دستی به سر و روی خانه بکشید!
برگزاری هر مهمانی هر چند کوچک و کم خرج نیاز به یکسری مقدمات دارد:

دستی به سر و روی خانه بکشید!

نویسنده : فاطمه محمد پور -عاطفه ذبیحی

اول از همه باید دستی به سر و روی خانه‌تان بکشید. جارو و گردگیری و تمیز کردن سرویس بهداشتی و هر جایی که امکان دارد مهمان‌های گران‌قدرتان در آنجا رفت و آمد داشته باشند. کارها را بین اعضای خانواده تقسیم کنید تا سنگینی کار به دوش مادر خانواده نباشد. بسته به تعداد مهمان‌هایی که دارید می‌توانید چیدمان مبلمان و دکوراسیون را برای داشتن فضای کافی و مناسب عوض کنید.

دعوت مهمان‌ها

دعوت کردن مهمانان بسته به میزان صمیمیتی که با آن‌ها دارید، می‌تواند به روش‌های مختلفی صورت گیرد. متداول‌ترینش این است که گوشی تلفن را دست‌تان بگیرید و مهمانان را یکی یکی دعوت کنید. می‌توانید یک پیامک قشنگ یلدایی بسازید و با استفاده از آن مهمانان‌تان را دعوت کنید. می‌توانید حضوری از آنان دعوت کنید که شب یلدا در کنار هم باشید و با هم برنامه بریزید که چه جوری شب را سپری کنید.


چه جوری خرید کنیم؟

حتما از قبل یک لیست خرید تهیه کنید. تمام چیزهایی را که لازم دارید یا احتمال می‌دهید لازم شود را در لیست خریدتان بیاورید. حتما برآورد قیمت کنید تا پول کم نیاورید. مقداری پول را هم برای مبادا نگه دارید!! پیشنهاد ما این است که برای خرید میوه و سبزیجات حتما به بازارهای میوه و تره‌بار دولتی بروید تا قیمت مناسب‌تری برایتان دربیاید. پذیرایی‌تان اگر میز باز است نیاز نیست که تعداد میوه‌ها به اندازه تعداد نفرات باشد. بعضی میوه‌ها هم اگر گران بودند لازم نیست بخرید‌شان؛ مثلا اگر هندوانه گران است می‌شود با میوه‌ دیگری جایگزینش کرد. بگذارید یک بار هم که شده، دلال‌هایی که برای جیب ما در این شب‌ها کیسه می‌دوزند بفهمند حاضر نیستیم به هر قیمتی خرید کنیم. اصلا اگر می‌خواهید 20 هزار تومان برای هندوانه خرج کنید همین پول را صرف میوه دیگری کنید تا به جماعت بی‌انصاف هم حالی داده باشید!

سفره‌آرایی

به توانایی‌های خودتان اعتماد داشته باشید و از خودتان خلاقیت به خرج دهید. شما می‌توانید 2 مدل سفره یا میز شب یلدای‌تان را بچینید:

روش سنتی

می‌توانید کرسی تهیه کنید و روی آن یک لحاف بیندازید و یک سینی بزرگ روی آن بگذارید. توی سینی یک ترمه، رومیزی یا تکه پارچه‌ای که گلدوزی دارد و قدیمی می‌زند یا حتی گلیم یا گبه کوچک بیندازید. شمع و گل مریم یا نرگس و دیوان حافظ و قرآن را فراموش نکنید. مقداری از میوه‌ها و تنقلات را می‌توانید بصورت نمادی روی میز بچینید و فضایی سنتی برای خودتان و مهمانان‌تان فراهم کنید.

روش مدرن

روی میزهای‌تان را می‌توانید با ساتن و تور تزیین کنید. از شمع نیز می‌توانید استفاده کنید هم در سفره آرایی‌تان و هم در فضای خانه‌تان! گل نرگس برای روی میز اصلی پذیرایی‌تان تهیه کنید. میوه‌ها را حتما تزیین کنید و به چیدن‌شان فقط در ظرف میوه راضی نباشید. ما در زیر چند مدل تزیین میوه آورده‌ایم:

بعضی چیزها جزو ملزومات پذیرایی است:

1. دستمال کاغذی در دسترس مهمانان باشد.

2. تعداد ظروف (بشقاب، کارد و چنگال، لیوان) حتما با تعداد مهمانان برابر باشد. تعدادی ظروف اضافه هم روی یکی از میزهای‌تان یا جایی که در دید عموم باشد حتما قرار دهید.

3. اگر خلال دندان هم روی یکی از میزها که در دید عموم است باشد، خیلی عالی می‌شود!

 

رسم است شب یلدا همه می‌روند خانه بزرگ‌تر فامیل به شب‌نشینی

اما غربت یک عده را در این شب بلند هم رها نمی‌کند

یلدا وسط دریا

سعید رمضانی، 28 ساله، کارمند شرکت نفت، جزیره خارک گاهی هم عسلویه

کارمندان و کارگران عسلویه یلدای عجیب و غریبی دارند. به جز آن‌هایی که آن‌قدر خسته‌اند که زمان و مکان را گم کرده‌اند، بقیه از یک هفته مانده به شب یلدا دعا می‌کنند که دریا توفانی نشود و هندوانه، آجیل و... به موقع به جزیره برسد. میوه در جزیره خارک همیشه گران است؛ اما شب یلدا قیمت‌ها سرسام‌آور می‌شود. مثلا سال گذشته هندوانه از کیلویی 400 تومان همیشگی به هزار و خرده‌ای رسید. اگر خیلی هنر کنی، می‌توانی از تخمه بو داده که چند ماه است برای چنین شبی ذخیره‌اش کردی، به عنوان آجیل شب یلدا استفاده کنی. بچه‌هایی که با هم صمیمی‌ترند، یک سوئیت را می‌کنند پاتوق و دور هم جمع می‌شوند، خوراکی‌های‌شان را با هم قسمت می‌کنند، فال حافظ می‌گیرند و سعی می‌کنند تا جایی که می‌شود، خودشان را در جمع فامیل حس کنند.

یلدا در خوابگاه

ملیکا ایران‌خواه، 26 ساله، دانشجوی امیرکبیر، تهران، خیابان طالقانی، خوابگاه شهید بسطامی

شب یلدا بود و چند تا دوست هم‌سن و سال که حالا به هر دلیلی آن شب را توی خوابگاه مانده بودند، پدر و مادرها هم تماس می‌گرفتند و جویای احوال یلدایی ما می‌شدند. هر کس می‌رفت سراغ ساک و چمدانش تا ببیند چه خوراکی می‌تواند از ته ساک در آورد و بگذارد وسط، چیزی که زیاد داشتیم حس و حال شلوغ‌بازی بود و دیگر هیچ. سفره که پهن می‌شد، خوش صدای جمع می‌رفت سراغ فال حافظ و برای آرزوهای دور و دراز بچه‌ها فال می‌گرفت. البته عمرا مراسم فال‌گیری فقط به اندازه 2 نفر بود، چون یک دفعه شوخ‌طبعی بچه‌ها گل می‌کرد و شروع می‌کردند سر به سر هم گذاشتن! آخر سر هم یک آهنگ درخواستی دسته ‌جمعی می‌خواندیم و شال و کلاه می‌کردیم تا شام را برویم بیرون و یک شب از غذای سلف راحت شویم!

نظرات کاربران
کد امنیتی