خطرکاران
ليست سياه خطرناک‌ترين شغل‌هاي جهان

خطرکاران

نویسنده :

بعضي از مشاغل هر روز باعث مشکلاتي براي صاحبانشان مي‌شوند و يا حتي به آن‌ها صدمه مي‌زنند، ولي صاحبان اين نوع مشاغل دوباره مجبورند فردا صبح در محل کار خود حاضر باشند. خيلي‌ها اين واقعيت را درباره شغل‏شان مي‌دانند ولي حاضر نيستند حرفه‌‌شان را عوض کنند. چون فکر مي‌کنند توانايي ياد گرفتن مهارت جديد را ندارند و يا اين‌که دوباره از صفر شروع کردن برايشان دشوار است. اما هميشه در ميان شغل‌ها، مشاغلي هستند که علاوه بر سختي، خطراتي را هم با خود به همراه دارند و بيش از ساير مشاغل باعث آسيب‌هاي جسمي يا روحي مي‌شوند. طبقه بندي‌هاي کارشناسان در رده بندي مشاغل سخت کمي متفاوت است اما با اين حال ليستي از مشاغل سياه، که به نوعي بيش از شغل‌هاي ديگر موجب آسيب مي‌شوند به عنوان شغل‌هاي خطرناک نام‌گذاري شده است.

زندگي روي خط آتش
خيلي‌ها فکر مي‌کنند کار آتش‌نشانان خاموش کردن آتش است، ولي اگر يکي از نزديکان شما اين شغل را داشته باشد حتما به شما خواهد گفت که گاهي از درد رنج مي‌برد. آتش‌نشانان به‌خاطر حرفه‌شان با حرارت زياد آتش سر و کار دارند و ممکن است در ماموريت‌هايشان دچار سوختگي هم بشوند. درد جسمي در شغل آتش‌نشاني به همين جا ختم نمي‌شود. وقتي يک آتش‌نشان شيلنگ آب بزرگي را که آب با فشار از آن خارج مي‌شود در دست مي‌گيرد و به جنگ شعله‌هاي آتش مي‌رود، فشار زيادي بر عضلات کمر و بازوانش وارد مي‌شود. اغلب آتش‌نشانان بايد از نردبان‌هاي بلند بالا بروند و همراه خود فردي را که در ميان شعله‌هاي آتش گير افتاده است را بر دوش خود حمل کنند و پايين بياورند. در اين ميان اگر از ارتفاع زياد سقوط کنند و آسيب جدي ببينند، بايد از شغل خود انصراف بدهند و بازنشسته شوند البته اگر از اين سانحه جان سالم بدر ببرند. از سوي ديگر شيفت‌هاي آتش‌نشانان بسيار طولاني است و مجبورند در تمام طول شب و گاهي دو روز پشت سر هم در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني بخوابند که تشک‌هاي نامناسب و تخت‌خواب‌هاي غيراستاندارد در استراحتگاه‌ آن‌ها باعث بروز کمردرد خواهد شد. با اين حال، آتش‌نشانان مرداني قوي و با اراده هستند که بدن‌شان را براي انجام هر کاري، در هر زماني که به آن‌ها ماموريت داده مي‌شود، آماده مي‌کنند.

خنثي کنندگان مين
تا به امروز تشخيص دستي و بدون استفاده از ربات و ماشين بهترين روش کشف مين است، زيرا اگر بخواهيم خوش‌بين باشيم ربات‌ها 80 درصد مين‌ها را کشف مي‌کنند و اين درحالي است که انسان‌ها تا6/99 درصد را کشف مي‌کنند.

سيم کش‌هاي هوايي
ممکن است اولين‌بار که اين آدم‌ها را بالاي سيم‌ها ببينيد به چشم‌هاي خودتان شک کنيد در حالي که واقعا اين شغل مخاطره‌آميز وجود دارد. اين آدم‌ها که تعداد آن‌ها بسيار کم است، فوق‌العاده در کارشان تخصص دارند.

کارگران خطوط برق فشار قوي
علاوه بر بالا رفتن از سطح زمين، حفظ تعادل در زواياي مختلف حين کار، آن هم کار با چيزي که خودش خطر مرگ را نزديک مي‌کند. سالانه بيش از 34 نفر از کارگران دست اندر کار در اين امر در سراسر دنيا جان خود را از دست مي‌دهند.

آموزش دهندگان شيرها
علت خطرناک بودن اين شغل بر همه عيان است. حتي صداي غرش شيرها بدن را مي‌لرزاند اما لحظه‌اي به اين فکر کنيم که شير عصباني شود و تنها با آن در يک قفس باشيد. تصورش هم ترسناک است. اين‌طور نيست؟

شيشه شويي بر فراز آسمان خراش‌ها
شما بايد قدرت بدني بسيار بالايي داشته باشيد تا بتوانيد شيشه پاکن شويد. يکي از اين کارگرها بدون کمربند ايمني، بدون کلاه ايمني و درحقيقت بدون هيچ وسيله‌اي کار مي‌کند و تنها به فکر برق انداختن شيشه‌هاي ساختمان براي ساکنان آن است. اين کارکنان بيشتر در امارات مشغول شيشه‌پاکني آسمان‌خراش‌هاي دبي هستند و هيچ اعتراضي به وضع کاري خود ندارند چون مي‌دانند در صورت اعتراض کارگر ديگري استخدام مي‌شود.

