لئو اسطوره‌ کوچک!
به بهانه تصاحب چهارمین توپ طلای جهان توسط اعجوبه آرژانتینی، جیم بررسی می‌کند

لئو اسطوره‌ کوچک!

نویسنده : مرتضی اخوان

خیال نکنی فوتبالیست خوبی هستی! این همه گل که می‌زنی به خاطر این غذای خوشمزه‌‌ای است که من برای تو درست می‌کنم!» این جمله شگفت‌انگیزی است که مادر اعجوبه بلامنازع فوتبال جهان لیونل مسی به پسرش می‌گوید. اعجوبه کوچک دست بردار نیست و همین‌طور توپ می‌گیرد. سالی یکی! البته از جنس طلا! لیونل ستاره بی‌بدیل مستطیل سبز که با تمام ریز نقشی مهارناپذیرش، اسطوره‌ای بزرگ برای دنیای فوتبال است، توانست برای چهارمین‌بار پیاپی توپ طلای جهان را بگیرد تا یک رکورد دیگر به رکوردهای رویایی‌اش در دنیای فوتبال بیفزاید. او کاری کرد کارستان! 4 سال پیاپی و 4 توپ که نامش طلاست! این شاهکار خالق بی‌نظیر مهیج‌ترین صحنه‌های دنیای فوتبال است که در رقابت با ستاره پرتغالی، کریستیانو رونالدو و خلاق اسپانیایی، اینیستا حاصل شد. مسی در سال 2012 میلادی علاوه بر کسب این افتخار جاودانه یک رکورد باورنکردنی دیگر را به نام خود ثبت کرد که بهانه کسب چهارمین توپ طلا فرصتی را به سرویس ورزش و تفریح جیم داد تا این رکورد را مورد بررسی قرار بدهد. شکستن رکورد گلزنی گرد مولر آلمانی و به ثمر رساندن 91 گل در یک سال، کاری بود که تنها از پسر آلباسلسته‌ای مستطیل سبز بر می‌آمد و بس. در این هفته تلاش کرده‌ایم تک تک گل‌های جادوگر کوچک را به تحلیل آماری بنشینیم. با ما همراه باشید...

 

79

 

گل‌های باشگاهی

مسی در سال 2012

 

12

 

گل‌های ملی مسی

در سال 2012

 

3

 

گل‌های مسی

 با ضربه سر

 

80

 

گل‌های مسی

 با پای چپ

 

8

 

گل‌های مسی

 با پای راست

 

*پیراهنی با بوی خوش گل!

این‌که لیونل 91 گل سال 2012 را با کدام پیراهن به ثمر رسانده است، سوالی است که مطمئنا همین‌جور الکی مثل مورچه روی اعصاب هواداران او رژه می‌رود. آخر این رئالی‌ها گاهی وقت‌ها هی پز گل‌های نزده کریس با تیم ملی پرتغال را می‌دهند و می‌گویند اگر ژاوی را از کنار مسی بردارید عمرا بتواند گل بزند. به همین خاطر برای شادی روح طرفداران لئوی دوست‌داشتنی و خراب کردن روحیه طرفداران کریس مغرور باید به عرض برسانیم که لئو مسی در سال 2012، 12 گل با پیراهن تیم ملی آرژانتین زده است و 79 بار با پیراهن بارسلونا دروازه حریفان را گشوده است.

 

 

*سلطان پاس برای لئو کیست؟

«ژاوی» سلطان و مهندس پاس در دنیای مستطیل سبز است اما جالب است بدانید این لطف را «اینیستا» بیشتر از ژاوی در حق مسی کرده است! آندرس اینیستا دیگر نامزد توپ طلای سال 2012 جهان در همین سال 8 بار به مسی پاس گل داده است. بعد از اینیستا، الکسیس سانچز و سسک فابرگاس به ترتیب با 7 و 6 پاس گل به مسی در رده‌های بعدی این محبت قرار دارند!

آندرس اینیستا (8 پاس گل) / الکسیس سانچز (7پاس گل) / سسک فابرگاس (6 پاس گل) / ژاوی (5پاس گل) – پدرو رودریگس (5 پاس گل) / دانی آلوس (4 پاس گل) / گونسالو ایگواین (درتیم ملی آرژآنتین: 3 پاس گل) / آدریانو (2 پاس گل) - بوسکتس (2 پاس گل)- سرخیوآگوئرو (درتیم ملی آرژانتین – 2پاس گل)- کریستین تئیو (2 پاس گل) - یوردی آلبا (2پاس گل) - مونتویا (2 پاس گل) / تیاگوآلکانترا (1پاس گل) – سیدوکیتا (1 پاس گل)- آنخل دی ماریا (در تیم ملی آرژانتین: 1 پاس گل - فرناندو گاگو (درتیم ملی آرژانتین: 1 پاس گل) - داوید ویا (1پاس گل)

 

 

*برای لئو، «شهرام» و «بهرام» ندارد!

لابد شنیده‌اید که می‌گویند: «واسه ما شهرام و بهرام نداره»! درست است؛ برای لیونل مسی هم «شهرام» و «بهرام» ندارد! مسی در بازی‌های خارج از خانه و داخل خانه تقریبا به یک میزان گلزنی کرده است. او در بازی‌های خانگی 45 بار گلزنی کرده است و در بازی‌های خارج از خانه نیز 42 مرتبه پایش به گلزنی باز شده است. البته لئو در بازی‌هایی که در زمین‌های بی‌طرف برگزار شده است نیز 4 بار گل زده است.

