید خلق کرد تا به همگان نشان دهد چهقدر خوب چارچوب دروازه را میشناسد. بعدها محمدرضا خلعتبری هم این حرکت را انجام داد. 

 

فرهاد مجیدی

یکی منو بگیره ه ه ه ه ه هه!

کاپیتان فرهاد که محبوب هواداران آبی است، معمولا بعد از به ثمر رساندن گل شادی جالبی دارد. او دو دستش را مشت میکرد و به نحوی که در تصویر میبینید بوسه بر آن میزد. انگاری به نحوی میخواست تمام احساسش را خفه کند و خود را کنترل کند.

 

 

* دسته دوم : شادی پس از گل به سبک اجنبی!

فقط ما ایرانیها نیستیم که پس از گل زدن تصور میکنیم دنیا به آخر رسیده است و از خوشحالی حلقمان را پاره میکنیم. این خارجکیها یا همان اجنبیها هم اینطوریاند. آنها هم بعد از به ثمر رسیدن گل خودشان را تیکه پاره میکنند. هر کدامشان هم برای خودشان یک نوعی شادی پس از گل دارند. باور بفرمایید در مملکتهای آنوری تا دلتان بخواهد پس از گل شادی بازیکنان به سبک معروف و جهانی «شیث نصرتی» است اما خب شما بیننده محترم تلویزیون ایران تنها به میزان 2 هزار مرتبه تصویر آهسته به ثمر رسیدن گل را میبینید به طرزی که دیگر کم مانده بالا بیاورید! این هم چند نمونه باز هم به نظر ما جالب از شادی پس از گل...

 

به به تو

گهوارهای برای پسر...

ستاره تیم ملی فوتبال برزیل در جامجهانی 1994 آمریکا بعد از به ثمر رساندن گل به همراه روماریو و تنی چند تن از دیگر مردان طلایی پوشان زامبا به کناری از زمین میرفت، دستهایش را به صورت گهواره میگرفت و تکان میداد. «بهبه تو» همان زمان پدر شده بود و با احساس ناب فوتبالیستهای برزیلی این حرکت را به نمایش گذاشت تا یکی از مشهورترین شادی پس از گلهای تاریخ فوتبال رقم بخورد. 

 

فرانچسکو توتی

شادی رم در دهان گلادیاتور!

اینبار تولد فرزندانی که آرامش را به مستطیل سبز میآورند. توتی بازیکن ایتالیایی تیم رم بعد از تولد فرزندش پا بر حرکات جنجالیاش گذاشت و مشت محکمش که نماد شادی هواداران رم بود را به شست کوچکی در دهانش تبدیل کرد تا از آن پس در گل زدنهایش به یاد بیاورد که پدر شده است. 

 

میروسلاو کلوزه

کله معلقی به سبک آلمانی!

شادی بعد از گل مهاجم معروف ژرمنها، که احتمالا بهخاطر تعداد زیاد گلهایش به بخش دوستداشتنی تاریخ این کشور تبدیل شده است، بسیار زیبا و در عین حال دشوار بود. شادی که بیشتر به حرکت ژیمناستها شبیه بود. پشتکهای معروف او هم بارها مورد تقلید بازیکنان زیادی چون مهرداد اولادی خودمان در داخل قرار گرفت. میرو البته حالا در لاتزیوی ایتالیا توپ میزند و کمی نوع شادیاش با گذشته تفاوت کرده است.

 

رونالدینیو

رقص دستان آقای خندان

سیاهپوست معروف و دوستداشتنی برزیلی بعد از گل زدنهایش از آن حرکتهای خاصی داشت که بارها و بارها مورد تقلید فوتبالیستهای بسیاری قرار گرفت. زمانی رقص دستان او آرزوی هواداران کاتالان بود. رقصی که همراه بود با خنده معروف رونالدینیو که هنوز بدون تردید در ذهن بسیاری باقی مانده است. این هم رقص دستان آقای خندان...

 

الکس دل پیرو

بوسه تورین بر مشت آهنین

قطعا راضی نگه داشتن هواداران ایتالیایی از آن کارهای دشواری است که کمتر کسی قادر به انجام آن است. چه برسد به دلپیهرویی که زیاد اهل جنجال نیست! به هر حال اگر میخواهی هوادار ایتالیایی را راضی نگه داری باید اندکی و کمتر از آن اهل جنجال و حاشیه باشی. مثلا پس از گل شادی منحصر به فردی داشته باشی. احتمالا همین ضربه محکمی که الکس پس از گلزنی بامشت خود نثار مولکولهای هوا میکرد و همچنین نمایش طول زبانش در اذهان عمومی خود راهکاری بود برای به دست آوردن دل هواداران هزار آتشه ایتالیا!

نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٨
١
٠
شادی بعد از گل علی کریمی و آنلکا و کاکا هم قشنگه ! علی کریمی بوس میفرسته واسه هوادارا ، آنلکا دستاشو مثه کبوتر میکنه ، کاکا هم از خدای خودش تشکر میکنه !
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
درسته. البته خیلی شادی پس از گل های دیگه هم بود که به دلیل کمبود فضا نتونستیم کار کنیم. به هر حال ممنون دوست خوب. :-)
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
درباره فیلم هایی با محوریت جنگ جهانی اول، به بهانه سالروز پایان این رویداد هولناک

قسمتی تاریک از تاریخ

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات