با اینا محرّمو سَر مـی‌كـنـم...
محرم که می‌شود آدم‌ها دوست دارند جور دیگری زندگی کنند...

با اینا محرّمو سَر مـی‌كـنـم...

نویسنده : فاطمه محمد پور مقدم

آن وقت‌ها یا زیر چادر مادر قایم می‌شدی یا دور تا دور پدر در صف سینه‌زدگان دور می‌زدی! گاهی صف اول می‌ایستادی گاهی صف دوم، گاهی هم پای بقیه سینه می‌زدی، گاهی دلت زنجیر می‌خواست تا عزاداری کنی. آن سال‌ها، روزها و شب‌های محرم برایت دوست داشتنی بود چون مدل زندگی‌ات تغییر می‌کرد. آدم‌های جدیدی می‌دیدی. مراسم و برنامه‌های عجیبی را شرکت می‌کردی. تغییر سبک زندگی‌ات را از همان بچگی به خوبی می‌فهمیدی از همان لباس مشکی که مادر تنت می‌داد تا همان روضه‌هایی که هر شب دعوت بودی. همین تغییرات برایت دوست داشتنی بود. اما حالا هم که بزرگ شده‌ایم و معنی محرم و روز تاسوعا و شب عاشورا را بهتر می‌فهمیم، دوست داریم علاوه بر ظاهرمان، دل‌مان، درون‌مان و حتی سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم حتی اگر این تغییرات در یک روضه رفتن و یا یک مداحی گوش دادن خلاصه شود. 

هوای معرفت را داشته باشید!

یك بخش از واقعه عاشورا، جنبه عاطفی آن است، كه همه‌مان به واسطه آدم بودن‌مان دارای عاطفه هستیم و خیلی زود با این بخش ارتباط می‌گیریم. اما جنبه دیگر، جنبه فكری و عقلی واقعه عاشوراست. مطمئن باشید كه فقط پرداختن به یكی از این جنبه‌ها، ظلم به دیگری خواهد بود.

 فكرتان را درگیر كنید؛

این ایام فرصت مناسبی است برای تفكر. آدم‌ها كلا از نظر فكری به 2 دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول كسانی هستند كه اهل فكر و تحقیق و تحلیل‌اند، یعنی دارای قدرت تشخیص‌اند و چشم و گوش‌شان به دهان بقیه نیست. اما دسته دوم آن‌هایی هستند كه از خودشان هیچ فكر و تحلیلی ندارند، بر اساس جو تصمیم می‌گیرند و به اصطلاح جوگیر و بی بصیرتند. این تقسیم بندی هم مال امروز و دیروز نیست، از همان روز كه 18000 نفر از مردم كوفه جمع شدند و با كلی التماس از امام زمان‌شان خواستند كه به شهرشان برود و بعد از حرف‌شان برگشتند و بدون فكر همراه دیگران شدند، از همان روز شدند سر دسته بی‌بصیرت‌ها و جو زدگان عالم. این‌كه تازه یك نمونه بود از خروار خروار بی‌فكری‌هایی كه واقعه عاشورا را رقم زد، عاشورا جا برای عبرت و تفكر فراوان دارد. بنشینید با خودتان فكر كنید، حداقلش این است كه تكلیف‌تان با خودتان و نوع تفكرتان مشخص می‌شود. 

 چی گوش كنیم؟

به بركت این ایام، بازار ارائه بهترین سخنرانی‌ها در هیئت‌ها و مجالس مختلف گرم است. اما اگر فرصت رفتن به این مجالس را پیدا نكردید، می‌توانید فایل صوتی سخنرانی به همراه داشته باشید. اگر به سایت تبیان سر بزنید می‌توانید بر اساس نیاز به موضوعات مختلف، فایل سخنرانی دانلود كنید. تازه این امكان هم برای‌تان فراهم است كه سخنران را خودتان انتخاب كنید، یعنی گوش دادن به موضوع مورد نیاز از سخنران مورد علاقه.

