چند مي‌گيري محافظم باشي؟!
نگاهي به شغل پر خطر محافظت

چند مي‌گيري محافظم باشي؟!

نویسنده :

چند وقتي بود که ما بروبچه‌هاي اين گروه خشن، که واقعا هم انسان‌هاي بسيار خشني هستيم! براي ملاحظه حال شما عزيزان خواننده، دور سوژه‌هاي پر از خون و خون‌ريزي و کشت‌ و کشتار را قلم گرفته بوديم. البته همان‌طور که گفتم، فقط براي رعايت حال شما؛ اگر نه، ما و ترس؟! حرف‌ها مي‌زنيد شما هم! تا اين‌که ديديم شما خيلي به اين نوع موضوعات علاقه داريد و چپ و راست از فراق اين نوع مطالب، داد و فغان پيامکي سر مي‌دهيد، اين شد که اين هفته آمديم سراغ موضوعات راسته کاري اين گروه خشن.

مردان محافظ
مي‌دانم که اين فرض محالي ا‌ست اما فکر کنيد شما آدم بسيار معروف و سرشناسي هستيد! (يعني حتي از من هم معروف‌تر!) يعني طوري مشهوريد که مردم يک لحظه ديدن روي ماه شما را با دنيا عوض نمي‌کنند! حالا اين شهرت مي‌تواند دلايل زيادي داشته باشد؛ مثلا ممکن است مثل من! خيلي خوش تيپ باشيد و به واسطه همين خوش‌تيپي، به سينما و تلويزيون و خلاصه هنر، راه پيدا کرده باشيد! يا مثلا آدم خيلي پول‌داري باشيد و يا اگر بخواهيم خيلي تخيلمان را به کار بيندازيم و در راستاي آن سخن گهربار که مي‌فرمايد: «آرزو بر جوانان عيب نيست»، گام برداريم، وزيري، وکيلي و يا رئيس‌جمهور کشوري باشيد، آن وقت واجب‌تر از نان شب براي شما، استخدام يک محافظ شخصي و يا همان «بادي‌گارد» است. شايد شما هم با شنيدن اسم بادي‌گارد، تصوير مرداني تنومند با عضلات بيرون زده و با کت و شلوار تيره، پيراهن سفيد، عينک دودي، هندزفري، دستکش چرم سياه و يک قيافه اخمو و جدي به ذهنتان برسد که بيشتر اوقات در حال قتل و کشتار هستند و طي يک درگيري خفن مسلحانه، با حفاظت از جان شخصيت‌هاي مهم، خطر مرگ را به جان مي‌خرند. البته اين تصوير خيلي بزرگ‌تر از حقيقت ماجراست ولي چون در بيشتر فيلم‎‌ها و کتاب‌ها، محافظان شخصي اين‌گونه تصوير شده‌اند، اکثر مردم آن‌ها را با همين مختصات مي‌شناسند.

اگر بخواهيم سراغ تاريخچه پيدايش نيروهاي بادي‌گارد را بگيريم، به جنگ جهاني دوم مي‌رسيم؛ در آن سال‌ها گروهي به نام «وافن‌اس‌اس»‌ها (به آلماني: Waffen SS: يعني صف محافظ مسلح) يکي از شاخه‌هاي نظامي آلمان در جنگ بودند. اين گروه گرچه از امکانات کمي بهره مي‌بردند، اما با استفاده از همين امکانات کم، نام لشگرهاي وافن‌اس‌اس وحشت در دل دشمنان مي‌انداخت؛ چون آن‌ها مي‌دانستند يک وافن‌اس‌اس تا آخرين قطره خون خود از کشورش دفاع مي‌کند، بدون اين‌که ترسي از تجهيزات دشمن داشته باشد. به‌خاطر همين وافن‌اس‌اس‌ها علاوه بر اين‌که در جنگ تأثيرگذار بودند، به شهرت بسياري هم دست يافتند. از طرفي هيتلر در آن سال‌ها پس از ترور چند نفر از اعضاي حزب نازي، به فکر جلوگيري از تکرار اين قصه بود. اين شد که او يک گروه 200 نفري از باتجربه‌ترين افراد وافن‌اس‌اسرا براي محافظت از جان سران نازي به خدمت گرفت، که بعدها به نام نيروهاي وحشت آدولف هيتلر يا StossTrupp شهرت يافتند. در واقع اين گروه را مي‌توان آغازگر پيدايش محافظان شخصي دانست. البته اين را بدانيد که بادي‌گارد بودن تنها داشتن هيکل ورزيده و درشت نيست؛ بلکه مجموعه بسيار زيادي از مهارت‌ها و ويژگي‌هاست که تنها يکي از آن‌ها داشتن بدن ورزيده و آماده است.

