ماه رمضان در تلويزيون
مروري بر سريال‌هايي که ساعت‌هاي پس از افطارمردم ايران را با هم قسمت مي‌کنند

ماه رمضان در تلويزيون

نویسنده :

بيش ازيک دهه از آغاز سنت سريال‌سازي‌هاي مناسبتي شبکه‌هاي تلويزيوني مي‌گذرد و مجموع بازخوردها و آمارها نشان از استقبال گسترده مخاطبان از اين‌گونه سريال‌ها دارد و اين درحالي است که هر از چندي انتقاداتي در اين رابطه به مسئولان صدا و سيما وارد مي‌شود. اگر عيد نوروز، ايام ماه محرم و ماه مبارک رمضان را سه حوزه اصلي سريال‌سازي مناسبتي در نظر بگيريم، معمولا حجم انتقادات کمتري نسبت به سريال‌هاي نوروزي و ايام ماه محرم پيش مي‌آيد که اين امر تاحدودي طبيعي به نظر مي‌رسد، چراکه تکليف حال و هواي اين ايام براي برنامه‌سازان و مخاطبان روشن است، سريال‌هاي نوروزي معمولا از درونمايه طنز برخوردارند و سريال‌هاي ماه محرم نيز با توجه به ايام سوگواري تکليف‌شان معلوم است، اما سريال‌هاي مناسبتي ماه مبارک رمضان همواره محل بحث و مناظره بوده‌اند، در اين ايام برخي فيلم‌سازان، آثار طنز و کمدي مي‌سازند، برخي ديگر ملودرام‌هاي اجتماعي و خانوادگي و گروهي هم به سراغ موضوعات ماورايي مي‌روند که هرسه اين‌ها معمولا سبب بلندشدن اعتراض‌هايي مي‌شوند که مگر ايام ماه رمضان وقت ديدن سريال‌هاي کمدي است؟ عده‌اي ديگر به مضمون سريال‌هاي ماورايي نقد وارد مي‌کنند که اين سريال‌ها از بار علمي بسيار پاييني برخوردار هستند و سبب بدعت‌گذاري در دين مي‌شوند. برخي منتقدان هم از اين نقدها فراتر رفته و درحالي که ساعات پس از مراسم افطار را ساعات دعا و راز و نياز معرفي مي‌کنند، به‌طور کلي وجود سريال‌هاي تلويزيوني را مانعي بر سر عبادت‌هاي مردم بعد از افطار مي‌دانند و معتقدند که سريال‌هاي مناسبتي ماه رمضان کلا عوامل مضري هستند.

رمضان امسال
هرچند انتقادهاي بالا براي مدت طولاني است که عنوان مي‌شوند ولي سياست‌هاي سازمان صدا و سيما حکايت از آن دارد که فعلا قصدي براي ايجاد تغيير در روش‌هاي برنامه‌سازي ماه رمضان وجود ندارد و امسال نيز به روال سال‌هاي گذشته تقريبا همان روش‌ها بر ساخت سريال‌هاي مناسبتي ماه رمضان حاکم است. از همين رو نگاهي مي‌اندازيم به سريال‌هايي که شبکه‌هاي مختلف سيما، خبر پخش آن را با قطعيت 90 درصد منتشر کرده‌اند، از آن جهت مي‌گويم 90 درصد چون برطبق سنوات پيشين ممکن است يک روز مانده به زمان آغاز پخش، جاي سريالي با سريال ديگر عوض بشود.
شبکه يک

سقوط يک فرشته

پيش از اين در خبرها آمده بود که قرار است سريال ماه رمضان امسال شبکه اول سيما اختصاص به «راه طولاني خانه» آخرين ساخته «رضا کريمي» کارگردان فيلم «انعکاس» و سريال «فاکتور هشت» داشته باشد که دو هفته قبل اين خبر تغيير کرد و نام «بهرام بهراميان» و سريال «سقوط يک فرشته» جايگزين نام کريمي و سريالش براي پخش در ماه رمضان شدند.

نام بهرام بهراميان پيش از اين با سريال «ساعت شني» و فيلم سينمايي «آل» در ژانر ترس و دلهره بر سر زبان‌ها افتاده بود و با توجه به درونمايه ماورايي اين سريال، پيش‌بيني مي‌شود که مجموعه تلويزيوني «سقوط يک فرشته» کار موفق و پربيننده‌اي از آب دربيايد. از نکات جالب توجه اين مجموعه حضور «داريوش کاردان»، بازيگر، مجري، طنزپرداز راديويي و تلويزيوني در کسوت يک روحاني به نام «حاج‌آقا توسلي» است که پس از چندسال دوري از صحنه تلويزيون، مي‌تواند تجربه خوشايندي براي تماشاگر باشد. ساير بازيگران اين مجموعه نيز عبارتند از: مسعود رايگان، مهرداد صديقيان، خاطره اسدي، فريبا کوثري و علي سليماني.

در خلاصه داستان سريال «سقوط يک فرشته» که پيش از اين با نام «اگر فردا بيايد» در رسانه‌ها معرفي شده بود آمده است: «زندگي دو دختر در جدال با فراز و نشيب‌هاي زندگي و عيارسنجي ايمان هر يک از آن‌ها ماجراهاي سقوط يک فرشته را شکل مي‌دهد».

