اهالی سینما و تلویزیون از یار مهربان می‌گویند

اهالی سینما و تلویزیون از یار مهربان می‌گویند

نویسنده : مريم ضيغمي

همیشه دانستن این که هنرمندان به چه کتاب‌هایی علاقه‌مند هستند و آثار کدام نویسندگان را می‌خوانند و آیا اصلا اهل مطالعه هستند یا خیر؟ برای علاقه مندان جذاب بوده و هست. اما سؤال این جاست که هنرمندان با توجه به مشغله کاری می‌توانند مطالعه کنند یا مانند «منوچهر آذری» به جای کتاب به دنبال کباب و یه لقمه نان هستند. «رضا رویگری» هم عقیده دارد مردم کشورمان اهل مطالعه نیستند و بیشتر به تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای می‌نشینند. در گفت‌وگوهایی با خیلی از هنرمندان هم چون بازیگر، گوینده، نویسنده و خواننده داشتیم تا بدانیم که چه قدر روزانه کتاب می‌خوانند و به چه کتاب‌هایی از چه نویسندگانی علاقه‌مند هستند که این 9 نفر پاسخ‌گوی سؤالات مان شدند.


منوچهر آذری

من دنبال کبابم، اما جوانان به جای مطالعه ازدواج کنند!

صدای آشنای برنامه «صبح جمعه با شما» که حالا تبدیل به جمعه ایرانی شده نظر متفاوتی درباره مطالعه دارد: «باید همه اهل مطالعه باشند ولی اکنون در سن و سال و مشغله بسیار زیاد و هزینه‌های سرسام آور زندگی را واقعا شما فکر می‌کنید فرصت مطالعه دارم؟ یعنی من نقطه «کتاب» را عوض می‌کنم و «کباب» می‌شود و به دنبال کبابم! گوشت هم گران است، از من توقع مطالعه را نداشته باشید. چون کار هنری انجام می‌دهم در گذشته کتاب‌های نویسندگانی که نمایش‌نامه می‌نوشتند هم‌چون «چخوف» را مطالعه می‌کردم، کتاب‌های «هفته» و «فیل در پرونده» را هم مطالعه و در کتابخانه منزلم نگهداری کرده‌ام. خدا را شکر چون 3 فرزندم پزشک هستند همه نوع کتابی در کتابخانه منزلم دارم. به همه پیشنهاد می‌کنم دیوان حافظ، سعدی، سهراب سپهری و خیام نیشابوری را بخوانند. البته به کتاب‌های طنز و کمدی علاقه مندم. من مشغله و دغدغه فکری‌ام ازدواج جوانان است. بنویسید جوانان به جای مطالعه کتاب، تشکیل خانواده دهند و بعد از آن فرصت مطالعه را هم پیدا می‌کنند. اکنون جوانان به دنبال تحصیل یا کار هستند و کمتر علاقه به مطالعه دارند. البته این نکته را هم بگویم که مصاحبه‌هایی که با مجلات مختلف دارم می‌خوانم. خود نیز دست به قلم هستم و درباره موضوعات مختلف هم چون گرانی می‌نویسم. آخرین کتابی که خواندم نمایش‌نامه «اتللو»ی ویلیام شکسپیر بود که 6 ماه پیش مجدد مطالعه کردم.


السا فیروزآذر

روزی 6 ساعت مطالعه می‌کنم!