آموزش‌هاي يک بادي‌گارد

آيا شما هم جزو آن دسته عاشقان هيجان هستيد و دوست داريد بادي‌گارد شويد؟ بادي‌گاردها از جمله نزديک‌ترين افراد به شخص مورد حفاظت هستند. پس بايد اين سؤال را از خود بپرسيد که چقدر آمادگي داريد تا از اسراري که بعدها قرار است در اختيارتان قرار داده شود، حفاظت کنيد؟ آيا قبلا دچار بيماري خاصي نبوده‌ايد؟ تا چه اندازه به هنرهاي رزمي علاقه داريد؟ آمادگي بدني‌تان در چه حد است؟.... اين‌ها و چندين سؤال ديگر تنها اولين قدم‌ها و عمومي‌ترين آن‌ها براي طي کردن مسير تبديل شدن به يک بادي‌گارد است. حتي پاسخ به اين سؤال هم اهميت دارد که شما انسان کم‌حرفي هستيد يا نه، با همه چايي نخورده پسر خاله مي‌شويد؟! بعد از داشتن اين حداقل‌ها، يادگيري تخصص‌ها شروع مي‌شود؛ تخصص‌هايي مثل حفاظت اموال و حفاظت از شهود که يکي از مهم‌ترين و سخت‌ترين کارهاست. راننده محافظ، حفاظت از هتل‌ها، محافظ همراه نقدينگي (پول)، حفاظت از حمله‌هاي مکرر، رفتارهاي امنيتي و مخاطره‌آميز و... موتورسواري و اتومبيل‌راني و بکارگيري انواع اسلحه‌ها درحد حرفه‌اي و غواصي و شنا هم به بادي‌گارد آموزش داده مي‌شود. يادگيري روان‌شناسي نظامي هم يکي ‌ديگر از مواردي است که يک محافظ بايد آموزش ببيند تا اين مهارت را پيدا کند که همواره تمام افراد دور و برش را با ديدي موشکافانه در نظر داشته باشد و هرگونه وضعيت مشکوک را در ذهنش ضبط کند. بيشتر مردم فکر مي‌کنند محافظ حتما بايد هيکل درشتي داشته باشد تا بتواند با فرد خرابکار درگير شود. اما حقيقت اين است که آن‌ها بايد سرعت بالا، کنترل و تکنيک خوبي داشته باشند. اصلا کدام تروريستي را ديده‌ايد که دو متر قد داشته باشد؟ بهترين تروريست‌ها اصولا ريز نقش‌ترين آن‌ها هستند. بادي‌گارد دو متري با 120 کيلوگرم وزن که نمي‌تواند تروريست را توي جمعيت دنبال و به او شليک کند!

رده‌بندي محافظان
در فيلم‌هاي اکشن و حادثه‌اي که عاشقان زيادي هم دارند، محافظان را افراد مسلحي نشان مي‌دهند که کنار شخص خاصي ايستاده‌اند و شش‌دانگ هوش و حواسشان به همه جاست و وقتي هم درگيري مي‌شود، به اين طرف و آن طرف دويده و تيراندازي مي‌کنند! اما اين تصوير بيشتر به درد همان فيلم‌ها مي‌خورد تا واقعيت. طبق يک تعريف بين‌المللي، بادي‌گارد به کسي گفته مي‌شود که با توانمندي و تعهد اخلاقي بالا براي حفظ جان و مال افراد حقيقي و حقوقي، از جان خود گذشته و در چهارچوب قانون انجام وظيفه مي‌کند. کشورهاي آمريکا، ايتاليا، فرانسه، انگليس و آلمان در زمينه آموزش بادي‌گاردي پيشرو محسوب مي‌شوند. در دنيا، بادي‌گاردها از نظر حرفه‌اي بودن به چهار رده (C ، B ، A و D) تقسيم مي‌شوند:

D: باديگارد اين رده، در حد آماتور است و اختيارات کمي دارد؛ مثل نگهبان محله!

C: اين محافظ در حد نيمه‌حرفه‌اي است.

B: بادي‌گاردي که در مرحله B‌ است، در حد حرفه‌اي است و تمام آموزش‌ها را فراگرفته است.

