برای بار دوم؛ خداحافظ اسطوره!
مایکل شوماخر پرافتخارترین راننده تاریخ مسابقات فرمول یک برای همیشه پایش را از روی پدال گاز برداشت

برای بار دوم؛ خداحافظ اسطوره!

نویسنده : محمد مهدی اعتمادی

 

پیست اینترلاگوس (INTERLAGOS) برزیل، برای همه راننده‌های فرمول یک، پیست سختی است؛ پیستی با پیچ‌های غیرمنتظره و تند که با چندتا شیب ملایم کامل شده است و این آمادگی را دارد تا دور اول هر راننده‌ای را، تبدیل به آخرین دورش در آن مسابقه کند! اما سختی این پیست برای مایکل شوماخر آلمانی، اسطوره بی‌چون و چرای دنیای فرمول یک، از نوع دیگری است؛ این پیست برای او یادآوری آخرین تصویر از دنیای ورزشی‌اش خواهد بود! تصویری که در همین هفته پیش به حقیقت پیوست، اتفاقی که به همه تاریخ پرفراز و نشیب این پیست افضوده شد. البته اگر علاقه‌مند به دنیای اتومبیلرانی باشید، می‌دانید که این دومین خداحافظی مایکل شوماخر از دنیای رانندگی بود؛ او اولین بار در همین پیست و در سال 2006 بعد از سال‌ها قهرمانی همراه تیم فِراری، از این رقابت‌ها خداحافظی کرد. اما مثل این‌که شوماخر احساسی‌تر از آن بود که بتواند این فراق را تاب آورد! مایکل در سال 2010 دوباره پا به این رقابت‌ها گذاشت، اما نه با تیم محبوب قدیمی‌اش فِراری، بلکه با هموطن خودش یعنی مرسدس بنز. اما این همکاری عمر زیادی نداشت و مایکل به دلیل راضی نبودن از نتایج بدست آمده و تمام شدن باتری‌های خودرواش در یکی از رقابت‌ها (همان‌طور که خودش گفته) پیش از آغاز گرندپری ژاپن اعلام کرد که این فصل آخرین فصل حضور او در رقابت‌های جایزه بزرگ است. حرفی که پایش ایستاد و در این مسابقه (یعنی گرندپری برزیل) و در دور Warm‌Up با چرخاندن پرچم «متشکرم» از هوادارانش تقدیر کرد و لحظاتی احساسی را در آخرین مسابقه‌ فرمول یک خود آفرید. 

 

تمام افتخارات «سلطان باران»!

نظرسنجی در سال 2008، به عنوان محبوب‌ترین راننده فرمول یک تمام دوران، شناخته شد. یکی از توانایی‌های منحصر به فرد او، عبور از پیچ‌های تند با سرعت خیلی زیاد بود. به علاوه، کنترل خودرو در زمین‌های خیس و هوای بارانی آن‌قدر برای او کار آسانی بوده که به او لقب «سلطان باران» داده‌اند. شوماخر تنها ورزشکاری است که 2بار (سال 2001 و 2003) توانسته است جایزه برترین ورزشکار سال جهان را از آن خود کند. وی سابقه شرکت در 318 مسابقه فرمول یک را دارد که در نتیجه آن توانسته رکورد قهرمانی در 91 مسابقه را در کارنامه خود ثبت کند.

7 اشتباه رایج رانندگی که ممکن است «شوماخر» را هم به ته دره بفرستد!

راستش دیدیم بد نیست به بهانه خداحافظی شوماخر، این بی‌همتای دست به فرمان (!) از رقابت‌های فرمول یک هم که شده، سری به وضعیت رانندگی خودمان بزنیم و ببینیم اوضاع‌مان چطور است! این‌طوری مطلب‌مان هم بدون پیام اخلاقی نمی‌‌ماند و کلی پیام مثبت و ارزنده برای‌تان خواهیم داشت، آن هم به سبک برنامه‌های آموزنده صدا و سیما. بعد از کلی جست و جو و گپ زدن با آدم‌هایی که یک عمر است راننده هستند و 4 تا لاستیک بیشتر از من و شما پنچر کرده‌اند! به تعدادی از اشتباهات پرتکرار رسیدم که به شما توصیه می‌کنم برای این‌که شرمنده شوماخر نشوید، درس عبرت بگیرید و زین پس مرتکب آن‌ها نشوید:

