زمستونِ خدا سرده، دمش گرم!
راهنمای کامل برف بازی حرفه‌ای

زمستونِ خدا سرده، دمش گرم!

نویسنده : عاطفه ذبیحی - فاطمه محمدپور

* چی بخوریم؟

بعضی وقتها هیجان برف بازی، آدم را از فکر چیزی خوردن غافل میکند. تغذیه درست و حسابی همیشه روی همه فعالیتهایمان تاثیر میگذارد. پس برای اینکه انرژی بیشتری داشته باشیم، کمتر سرما بخوریم و بتوانیم نهایت لذت را از بازی کردن در سرمای استخوانسوز ببریم باید یک برنامه از قبل تعیین شده برای خوردن هم داشته باشیم.

غذای زمستانی باید...

 پر انرژی باشد: یک اصل مهم خوراکیهای برفی این است که چون دمای بدن در سرما به حداقل خود میرسد، برای جبران این دمای از دست رفته باید انرژی زیادی سوزاند، در نتیجه خوردن غذاهایی که انرژی و کالری زیادی دارند و زودتر میسوزند، باعث میشود که گرم بمانیم.

 کم حجم باشد: اصل بالا به این معنا نیست که قبل برف بازی یک کله پاچه مشتی بزنید! بلکه غذای شما در عین پر انرژی بودن باید کم حجم هم باشد که سنگینی، باعث خستگی و کم تحرکیتان نشود. یعنی خوراکیهایی مثل خرما، کشمش، موز، عسل، انواع آجیلها و...

 شیرین باشد: خوراکیهای شیرین قند خون شما را بالا میبرد و انرژی شما را برای جنب و جوش بیشتر مهیا میکند و البته کمتر هم سردتان میشود.

 ویتامین ث داشته باشد: ویتامین ث مهمترین ویتامین برای مقابله با سرما خوردگی است. نماینده این ویتامین هم در درجه اول کیوی و بعد پرتقال است. ویتامین ث چون باعث جذب حداکثری آهن میشود، مانع از خستگی و بیحالی به شما خواهد شد.

 کافئین داشته باشد: یک لیوان قهوه، شیر کاکائو و یا حتی یک تکه شکلات باعث میشود که سوخت و ساز چربیهایتان چند برابر شود.

آهن داشته باشد: خوردن میوههای خشک مثل آلو و زردآلوی خشک، بهترین گزینهها برای تامین آهن هستند، همراه داشتن چند خوراکی کوچک و کم حجم مثل میوههای خشک، بیضرر و آسان است.

 مایعات: نوشیدن انواع مختلف مایعات که آب بدن را تامین کنند باعث کمتر سرما خوردنتان میشود. حتما تجربه کردهاید که وقتی سردتان میشود، تشنهتر هم میشوید. در این مواقع بدن به آب بیشتری نیاز دارد. خشک شدن لبها یکی از آخرین نشانههای تشنگی است، پس قبل از اینکه حسابی تشنه شوید و کار به خشک شدن لبها بکشد، حتما مایعات و ترجیحا آب معدنی نوش جان کنید.

 

 دسر برفی

اینها همه غذاهایی بود که قبل از برفبازی میخوریم اما یکی از نوستالژیکترین خاطرههای ما خوردن خودِ برف است. برای اینکه این لذت بزرگ از کفتان نرود باید چند نکتهای را بدانید.

 برفی که برای خوردن بر میدارید تمیز باشد.گاهی اوقات، چون دوباره برف باریده، روی برف تمیز است اما امان از زیر و باطنش... پس برف را از جایی بردارید که مطمئن هستید دست و پای هیچ موجود زندهای به آن نرسیده است.

 برف املاح معدنی ندارد. خوردنِ زیاد آن به پرکاری کلیهها و گلاب به روی مبارکتان به اسهال منجر میشود.

 مربای آلبالوی مامانپز، برای تزئین روی برف فراموشتان نشود.

 

* چی ببریم؟

حواستان باشد دست خالی نروید! آنجا کلی ابزار و وسیله معمولی دست این و آن میبینید که حسرت داشتنش را میخورید. موارد زیر بسته پیشنهادی ما از انواع و اقسام ابزارآلات مورد نیاز یک برفبازی حرفهای است.

 وسیلهای برای سُر خوردن روی سطوح برفی. این وسیله میتواند تیوب، یک تکه پلاستیک ضخیم معمولی و حتی پلاستیک زباله باشد.