شبکه دو

جدال «سي امين روز» و «چمدان»
اين دومين سالي است که سريال تلويزيوني «سي‌امين روز» براي ديده شدن به رقابت مي‌پردازد؛ اين مجموعه که براي پخش در ماه رمضان سال گذشته آماده شده بود گوي رقابت را به سريال تلويزيوني «ملکوت» باخت تا امسال براي پخش از صدا و سيما با سريال «چمدان» ساخته «خسرو ملکان» به رقابت بپردازد.

«سي‌امين روز» که به‌گفته سازنده‌اش مضموني نه ماورايي، بلکه مذهبي دارد روايتگر برشي از زندگي مردي به نام سياوش است که از روي يک اشتباه باعث قتل برادر دوستش مي‌شود.

بازيگراني که در اين مجموعه تلويزيوني به ايفاي نقش پرداخته‌اند عبارتند از: هومن سيدي، سيما تيرانداز، محمود عزيزي، رزيتا غفاري، آزاده صمدي و مهران رجبي.

در نقطه مقابل اين سريال، «چمدان» ساخته خسرو ملکان قرار دارد که از درونمايه‌اي طنز برخوردار است و بازيگراني چون فتحعلي اويسي، ميرطاهر مظلومي، محسن قاضي‌مرادي، فلور نظري، يوسف صيادي و ارژنگ اميرفضلي در آن ايفاي نقش مي‌کنند. ملکان در حالي اين سريال را براي ايام ماه رمضان شبکه دو آماده کرده است که آخرين ساخته‌اش حدود 13 سال پيش با عنوان «تلفن مشترک» در سال 77 روي آنتن رفته بود. ازنکات جالب مجموعه چمدان اين است که خسرو ملکان تاکنون حاضر نشده خبري جدي از پروژه‌اش بيرون بدهد، حتي خلاصه داستان اين مجموعه نيز تاکنون به رسانه‌ها داده نشده است.

شبکه سه

پنج کيلومتر تا بهشت
درميان اين همه ماراتن و جدال، تکليف شبکه سوم سيما از ابتدا روشن بود؛ اعلام شد که امسال «عليرضا افخمي» سازنده سريال ماه رمضان شبکه سوم سيما است و با مجموعه تلويزيوني «پنج کيلومتر تا بهشت» به تلويزيون خواهد آمد و آن‌چنان که از اخبار برمي‌آيد افخمي بر روال سال‌هاي گذشته‌اش که کارگرداني آثاري مانند «او يک فرشته بود» و «پنجمين خورشيد» و همين‌طور نويسندگي مجموعه‌هاي «اغماء» و «روز حسرت» را در پرونده داشت، باز هم به سراغ ماوراي دنياي خاکي رفته است.

داستان اين مجموعه درباره مردي است که در اثر ضربه‌اي که به سرش مي‌خورد به کما مي‌رود و روحش از بدنش خارج مي‌شود و با روح ديگري که در کما است، درگير اتفاقاتي مي‌شود.

داريوش فرهنگ، مهدي سلوکي، شهرام قائدي، رضا توکلي، شبنم قلي خاني، نفيسه روشن و پرديس افکاري به عنوان بازيگران اصلي اين مجموعه معرفي شده‌اند. ناگفته نماند که تا پيش از اين «حميد گودرزي» به‌عنوان بازيگر نقش اول اين سريال معرفي شده بود که به‌دليل آسيب ديدگي پايش نتوانست در اين پروژه حضور داشته باشد و مهدي سلوکي جايگزين او شد.

شبکه تهران و شايد خراسان

تکيه بر باد
«محمود معظمي» که ساخت چند اپيزود مختلف از مجموعه تلويزيوني «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» و مجموعه تلويزيوني «مردان تاريخ‌ساز» را در کارنامه دارد، کارگرداني مجموعه مناسبتي شبکه تهران با عنوان «تکيه بر باد» را عهده‌دار شده است که تا پيش از اين بنا بود با عنوان «عطر باران» از تلويزيون پخش بشود.

در مجموعه تلويزيوني «تکيه برباد» که يک ملودرام اجتماعي به حساب مي‌آيد مهدي فخيم زاده، فرامرز قريبيان، مهدي پاکدل، سحر قريشي، شهرام عبدلي، افسانه پاکرو، شراره دولت آبادي و اشکان خطيبي حضور دارند.

توليد مرکز اصفهان

بگو که هستم
«بگو که هستم» عنوان سريالي به کارگرداني «اکبر منصورفلاح» است که به سفارش مرکز سيماي اصفهان توليد مي‌شود و قرار است در ماه رمضان از يکي از شبکه‌هاي سراسري روي آنتن برود. داستان اين سريال درباره فردي است که بعد از چندين بار که خانه را ترک کرده به خانه‌اش مراجعت مي‌کند و متوجه مي‌شود همسر و فرزندانش، خانه اجاره‌اي را ترک کرده و به مکان نامعلومي رفته‌اند؛ در ادامه داستان زندگي وي در جريان آشنايي با چند دانشجو دچار تغييراتي مي‌شود. در اين سريال که از مضموني طنز برخوردار است، جهانبخش سلطاني، مهدي سلوکي، پرستو گلستاني، مهدي اميني خواه، محمد الهي، پورانداخت مهيمن، مهدي باقربيگي و کاظم افرندنيا به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