بازیگر جوانی که پای ثابت فیلم‌های تهمینه میلانی است درباره مطالعه می‌گوید: «بسیار زیاد کتاب می‌خوانم چون به نویسندگی، نوشتن و خواندن علاقه‌مندم. مطالعه کتاب برایم جنبه سرگرمی ندارد، بلکه جزو کارهای روزانه‌ام محسوب می‌شود و در روز حداقل 6 ساعت کتاب‌های فلسفی، روان شناسی، رمان‌های اجتماعی، سیاسی و کتاب‌های خوب از نویسندگان معتبر را می‌خوانم. چون خاله‌ام «تهمینه میلانی» بسیار کتاب می‌خواند و کتابخانه بسیار بزرگی دارند، برای مطالعه کتاب‌های خوب راهنمایی‌ام می‌کند. نویسنده مورد علاقه‌ام «میلان کوندرا»، «آلبرکامو» و «ژان پل سارتر» و از شعرا هم به «مولوی» علاقه‌مندم و با خاله‌ام بعضی شب‌ها شعرخوانی داریم و غزلیات مولانا را می‌خوانیم. آخرین کتابی که مطالعه کردم «30 سالگی» بود. در دوران تحصیل مطالعه کتاب برایم جذاب نبود و هیچ زمان معنای آن را درک نمی‌کردم که چرا می‌گویند کتاب دوست خوب ماست اما اکنون خیلی به مطالعه کتاب علاقه‌مندم و معنای آن را درک کرده‌ام. معتقدم هیچ چیزی نمی‌تواند مانند کتاب تجربه‌هایش را به انسان منتقل کند. وقتی حوصله کسی را ندارم، کتاب می‌خوانم و از خواندن آن لذت می‌برم و به واقع زندگی انسان با خواندن کتاب متحول می‌شود.


سحر دولت‌شاهی

به داستان کوتاه علاقه زیادی دارم

همسر رامبد جوان که با سریال طنز مسافران بین مخاطبان شناخته شد می‌گوید: «این روزها خیلی سرم شلوغ است، اما اگر فرصت داشته باشم کتاب می‌خوانم، به تازگی کتابی که «محمود دولت‌آبادی» نوشته اند با نام «م و آن دیگران» را مطالعه کردم. همه جور کتابی می‌خوانم ولی به داستان‌های کوتاه علاقه بیشتری دارم. تعداد نویسندگان مورد علاقه‌ام زیاد هستند، معتقدم مطالعه کتاب به طور قطع بر بازی‌ام تأثیر می‌گذارد.


رضا رویگری

دیگر حوصله کتاب را ندارم! 

خواننده ترانه ماندگار «ایران، ایران» و بازیگر نقش کیان در مختارنامه درباره یار مهربان می‌گوید: «متأسفانه هیچ فردی در ایران اهل مطالعه نیست! همه به سمت تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای سوق داده شده‌اند و شبکه آن‌ور آبی را می‌بینند. مدت هاست که مطالعه نمی‌کنم چون هم فرصت ندارم و هم حال و حوصله مطالعه کتاب را ندارم. البته خیلی به خواندن کتاب علاقه‌مند بودم اما مدتی است که بی‌علاقه شده‌ام. این نکته را هم بگویم تلویزیون جایگزین کتاب شده است، آن زمان هم وقتی تلویزیون نداشتم، شب‌ها پای رادیو می‌نشستیم.


داوود رشیدی

کتاب‌های فرانسوی و ایرانی می‌خوانم

بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشور درباره نوع مطالعه خود می‌گوید: «روزانه علاوه بر روزنامه‌ها، رمان و کتاب‌هایی را که دارم مطالعه می‌کنم. چون به زبان فرانسه تسلط دارم و تحصیلاتم در آن کشور بود، کتاب‌های فرانسوی هم مطالعه می‌کنم و کتاب‌های ایرانی نیز می‌خوانم. برایم فرقی نمی‌کند چه کتابی بخوانم و هر کتابی که مرا وادار به فکر کردن کند و چیزهای تازه به من بیاموزد می‌خوانم. آخرین کتابی که دارم مطالعه می‌کنم «در انتظار گودو» اثر «ساموئل بکت» است تا روی صحنه اجرایش کنم.»