 

 

*این چپ پای لعنتی

بدون تردید وقتی قربانیان گل‌های مسی به اندام این اعجوبه نگاه می‌کنند ابتدا به ساکن نفرین‌شان را نثار پای چپ او می‌کنند. مسی از بین 91 گلی که در سال 2012 وارد دروازه حریفان کرد، 80 گل را با پای چپ به ثمر رساند! این یعنی 88 درصد گل‌های جادوگر با معجزه پای چپ‌اش بوده است. معجزه‌ای که تاریخ‌ساز بوده و چشم بسیاری را به ساق‌های او خیره کرده است. مسی 8 بار هم در سال 2012 با پای غیرتخصصی، یعنی پای راست دروازه رقبا را گشود و 3 مرتبه هم با آن قد و قواره ریزش توانست سر بزند و با ضربه سر توپ را به تور دروازه حریفان بچسباند.

 

 

*مظلوم‌ترین قربانیان پسر طلایی

تیم‌های کوچک و بزرگ دنیای فوتبال اعم از باشگاهی و ملی قربانی گلزنی پسر طلایی فوتبال آرژانتین و تیم بارسلونای اسپانیا شده‌اند. مسی در سال 2012، 91 بار دروازه حریفان ملی و باشگاهی را در بازی‌های رسمی و دوستانه گشود که آمار خیره‌کننده در به ثمر رساندن گل به تیم‌های بزرگ دنیای فوتبال می‌تواند جالب توجه باشد. مسی در این سال 4 بار دروازه رئال مادرید، رقیب سنتی بارسلونا را باز کرد. دروازه‌ای که سلطانی چون کاسیاس درون آن قرار داشت و گشودنش کار هر کسی نبود. در ادامه آمار این گلزنی را مشاهده خواهید کرد:

بایرلورکوزن (6 گل)- مالاگا (6گل) / اوساسونا (4 گل)- بتیس (4 گل)- والنسیا (4 گل) – اتلتیک بیلبائو (4 گل) - ساراگوسا (4 گل) – رایووایه کانو (4 گل)- اسپانیول (4گل) - لوانته (4گل ) – رئال مادرید (4گل) – اسپارتاک مسکو (4 گل) / رئال سوسیداد (3 گل)- اتلتیکومادرید (3گل)- تیم ملی سوئیس (3گل) - گرانادا (3گل) - مایورکا (3 گل) - ختافه (3گل) – تیم ملی برزیل (3 گل) – دپورتیوو لاکرونیا (3گل) / راسینگ (2 گل)- میلان (2 گل) – تیم ملی اروگوئه (2گل) - کوردوبا (2گل) / تیم ملی اکوادور ( 1 گل)- سویا (1 گل)- تیم ملی آلمان (1 گل) –پاراگوئه (1 گل)- تیم ملی شیلی(1گل)- سلتیک (1 گل)- وایادولید (1 گل)

 

 

*لئو دقیقا از کجا کار را تمام می‌کند؟

این سوال اساسی دیگری است که امروز جیم به آن پاسخ می‌دهد. اعداد و ارقام و البته آمار نشان می‌دهد مسی بیشترین گل‌های زده‌اش را در سال 2012 با وجود توجه بیش از حد مدافعان حریف به او از درون محوطه جریمه به ثمر رسانده است. لئو 64 بار از درون محوطه جریمه دروازه حریفان را باز کرده است. برای او تنها یک لحظه کافی است تا در محوطه همیشه شلوغ جریمه و در شرایطی که چند بازیکن همواره او را محاصره کرده‌اند یک لحظه هوش سرشارش را به رخ دیگران بکشد و دروازه حریف را باز کند. 

 

 

*یک خاطره باورنکردنی که گوآردیولا می‌گوید:

روز فینال جام باشگاه‌های جهان بود. بارسلونا یک بر صفر از استدیانتس آرژانتین عقب بود و دقیقه 87 پدرو دروازه حریف را باز کرد تا کار به تساوی یک بر یک بکشد و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شود. این بازی برای تیم ما حساسیت بالایی داشت. ما اگر در این بازی پیروز می‌شدیم ششمین جام سال را فتح کرده‌ بودیم و این کار بی‌نظیری بود که تاکنون هیچ تیمی انجام نداده بود. لئو را دیدم که از این‌که گل نزده بود و کار تیم گره خورده بود خیلی ناراحت و گوشه‌ای ایستاده بود. او را صدا زدم و به او گفتم: «لئو! ازت می‌خوام که با قلبت برای تیمت گل بزنی...» شاید باور نکنید اما وقتی لئو به میدان رفت در همان وقت‌های تلف شده گل پیروزی بخش بارسلون را به ثمر رساند. آن هم با سینه! با قلبش!...» 

 

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
sahar
sahar
٩١/١٠/٢١
٣
١
ایول..کریس مغرور رو خوب اومدی....یکم از این مسی یاد بگیره...چقده متواضع..چقده متین..چقده آقا...
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٠/٢٤
٢
٠
دروووووووووووووووووووووووووود بر لئوی دوست داشتنی. می گم سحر بیا به افتخار این انتخاب شایسته با برو بچه های هوادار بارسا دعا کنیم این سرویس ورزش جیم پولدار بشه همین دسته جمع یه سفر بریم نوکمپ بازی بارسا و رئال!!! (چی گفتم؟!!!) :-)
GhaZal_EL BR
GhaZal_EL BR
٩١/١٠/٢٤
٢
٠
این مطلب عاااااااالی بود! هر چی هم دربارش بنویسین کمه.......^_^
faryad.taze2
faryad.taze2
٩١/١٠/٢٥
١
٠
مرسی دوست خوبم. لطف داری. به خاطر خوبی لئو بود :-)