پویانمایی‌هایی که خانگی شدند
مروری بر پویانمایی‌هایی که امسال در جهان به نمایش در آمدند و کمی بعد به خانه‌های ما آمدند

پویانمایی‌هایی که خانگی شدند

نویسنده : علی نیک فرجام

سال 2012 میلادی سال پرباری برای صنعت پویانمایی جهان بود چرا که در این سال تعداد بسیاری پویانمایی موفق در جهان تولید شد و برخی از آن‌ها توانستند در جدول فروش از فیلم‌های مطرح نیز پیشی بگیرند و با جذب مخاطبان کودک، نوجوان و بزرگسال، پول فراوانی را روانه جیب سازندگان‌شان کنند. در این میان برخی از این پویانمایی‌ها درحالی که هنوز مدت زیادی از نمایش آن‌ها بر پرده سینماهای جهان نمی‌گذشت به زبان فارسی دوبله و در شبکه نمایش خانگی کشورمان عرضه شدند. هرچند هنوز اطلاع دقیقی از نحوه خرید و طی مراحل قانونی «کپی رایت» آن‌ها در دست نیست ولی همین که امکان مشاهده آن‌ها با کیفیت خوب تصویر و دوبله فارسی میسر است، جای شکر دارد. ما هم بسته‌ای از این آثار را به شما معرفی می‌کنیم تا بزرگ و کوچک در کنار هم، بتوانید از تماشای نسخه دوبله شده لذت ببرید.


لوراکس 

The Lorax 

این پویانمایی جذاب و هیجان‌انگیز داستان زندگی پسر 12 ساله‌ای به نام تد را روایت می‌کند که برای رسیدن به دوست رویاهای خود باید سر از کار ماجرای موجودی عجیب به نام لوراکس که در جنگل زندگی می‌کند دربیاورد. لوراکس که محیط طبیعی زندگی خود را در خطر می‌بیند با کمک تد می‌خواهد نقشه شوم سودجویان را برای قطع درختان جنگل به هم بزند. شهردار و خلافکاران هم که این 2 را مانع دستیابی خود به ثروت سرشار می‌بینند به مقابله با آنان برمی‌خیزند و...

--------------------------------

کارگردان : کریس رناد

این کارگردان 45 ساله آمریکایی که از صنعت «کتاب‌های مصور» به سینما آمده است از سال 1994 تا 2000 میلادی برای شرکت‌های «مارول» و «دی‌.سی. کمیکز» کار می‌کرده و پس از همکاری در پروژه‌های بزرگی مانند «هورتون» و «عصر یخی: سقوط دایناسورها» پایش به عالم کارگردانی باز شد و با پویانمایی موفق «من نفرت انگیز» در سال 2010 میلادی به شهرت فراوانی رسید. پویانمایی «لوراکس» که دومین تجربه موفق کارگردانی اوست هم اکنون یکی از نامزدهای احتمالی اسکار امسال است. شرکت سازنده این پویانمایی هم اکنون ساخت قسمت دوم پویانمایی «من نفرت‌انگیز» را در دستور کار دارد که به احتمال زیاد برای سال 2013 میلادی آماده خواهد شد.

بودجه ساخت: 70 میلیون دلار

میزان فروش: بیش از 335 میلیون دلار

محصول: آمریکا

صداپیشه‌ها : «دنی دویتو»، «زاک افران»


عصر یخبندان: شکاف قاره‌ها

Ice Age: Continental Drift

مانی، دیه‌گو و سید این بار نیز سفری را آغاز می‌کنند و به وسیله یک تکه یخ بزرگ که برای آن‌ها نقش قایق را دارد در اقیانوس سرگردان می‌شوند. در این سفر نیز ماجراها و مشکلات فراوانی سر راه آن‌ها سبز می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها برخورد با کشتی دزدان دریایی است. «کاپیتان گات» و گروه دزدان دریایی آن‌ها را اسیر می‌کند و به کشتی خود می‌برند و این تازه اول ماجراست... 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌--------------------------------

کارگردانان: استیو مارتینو و مایک تارمیر

کارگردانان این پویانمایی باسابقه که تاریخ ساخت اولین قسمت آن به سال 2002 میلادی باز می‌گردد هر دو جوان هستند و تجربه‌های موفقی را پشت سر گذاشته‌اند. «استیو مارتینو» برای اولین بار به عنوان کارگردان هنری پروژه سینمایی «روبات‌ها» به شهرت رسید، سیر موفقیت‌های خود را با همکاری در کارگردانی پویانمایی «هورتون» تضمین کرد. «مایک تارمیر» که همکار مارتینو در کارگردانی «عصر یخبندان 4» است پس از همکاری به عنوان «انیماتور» و «نویسنده» در پروژه‌هایی مانند «باشگاه مشت‌زنی‌»، قسمت‌های اول، دوم و سوم «عصر یخبندان» و هم‌چنین «هورتون» جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگان صنعت پویانمایی تثبیت کرده است.