 

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها1

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند. نحوه صحیح رد شدن از دست‌انداز که در شهرمان به وفور دیده می‌شود، به این شکل است که باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کنیم و هنگام عبور از دست‌انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

درجا گرم کردن خودرو به مدت طولانی2

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی برای موتور دارد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن زیاد منبع اگزوز می‌شود که این گرما به موتور منتقل شده و به آن صدمه می‌زند. در زمستان بهتر است در نهایت یک دقیقه خودرو درجا کار کند، سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن خودرو در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کنید. بابا بنزین اضافی دارید بیایید بدهید بچه‌های سرویس ورزش و الکی نسوزانیدش!

خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک3

این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس می‌شود. اگر به محض سبز شدن چراغ، تیک‌آف‌کشان شروع به حرکت نکنید، هیچ‌کس نمی‌گوید دست فرمان‌تان به درد لای جرز دیوار می‌خورد، به جان خودم!

گرفتن ترمز و کلاچ به طور هم‌زمان برای نگه داشتن خودرو4

خود این کار، باعث می‌شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند. چون وقتی کلاچ درگیر است، از نیروی ترمزی موتور هم استفاده می‌شود و شما با فشار دادن هم‌زمان کلاچ و ترمز، باعث شدید خودرو دیرتر بایستد. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از این‌که خودرو به لرزش بیفتد، کلاچ را بگیریم.

خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی5 

بعضی اوقات راننده‌ها صبر می‌کنند تا فن خودرو خاموش شود تا بعد موتور را خاموش کنند. غافل از این‌که این کار ضرر جدی به موتور وارد می‌کند. اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که آن را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن می‌ماند و نیازی به روشن گذاشتن خودرو نیست.

گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو6

این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می‌شد. ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز می‌دهید وسپس سویچ را می‌بندید مقداری بنزین نسوخته باقی می‌ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن می‌شود.

ترمز کردن در زمین بارانی7

یکی از بدترین کارهایی که می‌توان برای متوقف کردن خودرو در زمین خیس و یا برفی کرد، این است که یک‌دفعه پای‌مان را روی ترمز بگذاریم. اگر خودرو شروع به لغزیدن کرد، فقط باید پای‌تان را از روی پدال گاز بردارید و فرمان را در جهتی که می‌خواهید جلوی خودرو حرکت کند، بچرخانید.

 

گفته‌های رقبای شوماخر درباره او

 

دیمون هیل (رقیب دیرینه شوماخر): میشائیل در كارش فوق‌العاده حرفه‌ای است. مطمئن باشید اگر روزی قلبم را عمل كنم، حتما دوست دارم او را به عنوان پزشك در كنارم داشته باشم! چون از هر لحاظ می‌توان به او اعتماد كرد. همیشه خیلی خوشحال می‌شدم كه مقابل بهترین رانندة جهان شكست می‌خوردم.

 فرناندو آلونسو: برای من تحمل زیدان آسان‌تر است! چون شوماخر از نظر من غیرورزشی‌ترین رانندة تاریخ فرمول یك است. او همیشه لایق جریمه است! 

 

نایجل مانسل (قهرمان سابق جهان): شوماخر مرا به یاد جك استیوارد می‌اندازد. میشائیل و تیم فراری، همان كاری را كردند كه جك در دهة 70 انجام داد. فكر نمی‌كنم دیگر در تاریخ فرمول یك، راننده‌ای پیدا شود كه چنین رابطة عمیقی با فرمول یک داشته باشد.

یک جمله خفن از مایکل شوماخر هست که توصیه می‌کنیم همچون پند بزرگان آویزه گوش‌تان کنید و استثنائا این دفعه آن را گوش کنید: «هر گاه دیگران پایشان را روی ترمز می‌گذاشتند، من پدال گاز را می‌گرفتم...»! فراموش نکنید که مایکل معتقد است این بزرگ‌ترین راز موفقیت‌اش در مسابقات اتومبیلرانی است. 

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