هرمز شجاعی‌مهر

بیشتر کتاب‌های روان‌شناسی و شعر می‌خوانم 

اما مجری سابق برنامه خانواده درباره کتاب می‌گوید: «با توجه به این که 4 مجله را روخوانی می‌کنم، روزانه 20 تا 40 صفحه را می‌خوانم. علاوه بر آن عادت دارم که روزی 2 ساعت مطالعه کنم و بیشتر کتاب‌های روان‌شناسی و شعر می‌خوانم. اکنون کتابی با نام «تئوری انتخاب» ویلیام گلسر را مطالعه می‌کنم که مترجمش «دکتر علی صاحبی» یک روان شناس ایرانی است و موضوع این کتاب درباره این است که در بدترین شرایطی که ممکن است در جامعه برای انسان‌ها به وجود آید، می‌توانند با آرامش و تصمیم درست همه چیز را پشت سر بگذارند. آرزو می‌کنم همه جوانان ما علاقه بیشتری به مطالعه کتاب داشته باشند.


اردشیر منظم

اشعار طنز می‌خوانم

به اقتضای کار و علاقه‌ام بیشتر درگیر مطالعه اشعار طنز هستم مثل کتاب «هی شعر ترانگیزند» سعید بیابانکی کتاب خوبی است و متأسفانه معرفی نشده است و شعرهای طنز زیبایی دارد. هم چنین کتاب شعر «دی اکسید شوکران» مجموعه اشعار طنز «سعید نوری» و کتاب «قمر در عقرب» از «شرمین نادری» را هم خواندم. باید روزانه مطالعه کنم به‌ویژه مطالبی که برایم جالب باشد. کتاب‌های روان شناسی را کمتر می‌خوانم و به کتاب‌های تاریخی که ترجمه خوبی شده باشند و اشعار کوتاه و طنز نیز علاقه‌مند هستم.


افشین هاشمی

دربارهکارم مطالعه می‌کنم

بازیگر فیلم‌هایی مثل «لطفا مزاحم نشوید» و «بدون خداحافظی» درباره مطالعه می‌گوید: «من هم روزانه مطالعه می‌کنم. البته بیشتر کتاب‌هایی که مربوط به کارم می‌شود، یعنی نمایش‌نامه، درباره سینما، رمان و داستان می‌خوانم. هر انسانی نویسنده مورد علاقه‌اش را دارد و من هم هر نویسنده‌ای که بدانم خوب است کتاب‌هایش را می‌خوانم. به تازگی کتاب «گفت‌وگو با بیلی وایلدر» را خواندم.


مجید اخشابی

هفته‌ای چند کتاب می‌خوانم

خواننده تیتراژ سریال‌های معروف سیما در پاسخ به سئوالات ما می‌گوید: «به طور معمول زمانی که باید در طول روز، هفته یا ماه به مطالعه اختصاص بدهم کم است، اما در حال حاضر به دلیل این که مشغول تحصیل دوره دکترای پژوهش هنر هستم، هفته‌ای چند کتاب را می‌خوانم، بنابراین فعلا مطالعه سهم زیادی در زندگی روزانه‌ام دارد. البته به کتاب‌های فلسفی، آیینی و ادبی علاقه مندم. از کتاب‌های نویسندگانی هم چون «پائولو کوئیلو»، ترجمه‌های خانم «دامغانی» و «نجف دریابندری» را می‌خوانم، آخرین کتاب که به تازگی مطالعه کردم «روش تحقیق پیشرفته» از یک نویسنده خارجی است. معتقدم کتاب روش آموزشی- تربیتی است که می‌تواند تأثیرگذار باشد بنابراین توصیه می‌کنم همه روزانه مطالعه داشته باشند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
شهر دیجی
شهر دیجی
٩٢/٠٩/٢٩
٠
٠
یادش بخیر آقای شجاعی‌مهر هر روز شبکه یک چقدر گرمو مهربان در سیمای خانواده مردم رو به خودش جذب کرده بود. درود بر همه ی بزرگان ایران
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