 وسیلهای هست به نام «لژ» که برای همان سُر خوردن ساخته شده و بسیار بهتر و ایمنتر از تیوب است. این وسیله که متاسفانه در بازار به راحتی پیدا نمیشود از شکستن دست و پایتان جلوگیری میکند. شرح استفاده از این وسیله در صفحه ورزش و تفریح این هفته آمده است.

 ملاقه و اشیایی با این کیفیت برای درست کردن و پرتاب گلولههای شیک و یک اندازه. البته اگر یک عدد مادر خوش سلیقه و شیرینیپز، در خانه دارید که از وسیله ای به نام «اسکوپ» استفاده میکند، میتوانید آن را هم کِش بروید، اجازهاش با ما!

 سینی فلزی، ترجیحا با اندازه خیلی بزرگ که چند نفری بتوانید روی آن بنشینید و سورتمهرانی کنید.

 یک وسیله مسطح مثل همان سینی یا تخته برای جمع کردن برف.

 تمامی ابزارآلات مربوط به آدم برفی. شامل دکمه، هویج، کلاه، شالگردن، جارو و...

 

* چی بپوشیم؟

شاید اولین چیزی که برای برفبازی به ذهنتان میرسد، خوب پوشیدن است. همه خودشان را در این مرحله استاد میدانند، اما همین پوشش هم، قانون خاص خودش را دارد که اگر اصولی نباشد لذت برفبازی را از شما میگیرد، تازه غرش را هم به جان دوستانتان میزنید که یخ کردهاید و دیگر نمیتوانید ادامه بدهید. پس از پیشنهادات ما غافل نشوید:

 اولین چیزی که در پوشش اهمیت دارد، پوشیدن یک دست لباس چسب، زیر پوشش اصلی است. این لباس چسب اگر طوری باشد که همه قسمتهای بدن را بپوشاند و نگذارد ذره ای گرما از بدن خارج شود، عالی میشود. جنس لباس چسبتان هم اگر استرج باشد بهتر است، چون علاوه بر نگه داشتن گرما، مزاحم انعطافپذیری بدن نمیشود. 

 مقدار لباستان باید جوری باشد که در آن هاگیر و واگیر برفبازی دردسرساز نباشد. مطمئن باشید که بعد از اینکه درگیر بازی شوید، دمای بدنتان با دمای محیط سازگار میشود و امکان دارد که حتی احساس گرما کنید، پس جوری بپوشید که کم کردنش نیاز به اتاق پرو نداشته باشد! یعنی لباسها و پوششهای اضافی مثل انواع گرمکن و سوئیشرت را روی لباس اصلیتان بپوشید.

 قسمتهایی از بدن مثل انگشتان دست، انگشتان پا و قسمت جلوی سر یا همان پیشانی، نقاط تنظیم کننده دمای بدن هستند که اگر هوایشان را داشته باشید و گرمشان نگه دارید کمتر دچار یخ زدگی و کرختی میشوید. پس استفاده از دستکش و چکمه و سربند (هدبند) باید جزو اولویتهایتان باشد. اگر از شال گردن هم برای بستن بینی و دهانتان استفاده کنید، سرما نخوردنتان هم تضمین میشود. 

 چرا فکر میکنید که لباس زاپاس داشتن مخصوص بچههاست و از سن شما گذشته است؟! اگر میخواهید برفبازی کوفتتان نشود و بعدش با یک سرماخوردگی اساسی زمینگیر نشوید، حتما یکی دو دست لباس زاپاس داشته باشید تا اگر لباستان خیس شد (البته از برف، نه دور از جان چیز دیگری!) تعویض کنید. 

 اگر جزو کسانی هستید که به ضد آب بودن دستکش و چکمهتان اعتماد ندارید، میتوانید زیر دستکشتان یک جفت دستکش یک بار مصرف پلاستیکی بپوشید و قبل از پوشیدن چکمه هم، پا و جوراب مبارکتان را با پلاستیک بپوشانید. 

 استفاده از عینک آفتابی اگر هرجایی برای کلاس باشد، این یک جا واقعا برای سلامتی است. برف حدود 85 درصد اشعه فرابنفش را منعکس میکند، قدرت این اشعه هم به حدی است که میتواند قرنیه چشم را بسوزاند و در اثر شدت زیاد شما را اصطلاحا دچار برفکوری کند. پس بازی در نیاورید و عینک آفتابی را هم به اولویتهایتان اضافه کنید...

 

* کجا بریم؟

آدم اگر اهلش باشد که منتظر نمیماند تا موقعیت و مکان مناسب برفبازی در خانهاش را بزند، فقط کمی انگیزه میخواهد، آن وقت است که مکان هم خودش جور میشود:

 فضای باز مدرسه و دانشگاه جان میدهد برای بازیهای برفی گروهی. از نظر بعضیها تنها جایی که حیاط مدرسه و دانشگاه به دردشان میخورد، همین یک مورد است و دیگر هیچ. پس این محیط، لذتِ بودن با همسن و سالهایتان و خاطرهای که از یک روز برفی در ذهنتان ثبت میکند را از دست ندهید.