 چی بخوانیم؟

كتاب‌هایی كه از واقعه عاشورا گفتند فراوانند، اما خواندن «كتاب آه» در این ایام لطف دیگری دارد. این كتاب، باز خوانی مقتل امام حسین است به نویسندگی یاسین حجازی. اگر باز بر این باورید كه فرصت مطالعه هم ندارید، می‌توانید فایل صوتی كتاب را همراه داشته باشید، برای دسترسی به فایل صوتی این كتاب و سایر كتاب‌های مرتبط، فقط كافی است سری به سایت «كتاب گویا» بزنید و فایل صوتی كتاب مورد نظرتان را دانلود كنید.

ظاهر را هم دست كم نگیرید

بگذارید تمام زندگی‌تان رنگ و بوی محرم بگیرد، مطمئن باشید رنگ و بوی ظاهر، بر درون‌تان بی تاثیر نخواهد بود:

 مشكی پوش شوید؛

دهه اول محرم رو به پایان است، اگر هنوز لباس مشكی‌تان دارد گوشه كمد خاك می‌خورد، فرصت را از دست ندهید، به احترام این ایام مشكی‌پوش شوید. در این روزها انداختن شال عزای مشكی هم بین جوان‌ها مرسوم است. برای خرید لباس و شال مشكی با قیمت مناسب هم كافی است سری به بازار پوشاک بزنید تا بنا بر سلیقه خودتان از بین طرح‌ها، قیمت‌ها و جنس‌های مختلف یكی را انتخاب كنید. اگر هم به هر دلیل نمی‌توانید مشكی بپوشید، حداقل ساده بپوشید...

 مشكی پوش كنید؛

بگذارید فضای درون خانه هم به شما یادآوری كند كه در چه ماهی هستید، برای این كار می‌توانید از كتیبه استفاده كنید. هر متر كتیبه در بازار 850 تومان است. می‌توانید با نصب یك بیرق مشكی بر سر در خانه، فضای محرم را به بیرون از خانه هم بكشانید.

 بی‌خیال وسایل‌تان نشوید؛

 تلفن همراه/ از انتخاب یك تصویر زمینه مرتبط با این ایام گرفته تا انتخاب یك بیت شعر یا جمله بر صفحه گوشی، انتخاب آهنگ پیشواز مرتبط و داشتن مداحی‌، همه می‌توانند در انتقال فضا موثر باشند. ضمنا مطمئن باشید انتخاب مداحی بر روی گوشی و گوش‌دادن‌ به آن‌ها حتی در مسیر، خالی از لطف نخواهد بود. برای دانلود مداحی می‌توانید سری به این سایت‌ها بزنید: سایت شهید آوینی، سایت بچه‌های قلم و سایت تبیان. در این سایت‌ها امكان دانلود تم‌های مناسبتی هم برای‌تان فراهم است.

 خودرو و موتور/ هر سال با شروع محرم، انواع پوسترها و برچسب‌های جدید به بازار می‌آید كه می‌توان آن‌ها را پشت شیشه خودرو و یا روی طلق موتور چسباند. پیشنهاد دیگر می‌تواند نوشتن شعر و عبارت‌های دلخواه بر روی شیشه یا بدنه خودرو و طلق موتور باشد. نگران ماندن رنگ هم نباشید كه جنس‌اش از پلاستیك است و معمولا با آب هم پاك می‌شود. خیلی‌ها این كار را به صورت رایگان در خیابان‌ها انجام می‌دهند اما اگر می‌خواهید عبارت دل‌خواه‌تان را بنویسید، كارتان با یك قوطی رنگ پلاستیك، قلم مو و كمی خط خوش راه می‌افتد، اگر خط خوش نداشتید و نیافتید، از شابلون‌های آماده هم می‌توانید استفاده كنید. یك ابتكار جدید هم در سال‌های گذشته، نقاشی و خالكوبی با رنگ ثابت روی بدنه خودروها بود، كه البته هرجایی این‌كار را انجام نمی‌دهند و بد نیست بدانید كه كم هزینه هم نیست. پخش مداحی از ضبط خودرو هم پیشنهادی است كه باید خیلی حواستان به حجم صدایش باشد تا موجب اذیت دیگران نشود و فقط برای خودتان باشد!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