بودجه ساخت: 95 میلیون دلار

میزان فروش: بیش از 800 میلیون دلار

محصول: آمریکا

صداپیشه‌ها: «نیک فراست»، «عزیز انصاری»

و «پیتر دینکلیج»


دنیای اسرارآمیز آرییتی (نسخه فارسی: بند انگشتی) 

The Secret World of Arrietty

یک خانواده بند انگشتی که قدشان 10 سانتیمتر است، به صورت ناشناس در مکانی زیر خانه یک خانواده معمولی زندگی می‌کنند و برخی لوازم کوچک را پنهانی از آن‌ها قرض می‌گیرند. همه امور برای این خانواده عجیب و غریب به خوبی جریان دارد تا آن‌که هویت دخترشان «آری یتی»، برای پسر صاحبخانه لو می‌رود و... 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌--------------------------------

کارگردان: هیروماسا یونه‌بایاشی

نام این کارگردان 39 ساله ژاپنی با نام آثار کارگردان بزرگ و افسانه‌ای پویانمایی‌های ژاپنی «هایائو میازاکی» گره خورده است. «یونه بایاشی» که با این فیلم اولین تجربه کارگردانی خود را پشت سر گذاشته است تا به امروز در تعدادی از برترین پویانمایی‌های میازاکی مانند «پونیو»، «شهر اشباح»، «پرنسس مونونوکه» و «قلعه متحرک هاول» به عنوان انیماتور همکاری داشته است و از این کارگردان بزرگ تاثیر بسیاری گرفته است، چنان‌که این تاثیر در «دنیای اسرارآمیز آری‌یتی» به وضوح دیده می‌شود. 

بودجه ساخت: 10 میلیون دلار

میزان فروش: بیش از 20 میلیون دلار

محصول: ژاپن

صداپیشه‌ها: مویسس آریاس و بریدجت مندلر


نخاله 

The Pirates! Band of Misfits

بعداز سال‌ها تحقیر و ناکامی و تلاش‌های ناموفق برای دستیابی به جایزه سال دزدان دریایی، این‌بار کاپیتان و خدمه عجیب و غریبش عزم خود را جزم کرده‌اند تا جایزه را هر طور شده از آن خود کنند و به جنگ رقبای خود می‌روند و باید تا می‌توانند غارت کنند. اما زمانی که او و خدمه‌اش به محل برگزاری مسابقه حرکت می‌کنند از لندن سر در می آورند و...

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌--------------------------------

کارگردان: پیتر لرد 

پویانمایی فوق‌العاده بانمک «دزدان دریایی نخاله» برخلاف دو پویانمایی پیشین توسط یک کارگردان مسن انگلیسی ساخته شده که هم‌اکنون 60 سال از سنش می‌گذرد و کار خود را از ساخت پویانمایی‌های کوتاه شروع کرده است و تا پیش از این در دهه 90 میلادی 2 بار برای دریافت جایزه اسکار برترین پویانمایی کوتاه نامزد شده است. موفق‌ترین کارهای پویانمایی سینمایی «پیتر لرد» که بیشتر زمانش به تهیه کنندگی مجموعه‌های تلویزیونی پویانمایی می‌گذرد، عبارتند از «والاس و گرومیت: نفرین خرگوشی» و «فرار مرغی» که برای این آثار نامزد و برنده جوایز متعدد سینمایی از جمله جایزه «بفتا» شده است.

بودجه ساخت: 55 میلیون دلار

میزان فروش: 31 میلیون دلار

محصول: آمریکا و انگلستان

صداپیشه‌ها: «هیو گرانت» و «سلما هایک»


ماداگاسکار ۳: تحت تعقیبان اروپا

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

«الکس»، «مارتی»، «گلوریا» و «ملمن» هنوز بر سر رسیدن به خانه و دست پیدا کردن به سیب بزرگ با هم دعوا دارند. با این حال آن‌ها باید برای رسیدن به خانه محبوب‌شان (باغ وحش) اول پنگوئن‌ها را پیدا کنند. آن‌ها در طول سفرشان به سراسر اروپا سر می‌زنند و در «مونت کارلو» موفق به یافتن پنگوئن‌ها، کینگ جولیان و میمون‌ها می‌شوند. حالا بزرگ‌ترین سئوال این است که چه‌طور یک زرافه، یک اسب آبی، 4 پنگوئن، 2 میمون و 3 میمون پوزه‌دراز می‌توانند در سراسر اروپا سفر کنند بدون این که باعث جلب توجه بشوند بنابراین گروه تصمیم می‌گیرند که برای پوشش بهتر وارد یک سیرک بشوند. 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌--------------------------------

کارگردان: اریک مک دارنل

این کارگردان و نویسنده 50 ساله آمریکایی از ابتدای فعالیتش در دنیای پویانمایی‌ها کار کرده و مهم‌ترین آثارش از سال 1998 با پویانمایی موفق و جذاب «مورچه‌ها» (با صداپیشگی وودی آلن) آغاز می‌شود. با این حال مک دارنل کارگردان کم‌کاری است و تا به امروز به غیر از ساخت مجموعه تلویزیونی «پنگوئن‌های ماداگاسکار» و 2 قسمت پیشین پویانمایی سینمایی «ماداگاسکار» در سال‌های 2005 و 2008 میلادی کار قابل توجه دیگری در کارنامه‌اش ثبت نکرده است. 

بودجه ساخت: 145 میلیون دلار

میزان فروش: بیش از 376 میلیون دلار

محصول: آمریکا

صداپیشه‌ها: «بن استیلر»، «کریس راک»،

«دیوید شویمر» و «ساشا بارون کوهن»

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