A: محافظان در اين رده، بادي‌گاردهاي فوق حرفه‌اي هستند که علاوه بر اين‌که توانايي تدريس در اين زمينه را دارند، نشان مخصوص بادي‌گاردي را هم دريافت کرده‌اند.

رکورد تاريخي آقاي ديکتاتور
سرهنگ قذافي که معرف حضورتان هستند؟! او که اين روزها به خاطر جنگ و جنايتي که راه انداخته حسابي سر زبان‌هاست، از قديم هم هر از گاهي به دليل اخلاق‌هاي عجيب و غريبش خبرساز بوده است. شايد آن کار عجيبش را به ياد داشته باشيد که در دوره اقامتش در نيويورک براي شرکت در جلسه سازمان ملل، به جاي سکونت در هتل، ترجيح داده بود چادر مسافرتي! خودش را از ليبي بياورد و همان جلوي در سازمان ملل اتراق کند تا مبادا خرج اضافي روي دست ملت بگذارد! اما اين‌که ما رفته‌ايم سراغ آقاي ديکتاتور، به‌خاطر گروه محافظان عجيب و غريبش است که در دنيا همتا ندارد. گروه محافظان قذافي را 400 زن تشکيل داده‌اند که در گروه‌هاي 40 نفره، حفاظت از جان او را بر عهده دارند. اين زن‌ها از کشورها و با مليت‌هاي مختلف هستند و از مراکشي گرفته تا اوکرايني، در ميان آن‌ها يافت مي‌شوند. همه اين زن‌ها فارغ‌التحصيل دانشگاه ويژه‌اي هستند که قذافي براي تربيت محافظانش تأسيس کرده است! البته آن‌ها در کنار اين آموزش‌ها بايد قول‌هاي ديگري نيز به سرهنگ بدهند؛ مثلا هيچ‌گاه ازدواج نکنند، با هيچ فردي در خارج از مکان تعيين شده ارتباط برقرار نکنند و در مکان مخصوصي که برايشان در نظر گرفته شده زندگي کنند. اين نکته را هم بگويم که سرهنگ نسبت به اين 400 نفر بسيار غيرت دارد و در تمام سفرهاي خارجي‌اش بايد تمام محافظانش او را همراهي کنند!

پاک‌سازي منطقه‌اي
بخش ديگري از کار حفاظتي بادي‌گارد، برمي‌گردد به زماني که يک شخصيت مهم کشوري به منطقه‌اي سفر مي‌کند تا در ميان مردم حضور يابد. در اين حالت چه اتفاقي مي‌افتد؟ در آن شهر و خيابان‌هايش، جاي سوزن انداختن هم پيدا نمي‌شود و تا چشم کار مي‌کند آدم‌هايي آمده‌اند و خودروي حامل شخصيت مهم را از هر طرف احاطه کرده‌اند. اين وضعيت هم که ديگر از آن فرصت‌هاي طلايي است و خوراک خرابکاري. در اين مواقع محافظان بايد کاملا و به دقت، مراقب اوضاع باشند. حتما براي‌تان جاي سؤال است در خياباني که پر است از مردم و دو طرفش هم خانه و اماکن تجاري و اداري، بادي‌گارد چطور بايد از آن شخصيت محافظت کند، در حالي که هر لحظه ممکن است کسي او را هدف بگيرد؟! اولا اين‌که اين يک قانون بين‌المللي است که حتي خانواده آن شخص هم تا فاصله 3 متري، حق نزديک شدن به او را ندارند. ثانيا شيشه‌هاي خودروي حامل او دودي هستند و درون آن ديده نمي‌شود. در بعضي از ماشين‌ها هم پرده وجود دارد که کشيده مي‌شود. اما اگر فرد خارج از ماشين باشد، موضوع فرق مي‌کند. قبل از سفر، منطقه را پاک‌سازي عملياتي مي‌کنند؛ مثلا اگر منطقه کوهستاني باشد، از يک هفته قبل تيم محافظ، به کوه‌ها مي‌روند و گشت‌زني مي‌کنند تا مبادا تروريستي از منطقه‌اي به عنوان مخفيگاه استفاده کرده باشد و بخواهد با تفنگ دوربين‌دار به فرد مورد حفاظت شليک کند. به اين ترتيب بعد از پاک‌سازي، خطر ترور کاهش مي‌يابد.

نظرات کاربران
کد امنیتی