زباله‌هاي دردسر ساز
اين افراد هر روزه مي‌بايست تمام زباله‌ها را جمع‌آوري کرده و محل آن را تميز کنند و هر روزه هم با مواد شيميايي اسيدي سر و کار دارند، البته اگر خوش‌شانس باشند و فقط در شهر کار کنند. جمع‌آوري زباله‌هاي صنعتي خطر بيشتري را به همراه دارد. خطر بريده شدن دست و بدن با وسايل تيزي که خود را لابه‌لاي آشغال‌ها پنهان کرده‌اند نيز دور از انتظار نيست. البته بگذريم از رانندگاني که نسبت به حضور رفتگران در خيابان‌ها بي‌توجه هستند و حادثه مي‌آفرينند.

کمر هيزم شکن مي‌شکند
شايد خيلي تعجب‌آور باشد که چوب‌بري و تهيه الوار جزو مشاغل خطرناک به شمار مي‌رود اما همين تعجب است که گاهي کار دست کارگر آن مي‌دهد. فشار اين کار به قدري زياد است که گاهي فشاري که به جسم وارد مي‌شود ناديده گرفته مي‌شود. شخص بي‌نوايي که به اين کار مشغول است معمولا متوجه اين فشار نيست. ضربات مدوام با تبر بر سر چوب با اندکي ناديده گرفتن فشار بدني، ممکن است حادثه‌اي را براي فرد به دنبال داشته باشد. به زباني ديگر اين کار، کار هر کس نمي‌باشد که آن را ساده انگاشت.

وقتي موسيقي درد مي‌شود
نوازندگي نيز جزو مشاغلي است که باعث درد‌هاي مزمن مي‌شود. سندروم تونل کارپال يکي از اين درد‌ها است که مچ دست نوازندگان را درگير مي‌کند. در اين شرايط لازم است مچ‌ها را در مچ بندهاي ويژه‌اي که متخصص ارتوپد تجويز مي‌کند، قرار دهند و براي رفع درد و برآمدگي و تورم مچ‌ها، کورتيزون تزريق کنند. بسياري از نوازندگان مجبورند ساعت‌هاي طولاني بدون حرکت بنشينند و بنوازند که اين کار باعث بروز درد در عضلات کمر، پشت و شانه‌هايشان خواهد شد. ورزش کردن روزانه و گرم کردن عضلات دست پيش از نواختن، به کاهش اين دردها کمک مي‌کند.

کار در اعماق دريا
ماهيگيران مي‌بايست زمان بسيار زيادي را در درياها سپري کنند و اين زمان با به هم ريختن هوا و يا بادهاي شديدي همراه است که هميشه قابل پيش‌بيني نيست. ماهيگيراني که در سطح بين‌المللي مشغول به اين کار هستند بسيار از ساحل فاصله گرفته و به عميق‌ترين نقاط درياها سفر مي‌کنند. نجات جان آن‌ها تنها به جليقه نجاتي که برتن دارند بستگي دارد. اگر به‌خاطر طوفان و در شرايط متلاطم دريا به آب بيفتند نجات آن‌ها بسيار سخت مي‌شود.

رانندگان جاده‌سوار
رانندگان کاميون ساعت‌ها در يک موقعيت بدني ثابت رانندگي مي‌کنند و فشار زيادي به عضلات و ستون مهره‌هايشان وارد مي‌شود. رانندگي در جاده‌هاي کوهستاني نيز مشکل ديگري است که راننده علاوه بر فشار دادن بي‌وقفه پا روي پدال گاز، بايد کاميون سنگين را از سربالايي بالا ببرد که اين کار فشار زيادي را بر بدن و ستون مهره‌ها وارد مي‌کند. به همين دليل کمردرد و مشکلات ديسک کمر و به دنبال آن فشار روي اعصاب پا و پا درد در ميان رانندگان کاميون شايع است و کار وقتي بدتر مي‌شود که به اين دردهاي هشدار‌دهنده توجهي نکنند و چون بيشتر عمرشان در جاده مي‌گذرد، از مشورت با يک پزشک کوتاهي کنند.

حروف دردسرساز
اگر شما به صورت تفنني مطالبي را تايپ کنيد، شايد مشکلي نداشته باشيد، ولي اگر مجبور باشيد اين حرفه را به عنوان شغلي برگزينيد که مخارج زندگي خود را از آن تأمين کنيد، لازم است ساعت‌ها با انگشت‌هاي‌تان کار کنيد و مچ‌تان را ساعت‌هاي طولاني در يک موقعيت ثابت نگه داريد. سندرم تونل کارپال در ميان تايپيست‏ها نيز شايع است.

کارگران روي امواج
اين شغل يکي از خطرناک‌ترين مشاغل به شمار مي‌رود. زيرا شرکت‌هاي تلفن همراه تلاش مي‌کنند تا دستگاه‌هاي گيرنده خود را در بالاترين نقطه ممکن نصب کنند و اين کار بايد به دست کساني انجام شود که در بالاترين نقطه اين دکل‌ها قرار گيرند و مبادرت به اين امر کنند. خطر از دست رفتن تعادل و برق گرفتگي هميشه در اين کار به قوت خود باقي است.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