 سخت نگیرید! برای درست کردن آدم برفی کارتان با یک حیاط نقلی یا یک پارکینگ روباز راه میافتد، پس هیچ وقت لذت درست کردن آدم برفی را قربانی بهانههایی مثل کوچک بودن حیاط یا پارکینگ نکنید.

 در هر محلهای حداقل یک بوستان یا فضای سبز پیدا میشود که برفش جوابگوی ساخت یک آدم برفی و گلوله بازی را بدهد، پس این مکانها را از دست ندهید که معمولا روزهای بعد از بارش برف سرشان از بقیه روزها خلوتتر است.

 بیخیال زمینهای خالی و بایری که در محلهتان وجود دارد نشوید. همان زمینهایی که معمولا روی دیوار همهشان به بهترین نحو و مودبانهترین حالت از شما خواستهاند که آشغالهایتان را درآن محل نگذارید! با اجازه گرفتن از صاحب این نوع زمینها برای برف بازی، هم وجدان خودتان راحت است، هم خیال صاحب زمین بیچاره که حداقل دلش به این نحوه استفاده راضیتر میشود... 

 معمولا بعضی از پارکهای شهر، در این ایام جشنواره ساخت آدم برفی و اینجور چیزها برگزار میکنند. پس حواستان هم به فراخوان پارکها باشد و هم به فضای باز و مناسبشان...

 در بعضی از کوههای اطراف شهر معمولا محلهایی برای سرخوردن مشخص میشود، حساب این تپهها از دستتان در نرود.

 اگر خیلی احساس حرفهای بودن دارید و در فاز اسکی و امثالهم به سر میبرید، پیستهای اسکی هم گزینههای خوبی هستند. مثلا پیست اسکی دیزین که 123 کیلومتری شمال تهران و پیست اسکی شیرباد که در 75 کیلومتری شمالغرب مشهد واقع شده است. طبیعی است که ورود به این پیستها رایگان نباشد ولی در عوض امنیت و امکانات بهتری حتی برای برفبازی آماتور دریافت خواهید کرد.

 

* چه کار کنیم؟

بازیهای برفی یکی دو تا نیستند و بسته به خلاقیت و انگیزه شما بیشتر و بیشتر هم میشوند.

 سُر بازی

این بازی که کاملا معرف حضورتان هست. نیاز به وسیله خاصی هم ندارد و با یک تکه پلاستیک هم کارتان راه میافتد.فقط حواستان به این نکات باشد که تجربه سفیدِ برف، برایتان سیاه نشود.

 برای سر خوردن حتما از مکانهای مخصوص این کار استفاده کنید. خلوت بودن یک تپه معمولی وسوسهتان نکند. پوشیده شدنِ کوه از برف، باعث میشود شکافها و حفرهها به چشمتان نیاید.

 در مکانهای شلوغ حواستان به برخورد با بقیه باشد.

 ایستاده یا خوابیده، سُر نخورید. 

 بعد از سر خوردن بلافاصله مکان را ترک کنید که نفر بعدی در راه است!

 مکانی که انتخاب میکنید منتهی به جاده و مسیر ماشینرو نباشد. رانندهها نمیتوانند سقوط ناگهانی شما از ارتفاعات را پیشبینی کنند!

 محل انتهایی سر خوردن را بررسی کنید که درخت، چوب، سنگ و... وجود نداشته باشد.

 آدم برفی

برفبازی کردن بدون آدم برفی اصلا نمیچسبد! توصیه ما این است که برای درست کردن این موجود دوست داشتنی، کمی خلاقیت به خرج دهید. مثلا آدم برفیتان را به صورت کاملا وارونه و کله پا درست کنید. از هر وسیلهای که به ذهنتان میرسد یا نمیرسد برای تزئینش استفاده کنید. در نهایت هم میتوانید یک آدم برفی کوچک درست کنید و در فریزر خانهتان نگهداریاش کنید و وسط چله تابستان، بگذاریدش در حیاط!

در ضمن، عکس دسته جمعی با آدم برفی از قلم نیفتد!

نظرات کاربران
کد امنیتی
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٨
٠
٠
اوووووو ... چقد کار باید انجام بدیم !!! بیخیااااااااااااااااااااااااااااال ...
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
فتوچاپ

فتوچاپ 513

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات