هدیه‌ای‌به‌امام رضا(ع)
8 بند از رسم زیبای پیشكشی مدال‌آوران برای جاودانه ماندن

هدیه‌ای‌به‌امام رضا(ع)

نویسنده : مژده رنگیان


1| سال‌ها تلاش كرده‌ای، از خانواده‌ات، دوستانت، درس و دانشگاهت گذشته‌ای تا به امروز برسی و امروز این تو هستی و یك میدان و چشم یك جهان به تو. تنها 30 ثانیه به رسیدن تا رویایت باقی مانده كه ناگهان دست می‌اندازی دور كمر رقیبت و در یك حركت حریف را خاك می‌كنی و مدال قهرمانی جهان از آن تو می‌شود. مدالت را كه می‌آورند چشم از آن برنمی‌داری و وقتی آن را در گردن خود می‌بینی مطمئن می‌شوی كه دیگر از آن توست، نگاهش كه می‌كنی تمام سختی‌ها و دشواری‌های راهی که تا این مدال طی کرده‌ای از یادت می‌رود و همان لحظه است كه در قلبت نیت می‌كنی آن را پیشكش كنی به آقای مهربانی‌ها...

2| یك مدال برای یك ورزشكار یعنی سند تمام تلاش‌ها و سختی‌هایش كه بالاخره نتیجه می‌دهد و او می‌شود قهرمان. مدال برای یك ورزشكار یعنی تمام زندگی‌اش، یعنی تمام لحظه‌های سخت و شیرین، لحظه‌های ترس و دلهره یعنی روزهای دلتنگی برای خانواده‌اش. این‌كه چه می‌شود تا یك چنین ورزشكاری تصمیم می‌گیرد با وجود همه این معنی‌ها از مدالش دل بكند را هرگز نمی‌توان فهمید ولی وقتی آن طرف معادله را می‌بینی، فهمیدن آن كمی برایت راحت‌تر می‌شود و دیگر یك لحظه در تصمیمت شك نمی‌كنی، جایی بهتر از حریم مقدس حضرت رضا(ع) برای جاودانه شدن وجود ندارد. 

 

3| با این تعاریف همه می‌دانند مدال‌ها، كاپ‌ها و نشان‌ها برای یك ورزشكار حرفه‌ای یعنی تمام زندگی كه می‌توانند مانند یك رزومه كاری یا كوله‌باری از خاطرات، تمام دستاوردهای خود را در اتاق خود جمع كنند و یك نمایشگاه خیلی كوچك خانگی بگذارند، ولی گذشتن از آن‌چه كه دوستش داری و عزیز است كار بسیار سختی است و باید گفت كار هركسی نیست؛ یك كسی مانند هادی ساعی در زمان زلزله بم طاقت نمی‌آورد و از مدال‌های خود می‌گذرد و آن‌ها را برای فروش می‌گذارد تا پولش صرف زلزله‌زدگان شود و آن‌طرف یك ورزشكار نیز برای ماندگار و جاودانه كردن خود و مدال خود، حاصل زندگی خود را به امام رضا(ع) هدیه می‌دهد. 

4| شاید هیچ‌وقت فكرش را نمی‌كنید كه بتوانید مدال المپیك لندن را كه تنها از پشت صفحه تلویزیون و از طریق امواج بر گردن برترین قهرمانان دنیا دیده بودید را از نزدیك ببینید، یاحتی فكر دیدن توپ طلا بهترین بازیكن آسیا و كمربند طلا پهلوانی جهان را نكرده بودید. اما این‌جا كه قدم می‌گذاری می‌توانی با ارزش‌ترین افتخارات كشورمان را با چشمان خود خودتان ببینید، می‌توانی با ارزش‌ترین مدال‌های جهان در المپیك‌هایی كه شما حتی آن زمان وجود خارجی نیز نداشتید را، مشاهده كنید.

نقل قول از امید نوروزی:

در مقابل این آستان پر بركت، مدال من، هدیه ناچیزی بود. اگر قبل از اعزام به مسابقات، به محضر امام رضا(ع) نیایم احساس می‌كنم دوره‌ تمرینم كامل نشده است و اگر در آینده نیز افتخاری كسب كنم بی‌شك آن را به این آستان تقدیم می‌كنم.

5| موزه حضرت رضا(ع) از آن گنجینه‌های منحصر به فرد است كه محل حفظ و نگهداری اشیای ارزشمند و افتخارات ملی است كه همگی آن‌ها آثار وقفی و اهدایی به امام خوبی‌ها بوده است. در بین تالارهای مختلف این موزه، گنجینه مدال‌ها از تیرماه 1378 آغاز به كار كرد كه در آن كاپ‌ها، مدال‌ها، نشان‌ها و یادبودهای قهرمانان و پهلوانان به نمایش گذاشته است. در حال حاضر به دلیل كمبود جا 156 مدال در این مكان در حال نمایش است كه به گفته مسئولین 3 هزار مدال دیگر از افتخارآفرینان كشور و علاقه‌مندان و ارادتمندان حضرت در خزانه وجود دارد ولی به دلیل كمبود مكان امكان نمایش این مدال‌ها نیست ولی با توسعه و ساخت تالار مدال آوران این اتفاق به زودی می‌افتد.

6| غلام‌رضا تختی را همه جهان می‌شناسد، جهان پهلوان تختی یكی از آن ورزشكارانی بود كه نماد جوانمردی و پهلوانی بوده و هست و خواهد بود. همان كسی كه ما را یاد پوریای ولی می‌انداخت، تختی تا دلتان بخواهد عناوین اولی داشت؛ از كسب اولین مدال قهرمانی بازی‌های المپیك جهان برای ایران تا اولین ورزشكاری كه مدال‌های خود را به حضرت رضا(ع) اهدا كرد. در واقع غلام‌رضا در جستجوی جایی برای اثبات غلامی‌اش به امام غریب بود، به همین دلیل پیش از مرگش به عنوان اولین ورزشكار، تمامی مدال‌هایش را خودش به این موزه اهدا كرد. تعداد مدال‌ها و نشان‌های مرحوم تختی در این موزه 36 عدد است كه در بین آن‌ها می‌توانید مدال‌های طلا و نقره المپیك‌هایی كه متعلق به 60 سال پیش هستند و نیز بازوبند و نشان‌های قهرمانی او را ببینید كه گفته شده است كه موزه‌های معتبر خارجی در كشورهای دیگر خواهان نمایش این گنجینه بی‌نظیر از تختی بوده‌اند؛ البته به همراه بیمه كامل اما با این خواسته موافقت نشد به هر حال تختی، تختی بود و تكرار ناشدنی...

7| در این موزه چشمت می‌افتد به كمربند زیبا و بزرگی كه زیرش نام روح‌ا... داداشی نوشته شده است. كمربند طلای قهرمانی جهان كه به داداشی متعلق بود، چند ماه پس از كشته شدن او اتفاق افتاد كه به گفته برادرش این كمربند قرار بود توسط خود روح‌ا... برای عرض ارادت و محبت به امام رضا(ع) پیشكش شود كه متاسفانه به دلیل فوت او این كار به تعویق افتاد.

نقل قول از علی داداشی:

قرار بود خود روح‌ا... بیاید و كمربندش را برای عرض ارادت به حضرت اهدا كند تا نام او نیز در كنار نام امام رضا(ع) و بارگاه ملكوتی‌اش جاودانه شود.

8| جدیدترین مدالی كه این‌جا چشمت را روشن می‌كند طلای امید نوروزی قهرمان كشتی المپیك لندن است، همان مدالی كه خیلی‌ها در آرزویش مانده‌اند و خیلی‌ها در چند قدمی‌اش بازماندند و حسرتش را خوردند. به هر حال این مدال به حضرت رضا(ع) اهدا شد. مجید خدایی، محمود رضا میران، علیرضا نصرآزادانی و توپ طلا بهترین بازیكن فوتبال آسیا در سال 1996 كه به خداداد عزیزی رسید نیز در كنار ده‌ها مدال ارزشمند دیگر كه باید كلی به داشتن آن‌ها افتخار كنیم در این موزه وجود دارد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای زنان علیه زنان

وقتی برای زنان هم، زن و مرد دارد!

٩٥/١٢/٠٥
شاخ هفته

راز و رمزهای رازداری

٩٥/١٢/٠٥
کافه جهان نما

لندن، شهر رمز و راز و باران در دل جزیره

٩٥/١٢/٠٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و مشاهده بشقاب پرنده در آسمان

٩٥/١٢/٠٥
مینیمال

روز مهندس مبارک!

٩٥/١٢/٠٥
گپی با برگزیدگان مشهدی جشنواره سی و پنجم تئاتر فجر در یک شب برفی

کاش مسئولان، اندازه مردم به تئاتر توجه داشتند

٩٥/١٢/٠٥
برگزیده سایت

نقطه سر خط به توان 3

٩٥/١٢/٠٥
چهره هفته

کمدی-تراژدی کاندیداتوری بقایی

٩٥/١٢/٠٥
شگرد خفن

ویژگی جدید تلگرام ویندوزی

٩٥/١٢/٠٥
نامه‌های دلبرانه‌ای که امروز در قالب‌کتاب به دست ما رسیده‌اند

از... به...

٩٥/١٢/٠٥
تلگجیم

تلگجیم 476

٩٥/١٢/٠٥

فراز و فرودهای ادبیات عاشقانه از دیروز تا امروز

٩٥/١٢/٠٥
به بهانه تغییر وزن‌های متوالی یکی از پلنگ‌های جویبار که این‌بار در فینال جام‌جهانی ضربه فنی شد

یزدانی به جای یزدانی!

٩٥/١٢/٠٥

شغل: «دوستت دارم» نویسی

٩٥/١٢/٠٥
روی پرده

نه خوب، نه جلف؛ متوسط!

٩٥/١٢/٠٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 476

٩٥/١٢/٠٥
جارچی

جارچی 476

٩٥/١٢/٠٥
مروری بر عجیب‌ترین و جالب‌ترین پنالتی‌های تاریخ

مِتافوتبال!

٩٥/١٢/٠٤
درباره عاشقانه نوشت‌ها و بلایی‌که ما آدم‌های عصر جدید بر سرشان آورده‌ایم

عاشق is typing...

٩٥/١٢/٠٥
درباره تاثیر چرخ گردون بر عاشقانه نویسی‌های ما

از صدای سخن عشق...

٩٥/١٢/٠٥
تبلیغات
تبلیغات